Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

nju je to neko poverenje i uvažavanje lekara koštalo verovatno života kćerke

a da je odmah uzela dete i prebacila ga u neku bolnicu, devojka bi možda i preživela

 

Ne možeš da pristupaš bez poverenja, ali nikad ne treba imati ni previše poverenja. Pitanje je da li bi to u ovom slučaju pomoglo jer sepsa ide brzo, ali uvek treba ići na bar dva mišljenja.

 

Mada i to je pitanje, za neku banalniju stvar je jedna drugarica kod nas u gradu dobila dva puta od razl lekara odgovor decidno "ne" za nešto što sam ja na pet mesta u literaturi i onim opštim sajtovima klinike mayo npr našla da je odgovr "da". Problem je što su naši pomenuti lekari učili iz knjiga napisanih 1967me, a ne pada im na pamet niti je običaj da se nešto pročita. Ne znam kako stoji stvar sa seminarima/kongresima za ove lekare iz gradova po nebeogradu, ali što buba pomenu, oni nemaju ni reagense. Dodaj na to i potpuni nedostatak svesti pomenutih lekara da se napolju rade razna istraživanja i da se to može naći i pročitati, i to ti je to.

 

Juče sam inače imala razgovor sa sestrom koja sticajem okolnosti ide nešto po lekarima. Elem prešla je privatno, a cela njena mesečna plata pokriva tačno dve posete sa analizama... Elem nahvalila je lekare iz državne ustanove u koju je do tada išla, kako su fini, kako se trude, ali kako im je na odeljenjima raspad, i kako nemaju čime da rade. analize koje ona treba da uradi u mesec dana i ide sa tim na dijagnostiku su je prethodno koštale 7 meseci kroz državni sistem, na kraju zastari sve ono prvo što si radio, poistču uputi jer reagenasa nema itd itd.

 

Ali o lekarima nije imala nikakvih primedbi, naprotiv, samo žali bože i lekara i pacijenata u kakvim neuslovima rade/leče se. I pitanje za kraj, ko pobogu ima pare da priušti put kroz privatno zdravstvo.

Edited by Dagmar
Link to comment

Ne možeš da pristupaš bez poverenja, ali nikad ne treba imati ni previše poverenja. Pitanje je da li bi to u ovom slučaju pomoglo jer sepsa ide brzo, ali uvek treba ići na bar dva mišljenja.

 

naravno, zato sam i napisala da bi MOŽDA preživela

 

ali ovde je slučaj bio da je devojka bila ostavljena sa med. sestrom koja btw radi na crno, bez nadzora lekara, bilo kakvog

 

pa kada je majka sutradan videla da nešto nije kako treba, došli su lekari, mislim dvoje, od to dvoje jedna je bila lekarka koja joj je davala anesteziju, i zaključak je bio da je devojka razmažena, histerična i da je sve to od stresa

i savet je bio da sluša muziku na vokmen, da bi se opustila, a davali su joj i nešto za umirenje

tek treći dan su je prebacili na klinički i to sa dijagnozom vanmaterične trudnoće iako je pre toga jedna doktorka posumnjala na sepsu

 

ovde je u pitanju bila nonšalancija gde joj mesto nije

i javašluk privatne nazovi klinike, gde lekari dođu za keš da odrade svoj segment posla i odlaze kući pevajući

Link to comment

naravno, zato sam i napisala da bi MOŽDA preživela

 

ali ovde je slučaj bio da je devojka bila ostavljena sa med. sestrom koja btw radi na crno, bez nadzora lekara, bilo kakvog

 

pa kada je majka sutradan videla da nešto nije kako treba, došli su lekari, mislim dvoje, od to dvoje jedna je bila lekarka koja joj je davala anesteziju, i zaključak je bio da je devojka razmažena, histerična i da je sve to od stresa

i savet je bio da sluša muziku na vokmen, da bi se opustila, a davali su joj i nešto za umirenje

tek treći dan su je prebacili na klinički i to sa dijagnozom vanmaterične trudnoće iako je pre toga jedna doktorka posumnjala na sepsu

 

ovde je u pitanju bila nonšalancija gde joj mesto nije

i javašluk privatne nazovi klinike, gde lekari dođu za keš da odrade svoj segment posla i odlaze kući pevajući

 

Pa ne može bez javašluka kad su prinuđeni da rade kako rade. Jedno je lična odgovornost, ali na poslu te ipak više formiraju spolja, dakle da ne bi bilo javašluka (ili bar da se minimizuje) sistem mora da bude uređen jako ozbiljno. U realnosti, lekari već decenijama rade u haosu i ludilu. Meni ovaj slučaj nije toliko iznenađujuć, iznenađuje me da ovoga nema više.

 

Jedan problem sa lekarima, oni ovakvo istupanje doživljavaju kao neki napad na sve njih zajedno. Ne znam nijednu više struku gde se uhapsi neko zbog loše urađenog posla, da se tako digne svaki drugi recimo inženjer, policajac ili bilo šta. Kao da su sekta, a ne struka.

Link to comment

 

Jedan problem sa lekarima, oni ovakvo istupanje doživljavaju kao neki napad na sve njih zajedno. Ne znam nijednu više struku gde se uhapsi neko zbog loše urađenog posla, da se tako digne svaki drugi recimo inženjer, policajac ili bilo šta. Kao da su sekta, a ne struka.

mene potsecaju na srpske taksiste, i po radnoj etici i po manirima

Link to comment

Devojka naravno da treba da pređe u privatnu praksu prvom prilikom, jer trenutno radi 70-80 sati nedeljno za smešne novce. To je besmisleno, uništiće svoje zdravlje između ostalog. Ali te priče o tome kako će ih sad neko poštovati su mi onako bezveze u najmanju ruku.

Dalje, prelaz u privatnu praksu ide mimo tih lekara pešadinaca/operativaca, to je sa višeg nivoa, oni koji vode klinike i državu poizgrađivali su polako već dosta klinika, sad treba to podići na veći output i skrenuti pacijente masovno na tu stranu, to je sve.

 

Onako usputno, stekao sam utisak da je jedan od odvracajucih faktora prilikom prelaska u privatnu praksu i to sto se ponekad mozes udaljiti od savremenih praksi i znjanja. U nekim drugim drzavama je ovo nezamislivo, Ne znam da li cu dobro objasniti, ali cini mi se da i dalje oni najozbiljiniji slucajevi bivaju tretirani u zvanicnom zdravstvenom sistemu. Drzavnim zdravstvenim ustanovama su na raspolaganju mnogo veci resursi u pogledu prakse, uvezanost sa (drzavnim) univerzitetima i (drzavnim) institutima, itd. 

 

Koleginica koja se nedavno porodila je razmatrala opciju vodjenja trudnoce i samog porodjaja u privatnoj praksi. Odustala je od porodjaja u takvoj reziji jer su joj stavili do znanja da, ako se bilo sta zakomplikuje, poslace je u Narodni front. Sto znaci da bi se dodata vrednost privatne prakse svela na ljubazniji tretman i ustedu vremena, a ne na kvalitetniju medicinsku uslugu. 

 

Pacijenti idu kod privatnih lekara da ne bi cekali, a ne zato sto su tamo lekari nuzno bolji. Uostalom, vrlo cesto su to isti lekari. Mi smo nedavno u jednoj privatnoj klinici obavili konsultacije. Procenili smo da nam je hitno potrebno lekarsko misljenje, a to nismo mogli da dobijemo na Klinickom centru. U privatnoj klinici smo zakazali konsultacije sa lekarom za koga smo culi da je medju boljima u zemlji. Lekar radi na Klinickom centru a kada smo dosli na konsultacije prepoznali smo ga likom sa hodnika Klinickog centra, dok smo bezuspesno pokusavali da zakazemo termin sto je moguce ranije. 

Edited by pacey defender
Link to comment

Onako usputno, stekao sam utisak da je jedan od odvracajucih faktora prilikom prelaska u privatnu praksu i to sto se ponekad mozes udaljiti od savremenih praksi i znjanja. U nekim drugim drzavama je ovo nezamislivo, Ne znam da li cu dobro objasniti, ali cini mi se da i dalje oni najozbiljiniji slucajevi bivaju tretirani u zvanicnom zdravstvenom sistemu. Drzavnim zdravstvenim ustanovama su na raspolaganju mnogo veci resursi u pogledu prakse, uvezanost sa (drzavnim) univerzitetima i (drzavnim) institutima, itd. 

 

Koleginica koja se nedavno porodila je razmatrala opciju vodjenja trudnoce i samog porodjaja u privatnoj praksi. Odustala je od porodjaja u takvoj reziji jer su joj stavili do znanja da, ako se bilo sta zakomplikuje, poslace je u Narodni front. Sto znaci da bi se dodata vrednost privatne prakse svela na ljubazniji tretman i ustedu vremena, a ne na kvalitetniju medicinsku uslugu. 

 

Pacijenti idu kod privatnih lekara da ne bi cekali, a ne zato sto su tamo lekari nuzno bolji. Uostalom, vrlo cesto su to isti lekari. Mi smo nedavno u jednoj privatnoj klinici obavili konsultacije. Procenili smo da nam je hitno potrebno lekarsko misljenje, a to nismo mogli da dobijemo na Klinickom centru. U privatnoj klinici smo zakazali konsultacije sa lekarom za koga smo culi da je medju boljima u zemlji. Lekar radi na Klinickom centru a kada smo dosli na konsultacije prepoznali smo ga likom sa hodnika Klinickog centra, dok smo bezuspesno pokusavali da zakazemo termin sto je moguce ranije. 

sve si u pravu, ovo boldovano je suština

 

upravo sam se vratila sa instituta za kardiovaskuilarne bolesti dedinje

radili su mi tee eho srca

to niti jedan privatnik u bg ne radi, čak ni čuveni mirić kod koga da bi došao na pregled za 18.000 din, moraš da čekaš mesec i više dana

 

elem taj uz nije toliko nešto posebno, guta se sonda koja prilazi najbliže srcu što je moguće i onda se snima šta treba

 

dakle, takvo snimanje može samo unutar državnog zdravstvenog sistema

znači, za iole ozbiljniju stvar, čekaću po klinikama koliko treba, kod privatnika ni za živu glavu

Edited by dùda
Link to comment

elem taj uz nije toliko nešto posebno, guta se sonda koja prilazi najbliže srcu što je moguće i onda se snima šta treba

 

Da li bih previše zadirao u privatnost ako bih pitao zašto se radi transezofagealni eho umesto običnog? 

Link to comment

Da li bih previše zadirao u privatnost ako bih pitao zašto se radi transezofagealni eho umesto običnog?

Ma ne bi nije problem.

Trebalo je videti da li je uspešno zatvoren foramen ovale koji sam imala (dakle nesrastao prirodno)

To se radi pomoću kontrasta i prati se protok.

Verovatno se ne može videti običnim uz.

 

I nevezano za ovaj uz samo da dodam da je institut odlično organizovana ustanova.

Treba samo videti koj masu ljudi oni opsluze na dnevnoj bazi.

Edited by dùda
Link to comment

Može sve lepo da se vidi i na običnom, samo zavisi ko ga gleda i radi. Nevezano za priču, sećam se jednog stručnjaka u privatluku koji je ćaleta slao privatno na scintigrafiju srca kako bi procenio "istrošenost" mišića(citiram stručnjaka), a ćaletu dijagnoza prolaps zaliska, al šta to njega briga dok dobija procenat na svakog poslatog pacijenta...

 

 

I da, Dedinje pomalo i Kamenica su (pored Tuzlanskog centra) klinike za primer kako se radi kardiohirurgija i vezana dijagnostika u ovom delu sveta

Edited by desboj
Link to comment

I nevezano za ovaj uz samo da dodam da je institut odlično organizovana ustanova.

Treba samo videti koj masu ljudi oni opsluze na dnevnoj bazi.

+1

 

Igrom slučaja bio sam im na stolovima 4 puta za par godina, i nemam jednu reč zamerke

(tj. kad prođeš pakao prijemnog hodničića, ono mi je neverovatno)

Link to comment

Da se nadovežem i na prethodni post. TI lekari koji rade i u državnim ustanovama i u privatnoj praksi jesu verovatno među boljima u državi. Ali je fora u tome što im pacijenti dolaze u privatnu praksu upravo na osnovu toga što rade u državnim ustanovama i što su na visokim pozicijama tamo. Kada bi načelnik ginekologije u nekoj bitnijoj ustanovi dao otkaz i potpuno se posvetio privatnoj praksi, cenim da bi mu se broj pacijenata drastično smanjio. Prosto, najbolja reklama za privatnu praksu je pozicija u državnoj instituciji, a ne ekspertiza.

Link to comment

Može sve lepo da se vidi i na običnom, samo zavisi ko ga gleda i radi. 

hm

neću da kažem ni da ni ne, samo je zbilja neverovatno da niko nije mogao da mi dijagnostifikuje nezatvoren fo pre tog tee uz

 

naponinjem da sam uputu za taj uz dobila kao najredovniji pacijent i bez ikakve veze i to kao poslednju instancu ispitivanja

pre toga sam iščekirana uzduž i popreko, sa skenerima i mr

provela sam sat vremena u uz kabinetu neurologije, tu mi je rađen babl test koji je bio pozitivan i zbog toga sam dobila uput za tee uz

 

taj prvi koji sam radila je bogme potrajao poprilično, danas ne, jer je bio samo kontrolni

 

taj kontrolni je tražio da se uradi kardiohirurg koji mi je radio perkutano zatvaranje foa i koji je jedan jedini koji to radi u srbiji

a ume da gleda i na uz, tj. kontorlisao me je nakon mesec dana posle intervencije, ali ovaj kontrolni se radi nakon 8-9 meseci i on na njemu insistira

 

tako da siguno nije razlog neznanje niti nesposobnost

taj uz se koristi i prilikom zahvata, sigurno sebi ne bi dodatno sa sondom komplikovali život tokom zahvata da to nije potreba

 

ed.

i da, kada sam predala dokumentaciju na institut, tražili su mi da iz kliničkog donesem snimak tog uz,sreća pa su ga imali na hardu

da nisam to imala, morala bih ponovo da radim taj uz, jer samo na osnovu tih rezultata komisija donosi odluku o zatvaranju foa

a komisija su 4 vrsna kardiohiruga, bem li ga, ne znam ima li kod nas ko kompetentniji

Edited by dùda
Link to comment

Kao da su sekta, a ne struka.

Upravo tako. Inzenjer elektrotehnike kad kupuje laptop ne kaze dobar dan, ja sam kolega, sto je najnormalnija pojava kad medicinske sestre i ljekari udju i u apoteku po aspirin.

Najvece ludilo medju hiljadu ludila u srpskom zdravstvu su doktori u penziji u privatnim praksama. Odgovornosti nema, mentalne sposobnosti prirodno opadaju, ali je nastup bogomdanosti kao u danima sa vrha karijere. Nema veze sto paznja traje 300 sekundi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...