Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

1 hour ago, bebaguza said:

Kojom logikom je to odredjivano? Neophodni kadar za funkcionisanje civilnog drustva?

 

Ni dan danas ne znam. 

Doduše, nisam se mnogo ni raspitivao. :D

Link to comment
11 minutes ago, desboj said:

 

Radiologija i pare :covid19:

 

Kenjam naravno, mogu i tu da se ubiju odlične pare...čak i u interventnoj, čak i u Srbiji. Ustvari jedino što mi pada na pamet da nije toliko komercijalno je kardiohirurgija.

Link to comment

Nema para ni u urgentno medicini

Ali tu baš idu ljudi koji nemaju neki izbor po manjim mestima ili totalni ludaci sa božijim kompleksom koji se ozbiljno navuku na adrenalin

Da se razumemo.. Uglavnom veliki carevi (makar oni koje ja znam) 

  • +1 2
Link to comment
15 hours ago, Miki_belavista said:

jos nisam sreo nekog da nesto dobro radi a da ne voli to sto radi.

 

Naravno. Ja sam za studije birala izmedju stvari za koje sam imala sklonosti a to je bilo neka prirodna nauka ili nesto od umetnickih fakulteta. Na kraju sam prelomila za bio nauke vs umetnost vodjena nekim prakticnim razlozima, a moglo je biti i nesto drugo iz grupe prirodnih nauka/mat jer sam se bas dvoumilla, ali medicinu recimo nikad ne bih upisala. Prosto bilo mi je jasno da ne postoji dovoljno interesovanje za tu vrstu struke kod mene.
Mislim da svi imamo prilike da gledamo kako izgleda kad poslove tipa medicine rade oni koji su tu samo zbog prestiza a koji nisu 'naprimani' na medicinu. Medicina nije kao izdavanje pecata u skoli recimo, pa da moze da maltene bilo ko odradi sa pola mozga, medicina je prekompleksna, i zali Boze mase idiota bez mozga i bez stava koje su pripustili da se nazovu doktorima. Da se razumemo, uopste ne pricam samo o Srbiji tu, to je apsolutno rasireni trend sad. I apsolutno nije tako bilo pre 20ak godina.

Link to comment
On 24. 4. 2023. at 17:37, desboj said:

Državno zdravstvo pod dobrom organizacijom, sa istim ljudima i materijalom lagano za trećinu bolje može u proseku.

 

Drugu trećinu boljitka sa istim parama i ljudima kada bi se odradila sistematizacija posla i ljudi bili plaćeni po učinku - da ne dobija istu platu dr koji radi 10 ljudi u sali dnevno i onaj što radi 2 nedeljno, ili instrumentarka i šalteruša. 

 

A treću trećinu, opet sa istim parama i ljudima kada bi se deo lekarskog posla prebacio na viši kadar. Teren je klizav i ima mesta za raspravu, ali mislim da lekar invazivista ne mora da bode cvk, intubira, podešava respirator, dovoljno je jedan da nadzire pet tehničara. Dalje u radiologiji čitanje snimaka koštano zglobnog sistema na klasičnom rtg, možda i mamografije ili npr ultrazvuk srca cenim da radiolog može da pogleda baš sumnjiv nalaz, nek bude 1 od 5 ili 50.  Itditd

 

Edit - ali to su sve teške priče, koje će početi da se radi u Srbiji kad bude uveliko kasno da se spreči veći raspad, koji nam je neminovan.

Edited by desboj
Link to comment

A plaijativni centar ne postoji nigde. 

A ako je 950+500 kreveta za tu svrhu previše, najbolje je da nemamo nijedan, jasno.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...