Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

33 minutes ago, cartman said:

Trece i mozda najvažnije.. Treba nam bolje obučen, utreniran i organizovan primarni nivo zdravstva. Da se osnaze i ohrabre lekari opšte prakse da mnoge stvari odrade sami ili u okviru svoje ustanove (naročito važi za manja mesta). 

Na žalost postoji ozbiljna degradacija opšte prakse i svi gledaju samo sto pre da dobiju specijalizaciju i pobegnu sa mesta izabranog lekara. A to je po meni najlepši i najvažniji posao... Sto bi rekli bez dijagnoze nema terapije. 

 

 

Slazem se da je ovo bitno.

Samo, da li je to do kadra ili pre sistema koji im vezuje ruke i tera ih da sve prebacuju na specijaliste? Meni se čini da je ovo drugo u pitanju

Link to comment
5 hours ago, djordje geprat said:

zašto to nije moguće.

 

To nije moguće ni u mnogo bogatijim zemljama. Što reče Štajns, fond ceni dan u intezivi 20e, a npr samo 24 sata respiratora je 100 evra.  

Link to comment
32 minutes ago, I*m with the pilots said:

Slazem se da je ovo bitno.

Samo, da li je to do kadra ili pre sistema koji im vezuje ruke i tera ih da sve prebacuju na specijaliste? Meni se čini da je ovo drugo u pitanju

Do sistema uglavnom. Recimo čak i da sam investiram svoj novac i vreme da završim  akreditovanu edukaciju za ultrazvucne preglede abdomena i male karlice necu imati aparat na kome to mogu da radim u mojoj ambulanti. 

Ili još prostije rečeno pacijenti ne mogu da u laboratoriji mog Doma Zdravlja  urade neke najosnovnije analize ( prostata specifični antigen ili glikozilirani hemoglobin) 

Za početak mora da se malo promeni koncept kontinuirane edukacije koja je besmislena ovakva kakva jeste danas. Ja bih uveo da svake godine lekar mora da ovlada jednom praktičnom veštinom a ta edukacija bi bila organizovana od strane ustanove u kojoj je zaposlen. I onda za pet godina DZ  u recimo Babušnici ili Trgovištu ima 5 lekara koji znaju da rade dosta toga sami i njihovi pacijenti ne zavise u potpunosti od specijalista u regionalnim centrima. 

 

I da dodam da u fondu sede ljudi koji nisu svesni kako izgleda Srbija ispod Beograda. Nije isto imati 50k ljudi u par blokova na NBG i 50k ljudi u opštini 20*20km u prečniku i sa više od 50 sela sa prosekom godina debelo preko 70.

Ne može se broj zaposlenih lekara određivati samo i isključivo prema broju pacijenata koji žive na tom području. 

 

Edited by cartman
  • +1 4
Link to comment
41 minutes ago, desboj said:

 

To nije moguće ni u mnogo bogatijim zemljama. Što reče Štajns, fond ceni dan u intezivi 20e, a npr samo 24 sata respiratora je 100 evra.  

pa dobro. prvo pitanje je zašto baš/samo 20€. ako je samo do njih mogli bi da kažu i 1€. zna se koliko to zaista košta.

drugo, ako je meni nedostupna usluga u realnom vremenu, neka mi daju uput za privatnu kliniku, njima plate tih 20€a ja ću 80. pa da ozdravim.

 

i, opet pitam zašto ja moram da plaćam PSA test a onaj za proveru stanja debelog creva je besplatan.

Link to comment
31 minutes ago, djordje geprat said:

neka mi daju uput za privatnu kliniku, njima plate tih 20€a ja ću 80. pa da ozdravim.

Vi možete da platite, neki drugi nema odakle, ovaj će preko poznanstva za dž, onaj tamo će preko partijske knjižice i tako dan za danom.

  • +1 1
Link to comment

i, zbog moguće zloupotrebe ja ostajemuskraćen za jednu mogućnost. tom logikom možemo da ukinemo zakon o saobraćaju jer, bože moj, ima potplatljivih policajaca i onih koji mogu da plate.

 

nego, meni je jasno da ja kad za urološki pregled plaćam 6000 da je u tu cenu uračunata, pored dnevnice lekarke, recepcionerki, čistačica i obezbeđenja i amortizacija i održavanje zgrade i opreme. ovo poslednje namiruje se sa druge strane kada je državno zdravstvo u pitanju i zato je cena pregleda niska. grešim li?

 

pa, ako se uvede privatan sektor u zdravstvo, možda će biti potrebno manje ulaganja u bolnice, porodilišta, skenera ............ priznajem da mi je znanje o funkcionisanju zdravstva oskudno, baš kao i mnogo šta drugo, pa ipak pišemo/diskutujemo o tome.

Link to comment
35 minutes ago, djordje geprat said:

zašto ja moram da plaćam PSA test a onaj za proveru stanja debelog creva je besplatan

 

Odluka na vrhu, pare raspodeljene na taj način i to vam je tako. 

 

Primer od pre par meseci - upucano par stotina hiljada da se napravi nova neuroradiološka sala na Dedinju, dovedena ekipa iz Svetog Save, radilo nekoliko meseci, u međuvremenu otišao Zlatibor došla Danica i rekla ne može neuroradiologija da se radi gde nema neurohirurgije i kraj. I onda se ta specijalizovana sala prvo koristila u interventnoj kardiologiji, a onda elektrofiziolozima crkne stara sala pa oni sad rade ablacije na srcu u sali koja je pravljena za rad na krvnim sudovima mozga. I to je tako.

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, djordje geprat said:

stajns

ovo oko tačke 4. koliko fond plaća bolnici za intervenciju, porođaj, stavljanje podlaktice u gips, ispiranje uveta, transplatacija nečeg .... svejedno. neka toliko plati euromediku, recimo, a ostatak da doplati pacijent. zašto to nije moguće.

drugo,zašto se ne poštuje ono što je po zakonu. ako ne možeš da obaviš šta treba, napiši pa da odem gde može.

 

u stvari, znam

 

 

Moguće je, naravno ali su ta učešća vrlo mala tako da je pitanje šta bi se dobilo. Po mojoj proceni ona su 20-30% od trenutnih cena. I to max. 

O ovom frugom sam već pisao čini mi se - to upućivanje pacijenata u privatne ustanove ide na teret ustanove koja ga je poslala - a ona prosto to nema para da plati. 

 

6 hours ago, Frank Pembleton said:

Ja sam video danas delić pakla koji nas očekuje kada mi je doktorka rekla za neko zakazivanje:
E gledaj da zakažeš što pre, čula sam da ona ide u penziju pa posle ko zna da li ima neko da je zameni..



....shiit has hit the fan.

 

Da. To je nešto što neminovno dolazi - npr u Kragujevcu od 1.maja neće raditi pedijatri u Hitnoj Pomoći jer lekar koji je radio ide u penziju a niko nije primljen na zamenu. Tako da će ovi što ostaju raditi otprilike pola nedelje jer ne mogu da se organizuju. I ni jedan lekar nije primljen na specijalizaciju iz te oblasti za HP. 

 

 

 

6 minutes ago, djordje geprat said:

i, zbog moguće zloupotrebe ja ostajemuskraćen za jednu mogućnost. tom logikom možemo da ukinemo zakon o saobraćaju jer, bože moj, ima potplatljivih policajaca i onih koji mogu da plate.

 

nego, meni je jasno da ja kad za urološki pregled plaćam 6000 da je u tu cenu uračunata, pored dnevnice lekarke, recepcionerki, čistačica i obezbeđenja i amortizacija i održavanje zgrade i opreme. ovo poslednje namiruje se sa druge strane kada je državno zdravstvo u pitanju i zato je cena pregleda niska. grešim li?

 

pa, ako se uvede privatan sektor u zdravstvo, možda će biti potrebno manje ulaganja u bolnice, porodilišta, skenera ............ priznajem da mi je znanje o funkcionisanju zdravstva oskudno, baš kao i mnogo šta drugo, pa ipak pišemo/diskutujemo o tome.

 

Ne postoji nikakva računica za cene pregleda koje se fakturišu izmedju Fonda i državnih ustanova. Ja sam jedno milion puta pitao i u fondu i u obračunskoj službi kako su došli do neke cene i odgovor je uvek isti - sleganje ramenima i rečenica "to je stiglo iz Ministartstva". 

Što se tiče plaćanja održavanja i amortizacije opreme i zgrada - to je takodje tera inkognita - kombinuje se budžet i sredstva koje zaradi™ Ustanova. E sad, zbog enormnog broja uhleba /ili polularno neugovorenih radnika/ sva ta zarada™ ustanova se pojede, tako da se uglavnom ovi troškovi namiruju iz namenskih sredstava koja dolaze od Ministarstva. A te pare je još teže dobiti nego one iz Fonda - i ta raspodela se uglavnom vrši na krajnje netransparentne načine.

Problem sa uvodjenjem privatnog sektora u zdravstvo je što privatni sektor radi sa živim parama a ne sa fiktivnim sumama koje se prebijaju™ izmedju Fonda i državnih ustanova. 

Privatnik mora da plaća, pored svih ostalih troškova, i porez, tj mislim 15% ili 20 nisam siguran na te pare što u konačnici uopšte nije mala cifra. A još kad uzmeš u obzir da je veliko veeeliko pitanje odakle će Fond da navaša i te pare, to bi moglo samo privatnike, ili Fond, da otera u propast. 

  • Hvala 3
Link to comment
28 minutes ago, desboj said:

 

Odluka na vrhu, pare raspodeljene na taj način i to vam je tako. 

 

Primer od pre par meseci - upucano par stotina hiljada da se napravi nova neuroradiološka sala na Dedinju, dovedena ekipa iz Svetog Save, radilo nekoliko meseci, u međuvremenu otišao Zlatibor došla Danica i rekla ne može neuroradiologija da se radi gde nema neurohirurgije i kraj. I onda se ta specijalizovana sala prvo koristila u interventnoj kardiologiji, a onda elektrofiziolozima crkne stara sala pa oni sad rade ablacije na srcu u sali koja je pravljena za rad na krvnim sudovima mozga. I to je tako.

 

 

 

Da. Danica je konačno uspela da se otarasi Ćulafića. 

Cirkus. 

Link to comment
1 hour ago, djordje geprat said:

 

 

i, opet pitam zašto ja moram da plaćam PSA test a onaj za proveru stanja debelog creva je besplatan.

- PSA vise kosta

- moguce da je neko nekad progurao obavezan skrining za debelo crijevo, a prostata nije imala dovoljno jak lobi

 

Link to comment
5 hours ago, Paul Gompitz said:

- PSA vise kosta

- moguce da je neko nekad progurao obavezan skrining za debelo crijevo, a prostata nije imala dovoljno jak lobi

 

sve u svemu, čitajući stajnovo u pitanju je 1 kurcobolja za pacijenta.

 

- PSA test se dobija posle vađenja krvi iz vene. kakav je problem da, kada  na osnovu uputa odem u laboratoriju, pored izveštaja o svim ****citima i ostalom dobijem i podatke o PSA? koliko to može da košta?

- za ovo ne znam da li da se smejem ili da plačem.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...