Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

9 hours ago, steins said:

 

Ideja uvezivanja jeste OK, generalno. 

Kod nas to preti katastrofom jer  - 

pod 1 - Fond nema para. Veliko je pitanje kako će se to isplaćivati jer, za razliku od saradnje sa državnim firmama gde se radi sa fiktivnom lovom, ovde mora da isplati realne novce privatniku, inače rizikuje tužbe, izvršitelje i sve ostalo........makedonski fond je 2x bankrotirao kad su ovo radili, npr

pod 2 - obzirom da je kod nas stepen korupcije neverovatan - ovo će zasigurno postati jedan od kanala za institucionalizovano pranje para. 

 

Elem, dobro su Nišlije namazale ministarku i pri tome otvorili Pandorinu kutiju regionalnog razvoja Srbijanskog zdravstva .

za početak trebalo bi da ne stopiraju ono što je u zakonu. da ako ne mogu da urade intervenciju izdaju potvrdu da sa njom može da se obavi intervencija u privatnoj klinici. ovako imam utisak da se štedi preko zdravlja ljudi. preboleće, istrpeće, snaći će se.......upokojiće se.

Link to comment
10 hours ago, steins said:

 

Ideja uvezivanja jeste OK, generalno. 

Kod nas to preti katastrofom jer  - 

pod 1 - Fond nema para. Veliko je pitanje kako će se to isplaćivati jer, za razliku od saradnje sa državnim firmama gde se radi sa fiktivnom lovom, ovde mora da isplati realne novce privatniku, inače rizikuje tužbe, izvršitelje i sve ostalo........makedonski fond je 2x bankrotirao kad su ovo radili, npr

pod 2 - obzirom da je kod nas stepen korupcije neverovatan - ovo će zasigurno postati jedan od kanala za institucionalizovano pranje para. 

 

Elem, dobro su Nišlije namazale ministarku i pri tome otvorili Pandorinu kutiju regionalnog razvoja Srbijanskog zdravstva .

 

Pa šta je alternativa, da se nastavi kontinuirano opadanje efektivnosti zdravstvenog sistema do nivoa neodrživosti? Mi imamo jednu od najvećih diskrepanci u Evropi između prava iz zdravstvenog osiguranja koja su ti garantovana na papiru (gde imaš prava na bukvalno sve, od kapi za nos do transplantacije srca) i onoga što u realnosti možeš da ostvariš od tih prava (liste čekanja za operaciju kuka od po 10 godina, čekanje na ablaciju srca/bajpas po godinu i po dana, čekanje na specijalističke i dijagnostičke preglede po više meseci, ne prepisuju se svi lekovi sa Liste, već samo najjeftiniji ili nikakvi, itd.). Fond štedi na svemu, daje lekarima i osoblju mizerne plate i onda žmuri na oba oka kada lekari idu da tezgare kod privatnika i beže sa posla i prevlače pacijente u privatne klinike, ne dajući im uslugu u državnim ustanovama i radeći po 12 sati na dan - dok pojedini na puknu i odu napolje da rade kao gospoda za tri puta veću platu. Sa druge strane, privatne klinike imaju po 80% lekara angažovanih iz penzije ili zaposlenih u državnim ustanovama, svojih zaposlenih jako malo, i ne rade ništa ozbiljnije od dijagnostike ili neke opšte hirurgije u najbolju ruku.

 

Ja ne znam šta je stvarno cilj, da li da imamo kakav-takav zdravstveni sistem koji pruža makar neku uslugu, ili je samo bitno da nam Fond ne bankrotira. Ako državne ustanove ne mogu da pruže uslugu za koju su plaćene, onda neka pružanje usluge preuzmu privatnici, ako Fond ne može da plaća privatne klinike onda neka ili suzi obim prava iz zdravstvenog osiguranja na ono što može sigurno da finansira, ili neka se ukine obavezno uplaćivanje u državni zdravstveni fond, pa da vidimo da li će privatna osiguranja da ponude neke šeme koje će da obezbede bolju efikasnost sistema. Svi zajedno da osmisle način kako će da adekvatno nagrade lekare i osoblje koje će da radi u tom sistemu, kako im ne bi bežali napolje, jer retko ko će od mlađih da sedi ovde ceo život za hiljadu evra platu, sa kojom imaš za konopac u najbolju ruku, ili da radi 16 sati dnevno da bi živeo samo solidno. Ako je povećana korupcija cena za ovo, neka je - sve je bolje od toga da deklarativno imamo sva prava i nekakav Fond, a suštinski da ne možeš da dobiješ nikakvu zaštitu. 

  • +1 4
Link to comment

То делује као оно, па нек дође једном Тома, горе од Тадића не може да буде.

  • +1 2
  • Hvala 1
  • -1 1
Link to comment
То делује као оно, па нек дође једном Тома, горе од Тадића не може да буде.
otprilike, i nije da nema zemalja u okruzenju koje nisu to uradile i postigle skoro nishta.

da bi takva stvar funkcionisala mora prvo da bude uopshte bitna, na nekom prioritetu. kod nas nece biti nikad, sve je preche, mladi su zdravi stare ko jebe, oni koji se nekim sluchajem ne uklope u taj raspored, vishe srece u drugom zivotu, eno esemesa. mora da je broj jedan, pa da se iz te pozicije traze reshenja.

sent from my not bubamoto


  • +1 5
Link to comment
3 hours ago, Hamlet Strašni said:

То делује као оно, па нек дође једном Тома, горе од Тадића не може да буде.

 

+1

Tako će i da bude jer je to mnogo lakše i brže rešenje nego da se čiste naši redovi od mangupa/korupcije/neefikasnosti, ne daj bože da se stave sposobni ljudi na bitna mesta, favorizuje i nagrađuje znanje i umeće itd itd.

 

Ali to smo mi. To nas čeka i sa strujom i vodom i penzijom, i svim ostalim delovima ove države. 

Link to comment
9 hours ago, gospa buba said:

otprilike, i nije da nema zemalja u okruzenju koje nisu to uradile i postigle skoro nishta.

da bi takva stvar funkcionisala mora prvo da bude uopshte bitna, na nekom prioritetu. kod nas nece biti nikad, sve je preche, mladi su zdravi stare ko jebe, oni koji se nekim sluchajem ne uklope u taj raspored, vishe srece u drugom zivotu, eno esemesa. mora da je broj jedan, pa da se iz te pozicije traze reshenja.

sent from my not bubamoto

 

država je jasno pokazala šta je bitno kroz stanogradnju. vojska i policija. ne zdrvstvo, prosveta, nauka,čak ne ni pravosuđe koje drže pod kontrolom. samo gola sila.

 

da, juče me pozvala sestra iz ambulante da me obavesti da moja lekarka upućuje na uzimanje uzorka za ispitivanje stanja debelog creva. prevencija raka. s druge strane, uradih i platih nedavno PSA test kojim se dobija slika stanja prostate. prevencija cancera u oba slučaja. jedno se plaća, drugo ne.

Edited by djordje geprat
Link to comment
16 hours ago, djordje geprat said:

za početak trebalo bi da ne stopiraju ono što je u zakonu. da ako ne mogu da urade intervenciju izdaju potvrdu da sa njom može da se obavi intervencija u privatnoj klinici. ovako imam utisak da se štedi preko zdravlja ljudi. preboleće, istrpeće, snaći će se.......upokojiće se.

Štedi se za partijske članove - drzavno zdravstvo ce ostati samo za njih, obican smrtnik sa parama ce moci kod privatnika donekle a za onog bez nema nade.

  • +1 1
Link to comment
15 hours ago, Ayatollah said:

 

Pa šta je alternativa, da se nastavi kontinuirano opadanje efektivnosti zdravstvenog sistema do nivoa neodrživosti? Mi imamo jednu od najvećih diskrepanci u Evropi između prava iz zdravstvenog osiguranja koja su ti garantovana na papiru (gde imaš prava na bukvalno sve, od kapi za nos do transplantacije srca) i onoga što u realnosti možeš da ostvariš od tih prava (liste čekanja za operaciju kuka od po 10 godina, čekanje na ablaciju srca/bajpas po godinu i po dana, čekanje na specijalističke i dijagnostičke preglede po više meseci, ne prepisuju se svi lekovi sa Liste, već samo najjeftiniji ili nikakvi, itd.). Fond štedi na svemu, daje lekarima i osoblju mizerne plate i onda žmuri na oba oka kada lekari idu da tezgare kod privatnika i beže sa posla i prevlače pacijente u privatne klinike, ne dajući im uslugu u državnim ustanovama i radeći po 12 sati na dan - dok pojedini na puknu i odu napolje da rade kao gospoda za tri puta veću platu. Sa druge strane, privatne klinike imaju po 80% lekara angažovanih iz penzije ili zaposlenih u državnim ustanovama, svojih zaposlenih jako malo, i ne rade ništa ozbiljnije od dijagnostike ili neke opšte hirurgije u najbolju ruku.

 

Ja ne znam šta je stvarno cilj, da li da imamo kakav-takav zdravstveni sistem koji pruža makar neku uslugu, ili je samo bitno da nam Fond ne bankrotira. Ako državne ustanove ne mogu da pruže uslugu za koju su plaćene, onda neka pružanje usluge preuzmu privatnici, ako Fond ne može da plaća privatne klinike onda neka ili suzi obim prava iz zdravstvenog osiguranja na ono što može sigurno da finansira, ili neka se ukine obavezno uplaćivanje u državni zdravstveni fond, pa da vidimo da li će privatna osiguranja da ponude neke šeme koje će da obezbede bolju efikasnost sistema. Svi zajedno da osmisle način kako će da adekvatno nagrade lekare i osoblje koje će da radi u tom sistemu, kako im ne bi bežali napolje, jer retko ko će od mlađih da sedi ovde ceo život za hiljadu evra platu, sa kojom imaš za konopac u najbolju ruku, ili da radi 16 sati dnevno da bi živeo samo solidno. Ako je povećana korupcija cena za ovo, neka je - sve je bolje od toga da deklarativno imamo sva prava i nekakav Fond, a suštinski da ne možeš da dobiješ nikakvu zaštitu. 

 

Sve ovo što si napisao ima smisla, ali ni jedan od ovih problema neće rešiti uvezivanje sa privatnim sektorom. Naprotiv. 

Efektivnost zdravstvenog sistema opada iz mnogo razloga -

prvo, zbog opadanja stručnosti kadrova - ovo se najbolje vidi na primeru srednjeg kadra koji je već u debeloj banani, a sada počinje da se oseća i medju visokim kadrom - jednostavno rečeno - obrazovani sistem je propao. 

Drugo, postoji očajna sistematizacija zapošljavanja - a i tu takvu niko živi ne poštuje - uglavnom se zapošljavaju uhlebi na račun stručnog kadra - u prvo vreme  se to ogledalo kroz NK kadar za koji nije bila potrebna nikakva saglasnost ministarstva niti procena nadležnih zavoda, a sada sa porastom instant škola se guraju čak i stručni kadrovi što je posebgna dimenzija horora. 

Treće - Fond. Jedna rogobatna institucija čije je postojanje samo sebi svrha i koja jede ogroman deo budžeta zdravstva izdržavajući svoje predimenzionisane filijale /vidi pod uhlebi/ 

 

Četvrto - ubacivanje privatnog sektora u sistem je moguće i sada - ono što je problem je što je država /Fond/ našao efikasan sistem da ih otera od pomisli na bilo kakvu saradnju - cena. Ono što oni nude je smešno i bezobrazno. Da cirkus bude veći te cene koje oni plaćaju važe i za državne ustanove a te cene su ispod svakog nivoa održivosti - npr do skora je dan boravka u jedinici intenzivne nege Fond plaćao nešto manje od 20e - što ne može da pokrije ni delić realnih troškova. 

 

Remont zdravstvenog sistema je moguć ali ima da boli mnogo. I to baš mnogo. I da košta još više. Ja ne verujem da će se ikad ijedan političar usuditi da krene u to u Srbiji. 

Opet, pitanje je i da li je potreban taj remont, mi imamo na papiru dobar zdravstveni sistem. Problem je isti kao i sa svim ostalim propisima i zakonima u Srbiji - što ih apsolutno niko ne poštuje. 

 

 

 

  • +1 3
  • Hvala 3
Link to comment

stajns

ovo oko tačke 4. koliko fond plaća bolnici za intervenciju, porođaj, stavljanje podlaktice u gips, ispiranje uveta, transplatacija nečeg .... svejedno. neka toliko plati euromediku, recimo, a ostatak da doplati pacijent. zašto to nije moguće.

drugo,zašto se ne poštuje ono što je po zakonu. ako ne možeš da obaviš šta treba, napiši pa da odem gde može.

 

u stvari, znam

Link to comment

Ja sam video danas delić pakla koji nas očekuje kada mi je doktorka rekla za neko zakazivanje:
E gledaj da zakažeš što pre, čula sam da ona ide u penziju pa posle ko zna da li ima neko da je zameni..



....shiit has hit the fan.

  • Tužno 2
Link to comment

Morao bi esenes da nekako osmisli strategiju i za one talentovanije u zdravstvu..Tipa "Ajd ce ti damo specijalizaciju iako nisi nas clan i dupeljub..ali da garantujes imovinom roditelja da bar 10-15 godina ne ides iz zemlje..potpis tu i tu".

 

 

Link to comment

Za početak kasni se sa specijalizacijama za nekih 10 godina. 

Kao drugo kriterijumi za specijalizaciju uglavnom nisu talenat, pozrtvovanost i ljudski kvaliteti nego prezime i članska knjižica. 

Trece i mozda najvažnije.. Treba nam bolje obučen, utreniran i organizovan primarni nivo zdravstva. Da se osnaze i ohrabre lekari opšte prakse da mnoge stvari odrade sami ili u okviru svoje ustanove (naročito važi za manja mesta). 

Na žalost postoji ozbiljna degradacija opšte prakse i svi gledaju samo sto pre da dobiju specijalizaciju i pobegnu sa mesta izabranog lekara. A to je po meni najlepši i najvažniji posao... Sto bi rekli bez dijagnoze nema terapije. 

 

 

  • +1 2
Link to comment
Za početak kasni se sa specijalizacijama za nekih 10 godina. 
Kao drugo kriterijumi za specijalizaciju uglavnom nisu talenat, pozrtvovanost i ljudski kvaliteti nego prezime i članska knjižica. 
Trece i mozda najvažnije.. Treba nam bolje obučen, utreniran i organizovan primarni nivo zdravstva. Da se osnaze i ohrabre lekari opšte prakse da mnoge stvari odrade sami ili u okviru svoje ustanove (naročito važi za manja mesta). 
Na žalost postoji ozbiljna degradacija opšte prakse i svi gledaju samo sto pre da dobiju specijalizaciju i pobegnu sa mesta izabranog lekara. A to je po meni najlepši i najvažniji posao... Sto bi rekli bez dijagnoze nema terapije. 
 
 
Ja iz razgovora sa svojim izabranim lekarom shvatam da je rasulo u tom sektoru.
Relativno često sam bio do nje zadnjih par meseci i klnstantno je od recimo 5 lekara u smeni dvoje bilo odsutno, ili bolovanje ili ko zna šta...
Potpuni raspad...







... Shiit has hit the fan

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...