Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

dosta je ozlojeđena na pacijente za koje kaže da ih ne poštuju (ja tu imam malo drugačiju ideju, ali ko mene pita)

 

ima tu istine jer je baš dosta naprednjaka i radikala među pacijentima dovoljno je što smrde bezobrazluk obaška :fantom:

Link to comment

O katastrofalnom stanju u zdravstvu.

 

Ovo je je jedan vrlo ozbiljan, maltene nerešiv problem. Verovatno najznačajnija posledica strukturnog prilagođavanja po stanovništvo. Nekada je država bila veća/jača, danas to nije slučaj. Javni sektor je osakaćen.

U zdravstvenoj ustanovi u kojoj radim, sada već na mesečnom nivou imamo po 2-3 zahteva za neplaćeno odsustvo, što je prvi korak ka definitivnom odlasku iz zemlje.

Ranije, pre 10ak godina, neplaćeno smo imali jedno u 6 meseci.

Odlazi najčešće srednji medicinski kadar, po pravilu svi u Nemačku. Ima i doktora, i to uglavnom specijalisti, mada neki tamo preko neće radi specijalističke poslove, ali je plata očigledno dovoljna i da se prihvati niža pozicija.

Link to comment
  • 2 weeks later...

vidim neki geniji se spremaju da sele narodni front i tirshovu (TIRSHOVU!) zamislite gde? na novi beograd :blink::isuse::ph34r:

 

pa sam mislila ako bi mogao i klinichki centar da predje, i kbc zvezdara. jer nemamo. a treba nam. a njima ne.

 

i da se onda uvedu parni i nepani dani za mostove. po smerovima -_-

 

 

 

 

sve shto oni pomenu da bi radili, a da se pravda javnim interesom, ima poreklo u prostoj chinjenici da neki burazer merka lokaciju :s_w:

Edited by gospa buba
Link to comment

je l uspeo neko ko se preko e-uprave prijavio za novu zdravstvenu knjizicu da je se docepa? 

Поднели захтев прве недеље за слање поштом, нема још вести.

 

Link to comment

U zdravstvenoj ustanovi u kojoj radim, sada već na mesečnom nivou imamo po 2-3 zahteva za neplaćeno odsustvo, što je prvi korak ka definitivnom odlasku iz zemlje.

Ranije, pre 10ak godina, neplaćeno smo imali jedno u 6 meseci.

Odlazi najčešće srednji medicinski kadar, po pravilu svi u Nemačku. Ima i doktora, i to uglavnom specijalisti, mada neki tamo preko neće radi specijalističke poslove, ali je plata očigledno dovoljna i da se prihvati niža pozicija.

 

stanje u srednjem kadru je katastrofa!

em su i do sada bili deficitarni, em sada su gotovo svi oni koji nešto vrede ili otišli ili su na vratima.

Mahom odlaze mladi lekari, tek svršeni studenti. Za sada, zbog hiperprodukcije još uvek se ne oseća ali, kad bi se revidirala struktura i broj lekara nemam ni malo sumnje da bi i tu zaškripalo.

Link to comment

Поднели захтев прве недеље за слање поштом, нема још вести.

 

I ja isto za majku prvih dana. Rok za obradu je bio 22. januar - da li moze negde raspita kad bi to moglo da bude gotovo?

 

 

U medjuvremenu su je opljackali u busu pa nema vise ni staru zdravstvenu.

Link to comment

I ja isto za majku prvih dana. Rok za obradu je bio 22. januar - da li moze negde raspita kad bi to moglo da bude gotovo?

 

 

U medjuvremenu su je opljackali u busu pa nema vise ni staru zdravstvenu.

to ce biti problem i sa novom, jer domovi zdravlja i apoteke ne chitaju nove knjizice.

Link to comment

to ce biti problem i sa novom, jer domovi zdravlja i apoteke ne chitaju nove knjizice.

To me ni ne iznenadjuje, kao da bi neko ocekivao da ce da se pripreme za upotrebu istih na vreme...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

to ce biti problem i sa novom, jer domovi zdravlja i apoteke ne chitaju nove knjizice.

 

Ja uzimah neke lekove za oca, nisam primetio da mi je dao samo staru knjizicu, kad u apoteci nisu mogli da je ocitaju (ranije su je ocitavali). Imali su njegove podatke jer redovno uzimam lekove u toj apoteci (ukucali su nesto sa recepta - da li JMBG ili onaj LBO broj, ne znam), pa se nisam vracao po novu karticu, ali posto nisu mogli da ocitaju broj sa stare, pomislih da je mozda krenulo citanje novih kartica.

Inace, na sajtu www.rfzo.rs moze da se proveri status (dokle je kartica overena - ukuca se taj LBO i onaj drugi broj), pa ako tu daje rezultat, trebalo bi da to funkcionise i u domovima zdravlja i apotekama. 

 

EDIT: Evo, kad sam vec pomenuo, ako nekome treba, ovde je provera validnosti kartice i datuma dokle je overena: http://www.rfzo.rs/index.php/osiguranalica/provera-overe-zdrisp (scroll do kraja dole)

Edited by Nesh
Link to comment

Čitanje novih kartica traje najmanje godinu dana. Sada bi sve apoteke morale da isključivo očitavaju nove. Moji penzioneri su uveliko prešli na nove i nemaju nikakve problme sa receptima.

Takođe, ja na onkologiji novu karticu dajem još od decembra 2015. najnormalnije.

Link to comment

Zna li neko kako se "overavaju" kartice za zdravstveno osiguranje? Ja sam podneo zahtev za karticu još u julu i dobio sam je u septembru, ali mi nije jasno da li je potrebno da radim bilo šta, osim da plaćam doprinos. Doduše, ni ovo nije jednostavno, jer Poreska uprava ne može da mi donese rešenje za paušal još od jula prošle godine, pa nemam ni iznos doprinosa ni podatke u uplati (tražio neformalno od poreskog inspektora da mi kažu, oni odbili da mi kažu). Provera na Nešovom linku mi javlja da mi je knji<ica overena do 09.01.2017. godine.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Zna li neko kako se "overavaju" kartice za zdravstveno osiguranje? Ja sam podneo zahtev za karticu još u julu i dobio sam je u septembru, ali mi nije jasno da li je potrebno da radim bilo šta, osim da plaćam doprinos. Doduše, ni ovo nije jednostavno, jer Poreska uprava ne može da mi donese rešenje za paušal još od jula prošle godine, pa nemam ni iznos doprinosa ni podatke u uplati (tražio neformalno od poreskog inspektora da mi kažu, oni odbili da mi kažu). Provera na Nešovom linku mi javlja da mi je knji<ica overena do 09.01.2017. godine.

 

Ne znam da li ti se menjao status od dobijanja nove KZO, te ako jeste, mislim da bi trebalo da odeš do RFZO-a na tzv. sinhronizaciju kartice - usklađivanje podatka na njoj sa tvojim "realnim" stanjem na Zdravstvu. Tamo i vrše "overu", sada bez markica, na osnovu plaćenih doprinosa. Ukoliko tvog poslodavca (ili tebe) vide sa neizmirenim doprinosima ("crveno" u sistemu), potrebni su izvodi iz pojedinačnih poreskih prijava za plaćene poreze i doprinose za poslednjih __ meseci (ovo je različito od filijale do filijale, najsigurnije je da doneses za poslednjih 6 meseci, dovoljna je i odštampana prva strana strana prijave skinute sa sajta Poreske uprave).

 

E, sad, zaista ne znam ništa oko tvoje situacije sa plaćenim doprinosima i paušalima, znam samo da moraju da te vide kao "zelenog" u sistemu.

 

Provera isprava sa sajta RFZO je ono što će videti i u zdravstvenim ustanovama.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...