Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

pretpostavila sam. u crnoj gori to koliko znam dobro funkcionise u slucaju magnetne rezonance, operacija ociju i jos nekih procedura, a s druge strane bilo je medijskih napisa da je odredjena privatna bolnica obavila vise usluga od ocekivanih da bi se naplatila od fonda.

 

u svakom slucaju meni izgleda kao dobra ideja ako se zauzdaju zloupotrebe.

 

koliko cujem, popodnevni rad vma za pare takodje daje dobre rezultate.

 

sve su to naravno samo pomocne strategije, a nista ne valja dok ona glavna javnozdravstvena ne lici na humani sistem.

Edited by morgana
Link to comment
3 hours ago, morgana said:

jesu li usluge privatnog zdravstva u srbiji ikako ukljucene u javno zdravstvo u smislu da se pacijent uputi na privatnu kliniku koja ima ugovor sa fondom ako u drzavnim ustanovama ne moze da dobije uslugu i odredjenom roku?

 

Nisu i pitanje ja kad će i kako biti - pred COVID je bilo reči o tome čak je dolazila ekipa iz Makedonskog Ministarstva zdravlja da podeli iskustva što je meni posebno čudno jer je dole u toj tranziciji najmanje dva puta bankrotirao RFZO tako da nisam siguran koliko bi valjalo pokupiti njihov knowhow :unsure:

Znajući ovu državu slutim da kakogod da to napravimo neće izaći na dobro. 

 

58 minutes ago, Frank Pembleton said:

Mislim da je postojala neka odredba ako ne može u državnoj ustanovi da se uradi za X dana da se onda ode na privatno i fakturiše se RFZO-u.
Što je rezultiralo da direktori izdaju "usmena upozorenja" da doktori ni slučajno ne pišu rok koji premašuje "granicu" i onda je to izgubilo smisao...



....shiit has hit the fan.

 

Jeste, baš tako je bilo. To je tek bio cirkus - prvo su nam pročitali tu naredbu od ministarstva zdravlja pa onda drugu od direktora da se neko slučajno ne zajebe da napiše - što u konačnici i ima smisla, jer su povećanjem broja privatnih dijagnostičkih centara učestali kvarovi koji se ne popravljaju mesecima - šta bi se tek desilo da svi mogu da saradjuju legalno sa privatnicima, ne smem ni da pomislim 

 

 

 

52 minutes ago, morgana said:

 

 

koliko cujem, popodnevni rad vma za pare takodje daje dobre rezultate.

 

 

 

Da. Pokušano je to ovde u Kragujevcu svojevremeno pa nas umalo pacijenti nisu spalili. VMA to  može da uradi zbog svojih specifičnosti - državne ustanove nikako. 

  • Hvala 1
Link to comment
Nego, ne znam dal pratite haos na Tviteru oko NIša i ovih kardiolhirurških operacija - pa koliko smo mi glup i bezobrazan narod, to je strašno
pratim i ne mogu da reshim da li da ne verujem. ljude samo interesuje da je dzaba i ako ne moraju da umru lichno oni, onda mozda i nije zgodno. daj jebote jesu pre samo dve godine raznosili kovid po kucama, cele famije stradale i isto nema veze. idioti.

sent from my not bubamoto



Link to comment
3 minutes ago, steins said:

Nego, ne znam dal pratite haos na Tviteru oko NIša i ovih kardiolhirurških operacija - pa koliko smo mi glup i bezobrazan narod, to je strašno

 

Upravo!!! Isto razmišljam, čitam i ne verujem čemu se raduju.

Liste čekanja se nisu napravile same od sebe.

Ili je

1) manje osoblja nego što je potrebno ili

2) osoblja je dovoljno, ali je radilo traljavo i sporo, a organizacija očajna

 

Elem, kardiohirurzi se iscimaju da rade prekovremeno 12 vikenda i to za džabe i srede listu, ali šta god da je bio razlog da se lista čekanja napravi, ako ništa od onoga gore nisu popravili (pozapošljavali lekare ili popravili organizaciju), lista će se napraviti. 
Pošto kardiohirurzi ne rastu na kruški, pa da ih ubereš i dovedeš u klinku, mislim da će taj manjak opet da napravi liste, i to vrlo brzo.

  • +1 2
Link to comment
Just now, gospa buba said:

pratim i ne mogu da reshim da li da ne verujem. ljude samo interesuje da je dzaba i ako ne moraju da umru lichno...

sent from my not bubamoto
 

 

Da ne paranoišem meni tu jedna stvar čudna - niko iz vlasti se nije prišljamčio tu. Bar ja nisam video. 

Link to comment
 
Da ne paranoišem meni tu jedna stvar čudna - niko iz vlasti se nije prišljamčio tu. Bar ja nisam video. 
kad tako postavish, sve mi je chudno [emoji38]ol:

sent from my not bubamoto

Link to comment
1 minute ago, Tihajeza said:

 

Upravo!!! Isto razmišljam, čitam i ne verujem čemu se raduju.

Liste čekanja se nisu napravile same od sebe.

Ili je

1) manje osoblja nego što je potrebno ili

2) osoblja je dovoljno, ali je radilo traljavo i sporo, a organizacija očajna

 

Elem, kardiohirurzi se iscimaju da rade prekovremeno 12 vikenda i to za džabe i srede listu, ali šta god da je bio razlog da se lista čekanja napravi, ako ništa od onoga gore nisu popravili (pozapošljavali lekare ili popravili organizaciju), lista će se napraviti. 
Pošto kardiohirurzi ne rastu na kruški, pa da ih ubereš i dovedeš u klinku, mislim da će taj manjak opet da napravi liste, i to vrlo brzo.

 

Liste čekanja se prave iz sto razloga - nemamo dovoljno stručnog osoblja, nemamo dovoljno infrastrukture, katastrofalna politika razvoja zdravstva, nepostojanje algoritama pregleda niti bilo kakvih pravila vezanih za dijagnostiku i lečenje.......

Bez rešavanja ovih sistemskih problema, ovo što su uradili je samo zapušavanje rupe

  • +1 2
Link to comment
47 minutes ago, steins said:

Nego, ne znam dal pratite haos na Tviteru oko NIša i ovih kardiolhirurških operacija - pa koliko smo mi glup i bezobrazan narod, to je strašno


Prva stvar koja je meni pala na pamet da ce to poceti da se podrazumeva (poznajuci nas kakvi smo, a nije da toga nema i drugde), a nemoguce je fizicki imati u kontinuitetu. I kad prvi put odbiju jer ne moze, visice Pedro. 

 

Ono das prst, hoce celu ruku. To je sistemski problem.

 

Takvi gestovi se ne postuju, vec se udari po magaretu koje vuce, a lukavi se izvuku. 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, steins said:

Nego, ne znam dal pratite haos na Tviteru oko NIša i ovih kardiolhirurških operacija - pa koliko smo mi glup i bezobrazan narod, to je strašno

Daj neki siže, ko se danas gađa govnima?

Link to comment
2 hours ago, desboj said:

Daj neki siže, ko se danas gađa govnima?

 

Ovo što kaže buba - prvo su smarali američku ambasadu koja se pohvalila da je pomogla nešto, cenim u opremi, a onda su se fekalije prelile na ljhude koji rade pa sad iznalaze lažne radove ovom Miliću. Budalaštine da ne kažem srpska posla

  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment

Kuma je na Banjici na listi za operaciju kuka na redu 2027.
Sad joj stigla ponuda "da li pristaje da se operiše bilo gde u Srbiji?".
Nisu naveli ni mesto ni vreme.
Jel ima neko informaciju ako traži tako i ako bude mogla da odabere, koji centar ima smisla po pitanju kvaliteta rada?



....shiit has hit the fan.

Link to comment

Ne znam kako drugde ali na VMA su radili kukove tj bescementne proteze do pre 4 godine vrlo korektno u smislu bez postoperativnih komplikacija. Realno to su najviše i radili, od otprilike 30 operacija nedeljno 25 su kukovi, na redovnom programu. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...