Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Nemam ništa protiv da se počne i sa "vucaranjem" tog i drugih hirurga po TVu, i to je vrlo dobar početak.
Mislim da nije poenta da gledamo live prenose hapšenja već da korisnici zdr.usluga osete pozitivna pomeranja u zdr. sistemu izmedju ostalog i suzbijanjem korupcije na svim nivoima.
I ljudi, please, kakve veze ima taj čovek (Slavik) sa korupcijom, kakvi su to eufemizmi? Ovo je čisto ucenjivanje, korupcija bi bila kad bih ja Srđanu dala pare da mi pomeri snimanje pet dana unapred ili tako nešto. Korupcija je kad nekom daješ novac da bi dobio uslugu na koju inače zakonski nemaš pravo, a ne kad te neko uceni životom deteta.
Ovde treba neko sa pravne tačke gledišta da iznijansira obe protiv zakonske aktivnosti.
Link to comment
Mislim da nije poenta da gledamo live prenose hapšenja već da korisnici zdr.usluga osete pozitivna pomeranja u zdr. sistemu izmedju ostalog i suzbijanjem korupcije na svim nivoima.
potrebno je da se proces ne vucara godinama. uhvaćen je s prstima u pekmezu, treba da ide u zatvor i izgubi pravo na profesiju. ovo drugo pretpostavljam da imako može da odluči. a ministar, pa on ne treba da ih ohrabruje, štiti, organizuje,,,,,,nema potrebe da se filozofira, teoretiše, ima razumevanja,,,,,,,, kriv si, plati.
Link to comment
Ovde treba neko sa pravne tačke gledišta da iznijansira obe protiv zakonske aktivnosti.
Korupcija podrazumeva davanje i primanje mita, kao i posredovanje u istom. Bez obzira da li imas pravo na to sto trazis ili ne, ako imas pravo ,a dajes pare da ti se to npr. ubrza, i to je korupcija.
Link to comment
Korupcija podrazumeva davanje i primanje mita, kao i posredovanje u istom. Bez obzira da li imas pravo na to sto trazis ili ne, ako imas pravo ,a dajes pare da ti se to npr. ubrza, i to je korupcija.
Pa čovek nije davao pare da mu se ubrza operacija detetu nego da do nje uopšte dođe. To je otmica-otkupnina, ili prostije čista ucena. Ovako kako ga oni predstavljaju, davanje novca otmičaru deteta bilo bi davanje mita da se ubrza oslobađanje deteta. Pa eto, konkretno, da li je ovaj slučaj bio ucenjivanje ili podmićivanje? Da li mito po definiciji može da se iznudi? Ja bih rekla da ne može. Iznuđivanje je iznuđivanje, ucena, a podmićivanje je valjda dobrovoljni proces, gde onaj ko podmićuje nekog želi da da novac da bi ubrzao neku proceduru, dobio uslugu na koju nema pravo i sl.Sama kažeš "ako imas pravo ,a dajes pare da ti se to npr. ubrza, i to je korupcija"a ovde je situacijaako imas pravo ,a dajes pare da ti se to (usluga) uopšte pruži, ikadizvrnula si u svom primeru, jer ako tražiš da ti se ubrza, znači da nemaš pravo na uslugu (u tvom primeru osoba nema pravo na ubrzanu uslugu, zato i podmićuje). A u slučaju o kome ja pričam, dete je imalo pravo na operaciju, ali doktor mu je uskratio to pravo do dobijanja novca.
Link to comment
potrebno je da se proces ne vucara godinama. uhvaćen je s prstima u pekmezu, treba da ide u zatvor i izgubi pravo na profesiju. ovo drugo pretpostavljam da imako može da odluči. a ministar, pa on ne treba da ih ohrabruje, štiti, organizuje,,,,,,nema potrebe da se filozofira, teoretiše, ima razumevanja,,,,,,,, kriv si, plati.
Imam veliko nerazumevanje prema svima koji se bave uzimanjem novca od pacijenata.Problem je što se iz grupe koja radi isto što i uhapšeni hirurg izvuče samo jedan čovek i na tome ostane,ostali i dalje uzimaju novac od pacijenata neometano,a oni što se bave sistemskom korupcijom imaju još i privilegovan položaj.Dakle,hapšenje pojedinca u cilju pokazivanja gradjanima da se eto njegovo ministarstvo ''bori protiv korupcije'' a pri tom ostavlja na miru druge koji se bave istim aktivnostima,ministar onako grubo vredja inteligenciju prosečnog gradjanina Srbije.
Link to comment
Pa čovek nije davao pare da mu se ubrza operacija detetu nego da do nje uopšte dođe. To je otmica-otkupnina, ili prostije čista ucena. Ovako kako ga oni predstavljaju, davanje novca otmičaru deteta bilo bi davanje mita da se ubrza oslobađanje deteta. Pa eto, konkretno, da li je ovaj slučaj bio ucenjivanje ili podmićivanje? Da li mito po definiciji može da se iznudi? Ja bih rekla da ne može. Iznuđivanje je iznuđivanje, ucena, a podmićivanje je valjda dobrovoljni proces, gde onaj ko podmićuje nekog želi da da novac da bi ubrzao neku proceduru, dobio uslugu na koju nema pravo i sl.Sama kažeš "ako imas pravo ,a dajes pare da ti se to npr. ubrza, i to je korupcija"a ovde je situacijaako imas pravo ,a dajes pare da ti se to (usluga) uopšte pruži, ikadizvrnula si u svom primeru, jer ako tražiš da ti se ubrza, znači da nemaš pravo na uslugu (u tvom primeru osoba nema pravo na ubrzanu uslugu, zato i podmićuje). A u slučaju o kome ja pričam, dete je imalo pravo na operaciju, ali doktor mu je uskratio to pravo do dobijanja novca.
Ako imas pravo na zdravstvenu uslugu, a traze ti pare za istu to je trazenje, tj. primanje mita i kao takvo je krivicno delo.Ako nemas pravo na zdravstvenu uslugu a neko ti je ipak pruzi uz novcanu nadoknadu to je takodje krivino delo davanja i primanja mita.Uostalom evo zakona, pa citaj sama.

Primanje mitaČlan 367.(1) Službeno lice koje zahteva ili primi poklon ili drugu korist ili koje primi obećanje poklona ili druge koristi za sebe ili drugog da u okviru svog službenog ovlašćenja izvrši službenu radnju koju ne bi smelo izvršiti ili da ne izvrši službenu radnju koju bi moralo izvršiti,kazniće se zatvorom od dve do dvanaest godina.(2) Službeno lice koje zahteva ili primi poklon ili drugu korist ili koje primi obećanje poklona ili druge koristi za sebe ili drugog da u okviru svog službenog ovlašćenja izvrši službenu radnju koju bi moralo izvršiti ili da ne izvrši službenu radnju koju ne bi smelo izvršiti,kazniće se zatvorom od dve do osam godina.(3) Službeno lice koje izvrši delo iz st. 1. ili 2. ovog člana u vezi sa otkrivanjem krivičnog dela, pokretanjem ili vođenjem krivičnog postupka, izricanjem ili izvršenjem krivične sankcije,kazniće se zatvorom od tri do petnaest godina.(4) Službeno lice koje posle izvršenja, odnosno neizvršenja službene radnje, navedene u st. 1. do 3. ovog člana, a u vezi s njom, zahteva ili primi poklon ili drugu korist,kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.(5) Strano službeno lice koje učini delo iz st. 1. do 4. ovog člana, kazniće se kaznom propisanom za to delo.(6) Odgovorno lice u preduzeću, ustanovi ili drugom subjektu koje učini delo iz st. 1, 2. i 4. ovog člana, kazniće se kaznom propisanom za to delo.(7) Primljeni poklon i imovinska korist oduzeće se.Davanje mitaČlan 368.(1) Ko službenom licu učini, ponudi ili obeća poklon ili drugu korist da u okviru svog službenog ovlašćenja izvrši službenu radnju koju ne bi smelo izvršiti ili da ne izvrši službenu radnju koju bi moralo izvršiti ili ko posreduje pri ovakvom podmićivanju službenog lica,kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.(2) Ko službenom licu učini, ponudi ili obeća poklon ili drugu korist da u okviru svog službenog ovlašćenja izvrši službenu radnju koju bi moralo izvršiti ili da ne izvrši službenu radnju koju ne bi smelo izvršiti ili ko posreduje pri ovakvom podmićivanju službenog lica,kazniće se zatvorom do tri godine.(3) Odredbe st. 1. i 2. ovog člana primenjuje se i kada je mito dato, ponuđeno ili obećano stranom službenom licu.(4) Učinilac dela iz st. 1. do 3. ovog člana koji je prijavio delo pre nego što je saznao da je ono otkriveno može se osloboditi od kazne.(5) Odredbe st. 1, 2. i 4. ovog člana primenjuju se i kad je mito dato, ponuđeno ili obećano odgovornom licu u preduzeću, ustanovi ili drugom subjektu.(6) Poklon, odnosno druga korist koji budu oduzeti od lica koje je primilo mito mogu se u slučaju iz stava 4. ovog člana vratiti licu koje je dalo mito.
Edited by Paprichica
Link to comment

U pravu si, zakonom je tako definisano (štomeni nema smisla ali tako je). Ali onda jedno pitanje za tebeDakeKo službenom licu učini, ponudi ili obeća poklon ili drugu korist da u okviru svog službenog ovlašćenja izvrši službenu radnju koju bi moralo izvršiti ili da ne izvrši službenu radnju koju ne bi smelo izvršiti ili ko posreduje pri ovakvom podmićivanju službenog lica,kazniće se zatvorom do tri godine.Pomenuti otac je naime, priznao javno kako je doktoru prethodni put već dao 300 evra. Znači zatvor do tri godine. Nisam čula da je zbog toga pokrenut postupak protiv njega. Zašto je to tako, da li je u pitanju delo za koje je pokretanje postupka stvar procene tužilaštva? Da li to znači da i službeno lice (Slavik ili ko god) isto tako (jer je isti zakon u pitanju) može ali i ne mora biti gonjeno, u zavisnosti od procene tužilaštva? Krajnje zbunjujuće.

Link to comment

Misam upoznata sa slucajem. Svakako je na j. tuziocu da podigne optuznicu, a na sudu da odluci kolika treba da bude kazna.A to sto se smenjuju direktori zdravstvenih ustanova je trud Ministarstva da pokaze da se korupcija ne tolerise.

Edited by Paprichica
Link to comment
ok. Znači trebalo bi da ga gone.
Da se strogo kazni! angry.gif Doktora i ne moraju da gone, ali onog ko plati, jer drugačije neće da mu operišu dete, treba najstrože kazniti. Dripaci jedani plaćaju za nešto na šta imaju pravo, umesto da lepo pusti da oni ili njihovi najdraži umru. Cenjena Paprichica bi kao svaki pošteni građanin pustila da mu dete umre. :puke:Nije mi jasno zašto se ovo odnosi samo na one koji plađaju iznudu lekarima. Najstrože kazniti i one koji plaćaju reket,koji dozvole da ih neko opljačka, ili siluje. Da su ljudi suprostavili bi se i poginuli. Stoka, koja podstiče kriminal.O onim koji plaćaju otmičarima da puste otete, ne treba trošiti reči. Trebalo bi ih streljati. Izuzetak je naravno Veliki Gazda. Edited by duma
Link to comment
Cenjena Paprichica bi kao svaki pošteni građanin pustila da mu dete umre. :puke:
O cemu ti pricas? :blink: Ja sam objasnila kako je to regulisano, niti sam rekla da nije terbao da plati, ni bilo sta slicno.To sto je zakonska formulacija takva nije moja krivica.
Link to comment

E stvarno, nije u redu. Pričale smo o tome kako je zakonski regulisano, naravno da je skandal što je to tako, ja zaista ne vidim razliku između ovoga i kidnapovanja, ali moje pitanje Papričici bilo je kako je to regulisano i ona mi je odgovorila. Niko ovde ije rekao da je tako nešto u redu.

Link to comment

da li mora da se rasplinjuje i u ovom slučaju. koji je potpuno jasan. čovek nije imao izbora. lečenje je bilo potrebno, do njega može da se dođe SAMO ako se daju pare lekaru. zato što lekar ucenjuje zdravljem ili čak životom pacijenta. zakonski, lekaru sleduje mu zatvor. etički, sleduje mu oduzimanje prava na lekarsku profesiju. jer se tamo negde obavezao da će da leči ljude uvek i svugde. nema opravdanja ni što drugi krade, podmićuje, laže ni što je ministar takav kakav je ni što je ni zdravstvo i celo društvo tu gde jeste.zdravstvo mene podseća na ovu našu SPrC. ima većinu časnih, poštenih, odanih profesiji ljudi ali se oni udruže u odbrani onih koje treba izopštiti baš kao što se popovi udruže da brane secikese, pedofile i sličnu bagru.

Link to comment

To sto je davanje mita proglaseno krivicnim delom ima svoje objasnjenje. To je nacin da se korupciji stane na put, jer nije svako davanje mita ovako opravdano. Da li bi mislili da je nepravedno da se kazni davalac mita, koji daje mito nekom u drzavnom organu da mu zaposli dete, a onaj ko je kvalifikovaniji ostane bez posla?Kad je pomenuti otac u pitanju, pazljivo citanje zakona nas dovodi i do ovoga:(4) Učinilac dela iz st. 1. do 3. ovog člana koji je prijavio delo pre nego što je saznao da je ono otkriveno može se osloboditi od kazne.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...