Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Gospođo, pre nego što alarmirate UBPOK, malo pojašnjenje: od zakonskog uvođenja zvaničnih komora, zdravstvenim radnicima sude i komora i sud. Sud se bavi eventualno počinjenim krivičnim delom (nesavesno lečenje, nepružanje medicinske pomoći... ima ovde pravnika koji sigurno to mogu pobrojati) i za to izriče kazne predviđene KZ-om, dok komora sudi iz stručnog ugla i ima pravo da izrekne kaznu oduzimanja licence za rad. Btw, i sud u takvim slučajevima poseže za veštačenjem i eventualno superveštačenjem koje, zamislite, rade od suda izabrani lekari. Za vašeg g. nuklearnog bi to radio neki drugi nuklearni.Ne bi se Mario Puzo leba najeo da je o zdravstvenoj mafiji pisao.
Kako komora može da oduzima licence koje još nije podelila lekarima? Podelila je samo VIP 222 licence u novembru prošle godine. A sud časti LKS još nije počeo da radi.
Link to comment
Bilo bi lepo da ne širiš dezinformacije.Hitni slučajevi imaju prioritet u imidžing (a i ostaloj) dijagnostici i sa njima se postupa u skladu sa hitnošću, bez ikakvog calovanja love.A vidim i da pominješ mamograf koji nikakve veze sa hitnim slučajevima nema. Kao i obično.
Našao si da upoređuješ frakture ekstremiteta i mamograf sa hitnim slučajevima!? šta je sa gastroenterološkim komplikacijama koje su opasne po život, a ne mogu se dijagnostifikovati bez ozbiljne sofistikovane pretrage? Samo zato što izabrani lekar smatra da se osoba prehladila ili pojela nešto pokvareno? I pacijent za dva meseca umre ne dočekavši pregled?
Link to comment
Ne mora kod specijaliste, može i kod lekara opšte medicine.Recimo pacijent sa glavoboljom i jednom zenicom širom od druge je hitan slučaj.Pacijent sa adekvatnim promenama na EKG-u (recimo elevacija ST segmenta) je hitan slučaj.Pacijent sa peritonealnom reakcijom u abdomenu ("defans") je hitan slučaj.Pacijent kome se javila slabost jedne polovine tela je hitan slučaj.Pacijent kome se javila alergijska reakcija je hitan slučaj.Pacijent bez svesti je hitan slučaj.Mogu ja još... ;)
Ne postoji lekar opšte medicine, postoji specijalista opšte medicine i on je specijalista. Izabrani lekar u primarnoj zdravstvenoj zaštiti je, najčešće, samo doktor medicine.Koliko izabranih lekara u primarnoj zaštiti ima EKG aparat? Ako njih nekoliko ima, da li znaju da čitaju EKGram?Koliko njih je u stanju da prepozna simptome koje si nabrojao?Mogu ja još... ;)
Link to comment
Kako komora može da oduzima licence koje još nije podelila lekarima? Podelila je samo VIP 222 licence u novembru prošle godine.
ovo mi nije jasno. kojim se onda dokumentom služe liječnici u kliničkoj praksi koji su "bez licence"?
Link to comment
ovo mi nije jasno. kojim se onda dokumentom služe liječnici u kliničkoj praksi koji su "bez licence"?
Priložena diploma i uverenje o položenom državnom ispitu za doktore medicine a za specijaliste predpostavljam i potvrda o položenom spec.ispitu.
Podelila je samo VIP 222 licence u novembru prošle godine. A sud časti LKS još nije počeo da radi.
Nisam mnogo upućena u trenutni status naše komore,ali pod predpostavkom da je citirano uredu,kako god bilo lekarska komora će u svakom slučaju morati da profunkcioniše i ona bi u tom slučaju postupala na način kako je Dig napisao. Edited by lena21
Link to comment
Ne postoji lekar opšte medicine, postoji specijalista opšte medicine i on je specijalista. Izabrani lekar u primarnoj zdravstvenoj zaštiti je, najčešće, samo doktor medicine.Koliko izabranih lekara u primarnoj zaštiti ima EKG aparat? Ako njih nekoliko ima, da li znaju da čitaju EKGram?Koliko njih je u stanju da prepozna simptome koje si nabrojao?Mogu ja još... ;)
Ovo je zaista jako dobra poenta. Ja sam imala slučaj doktorke iz primarne zaštite koja je jednom prijateljici objašnjavala kako se gljivice dobijaju prilikom upotrebe antibiotika zato jer se gljivice hrane antibioticima, i kako kad prestane da uzima antibiotike gljivice će nestati jer će umreti pošto nemaju više čime da se hrane!
Link to comment
Kako komora može da oduzima licence koje još nije podelila lekarima? Podelila je samo VIP 222 licence u novembru prošle godine. A sud časti LKS još nije počeo da radi.
Ne znam šta se kod vas zbiva sa licencama, stomatološka komora bi trebalo da počne da ih izdaje krajem ovog meseca. U svakom slučaju je dobro što će to izdavanje licenci biti u doglednom roku završeno, a još bolje je što će napokon neko moći i da ih oduzima.
Link to comment
Priložena diploma i uverenje o položenom državnom ispitu za doktore medicine a za specijaliste predpostavljam i potvrda o položenom spec.ispitu.Nisam mnogo upućena u trenutni status naše komore,ali pod predpostavkom da je citirano uredu,kako god bilo lekarska komora će u svakom slučaju morati da profunkcioniše i ona bi u tom slučaju postupala na način kako je Dig napisao.
ma naravno. mislim, svakako nije smisao licence u postojanju papira, već u procesu kojim se ocjenjuje ispunjava li kandidat preuvjete za rad u kliničkoj praksi. inače, što se tiče sustava medicinske edukacije (što na faksu, a još više nakon završteka) on jednostavno morat postat transparentniji. sa strane struke mislim na otvoreniji i realniji pristup pitanjima medicinske pogreške, sa preciznijom evidencijom i odustajanjem od prakse odvraćnja pogleda. medicinska pogreška postoji u svim zdravstvenim sustavima, sa svojom epidemiologijom i poznatim mjerama sustavnog smanjivanja. Edited by Nicol
Link to comment

Lekarska Komora Srbije je osnovana sredinom 2007.godine. Upis lekara u registar lekarske komore je počeo pre više od godinu dana, ali je sa dodelom licenci za rad nešto zatajilo. Svi doktori medicine su upisani u registar članova komore, ali svi ne mogu da dobiju licence (lekari koji ne rade u struci, oni koji se bave socijalnom medicinom ili oni zaposleni u RZZO na administrativnim poslovima).Ukupan broj lekara u Srbiji je 30.000, a vi vidite koliki je procenat (promil) njih dobio licence. Sud časti ne funkcioniše. Nekome očigledno odgovara ovaj vakuum. Da bi se obnavljala licenca, lekar mora godišnje da "zaradi" određen broj CME poena (kontinuirana medicinska edukacija), pohađanjem kurseva, radionica, seminara, pisanjem stručnih radova. Usavršavanje lekara se ne završava diplomom medicinskog fakulteta.

Link to comment
Da bi se obnavljala licenca, lekar mora godišnje da "zaradi" određen broj CME poena (kontinuirana medicinska edukacija), pohađanjem kurseva, radionica, seminara, pisanjem stručnih radova.
Oko ovoga će biti i najveća frka i muljačina, mmw. Već su se razne grupe polakomile na kintu od kotizacija, tako da u našoj komori imamo situaciju da direktora komore Stomatološki fakultet u BG ne jebe 2%. Dok se oni prepucavaju oko toga, osnovne stvari koje komora treba da odradi tipa izdavanja licenci, pkanova za KME i, kod nas jako bitno, utvrđivanje minimalnih cena rada, trpe i odlažu se za ko zna kad.
Link to comment
Ono što je glavni problem zdravstva u Srbiji je taj što u školama ne postoji zdravstveno obrazovanje.
Ja bih rekla da ako neko treba da se obrazuje, onda su to roditelji, čak i pre nego što deca pođu u školu. Ovde je pre nekoliko godina urađena jedna fina studija, koja je trebala da pokaže u kojoj meri ekonomski i socijalni faktori utiču na zdravlje i razvoj dece (koga zanima: KIGGS) i (očekivano) je pokazana vrlo jasna (linearna) korelacija. Deca iz nižih društvenih slojeva, čiji su roditelji bili slabijeg obrazovanja i siromašniji, su (statistički gledabno) bila bolesnija (i u detinjstvu, ali i kasnije kao odrasli ljudi). Pokazalo se i da je veći procenat te dece (nego one iz boljestojećih porodica) koje roditelji ne dovode na sve preventivne/screening preglede koji su u Nemačkoj za decu predviđeni. Ukupno ih je 10, U1-U10, i obuhvataju period od rođenja do 12-13 godine života, napravljeni su tako da se ono što se da sprečiti/lečiti na vreme otkrije, besplatni...ali nisu zakonom obavezni, tj. ne postoje nikakve sankcije za roditelje. što u praksi znači da samo oni roditelji koji su svesni značaja koje ovi pregledi imaju za zdravlje (i uopšte budućnost) njihove dece - decu redovno, u predviđenim vremenskim razmacima dovode kod lekara. Ona deca koja imaju tu nesreću da su im roditelji manje dobro informisani - najčešće (posle prvih nekoliko pregleda, dok je dete baš malo i kontakt sa med. radnicima neposredno nakon porođaja nešto intenzivniji) vide lekara tek kad su zaista i bolesni. Ovo ispitivanje je bio jedan od povoda za diskusiju o tome da li država ima prava da zakonski obaveže roditelje da dovode decu na ove preglede tj. gde je granica do koje država sme da se meša u podizanje sopstvene dece.
Link to comment
Kako komora može da oduzima licence koje još nije podelila lekarima? Podelila je samo VIP 222 licence u novembru prošle godine. A sud časti LKS još nije počeo da radi.
Nije tačno. Moja žena, koja je lekar u Neuropsihijatrijskoj bolnici u Vršcu, je podigla svoju licencu pre par nedelja iz lokalnog ogranka Lekarske komore, zajedno sa još nekoliko kolega koji su takođe na specijalizaciji u Beogradu. Svi ostali lekari iz Vršca su dobili licence na svečanosti koju je organizovao taj isti ogranak par dana ranije.Btw, kad smo već kod ZC Zaječar, pre dva meseca se policija kod nas raspitivala za zdravlje mnogih lekara zaposlenih u dotičnoj ustanovi. Izgleda da su ovi fini ljudi međusobno podelili i odneli kućama 10 klima uređaja koje je Hemofarm poklonio ZC Zaječar, a prijavio ih je kolega koji je ostao kratak u ovoj raspodeli. :lol:
Link to comment
Oko ovoga će biti i najveća frka i muljačina, mmw. Već su se razne grupe polakomile na kintu od kotizacija, tako da u našoj komori imamo situaciju da direktora komore Stomatološki fakultet u BG ne jebe 2%. Dok se oni prepucavaju oko toga, osnovne stvari koje komora treba da odradi tipa izdavanja licenci, pkanova za KME i, kod nas jako bitno, utvrđivanje minimalnih cena rada, trpe i odlažu se za ko zna kad.
Određivaće Tomica Torbica ko može da se bavi edukacijom...biznis, ali fer... :unsure:
Link to comment
Nije tačno. Moja žena, koja je lekar u Neuropsihijatrijskoj bolnici u Vršcu, je podigla svoju licencu pre par nedelja iz lokalnog ogranka Lekarske komore, zajedno sa još nekoliko kolega koji su takođe na specijalizaciji u Beogradu. Svi ostali lekari iz Vršca su dobili licence na svečanosti koju je organizovao taj isti ogranak par dana ranije.
Ti pričaš o Vršcu, koji pripada matičnoj regionalnoj komori, a ja ti govorim o LKS u celini.
Link to comment
Ti pričaš o Vršcu, koji pripada matičnoj regionalnoj komori, a ja ti govorim o LKS u celini.
Jasno mi je to, ali u svakom slučaju nije tačna informacija da su podeljene samo 222 VIP licence u novembru, obzirom da ih je stotinak podeljeno samo u Vršcu. Moguće je da ogranak u Vršcu ili Lekarska komora Vojvodine prednjače u izdavanju licenci u odnosu na druge organizacione jedinice LKS, ali sumnjam da su ove licence podeljene samo ovde i nigde više.Uzgred, mislim da je sam izgled licence potpuni skandal, naročito ako se ima u vidu da su lekari plaćali oko 100 ? za istu. Očigledno se gledalo da troškovi izrade budu što manji, pa licenca izgleda jadno i jeftino, kao diploma neke večernje škole ili Radničkog univerziteta. Da sam lekar, mene bi bilo sramota da to odvratno parče jeftinog papira pokažem nekom kolegi iz inostranstva. Jedine isprave koje im mogu konkurisati u pogledu odsustva osnovnog ukusa i stila u izradi dokumenata (a da su meni poznate) su potvrde o žigu našeg Zavoda za intelektualnu svojinu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...