Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ako ti neko trazi mito, ti odes u policiju i kazes im. Oni ti daju obelezene novcanice i kada ih predas oni upadnu i uhapse onoga ko ti je trazio mito, onda ne odgovars nego si samo svedok jer nisi imao nameru da ucinis krivicno delo.Ako das mito pa to posle prijavis onda si ucioni krivicno delo ali mozes da budes oslobodjen od kazne.
mala nezgodacija u tvojoj strategiji je ta sto pacijent ili clan porodice obicno nema vremena ni nerava da se zajebava sa policijom u momentu kada mu je zdravlje ili zivot u pitanju
Link to comment
mala nezgodacija u tvojoj strategiji je ta sto pacijent ili clan porodice obicno nema vremena ni nerava da se zajebava sa policijom u momentu kada mu je zdravlje ili zivot u pitanju
1. Nije moja strategija nego pojasnjavam kako to ide sa zakonske strane2. Koliko se secam iz novinskih vesti, upravo tako nesto je uradio otac ovog decaka sto mu je hirurg trazio 300 evra3. korupcija koja nije deo velikog sistema (gradjevinska mafija i sl.) nego sitna i pojedinacna jedino tako moze da se uhvati i procesuira
Link to comment
Pošto iz iskustva znam da ovo zaista ume da bude veliki problem (u oba slučaja, doduše uglavnom bez intervencije sestričine), zanimalo bi me kako se u Srbiji rešava druga situacija, tj. kada pacijenta ne možeš ni na koji način da ubediš u neophodnost (hitnog) medicinskog nadzora ili intervencije. Ovde za te slučajeve postoji izjava koju pacijent mora da potpiše - da svesno postupa suprotno savetu lekara, jer inače lekar koji je takvog pacijenta otpustio iz bolnice (ili ga nije u njoj zadržao) može imati problema.
I kod nas je isto - pacijent se potpiše u protokolu i u istoriji bolesti (ako je ima) ispod izjave da svojevoljno postupa suprotno od saveta i odluke lekara.Međutim nekada je ta linija manjeg otpora luksuz koji lekar sebi prosto ne može da dozvoli - meni će ostati u pamćenju žena koja je došla sa bradikardijom od oko 40-45/min ali bez simptoma, bez promena na EKG-u koji bi ukazali na infarkt ali je imala već sasvim dovoljno razloga da bude primljena u koronarnu jedinicu. Žena je insistirala da prvo ode kući iz nekih banalnih razloga (da ostavi ključ ili tako nešto, ne sećam se tačno) pa da posle dođe i ja sam mogao da joj dam da potpiše da to radi na svoju odgovornost. Znajući šta može da joj se dogodi insistirao sam da bude primljena odmah i ubeđivao se sa njom. Na kraju je pristala, primljena je u koronarnu i tamo je doživela infarkt.Preživela je i posle je došla da mi se zahvali što sam bio uporan da je sprečim da ode kući. Da sam joj dao da potpiše i da ode kući pa da se vrati, infarkt bi je najverovatnije pogodio usput i pitanje je kako bi se to završilo. Ja bih bio zakonski potpuno čist ali da li bih to isto bio i sa samim sobom?A nakon svega toga poslednje što mi treba je da mi dođe neko da "uvali" babu ili dedu u bolnicu i još pride da me pita "koliko treba da platimo?"... Edited by srdjann
Link to comment
Da li medju zdravstvenim radnicima postoji neka vrsta "javne tajne" da njihov kolega, doktor taj-i-taj, uzima mito?
To sam već pisao na forumu b92 - priče rekla-kazala uvek postoje ali očekivati da drugi lekari to znaju je malo preterano. Razmisli - onaj ko uzima mito to sigurno neće raditi na hodniku niti će se truditi da to svi znaju. Naprotiv, radiće baš suprotno. Zbog toga je teza da "lekari štite svoje korumpirane kolege iz solidarnosti" ništa drugo do mit, osim ako se od lekara ne očekuje da pomenute rekla-kazala priče ne proveri i detaljno istraži.Hvala ali ne hvala, nisam završio policijsku akademiju već medicinski fakultet.
Link to comment
To sam već pisao na forumu b92 - priče rekla-kazala uvek postoje ali očekivati da drugi lekari to znaju je malo preterano. Razmisli - onaj ko uzima mito to sigurno neće raditi na hodniku niti će se truditi da to svi znaju. Naprotiv, radiće baš suprotno. Zbog toga je teza da "lekari štite svoje korumpirane kolege iz solidarnosti" ništa drugo do mit, osim ako se od lekara ne očekuje da pomenute rekla-kazala priče ne proveri i detaljno istraži.Hvala ali ne hvala, nisam završio policijsku akademiju već medicinski fakultet.
Srđane, niko od tebe ne očekuje da budeš detektiv. Naravno, kada bi do tebe došla neka indicija da je neki tvoj kolega uzeo mito, tvoja bi dužnost bila da to prijaviš tamo gde treba.I jasno je da se korupcija ne vrši na hodniku u prisustvu dva svedoka sa fotoaparatima. ALi, meni se čini da se na osnovu tretmana određenog pacijenta, a kojeg u procesu lečenja tretira i po deset medicinskih radnika, može primetiti da je ovaj upao preko reda, da je dobio povlašćeniji način lečenja.Jedan od većih problema u borbi protiv korupcije je i pozicija zaštitnika prava pacijenata. Ta osoba je zaposlena u medicinskoj ustanovi, i nema interes da ulazi u konflikt sa kolegama koje svaki dan viđa u zgradi.
Link to comment
Međutim nekada je ta linija manjeg otpora luksuz koji lekar sebi prosto ne može da dozvoli - meni će ostati u pamćenju žena koja je došla sa bradikardijom od oko 40-45/min ali bez simptoma, bez promena na EKG-u koji bi ukazali na infarkt ali je imala već sasvim dovoljno razloga da bude primljena u koronarnu jedinicu. žena je insistirala da prvo ode kući iz nekih banalnih razloga (da ostavi ključ ili tako nešto, ne sećam se tačno) pa da posle dođe i ja sam mogao da joj dam da potpiše da to radi na svoju odgovornost. Znajući šta može da joj se dogodi insistirao sam da bude primljena odmah i ubeđivao se sa njom. Na kraju je pristala, primljena je u koronarnu i tamo je doživela infarkt.
Naravno, slažem se, i to ide u rok službe. Ipak, postoje slučajevi gde (moguće) posledice ne moraju biti katastrofalne ili izvesne, a ipak si svestan da je u interesu pacijenta da ostane u bolnici. A još ako se pacijent trenutno (relativno) dobro oseća, a ti u tom momentu moraš da zbrineš nekoga kome je zdravlje (trenutno) ugroženo - nekada duže "ubeđivanje" jednostavno ne možeš sebi da dozvoliš. Iako ishod ne možeš da predvidiš. Ono što je tada obično praksa je da se, ako je moguće, osigura da bar neko od porodice/prijatelja bude uz pacijenta u narednim satima/danima.Hvala na odgovoru. :)
Link to comment

Mislim da je od skora obaveza svake bolnice u Srbiji da ima odeljenje "produžene nege" što je dobra stvar onima koji se staraju o teškom bolesniku za koga nema opravdanih medicinskih razloga da bude zadržan u bolnici. Koliko znam usluga se plaća ali ne preterano, svakako je za većinu bolje rešenje od organizovanja nege u stanu.

Link to comment
Naravno, kada bi do tebe došla neka indicija da je neki tvoj kolega uzeo mito, tvoja bi dužnost bila da to prijaviš tamo gde treba.
Samo zaboravljaš,u toj hipotetičkoj situaciji Srdjann bi morao da ima čvrste dokaze koji potkrepljuju indiciju jel u suprotnom ne bih volela da sam u njegovoj koži da se odlučim na takav korak bez jasnih dokaza.
ALi, meni se čini da se na osnovu tretmana određenog pacijenta, a kojeg u procesu lečenja tretira i po deset medicinskih radnika, može primetiti da je ovaj upao preko reda, da je dobio povlašćeniji način lečenja.
U ovakvoj situaciji velika je verovatnoća da su prvo 'novčano namireni' oni u zdr.ustanovi koji bi ovakav neregularan tretman jednog pacijenta trebalo da sankcionišu zdr.radnike koji su uključeni u taj neregularan tretman,da li bi se ti usudio da prijaviš ovu grupu svojih kolega i saradnika? Edited by lena21
Link to comment
Srđane, niko od tebe ne očekuje da budeš detektiv. Naravno, kada bi do tebe došla neka indicija da je neki tvoj kolega uzeo mito, tvoja bi dužnost bila da to prijaviš tamo gde treba.I jasno je da se korupcija ne vrši na hodniku u prisustvu dva svedoka sa fotoaparatima. ALi, meni se čini da se na osnovu tretmana određenog pacijenta, a kojeg u procesu lečenja tretira i po deset medicinskih radnika, može primetiti da je ovaj upao preko reda, da je dobio povlašćeniji način lečenja.Jedan od većih problema u borbi protiv korupcije je i pozicija zaštitnika prava pacijenata. Ta osoba je zaposlena u medicinskoj ustanovi, i nema interes da ulazi u konflikt sa kolegama koje svaki dan viđa u zgradi.
Kada kažeš "indicija" na šta tačno misliš? Na osnovu tretmana pacijenta se ne može ama baš ništa zaključiti jer komplikovani pacijenti zahtevaju više konsultanata po prirodi bolesti i više medicinskih tehničara zbog težine stanja a ne zbog toga što su platili ili su nečija veza. Osim naravno opet ako nećeš izigravati policajca pa zavirivati u istorije bolesti pacijenata kako bi video dal' stvarno ima indikacija za tim ili ne, a čak i ako se to i uradi opet se sve to može podvesti pod subjektivnu procenu oridinirajućeg lekara koji pride može biti specijalizovaniji u toj oblasti pa zna više i samim tim veći je autoritet...Jedini razlog koji ja mogu da vidim za prijavu je da direktno prisustvujem krivičnom delu. Sve ostalo mačku o rep...
Naravno, slažem se, i to ide u rok službe. Ipak, postoje slučajevi gde (moguće) posledice ne moraju biti katastrofalne ili izvesne, a ipak si svestan da je u interesu pacijenta da ostane u bolnici. A još ako se pacijent trenutno (relativno) dobro oseća, a ti u tom momentu moraš da zbrineš nekoga kome je zdravlje (trenutno) ugroženo - nekada duže "ubeđivanje" jednostavno ne možeš sebi da dozvoliš. Iako ishod ne možeš da predvidiš. Ono što je tada obično praksa je da se, ako je moguće, osigura da bar neko od porodice/prijatelja bude uz pacijenta u narednim satima/danima.Hvala na odgovoru. :)
Naravno, to je, kod nas barem, najviše slučaj sa pacijentima koji su se trovali lekovima za koje se indikuje prevod na Psihijatriju po hemodinamskoj i respiratornoj stabilizaciji a što oni gotovo po pravilu odbijaju kada dođu sebi...I nema na čemu :)
Mislim da je od skora obaveza svake bolnice u Srbiji da ima odeljenje "produžene nege" što je dobra stvar onima koji se staraju o teškom bolesniku za koga nema opravdanih medicinskih razloga da bude zadržan u bolnici. Koliko znam usluga se plaća ali ne preterano, svakako je za većinu bolje rešenje od organizovanja nege u stanu.
Ja za to ne znam i ne znam koja bi bolnička ustanova pristala na tako nešto budući da su i ovako kapaciteti skoro uvek pretrpani i ne vidim zašto bi neko trošio svoje resurse na pacijente koji su završili sa lečenjem ako ima novih koji tek treba da ga započnu.Mi ne retko imamo taj problem kada rodbina uopšte ne dođe po pacijenta ili dođu pa traže da ostane još dan-dva "dok im ne prođe slava"...
Link to comment
Naravno, to je, kod nas barem, najviše slučaj sa pacijentima koji su se trovali lekovima za koje se indikuje prevod na Psihijatriju po hemodinamskoj i respiratornoj stabilizaciji a što oni gotovo po pravilu odbijaju kada dođu sebi...
ako je pacijet suicidalan, to što ne prihvaća hospitalizaciju nije razlog da ga se ne primi. tada psihijatar aktivira institut prisilne hospitalizacije ped sudom...edit: što se tiče prijavljivana korumpiranih doktora, osnovni je preduvjet da se zaštiti onaj koji prijavljuje za početak anonimnošću, jer je mitoman u pravilu u poziciji moći Edited by Nicol
Link to comment
Kao prvo, to je drugo delo, jer se plaća z nešto što službenik nije dužan da uradi.Kao drugo, zar te nije sramota da porediš te dve stvari?
To su potpuno iste stvari i jedno i drugo je davanje mita. I ne, nije me sramota, jer znam o cemu pricam.Kakva crna iznuda? Ovo je iznuda:

IznudaČlan 214.(1) Ko u nameri da sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist, silom ili pretnjom prinudi drugog da nešto učini ili ne učini na štetu svoje ili tuđe imovine,kazniće se zatvorom od jedne do osam godina.
Link to comment

meni je interesantno kako javnost percipira probleme u zdravstvu, barem sudeci po regionalnim medijima - cini mi se da je korupcija nesrazmjeno cesto na medijskom meniju, u odnosu na ostale probleme sa kojima se pacijenti susrecu a koji proisticu, recimo, iz ogranicenih resursa zdravstva, lose organizacije zdravstvenih sluzbi ili nedostatka znanja ili motivacije ljekara. ako stoji, kao sto u javnom diskursu provejava, da se za dodatni novac (tj mito) dobija dodatni kvalitet usluge, to jeste ogroman problem, ali u efektima ni blizu posljedicama koje daju ostali problemi, ako su sistemske prirodekorupcija je jedan od najvidljivijih problema u tranzicijskim drustvima, kao i u onima koja su tek izasla iz tranzicije. nevladin sektor je za nju prilicno zainteresovan, na globalnom nivou se ona sistematicno prati i informacije i ocjene o netransparentnosti rada drzavnih i javnih sluzbi stizu u medije sa kakvom- takvom redovnoscu, mada gotovo uvijek sa visokim nivoom agregacije podataka. javnost je, s druge strane, osjetljiva i na nepravdu i nejednakost, sto, naravno, ne iziskuje nikakav poseban komentaripak, daleko su pogubniji nedostatak sredstava u zdravstvu, ljekarske greske i njihovo nekaznjavanjesto se tice zbrinjavanja starih, rekla bih da ce tek rastom dohotka i razvojem privatnog sektora ici naboljei da ne bude zabune, ne mislim da korupcija nije problem

Edited by morgana
Link to comment
ako je pacijet suicidalan, to što ne prihvaća hospitalizaciju nije razlog da ga se ne primi. tada psihijatar aktivira institut prisilne hospitalizacije ped sudom...
Naravno, ali nije svako ko se trovao lekovima suicidalan.
Link to comment
Naravno, ali nije svako ko se trovao lekovima suicidalan.
hoću ti reći da su procjena suicidalnosti i odgovornost liječnikove, tu zahtjev pacijenta za optustom ne mijenja puno, kao npr. kod isključivo somatskih bolesnika. (takvo je tumačenje zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama u hr i susjednim zemljama) Edited by Nicol
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...