Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

hvala i ja cu ovaj put online preko inteze uplatiti

 

da li se secas mozda da li ti je u pozivu za broj posle jmbg-a stajalo i neko slovo

kod mene je tako i to slovo je ovu sluzbenicu zbunilo, kaze da tu nikad ne idu slova, vec iskljucivo brojevi i da je to razlog zasto uplata nije mogla proci sa tim pozivom na broj

Ne znam za taj slučaj, ali ja kod poreske kad dugujem, pa stigne opomena ima neko slovo, mislim M na kraju poziva na broj...
Link to comment

Ako je model 97 ne bi trebalo da ima slova, ide verovatno kontrolni broj šifra opštine JMBG

ovde imate programčić koji računa kontrolni broj, tj prve dve cifre poziva na broj. Ubacite ostatak poziva i on izbaci kontrolni broj

 

http://www.cekos.rs/kontrolni-broj-izracunavanje-po-modulu-97

 

edit pazite i na šifru plaćanja, verovatno je 253

Edited by čekmeže
Link to comment

Sta znaci ovaj rok 31.12 za podnosenje zahtjeva za novu zdravstvenu? Od 1.1.2017 ne vaze stare?

Važe, a i taj rok je , mislim , od pre dok nisu videli kakav su karambol napravili sa penzionerima. Mislim da formalno treba neka potvrda, ali mislim da bi sad toliko ljudi nagrnulo da vadi tu potvrdu da bi haos bio...
Link to comment

desilo se ovo leta i vratilo mi poverenje u zdravstvo u srbalja. 

 

bio sam u selu i jedan dan mi je počeo sa lakom glavoboljom, nastavio se sa pojačanjem i bolom u oku da bi u toku noći eskaliralo. ujutro sam seo u auto i krenuo u lazarevac u dom zdravlja. u toku vožnje pojavile su mi se dve pune linije, dva prolaznika, dva kučeta uz put......sve duplo!

 

objasnio sam ženi koja je na prijemnom šta mi se dešava, dao joj knjižicu i primljen sam na pregled bez ikakvog čekanja. potom upućen kod oftamologa na, ispostavilo se, najdetaljniji pregled u životu. sumnja je bila da je nešto na neurološkoj osnovi. lekarka je ispisala uput za "Svetog Savu" i nalog za ambulantna kola. pretpostavila je mogućnost moždnog udara. u beogradu su mi uradili CT glave, ispostavilo se da je skoro sve u redu i ispisali spisak potrebnih analiza. potom mi je lekarka u mojoj ambulanti dala upute za sve to i elektronski zakazala šta je mogla. istog dana mi je oftamologica u DZ "savski venac" pogledala oko, saslušala priču i dala uputstva šta mi je činiti. sve to je bilo odrađeno do kraja nekog činovničkog radnog vremena, maksimalno ljubazno i profesionalno na svim mestima.

 

sledećih dana sam obavio sve analize, što u domu zdravlja, što u kliničkom centru (lankaster test) što u privatnoj klinici. na kraju, sve je došlo na svoje mesto a ja sam bio prijatno iznenađen tretmanom kroz koji sam prošao. ni tračka od onoga na šta se prvo pomisli kada je zdravstvo u srbalja u pitanju. . ili sam naprosto imao sreće kao onomad kada sam sjebao jedan pršljen.

Link to comment

desilo se ovo leta i vratilo mi poverenje u zdravstvo u srbalja. 

 

bio sam u selu i jedan dan mi je počeo sa lakom glavoboljom, nastavio se sa pojačanjem i bolom u oku da bi u toku noći eskaliralo. ujutro sam seo u auto i krenuo u lazarevac u dom zdravlja. u toku vožnje pojavile su mi se dve pune linije, dva prolaznika, dva kučeta uz put......sve duplo!

 

objasnio sam ženi koja je na prijemnom šta mi se dešava, dao joj knjižicu i primljen sam na pregled bez ikakvog čekanja. potom upućen kod oftamologa na, ispostavilo se, najdetaljniji pregled u životu. sumnja je bila da je nešto na neurološkoj osnovi. lekarka je ispisala uput za "Svetog Savu" i nalog za ambulantna kola. pretpostavila je mogućnost moždnog udara. u beogradu su mi uradili CT glave, ispostavilo se da je skoro sve u redu i ispisali spisak potrebnih analiza. potom mi je lekarka u mojoj ambulanti dala upute za sve to i elektronski zakazala šta je mogla. istog dana mi je oftamologica u DZ "savski venac" pogledala oko, saslušala priču i dala uputstva šta mi je činiti. sve to je bilo odrađeno do kraja nekog činovničkog radnog vremena, maksimalno ljubazno i profesionalno na svim mestima.

 

sledećih dana sam obavio sve analize, što u domu zdravlja, što u kliničkom centru (lankaster test) što u privatnoj klinici. na kraju, sve je došlo na svoje mesto a ja sam bio prijatno iznenađen tretmanom kroz koji sam prošao. ni tračka od onoga na šta se prvo pomisli kada je zdravstvo u srbalja u pitanju. . ili sam naprosto imao sreće kao onomad kada sam sjebao jedan pršljen.

 

I coveku psihicki lakse kad se ne nervira zbog sistema....

nego sta je na kraju bilo?Kako si Geprate?

Link to comment

oftamologica je na osnovu nalaza zaključila da je u stvari bio popustio eki nerv što je onemogućilo sinhronizaciju vida. flaster na toj strani naočara za sunce, blejanje u zelenu travu i plavo nebo i ništa drugo, samo aspirin kao terapija i, vreme leči sve. posle mi je bilo krivo što je imati dve gospođe geprat na vidiku bila samo iluzija. sada je sve u redu.

Edited by djordje geprat
Link to comment

oftamologica je na osnovu nalaza zaključila da je u stvari bio popustio eki nerv što je onemogućilo sinhronizaciju vida. flaster na toj strani naočara za sunce, blejanje u zelenu travu i plavo nebo i ništa drugo, samo aspirin kao terapija i, vreme leči sve. posle mi je bilo krivo što je imati dve gospođe geprat na vidiku bila samo iluzija. sada je sve u redu.

 

:heart:

Link to comment
  • 1 month later...

Možda nije pravi topik ali mi treba preporuka za nekog stručnjaka ili grupu za pomoć kod odvikavanja od alkohola. Uput se ne može dobiti, dakle nešto privatno BG, NS, ŠA ili SM.

Link to comment

O katastrofalnom stanju u zdravstvu.

 

Predsednik sindikata, Živorad Mrkić, izneo je podatak da je samo tokom prošle godine zemlju napustilo preko hiljadu lekara i osamsto medicinskih sestara. Ovi ljudi zarad boljih materijalnih uslova odlaze najčešće u Nemačku, Norvešku kao i arapske zemlje. Poseban problem pretstavlja odlazak lekara specijalista i subspecijalista za čije medicinsko školovanje je potrebno od šesnaest do osamnaest godina, i čiji odlazak nije moguće momentlno nadomestiti mladim lekarima sa biroa rada. Sve je veći i broj lekara koji prelaze u privatni sektor, čime de facto postaju nedostupni za 90% stanovništva koje ne može da priušti usluge privatne zdravstvene nege.

Zbog sistematskog urušavanja javnog zdravstva posledice oseća celokupno stanovništvo. Kako je Mrkić primetio: „Ugroženi su pacijenti koji dobijaju znatno lošiju uslugu, članovi njihovih porodica na koje se svaljuju troškovi lečenja, prevoza i obezbeđivanje nege, kao i preostali zdravstveni radnici kojima se povećava obim poslova dok trpe stalni pritisak, mobing i pretnje od strane direktora postavljenih po partijskoj liniji.“

Prema podacima sindikata prosečna plata u javnom zdravstvenom sektoru je oko 53000 dinara, plate medicinskih sestara su oko 34000 dinara, plate lekara variraju od 57000 do 74000 dinara, dok je plata higijenskog osoblja 18000 dinara što je manje od zakonom regulisane plate.


Ovo je je jedan vrlo ozbiljan, maltene nerešiv problem. Verovatno najznačajnija posledica strukturnog prilagođavanja po stanovništvo. Nekada je država bila veća/jača, danas to nije slučaj. Javni sektor je osakaćen.

Edited by miki.bg
Link to comment

O katastrofalnom stanju u zdravstvu.

 

Ovo je je jedan ozbiljan, maltene nerešiv problem za ovu zemlju

 

 

Drugarica mi kaže da svi prelaze u privatne klinike, planira i ona uskoro, dosta je ozlojeđena na pacijente za koje kaže da ih ne poštuju (ja tu imam malo drugačiju ideju, ali ko mene pita). Po sistemu sad ćemo lečiti samo one koji imaju da plate ko u Americi, pa da vidiš kako će da nas poštuju. Mislim da je to više neka priča koja ide naokolo po klinikama nego da je ona to sama smislila, otprilike raspoloženje je takvo da će svi koji nešto znaju za 2-3 godine raditi po privatnim klinikama.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...