Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

pogledao sam link koji si postavila, preteruju, mada naravno ima i toga
izvini molim te, koliko tachno zena treba da pochne da 'preteruje' da bi se problem primetio? 50%? 75%? meni su dovoljne i dve. posebno ona koju su ostavili da rodi mrtvo dete i josh se drali na nju sto je kukavica. ta zena je ona 1 dechja suza kod dostojevskog, koje nije vredan 1 ceo svet! sta cu, preterujem <_<
Link to comment
e pa sta bi ti sad. nemoj si malodushna, kako ostalim srbima, tako i tebi ^_^da se ne uvrede ovi rezident doktori, definitivno se mora imati ili mnogo srece ili neshto para (ponekad i oba, ali to su sigurno retki sluchajevi). onda je jasno zashto ce se vecina ljudi odluchiti radije za uticaj faktora 'novac', nego za uticaj faktora 'srece'. i meni nekako deluje sigurnije.
pa da, iz ugla pacijenta racionalno je dati pare.jel postoji neko istrazivanje javnog mnjenja, da li je korupcija vidjena kao najveci problem zdravstva?
Link to comment
Ima svega, puno toga zavisi i od srece, ogroman deo se svodi na cuveno snalazenje, veze....
Vidis u ovome se slazem sa Indijem (osim u delu sa NATO-om), ovakve stvari ne bi trebalo da budu pravilo, vec izuzetak.Isto je to svuda kad je korupcija u pitanju, u zdavstvu, pravosudju..., korupcija zivi jer je mi sami potpomazemo, sami pristajemo na takav tretman, cak ga i potsticemo. Ja sam nedavno isla na neko seckanje, lekar je bio krajnje fin, nista nije trazio, ni blizu, ali je moja majka insistirala na tome da mu nesto odnese, poucena nekim ranijim iskustvima. Nista mu nije odnela, jer sam joj zabranila da se pojavljuje u bolnici. Edited by Paprichica
Link to comment
pa da, iz ugla pacijenta racionalno je dati pare.jel postoji neko istrazivanje javnog mnjenja, da li je korupcija vidjena kao najveci problem zdravstva?
naravno, kad se vec desi explicitna situacija, iz ugla zivota je razionalno dati pare. mislim, koja je alternativa, da chovek pusti da mu neko umre bezveze, da bi uchinio stejtment drzavi? mozda u 7om zivotu, od ukupno 9, kad je sve vec po malo dosadno ^_^a moze se naici i na sasvim pristojne ljude koji mnogo odgovorno rade svoj posao. i znam mnogo takvih, sasvim sluchajno, bez predznanja...a ne znam za istrazivanja.
Link to comment
naravno, kad se vec desi explicitna situacija, iz ugla zivota je razionalno dati pare. mislim, koja je alternativa, da chovek pusti da mu neko umre bezveze, da bi uchinio stejtment drzavi? mozda u 7om zivotu, od ukupno 9, kad je sve vec po malo dosadno ^_^
U tome i jeste problem sa zdravstvom, nikad nisi spreman da toliko rizikujes. Ali sta je sa onima koji jednostavno nemaju?
Link to comment
Evo dok se Srdjan ne javi, ja ću da ti odgovorim. Srdjan ne radi u domu zdravlja već u ustanovi tercijarnog nivoa i ne radi u Beogradu već baš u provinciji. I lično ću ti potvrditi sve što je rekao za ustanovu u kojoj radi.Kao i to da aparati rade (osim kada se zaista pokvare, na šta niko od ministra do čistačice ne može da utiče) i u funkciji su kad god nekome zatrebaju.
Ne znam sta je tercijarni nivo,verujem i tebi i Srdjanu da ste studirali medicinuzato sto ste zeleli i zelite da pomazete ljudima. Ti si vec jednom pitao da li imamoutisak da je stanje u zdravstvu danas bolje nego pre 10-15 godina,ja sam vec jednomrekla da je bolje bash zahvaljujuci mladim ljudima kao sto si ti ili recimo Srdjan.Medjutim, ni ti ni on ne mozete da izmenite taj ucmali i u korupciji okoreli sistem.
Link to comment
U tome i jeste problem sa zdravstvom, nikad nisi spreman da toliko rizikujes.Ali sta je sa onima koji jednostavno nemaju?
ne znam, meni se cini da je moguce da nivo usluga u zdravstvu, nivo plata i korupcija nisu u najjasnijem odnosu. mislim da je moguce sagledati i druge sistemske probleme, osim korupcije Edited by morgana
Link to comment
jel postoji neko istrazivanje javnog mnjenja, da li je korupcija vidjena kao najveci problem zdravstva?
Naravno da ne postoji. Plane povremeno po neka afera, uglavnom politicki generisana, po neko promeni funkciju i to je to.Racionalno jeste dati pare. Ali - pare daje onaj ko ima. S obzirom da para nema, ni sa jedne ni sa druge strane, odnos doktor - pacijent se i krece u tim okvirima. Ljudi rade sa onim sto imaju i najbolje sto mogu. A ko god tvrdi da vecina ljudi, u zdravstvu ili bilo gde, ne obavlja svoj posao najbolje sto moze u uslovima kakvi vec jesu ili je zlonameran ili po default-u zloban. Nisu svi lopovi, svidjalo se to nekome ili ne.Ono, moze da ti se desi da kada odvedes coveka sa povredjenom nogom na renomiranu drzavnu kliniku dobijes odgovor da dezurni lekar nije tu - jer je odjurio na intervenciju u neku od privatnih klinika u kojima ima tezgu... Sta ces, sacekas da se vrati, sta ti drugo preostaje uostalom.Korupcija u zdravstvu je takozvana sitna korupcija, kafa, cokolada, bombonjera pretezno. Izuzimam vodjenje velikih nabavki. Ali, nije zabelezeno da neko iz zdravstva uknjizi par desetina stanova kao onaj lik iz EDB-a.Zdrastvo u Srbiji, statisticki, u masi, radi sa sirotinjom. Sirotinjski. Onom manjem delu populacije, koji nije sirotinja, korupcija ne treba. Ljudi jednostavno plate. U zemlji ili napolju. Na tom nivou zdravstva korupcija niti postoji niti ikome treba. Trziste je trziste.
Link to comment
Ali, nije zabelezeno da neko iz zdravstva uknjizi par desetina stanova kao onaj lik iz EDB-a.
nije JOSH zabelezeno. znachi - ne znamo. Edited by thermal bug
Link to comment
nije JOSH zabelezeno.
Aham. Bas kao sto JOSH nije zabelezeno da je neko umro ili se porodio ispred bolnice zato sto nije imao 100 evra da podmiti po defaultu podmitljive doktore, medicinske sestre i bracu, portire i ostale...Edit: Termalna, kad editujes, edituj k'o covek :) - nemoj da trcim za tobom. JOSH ne znamo, ali cemo, naravno, samo je pitanje vremena - saznati, jel' tako? Edited by woodooinstalater
Link to comment
Aham. Bas kao sto JOSH nije zabelezeno da je neko umro ili se porodio ispred bolnice zato sto nije imao 100 evra da podmiti po defaultu podmitljive doktore, medicinske sestre i bracu, portire i ostale...
naravno, u toliko sivoj zoni nishta i ne moze da bude zabelezeno. vazno je izabrati stranu :D
Edit: Termalna, kad editujes, edituj k'o covek :) - nemoj da trcim za tobom. JOSH ne znamo, ali cemo, naravno, samo je pitanje vremena - saznati, jel' tako?
di moze prosto povecavanje slova bash toliko da zbuni choveka :Psaznacemo svashta. bilivmi. Edited by thermal bug
Link to comment
E,jbg. Tek sad se nikad necu poradjati, ili bar ne u skorije vreme.
Sreca tvoja da je u Srbiji taj problem resio jos Radovan #3....Georgina postupak, odlazes do boljih vremena, a pri tom uzivas sve prednosti trudnice.... Vidis da nije sve tako crno :)
Link to comment
Ne znam sta je tercijarni nivo,verujem i tebi i Srdjanu da ste studirali medicinuzato sto ste zeleli i zelite da pomazete ljudima. Ti si vec jednom pitao da li imamoutisak da je stanje u zdravstvu danas bolje nego pre 10-15 godina,ja sam vec jednomrekla da je bolje bash zahvaljujuci mladim ljudima kao sto si ti ili recimo Srdjan.Medjutim, ni ti ni on ne mozete da izmenite taj ucmali i u korupciji okoreli sistem.
Hm, mislim da je ovo treći put da ti napominjem da nisam studirao medicinu i nisam zdravstveni radnik.Inače, divno je što voliš da diskutuješ o stanju u zdravstvu u državi u kojoj ne živiš, a ne poznaješ ni nivoe zdravstvene zaštite. Verovatno iz takvog nepoznavanja i nastaju generalizacije tipa "svi lekari traže pare" i "nigde aparati ne rade".Uzgred, mislim da se "učmali i u korupciju okoreli sistem" ne može promeniti ni za milimetar više od onoga koliko se menjaju drugi "učmali i u korupciju okoreli" sistemi u Srbiji, znači, prosveta, sudstvo, policija, državna/okružna/gradska administracija.Stanje u zdravstvu ništa nije gore nego u ostalim segmentima, čak bih se usudio tvrditi da je daleko bolje.
Link to comment
Sreca tvoja da je u Srbiji taj problem resio jos Radovan #3....Georgina postupak, odlazes do boljih vremena, a pri tom uzivas sve prednosti trudnice.... Vidis da nije sve tako crno :)
Sreca je da nisam trudna, samo razmisljam o tome...
Link to comment
naravno, u toliko sivoj zoni nishta i ne moze da bude zabelezeno. vazno je izabrati stranu :D
Zezanje na stranu, mislim da stvarno nisi fer prema ljudima koji rade u zdravstvu. Tvrdim da velika vecina ipak radi. Koliko moze i sa cim moze. Uostalom da nije tako, cak i ovaj nazovi sistem, pseudo sistem bi prestao da funkcionise. To vazi i za ostale javne sluzbe.
di moze prosto povecavanje slova bash toliko da zbuni choveka :P
Choveka ne. Ali psihopatu kao sto sam ja, moze itekako. Pitaj Indija :P
saznacemo svashta. bilivmi.
Ako mi prevedes ovo bilivmi mozda ti i odgovorim :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...