Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

moj licni utisak je (neocekivana) slicnost izmedju ovog problema u finansijama i medicini. rizik zajednicki za obe oblasti je prilika za nedozvoljeno sticanje materijalne koristi, cije ishodiste cesto jeste i informaciona asimetrija izmedju korisnika i pruzaoca usluge. pitanje neizvesnosti, samoregulacije, disperzije/koncentracije ucesnika takodje. ono sto mi je porazavajuce je to da su u prvoj oblasti mehanizmi i institucije za minimiziranje tih rizika bolje i detaljnije definisani nego u medicini (u srbiji takodje).
mene ne čudi :unsure: slično je recimo i sa pitanjima sustavnih rješenja za povećanje sigurnosti i(li) smanjivanje nenamjernih pogrešaka u medicini. u tom segmentu je hrpa industrija daleko razvijenija i naprednija od zdravstvene, recimo avio-industrija kao najslikovitiji primjer.
nije mi logicno da je, a osvrcem se na clanak koji je linkovala nikol, frekvencija korupcije identicna za svaki njen vid, ovdje i na zapadu. smanjivanje neizvjesnosti kao razlog za pacijenta uvijek stoji, s tim da je kod nas ono cesce nego drugdje po osnovu nedostatnih resursa, tj u namjeri da se stigne na zakazani pregled ili zahvat u doglednom roku, cime se povecava vjerovatnoca pozitivnog ishoda za pacijente. italija, tj barem njen juzni dio, ima slican problem u okviru javnog zdravstva.
možda se korupcija u bogatijim sustavima ne očituje na onom temeljnom nivou, kod pitanja vitalnih indikacija, kako je slučaj u tranzicijskim nam zdravstvima. ali, mislim da je jedno od mjesta na kojem se krug korupcije i nepovjerenja treba prescijecati povećanje tranparentnosti sustava, npr, objavljivanje svih lista čekanja na postojećim kapacitetima. to je jedan od trenutnih zahtejva EU s kojima Hr zdravstvo ima velikih problema, a baš me zanima hoće li ipak osigurati impuls za promjene. jednako tako za sad ne postoji trasparentnost u izvorima financiranja i poslovanju ustanova, statistikama učinkovitosti i sigurnosti provedenih postupaka, epidemiologiji medicinskih pogrešaka i sl.
Link to comment
Meni neko ovde pokusava da imputira neki ovakav stav. Ja ovo nikada nisam rekla!Naravno da covek nema drugog izbora nego da da mito, kad se radi o zivotu i smrti.
Ne, uopšte nisi imala taj stav, samo si davanje para da bi dete uopšte bilo operisano uporedila sa:
Da li bi mislili da je nepravedno da se kazni davalac mita, koji daje mito nekom u drzavnom organu da mu zaposli dete, a onaj ko je kvalifikovaniji ostane bez posla?
Na moje pitanje kako te nije sramota da porediš to odgovorila si:
To su potpuno iste stvari i jedno i drugo je davanje mita. I ne, nije me sramota, jer znam o cemu pricam.
Dobro, ako je tebi to isto, to mnogo govori o tebi. Menio nije ni slično. Ayatollah kaže da ni po zakonu nije isto.Izgleda da ne znaš ni šta pričaš.
Hvala za pravnu pomoć. Nisam studirao prava, samo sam prolazio pored Pravnog i ponekad ulazio u Bonafides.edit:Što se tiče iznude:

Ko u nameri da sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist, silom ili pretnjom prinudi drugog da nešto učini....

Meni kao laiku ovo kad neko kaže da ti neće operisati dete ako ne dobije X evra zvuči kao pretnja. A tebi?Nek me ispravi neki stručnjak ako grešim.

Edited by duma
Link to comment
Nisi me razumeo. Nisam rekao da je povecani broj involviranih radnika pokazatelj korupcije, vec da sa svakim dodatnim medicinskim radnikom ukljucenim u proces lecenja, raste i mogucnost da se sagledaju neke nepravilnosti po pitanju procedure, a koje je pocinio neki medicinski radnik sa pocetka lanca.
Čekaj, ti misliš da to ne postoji?Ti misliš da može bilo koji lekar da ušeta na primer na skener i da kaže "e, ajde molim te, daj da uradimo jedan CT endokranijuma mojoj baba-tetki, nešto je boli glava..."Ako misliš da to može, onda se grdno ali grdno varaš.I već napomenuh, ali da ponovim - ma koliko to vama izgledalo neverovatno lekari najviše zaziru upravo od pacijenata koji su u rodu sa njihovim kolegama iz razloga što će, normalno, svako da traži maksimum za svoju rodbinu što u velikom broju slučajeva nije moguće. Sitniji ustupci svakako postoje (tipa uđe preko reda i sl.) ali postoje osnovna pravila koja važe za sve pa bio on i direktor Kliničkog centra.
bash mi je drago sto si naishao. ja sam, na nesrecu, od onih poshtenih <_<i govorim o situaciji u kojoj star chovek, srchani bolesnik, sa 3-4 kojekakve instalacije na krvotoku, nakon pregleda kod svog lekara opshte prakse, nakon pregleda kod svog kardiologa, nakon dobijanja uputa da kao hitan sluchaj (rekoh li hitan, a valjda to nadlezni kardiolog razume bolje od mene, pa onda stvarno i nije moje da mislim), bude lokalizovan u jednoj od dve odgovarajuce ustanove klinichkog centra... dodjite za mesec ipo :o dakle niko nikog nije 'ubudzivao' u zdravstveni sistem. a sta je ko ochekivao na tom putu, to ja zaista ne znam. znachi nije dovoljno da se napishe hitno. treba josh neshto, sta je to - ja ne znam.i mojne ti samnom tako, ja za vas tamo imam yebenog razumevanja kolko ocesh. da nisam gledala svojim ochima ne bi ni znala...
Ne znam zašto si se osetila prozvanom, ja sam se samo nadovezao na ono što si napisala... :blink: Ne mogu da govorim o tvom konkretnom slučaju jer ne znam detalje, ali znam iz prakse da nama dolaze pacijenti sa izveštajima kako lekara opšte medicine, tako i specijalista sa predlozima za "hitnu hospitalizaciju" a da od hitnog nema ni "h" (a često nema ni "h" od razloga za hospitalizaciju).Onome ko ne odlučuje o hospitalizaciji (najčešće su to oni koji gledaju pacijente ambulantno) je najlakše da napiše "indikovana (hitna) hospitalizacija" jer tako i pokrije sebe ako se nešto desi, i zadovolji pacijenta i rodbinu koji imaju želju da pacijent bude hospitalizovan, pride i izvrši pritisak na prijemnog lekara, i ako pacijent bude hospitalizovan on ispada veliki lekar i dijagnostičar, a ako ne bude hospitalizovan, bože moj, odgovornost nikako nije na njemu.Zato odluku o hospitalizaciji donosi isključivo prijemni lekar u ambulanti sekundarne i tercijarne ustanove.Moram li da napomenem koliko je to težak posao ako se uzme u obzir gore navedeno? I zato znaj da je onaj ko je u tvom slučaju rekao "za mesec ipo dana" bar tri puta razmislio pre nego što je to rekao, mada nikako ne treba otkloniti sumnju u ispravnost njegovog postupka.
naravno, moze i ristic za legalnu kintu, ako mi se bash zuri. a osiguranje i tako placam da mi se leche deca, i nisam nesrecna. bar neshto.ja sam zdrava.
Pazi, naš zdravstveni sistem je zasnovan na solidarnosti. Ja uplaćujem u njega koliko i svi i imam prava kao i svi. Međutim, ja evo do sada u proteklih par godina nisam niti jedan jedini lek kada mi je trebalo uzeo na recept već sam ih sve kupio. Računam, imam dovoljno para, meni to neće mnogo oštetiti budžet a tih par hiljada dinara iz fonda će više značiti nekom penzioneru sa penzijom od par hiljada dinara.Naravno, ukoliko mi bude bilo potrebno nešto skuplje neću se libiti da se i ja lečim o trošku fonda - nadam se međutim da mi neće trebati. Ono što želim kažem je da ne treba po svaku cenu insistirati da izvučeš i poslednji dinar koji ti pripada od osiguranja koje je, onako medicinski rečeno, hronično subdekompenzovano, ali daleko od toga da osuđujem ljude koji koriste svoja legalna i legitimna prava.
Link to comment
Sitniji ustupci svakako postoje (tipa uđe preko reda i sl.) 1.ali postoje osnovna pravila koja važe za sve pa bio on i direktor Kliničkog centra.2.Pazi, naš zdravstveni sistem je zasnovan na solidarnosti. Ja uplaćujem u njega koliko i svi i imam prava kao i svi. Međutim, ja evo do sada u proteklih par godina nisam niti jedan jedini lek kada mi je trebalo uzeo na recept već sam ih sve kupio. Računam, imam dovoljno para, meni to neće mnogo oštetiti budžet a tih par hiljada dinara iz fonda će više značiti nekom penzioneru sa penzijom od par hiljada dinara.Naravno, ukoliko mi bude bilo potrebno nešto skuplje neću se libiti da se i ja lečim o trošku fonda - nadam se međutim da mi neće trebati. Ono što želim kažem je da ne treba po svaku cenu insistirati da izvučeš i poslednji dinar koji ti pripada od osiguranja koje je, onako medicinski rečeno, hronično subdekompenzovano, ali daleko od toga da osuđujem ljude koji koriste svoja legalna i legitimna prava.
1. Neće biti da je tako...2. Ne uplaćuješ koliko i svi, nego zakonom propisanu stopu doprinosa na lična primanja. Veća primanja- veća uplata doprinosa i obrnuto. To što ti odeš u apoteku bez recepta o trošku osiguranja nećeš nikako pomoći penzioneru. On ima pravo na lekove sa Liste lekova i dobiće ih i bez tebe. Godišnji prihodi RZZO su oko 2 milijarde evra i troše se u skladu sa planom rada ZU. Dve trećine para ide na plate zdravstvenih radnika, ostalo na troškove lečenja,Lekove sa Liste i lekov eu ZU, pomagala, naknade za bolovanja preko 30 dana i slično.Pare se rasipaju preko nameštenih javnih nabavki,a tvojih par hiljada dinara godišnje neće spasti srpsko zdravstvo.
Link to comment
1. Neće biti da je tako...2. Ne uplaćuješ koliko i svi, nego zakonom propisanu stopu doprinosa na lična primanja. Veća primanja- veća uplata doprinosa i obrnuto. To što ti odeš u apoteku bez recepta o trošku osiguranja nećeš nikako pomoći penzioneru. On ima pravo na lekove sa Liste lekova i dobiće ih i bez tebe. Godišnji prihodi RZZO su oko 2 milijarde evra i troše se u skladu sa planom rada ZU. Dve trećine para ide na plate zdravstvenih radnika, ostalo na troškove lečenja,Lekove sa Liste i lekov eu ZU, pomagala, naknade za bolovanja preko 30 dana i slično.Pare se rasipaju preko nameštenih javnih nabavki,a tvojih par hiljada dinara godišnje neće spasti srpsko zdravstvo.
Citam i ne mogu da verujem: ceo ovaj topik se pretvorio u napor da se posto poto dokaze da je zdravstvo u Srbiji korummpirano. Cak i kada nije. I sada, na covekovu licnu, privatnu i moralnu napomenu da, eto, sa par hiljada dinara koje ne mora da potrosi na lekove kao pojedinac doprinese zdravstvenom sistemu koji pati od mase mana dodje neko da mu objasni da je to, eto, nista. Luk i voda. Nece nicijih par hiljada spasti srpsko zdravstvo, nedostaci su sistemski, ali ovoliko omalovazavati individualni napor i doprinos pojedinca je nemoralno. Mogu da odgovorim stereotipnim par stotina hiljada ljudi po par hiljada... Necu. Ali cu zato da podsetim prisutne da pojavu da gastarbajterska domacinstva u podrucjima Srbije poznatim po velikom broju gastarbajtera, zahvaljujuci niskom takozvanom katastarskom prihodu, masovno svoje ostarele roditelje drze i lece o trosku srpskog siromasnog zdravstvenog osiguranja.... Naravno, to je po zakonu. Samo se pitam da li je i moralno. Kao sto se pitam da li je u redu sistem koji je jednom Arkanu omogucavao da bude prijavljen Sluzbi za zaposljavanje i uziva sva prava ukljucujuci i pravo na zdravstvenu zastitu.Uostalom, imas li ti neki dokaz, osim novinskih danas za danas vesti o malverzacijama u javnim nabavkama u zdravstvu?Nemas.Jer da imas pretpostavljam da bi promptno prijavio tamo gde treba.Situacija sa javnim nabavkama u zdravstvu (naravno da ima zloupotreba) je, paradoksalno, bolja nego u svim drugim oblastima koja pokrivaju takozvane javne sluzbe. Naime, nema oblasti u kojoj je konkurencija veca nego ovde. Svako moze da napravi malu probu za sebe: neka pokusa da potrazi bilo koju, makar i najbeznacajniju farmaceutsku ili kompaniju za proizvodnju medicinske opreme koja u Srbiji nema predstavnika, za razliku od mnogih drugih grana.Sa tolikim brojem zainteresovanih, sa konkurencijom koja postoji, mnogo je teze, ne kazem i nemoguce 'namestiti' javnu nabavku. Za razliku od javnih nabavki u energetskom sektoru recimo, gde se pojedinacna nabavka meri desetinama miliona evra/dolara i gde se jedva sakupi zakonski potreban broj ucesnika i gde se lako dogovoriti.Takozvane legalne metode korupcije, koje i razvijeniji sistemi nego sto je srpski ne mogu da suzbiju, kao sto su savetovanja i simpzijumi po raznim turistickim destinacijama ne pominjem. To je vec nesto drugo i ne spada u korupciju u zdravstvu u njenom najogoljenijem vidu - na relaciji lekar - pacijent. Iako ostaje korupcija, naravno.
Link to comment
Situacija sa javnim nabavkama u zdravstvu (naravno da ima zloupotreba) je, paradoksalno, bolja nego u svim drugim oblastima koja pokrivaju takozvane javne sluzbe. Naime, nema oblasti u kojoj je konkurencija veca nego ovde. Svako moze da napravi malu probu za sebe: neka pokusa da potrazi bilo koju, makar i najbeznacajniju farmaceutsku ili kompaniju za proizvodnju medicinske opreme koja u Srbiji nema predstavnika, za razliku od mnogih drugih grana.Sa tolikim brojem zainteresovanih, sa konkurencijom koja postoji, mnogo je teze, ne kazem i nemoguce 'namestiti' javnu nabavku. Za razliku od javnih nabavki u energetskom sektoru recimo, gde se pojedinacna nabavka meri desetinama miliona evra/dolara i gde se jedva sakupi zakonski potreban broj ucesnika i gde se lako dogovoriti.
I sa velikom konkurencijom nabavku je lako namestiti kad imaš jednu ponudu:
У омиљеној кући министра здравља, Клиничко-болничком центру „Бежанијска коса”, утврђен је низ неправилности у износу већем од 54 милиона евра, где је у 40 куповинских партија била само по једна понуда.
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Ver...oviceve.sr.htmlOpet, ne pratiti udarne vesti po našim novinama i šta se oko tebe događa u Srbiji, samo će te spasti ogromne količine beskorisnog nerviranja, a znamo da je stres ubica ;)
Link to comment
I sa velikom konkurencijom nabavku je lako namestiti kad imaš jednu ponudu:http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Ver...oviceve.sr.htmlOpet, ne pratiti udarne vesti po našim novinama i šta se oko tebe događa u Srbiji, samo će te spasti ogromne količine beskorisnog nerviranja, a znamo da je stres ubica ;)
Pa vidi: znam cca 20 miliona ljudi koji su prateci izvore, da ne kazem medije, na koje se ti sada pozivas dozvolili da budu dovedeni dotle dokle su dovedeni. Kada je Politika u pitanju, posebno: poteze se prema potrebi - cas je stara prostitutka, cas meritoran izvor.... Ona je i jedno i drugo, zavisno od konjunkture i politicke raspodele snaga, ali izvor za ovakvu problematiku nije sigurno. Bas kao sto izvor o nemaru lekara nije ogroman naslov tipa 'pacijent umro ispred zgrade bolnice'. Radi se o izuzetno osetljivoj materiji, u kojoj se, cak i u Srbiji stvari smatraju dokazanim onda kada budu potvrdjene pravosnaznom sudskom presudom. Ali - to je vec za temu sudstvo, jel' tako? A pracenjem desavanja u novinama i pozivanjem na moje nerviranje kao argumentom ne postizes ili neces da postignes nista drugo nego da, a to mozes i sama, nabrojis iz rukava stotine afera kojima se manipulisalo iz sasvim drugih razloga nego sto je situacija u zdravstvu. Odnosima medju koalicionim partnerima, na primer. Pijacharenjem. Tako da verbalni rat ono dvoje na koji se pozivas nije nikakav dokaz. Dakle: QQ meni ako pratim sta se desava iz medija. Ili samo iz medija.A sto se tice javne nabavke sa samo jednom ponudom, takva, osim pod zakonom odredjenim uslovima, nije moguca cak ni u Srbiji. I veoma je nepopularna u krugovima koji namestaju nabavke. A namestaju ih. Ali ne tako kako ti zamisljas. Jos manje Politika. Ona zna da bude veoma, veoma - selektivna. Znas, da sam njoj verovao, jos uvek bismo se ubedjivali oko toga da je recimo SM najveci srpski drzavnik svih vremena....Edit: vidi, zaista, sta pise Politika. Pa se cudim sto recimo nisi linkovala ovaj clanak: http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Sme...optuzbe.sr.html Kao dokaz, vredi koliko i onaj tvoj.Ili se opet brines za moj stres? :P Edited by woodooinstalater
Link to comment
Pa vidi: znam cca 20 miliona ljudi koji su prateci izvore, da ne kazem medije, na koje se ti sada pozivas dozvolili da budu dovedeni dotle dokle su dovedeni. Kada je Politika u pitanju, posebno: poteze se prema potrebi - cas je stara prostitutka, cas meritoran izvor.... Ona je i jedno i drugo, zavisno od konjunkture i politicke raspodele snaga, ali izvor za ovakvu problematiku nije sigurno. Bas kao sto izvor o nemaru lekara nije ogroman naslov tipa 'pacijent umro ispred zgrade bolnice'. Radi se o izuzetno osetljivoj materiji, u kojoj se, cak i u Srbiji stvari smatraju dokazanim onda kada budu potvrdjene pravosnaznom sudskom presudom. Ali - to je vec za temu sudstvo, jel' tako? A pracenjem desavanja u novinama i pozivanjem na moje nerviranje kao argumentom ne postizes ili neces da postignes nista drugo nego da, a to mozes i sama, nabrojis iz rukava stotine afera kojima se manipulisalo iz sasvim drugih razloga nego sto je situacija u zdravstvu. Odnosima medju koalicionim partnerima, na primer. Pijacharenjem. Tako da verbalni rat ono dvoje na koji se pozivas nije nikakav dokaz. Dakle: QQ meni ako pratim sta se desava iz medija. Ili samo iz medija.A sto se tice javne nabavke sa samo jednom ponudom, takva, osim pod zakonom odredjenim uslovima, nije moguca cak ni u Srbiji. I veoma je nepopularna u krugovima koji namestaju nabavke. A namestaju ih. Ali ne tako kako ti zamisljas. Jos manje Politika. Ona zna da bude veoma, veoma - selektivna. Znas, da sam njoj verovao, jos uvek bismo se ubedjivali oko toga da je recimo SM najveci srpski drzavnik svih vremena....
Ma to stoji, ali ovo je bilo prvo pri ruci. A ako je verovati pravosnažnim sudskim presudama u Srbiji, još dalje ćeš dogurati. Suđenja za ratne zločine su koliko sam pratila ruglo, Dada se sama ubila, Srbija je zemlja bez lekarske greške itd. Ja mogu od svega samo da se složim sa tim da su u nekim drugim branšama stvari još gore, ali novac iz zdravstva prosipa se po džepovima funkcionera. Ne treba da juriš afere da bi se u to uverio, nađi zemlju koja za zdravstvo izdvaja slične sume po stanovniku kao Srbija (ja negde iskopah Češku) pa uporedi šta oni za te svoje novce dobijaju a šta mi.
Link to comment
Ma to stoji, ali ovo je bilo prvo pri ruci. A ako je verovati pravosnažnim sudskim presudama u Srbiji, još dalje ćeš dogurati. Suđenja za ratne zločine su koliko sam pratila ruglo, Dada se sama ubila, Srbija je zemlja bez lekarske greške itd. Ja mogu od svega samo da se složim sa tim da su u nekim drugim branšama stvari još gore, ali novac iz zdravstva prosipa se po džepovima funkcionera. Ne treba da juriš afere da bi se u to uverio, nađi zemlju koja za zdravstvo izdvaja slične sume po stanovniku kao Srbija (ja negde iskopah Češku) pa uporedi šta oni za te svoje novce dobijaju a šta mi.
Znas sta, bez zle namere: ni izdaleka mi nije namera, a i nisam bas toliki klinicki slucaj da tvrdim da je zdravstvo ili bilo sta drugo u Srbiji OK. Daleko od toga, to znaju i ptice na grani. Ali i ja sam, nekoliko postova iznad, pisao o tome, Srdjann jos upucenije - i stvari otprilike stoje tako kako stoje. Moja osnovna tvrdnja je bila da se ne moze, nema se prava da omalovazava ispravan rad vecine: Srbija se naime jos uvek (nekako) greje, osvetljava i leci. Mrtve ne sakupljaju po ulicama, na deo koji se tice pojedinacnog morala niko mi nije odgovorio - mislim na one 2,000 dinara i gastarbajterski sindrom koji sam pomenuo.Sudstvo je prica za sebe: kakvo je takvo je, a da je daleko od dobrog to svi znamo, ali jedina alternativa tome je da krenem/krenemo da kaznjavamo i presudjujemo sami. Na osnovu dokaza kojima i ti i ja izbaratasmo u zadnjih pola sata. A to nisu nikakvi dokazi.Afere postoje, krade se, samo precesto su u funkciji neceg sasvim drugog, a akterima je do stanja u zdravstvu koliko do lanjskog snega: to se vidi i iz ''tvog'' i iz ''mog'' linka. Oko fotelja se oni krve i umirice se koliko sutra.Izraz 'jos dalje ces dogurati' ti nije bas na mestu. Implicira naime da si ti vec dogurala do nekih saznanja koja nama smrtnima nisu dostupna. Ne ide to tako, znas i sama.Sto se sudjenja tice - jesu ruglo, ali manje ruglo nego sto su bila i znala da budu. Koraci ka tamo negde jesu teski i teturavi ali sam ti pomenuo alternativu. Koja nije alternativa.A sto se slucajno iskopane Ceske tice, pa, kada je stanje u Srbiji u pitanju 'ladno si mogla da iskopas Finsku, Svedsku ili Nigeriju... To je, otprilike raspon stanja u Srbiji. I asortiman.I jos nesto: moj ti je savet da se ne hvatas prvog sto ti je pri ruci. Citatima i linkovima se moze sve, ama bas sve dokazati, a da zbog toga niko ne zavrsi u zatvoru. Izlazes se optuzbi da si pristrasna: link koji si navela svrstava te, boji, kao pristalicu G17 ili obrnuto, svejedno. Link koji sam ja naveo svrstava me i boji kao pristalicu G17 ili obrnuto, svejedno. Ko jos vidi razliku? :P . Vazno je da kaplje.
Link to comment

Poređenje sa Češkom je bilo u smislu da sam našla podatak po kome se tamo izdvaja tek nešto više novca (evra) po glavi stanovnika. Sa Švedskom se nema smisla poreditijer oni daju mnogo više, sa Nigerijom jer daju mnogo manje. Češka je samo mera za šta se sve može kupiti tom sumom.Za ovo ostalo, ne znam šta da ti kažem. Nisam te sve baš ni razumela. Šta ti je gastarbajterski sistem? A nisam ni neki gastarbajter pa da ti odgovaram na to pitanje, šta god ono bilo. Ja lično ne omalovažav ničiji trud, i moji roditelji su u toj grupi koja život u Srbiji čini lepšim. Ali ovo je forum, postoje teme, ova je korupcija u zdravstvu pa na tu temu diskutujemo i razmenjujemo iskustva, samo to i ništa više. Poenta ove diskusije u tom smislu nije ni sudstvo, ni to da je u Srbiji bolje nego u Nigeriji, ni to da mrtve ne skupljaju po ulicama, ljude greju etc etc (a i to grejanje ti je super primer, pukli ljudi sami iz svojih džepova onolike pare za gasifikaciju da bi onda gas skočio tri puta sa cenom, gas koji je skuplji u Srbiji nego u zapadnoj Evropi, ali kao što rekoh nije to tema ovde).

Edited by Evi
Link to comment
Poređenje sa Češkom je bilo u smislu da sam našla podatak po kome se tamo izdvaja tek nešto više novca (evra) po glavi stanovnika. Sa Švedskom se nema smisla poreditijer oni daju mnogo više, sa Nigerijom jer daju mnogo manje. Češka je samo mera za šta se sve može kupiti tom sumom.
Bas kao sto je i Nigerija mera sta se sve i koliko moze ukrasti iz te sume. Ili usput zadrzati u dzepovima politicara.
Za ovo ostalo, ne znam šta da ti kažem. Nisam te sve baš ni razumela. Šta ti je gastarbajterski sistem? A nisam ni neki gastarbajter pa da ti odgovaram na to pitanje, šta god ono bilo. Ja lično ne omalovažav ničiji trud, i moji roditelji su u toj grupi koja život u Srbiji čini lepšim. Ali ovo je forum, postoje teme, ova je korupcija u zdravstvu pa na tu temu diskutujemo i razmenjujemo iskustva, samo to i ništa više. Poenta ove diskusije u tom smislu nije ni sudstvo, ni to da je u Srbiji bolje nego u Nigeriji, ni to da mrtve ne skupljaju po ulicama, ljude greju etc etc (a i to grejanje ti je super primer, pukli ljudi sami iz svojih džepova onolike pare za gasifikaciju da bi onda gas skočio tri puta sa cenom, gas koji je skuplji u Srbiji nego u zapadnoj Evropi, ali kao što rekoh nije to tema ovde).
Nije.Ali jeste tema deo koji se tice morala pojedinca i to narocito kada je zdravstvo u pitanju: coveka su skoro ispljuvali kada je napisao da se na neki nacin odrice prava na 2,000 dinara u korist fonda. Te pare, ma koliko male bile, ostaju u fondu, a 2,000 dinara danas u Srbiji nisu male pare. To je dnevnica jednog fizickog radnika, btw. Sistem se, delom, moze i mora da menja i odozdo: cekajuci da se promeni odozgo, da to uradi drzava, pa jos zakasnelo tranziciona kakva je Srbija daje rezultate kakve imamo i vidimo. A tu spada i napomena koju sam dao o gastarbajterima: koristeci legalne beneficije, zasnovane na niskom takozvanom katastarskom prihodu koji omogucava (kakvu takvu) zdravstvenu zastitu oni, sa zapadnoevropskim platama prepustaju svoje roditelje ovde srpskom sistemu zdravstvene zastite i nadmecu se nalazeci mu mane. U tom svetlu, Srdjanovih 2,000 datih za lekove iz sopstvenog dzepa i pored toga sto ima sva prava da iste nabavi 'na recept' predstavlja visokomoralan cin. A ne razlog za cepidlacenje tipa: te pare nece da pomognu nikome....O gasu i energetici necemo. Em je topik o zdravstvu, em sam vec opomenut, em svi znamo da je tamo negde bolje nego u Srbiji :P
Link to comment

zasto bi ti ljudima koji su ceo svoj radni vek proveli u srbiji tokom kog su uplacivali zdravstveno osiguranje oduzeo pravo da se na racun budzeta (koji su godinama uredno punili) lece, samo zato sto im deca zive i rade u inostranstvu?

Link to comment
zasto bi ti ljudima koji su ceo svoj radni vek proveli u srbiji tokom kog su uplacivali zdravstveno osiguranje oduzeo pravo da se na racun budzeta (koji su godinama uredno punili) lece, samo zato sto im deca zive i rade u inostranstvu?
Bio sam precizan: radi se o pravima ostvarenim po osnovu takozvanog katastarskog prihoda koji nikako ne treba izjednacavati sa neprikosnovenim pravima ostvarenim iz takozvanog radnog odnosa. Ne uskracujem ja nikome nista, uostalom naglasio sam da se radi o potpuno legalnom cinu. Koriscenju beneficija koje zakon omogucava.Ali, samo primer: srpski poreski obveznik odrzava puteve i svu drugu infrastrukturu. Kako tako, ali odrzava. Njome se, bez dinara naknade koristi deo populacije koji nicim ne doprinosi njenom odrzavanju.Da ne bude zabune: nije mi do diskusije koja ce da se svede na licno i u kojoj ce bilo ko da se oseti licno pogodjenim ili prozvanim. Ali: zasto bi zitelji bilo kog sela ili opstine u Srbiji izdvajali koliko izdvajaju, a njihovi sugradjani na privremenom radu u inostranstvu ne? I - pri tom koristili te puteve, telefone, infrastrukturu kao sto rekoh...Note: nikada i nigde nisam ni napisao niti pomislio da bilo kome ili bilo gde oduzmem neko pravo. Molim te da to imas u vidu.
Link to comment
zasto bi ti ljudima koji su ceo svoj radni vek proveli u srbiji tokom kog su uplacivali zdravstveno osiguranje oduzeo pravo da se na racun budzeta (koji su godinama uredno punili) lece, samo zato sto im deca zive i rade u inostranstvu?
Mislis na boldovano?Ili ja nesto nisam dobro razumeo?BTW, nisi mi odgovorila.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...