Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

4 hours ago, djordje geprat said:

sve u svemu, čitajući stajnovo u pitanju je 1 kurcobolja za pacijenta.

 

- PSA test se dobija posle vađenja krvi iz vene. kakav je problem da, kada  na osnovu uputa odem u laboratoriju, pored izveštaja o svim ****citima i ostalom dobijem i podatke o PSA? koliko to može da košta?

- za ovo ne znam da li da se smejem ili da plačem.

- za psa test se koristi neki reagens koji nema veze sa ****citima. Ne znam koliko kosta, ali besplatan nije 

- to nije ni smijesno ni tuzno nego realno. Osim psa postoji ogroman broj preventivnih testova i analiza koje bi bilo dobro da svi urade u odredjenim godinama, pa se ne rade. Za mamografiju postoje cesto masovne akcije (govorim za bg), rade ju i djevojcice od 25 ako zele, a daleko jeftiniji papa test nit je obavezan nit se cuje u javnosti koliko je bitan

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
6 hours ago, djordje geprat said:

sve u svemu, čitajući stajnovo u pitanju je 1 kurcobolja za pacijenta.

 

- PSA test se dobija posle vađenja krvi iz vene. kakav je problem da, kada  na osnovu uputa odem u laboratoriju, pored izveštaja o svim ****citima i ostalom dobijem i podatke o PSA? koliko to može da košta?

- za ovo ne znam da li da se smejem ili da plačem.

 

Nije to baš tako jednostavno, Djordje. 

Medicina kao profesija jeste u biti humana i i ima u svom centru brigu za pacijenta. 

Ali medicina kao privredna grana nema veze sa humanošću - to je prosto biznis i to poskup biznis koji zahteva možda i najkompleksniju logistiku na svetu - od opreme do obučenog kadra. 

Mogu ja da budem najhumaniji čovek na svetu ali ako nemam s čim niti gde da lečim, ili ako nisam dobro naučen ili obučen - to ništa ne znači. 

 

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
35 minutes ago, steins said:

 

Mogu ja da budem najhumaniji čovek na svetu ali ako nemam s čim niti gde da lečim, ili ako nisam dobro naučen ili obučen - to ništa ne znači. 

 

 

Ja imam vrlo losa iskustva i sa obrnutom situacijom - vrhunski opremljena bolnica i pristup obuci, ali puna kriminalnih akrepa koji sebe zovu doktori i koji samo znaju da useru vrlo linearan medicinski slucaj.
U tom smislu moje iskustvo je do sada najbolje sa delom starog YU kadra koji ovih dana odlazi u penzije, i pojedinim lekarima 40+ generacije koji su valjda kod ovih ucili.

Sve ostalo, iz ovog ili onog razloga, bolje se prekrsti pa sta ti Bog da nego da im ulazis na vrata ordinacije.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Djuro said:

u madjarskim prviatnim laboratorijama, PSA kosta nesto manje od 10 evra.

ovde sam platio 1800.

@steins kad napisah kurcobolja, mislio sam na one koji se bave zdravstvom preko qrca, ne na medicinske radnike i radnice. mislio sam na one koji drže kesu, na dobavljače, ugrađivače, spavače  ........ sa medicinskim osobljem ama baš nikada nisam imao problem. pisao sam o iskustvima.

Link to comment
5 hours ago, Mel said:

 

Ja imam vrlo losa iskustva i sa obrnutom situacijom - vrhunski opremljena bolnica i pristup obuci, ali puna kriminalnih akrepa koji sebe zovu doktori i koji samo znaju da useru vrlo linearan medicinski slucaj.
U tom smislu moje iskustvo je do sada najbolje sa delom starog YU kadra koji ovih dana odlazi u penzije, i pojedinim lekarima 40+ generacije koji su valjda kod ovih ucili.

Sve ostalo, iz ovog ili onog razloga, bolje se prekrsti pa sta ti Bog da nego da im ulazis na vrata ordinacije.

 

Apsolutno. Ja za to krivim sistem obrazovanja. Ja sam imao sreću da sam jedna od poslednjih generacija kojima su predavali matore kajle, i tu se štošta nauči i od medicine, ali i od odnosa prema poslu, pacijentima, pa ako hoćeš i prema životu. Drugo, kad sam krenuo da radim imao sam sreću da radim pored jednog dela njih, i sa onom generacijom koja je tad bila srednja a danas već matora i spremna za mirovinu - ceo taj kadar, zajedno sa onim sistemom školovanja koji je bazično ostao iz SFRJ je ostavio iza sebe kvalitetne ljude u svim delovima zdravstva. Budale i glupanderi su bili na nivou statističke greške jer ti sistem nije dozvoljavao da budeš takav. 

Od 2000. godine i svih onih nakaradnih reformi™ i štancovanja profesorskog kadra je situacija da su dobri lekari postali gotovo statistička greška a budale i neznalice postale većina. Jednom kad su se oni dokopali edukatorskih pozicija taj krug je zatvoren i nema nazad. 

 

 

 

 

 

3 hours ago, djordje geprat said:

ovde sam platio 1800.

@steins kad napisah kurcobolja, mislio sam na one koji se bave zdravstvom preko qrca, ne na medicinske radnike i radnice. mislio sam na one koji drže kesu, na dobavljače, ugrađivače, spavače  ........ sa medicinskim osobljem ama baš nikada nisam imao problem. pisao sam o iskustvima.

 

Ma jasno - nepostojanje sistema utiče na sve te šrafove - od dobavljača kojima je jasno da mogu da deru i krljaju kako hoće sve dok uredno uplaćuju bonitete™ gde treba, preko ugradjivača koji su sa standardnih 2-5% otišli na 30-50%, pa sve do medicinskog osoblja koje je hronično depresivno zbog plata, ali neuporedivo više zbog očajnih uslova rada. 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
6 hours ago, steins said:

 

Nije to baš tako jednostavno, Djordje. 

Medicina kao profesija jeste u biti humana i i ima u svom centru brigu za pacijenta. 

Ali medicina kao privredna grana nema veze sa humanošću - to je prosto biznis i to poskup biznis koji zahteva možda i najkompleksniju logistiku na svetu - od opreme do obučenog kadra. 

Mogu ja da budem najhumaniji čovek na svetu ali ako nemam s čim niti gde da lečim, ili ako nisam dobro naučen ili obučen - to ništa ne znači. 

 

slazem se ,mada se u zadnje vreme za Medicinu uglavnom opredeljuju zbog para.

Link to comment
2 hours ago, Miki_belavista said:

slazem se ,mada se u zadnje vreme za Medicinu uglavnom opredeljuju zbog para.

 

Uvek su se za medicinu opredeljivali zbog para. Nije to ništa novo. 

Uvek je bilo pravilo trećine - jedna trećina odlazi zbog prestiža, jedna trećina zbog para, jedna trećina porodično i onih 10% kusura je pod razno - zalutali, par onih koji stvarno hoće da pomažu ljudima /ti uglavnom propadnu karijerno :D/, ludaci.......

Link to comment
2 minutes ago, steins said:

 

Uvek su se za medicinu opredeljivali zbog para. Nije to ništa novo. 

Uvek je bilo pravilo trećine - jedna trećina odlazi zbog prestiža, jedna trećina zbog para, jedna trećina porodično i onih 10% kusura je pod razno - zalutali, par onih koji stvarno hoće da pomažu ljudima /ti uglavnom propadnu karijerno :D/, ludaci.......

u koju trecinu ti spadas? ugled ili i jare i pare?

Link to comment
2 hours ago, Miki_belavista said:

slazem se ,mada se u zadnje vreme za Medicinu uglavnom opredeljuju zbog para.

A za fon zbog ljubavi prema organizacionim naukama

  • Haha 1
Link to comment

https://www.vreme.com/vesti/direktor-niske-klinike-tuzba-panicu-zbog-neistina-o-nama/

Član Glavnog odbora Sindikata lekara i farmaceuta Rade Panić je rekao da nisu svi zaposleni u niškom Kliničkom centru za kardiohirurgiju pristali da rade besplatno i da su lekari iz Niša "mudro slali komplikovanije slučajeve u viši centar" da bi očistili svoju listu čekanja na operacije



....shiit has hit the fan.

Link to comment
24 minutes ago, Paul Gompitz said:

A za fon zbog ljubavi prema organizacionim naukama

jos nisam sreo nekog da nesto dobro radi a da ne voli to sto radi.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Miki_belavista said:

u koju trecinu ti spadas? ugled ili i jare i pare?

 

Onu treću - porodični posao. A i u moje vreme, jedan od dva faksa koji je oslobadjao od vojske :D

Link to comment
32 minutes ago, steins said:

A i u moje vreme, jedan od dva faksa koji je oslobadjao od vojske :D


Bilo ih je tri :), mislim.

 

Medicina, stomatologija i ETF

Link to comment
1 minute ago, Moonwalker said:


Bilo ih je tri :), mislim.

 

Medicina, stomatologija i ETF

Ветерина, Теологија...

Ја сам зато 94 уписао Ветерину

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...