Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Zezanje na stranu, mislim da stvarno nisi fer prema ljudima koji rade u zdravstvu. Tvrdim da velika vecina ipak radi. Koliko moze i sa cim moze. Uostalom da nije tako, cak i ovaj nazovi sistem, pseudo sistem bi prestao da funkcionise. To vazi i za ostale javne sluzbe
fer sam. poznajem mnogo mladih ljudi koji poshteno rade dan i noc i poznajem nekioliko drtina koji drze polozaje i uzimaju pare. u osnovi sam ubedjena da mnogo ljudi poshteno radi, pre svega zato sto i ja poshteno radim 1 svoj posao. yebiga, mora da nas ima vishe. nije mi neki argument, ali mi je tako lakshe da zivim. a i teshko je dokaziv sistem u kome samo ja nisam skot, pa onda moram da odustanem od te teorije. shalu na stranu. ali sto se tiche korupcije u njihovim redovima, prvo ONI moraju to da reshe medju sobom. metodom vrana vrani grize rep ili kako god. a od toga smo daleko i za to vreme ce mladi ostariti.
Link to comment
fer sam. poznajem mnogo mladih ljudi koji poshteno rade dan i noc i poznajem nekioliko drtina koji drze polozaje i uzimaju pare. u osnovi sam ubedjena da mnogo ljudi poshteno radi, pre svega zato sto i ja poshteno radim 1 svoj posao. yebiga, mora da nas ima vishe. nije mi neki argument, ali mi je tako lakshe da zivim. a i teshko je dokaziv sistem u kome samo ja nisam skot, pa onda moram da odustanem od te teorije. shalu na stranu. ali sto se tiche korupcije u njihovim redovima, prvo ONI moraju to da reshe medju sobom. metodom vrana vrani grize rep ili kako god. a od toga smo daleko i za to vreme ce mladi ostariti.
Znam, ybg. I moja tvrdnja se svodi na to sto kazes. A ne malo iskustvo koje imam potvrdjuje mi da u ljudima postoji neka cudna osobina/zelja/poriv da svoj posao rade najbolje sto mogu. I ovde se s tim srecem svakog dana. Korupcija nam ne gine, tacna je ona da 'riba od glave smrdi', ali eto, zahvaljujuci IPAK vecini koji svoj posao rade svemu uprkos Srbija se leci, greje, osvetljava... Prezivljava. Moja konsterniranost je prouzrokovana reakcijama takozvane dijaspore ili njenih predstavnika prisutnih ovde koji bi da nas ubede da mi ne znamo kako je ovde lose. Znamo i boli nas, osecamo to na svojoj kozi (i kurjim ocima po sredstvima javnog prevoza :P ) bolje nego oni. Sto je najgore, principijelnije i postenije nastupaju ljudi odavde nego kriticari koje sam pomenuo: malo zagrebes i neko zakuka da su njega licno ostetili, pustili da ceka na vozacku dozvolu 3 meseca, bili neljubazni...
Link to comment
Moja konsterniranost je prouzrokovana reakcijama takozvane dijaspore ili njenih predstavnika prisutnih ovde koji bi da nas ubede da mi ne znamo kako je ovde lose. Znamo i boli nas, osecamo to na svojoj kozi (i kurjim ocima po sredstvima javnog prevoza :P ) bolje nego oni. Sto je najgore, principijelnije i postenije nastupaju ljudi odavde nego kriticari koje sam pomenuo: malo zagrebes i neko zakuka da su njega licno ostetili, pustili da ceka na vozacku dozvolu 3 meseca, bili neljubazni...
ja razumem skroz. staviti 1 ostarelog roditelja u bolnicu, iz bilo koje oblasti, u beogradu zahteva izuzetno umece pregovaranja, planinarenja, kloniranja i dobijanja nervnog sloma vishe puta dnevno. pa tako nedeljama. i u tom sluchaju se pokaze da bilo kakav splet aktivnih drushtvenih kontakata (chitaj privatnih poznanstava), koje mogu da imaju ljudi koji ovde zive - pomaze znash koliko! a to ne bi trebalo da bude tako, ako uzmesh u obzir da i jedni i drugi, i ostareli roditelji i zaposlena "omladina" dadoshe u zdravstvenu kasu ohoho dosta... a kad treba da ubudzis matorca negde, a ne zivish ovde, mogu da zamislim samo kako se mnoze baje patkovi, kojima sevaju dolari u ochicama <_<moje iskustvo sa bolesnim detetom u drzavnom zdravstvenom sistemu je bilo izuzetno, celih godinu dana, sa 2 meseca neprekidnog boravka u bolnici, bez dinara. i tada i svaki sledeci put kada je bilo potrebno. ono, i za kafu se ljutili :rolleyes: realna cena te usluge, ljubaznosti, tehnikalija, intervencija i svega ostalog je nesrazmerna onome sto smo do tada ulozili u sam sistem. i to je poshten princip, svi daju, samo neki boluju. toliko odmakosmo od pecinskog choveka i to je dobro. ali posle upoznam mnoge ljude, koji u slichnoj konfiguraciji nisu dobili to isto, a pripadalo im je, po prirodi bolesti i svim ostalim pravima. i s pravom nezadovoljni, kukaju na instituciju kojoj bih ja dozidala krilo (samo da prodam imanje sa susednog topika :P). i ajde im sad ti objasni :(ps. beshga. deda chekao da preda pasosh 2 dana skoro neprekidno. ja stvarno mislim da ga jesu lichno oshtetili. troshili su njegovo vreme dok su zaradjivali svoju platu. i to isto mora da prestane. valjda nekad... Edited by thermal bug
Link to comment
Hm, mislim da je ovo treći put da ti napominjem da nisam studirao medicinu i nisam zdravstveni radnik.Inače, divno je što voliš da diskutuješ o stanju u zdravstvu u državi u kojoj ne živiš, a ne poznaješ ni nivoe zdravstvene zaštite. Verovatno iz takvog nepoznavanja i nastaju generalizacije tipa "svi lekari traže pare" i "nigde aparati ne rade".Uzgred, mislim da se "učmali i u korupciju okoreli sistem" ne može promeniti ni za milimetar više od onoga koliko se menjaju drugi "učmali i u korupciju okoreli" sistemi u Srbiji, znači, prosveta, sudstvo, policija, državna/okružna/gradska administracija.Stanje u zdravstvu ništa nije gore nego u ostalim segmentima, čak bih se usudio tvrditi da je daleko bolje.
Ocigledno sam ja za tebe cuvena crvena marama ( i ne samo na ovom topiku nego uopste i na forumu)jer da nije tako, video bi da sam i sama ovo isto i napisala. Ali sinoc ,ne danas.A nazalost moram da se upoznajem sa srpskim zdravstvom iako ne zivim u Srbiji.Kao i Indy i razna drugadeca (matora) ciji roditelji ( u mom slucaju i brat,njegova deca)imaju plezir da se lece u zdravstvuRepublike Srbije.Nego, posto te ja uvek iritiram ( svejedno o cemu pishem) budi ljubezan pa zamoli modoveda me banuju da ti ne smetam. Mrsko mi je da pishem na forumu ( svejedno koja tema) kadaunapred znam da cesh se ti javiti,priopciti mi da sam glupa,da ne znam o cemu pishem i tako.Zato cu se samobanovati.
Link to comment
...i to isto mora da prestane. valjda nekad...
bem ga...ako sex to reshava.znam sta ne resava: seirenje sa strane i dokazivanje (ne znam kome i ne znam zasto, a pravo da ti kazem, muku imam i da prepoznam u tome neko narocito zadovoljstvo) da nama ovde da ne valja, da matori i manje matori (ti su jos i najopasniji) klenovi kupe, otimaju nemilice, gaze preko zivih i mrtvih, da nam kontejneri smrde, a da je gradski prevoz fuj...rece covek gore - kakva drzava takav sistem (sistemi). ali - sta god i kako god to ce se (ili nece) menjati ovde. ovako ili onako.
Link to comment
woodoo, postovima koji za predmet nemaju stanje u zdravstvu nije mjesto na ovom topiku. ubuduce ce biti brisani.
Primljeno k znanju. Hvala.U diskusiji ili 'diskusiji' smo dosli do tacke odnosa prma radu ljudi koji rade u javnim sluzbama u Srbiji. Zdravstvu, izmedju ostalog. I tvrdnji da je u zdravstvu, ipak, stepen korupcije manji nego u drugim granama. Naveo sam i razlog zbog cega je to tako.Ako se pod stanjem u zdravstvu podrazumeva razmena licnih iskustava o tome sta je ko doziveo u susretu sa zdravstvom u Srbiji...
Link to comment
.................Uzgred, mislim da se "učmali i u korupciju okoreli sistem" ne može promeniti ni za milimetar više od onoga koliko se menjaju drugi "učmali i u korupciju okoreli" sistemi u Srbiji, znači, prosveta, sudstvo, policija, državna/okružna/gradska administracija.Stanje u zdravstvu ništa nije gore nego u ostalim segmentima, čak bih se usudio tvrditi da je daleko bolje.
znam da živim u zemlji koja je pri vrhu evropske liste po korumpiranosti. ta korupcija u zdravstvu je strašnija od one u bilo kom drugom sistemu zbog toga što dodiruje svakog od nas. sa ovim ostalim sistemima nismo svi u kontaktu a i nemaju posledice po sam život.onaj primer sa trudnom ženom koja je vožena tamo vamo je dovoljan da leti perje i da neko zaglavi robiju. pomenuti doktor od 300? zaslužuje isti tretman kao ona gluperda uroš mišić. primera radi. esnafska solidarnost i povezanost u slučajevima kada je potrebno distanciranje od lošeg primera je ono što smeta svima nama. čuvena izjava ministra TM je jedinstven primer.na kraju, ja lično nemam loše iskustvo sa zdravstvom sem pomenutog snimanja (za srđana - veruj, bilo je hitno) i čekanja da dođem na red jer je ušao "kolega". bolnički tretmani moje porodice bili su OK. nikad nisam podmitio lekara i druge, moja čast lekarima za dobro obavljen posao nije viđena, bolničarke su jednom dobile kilo kafe. slušajući druge primere, mislim da sam imao sreće.
Link to comment
fer sam. poznajem mnogo mladih ljudi koji poshteno rade dan i noc i poznajem nekioliko drtina koji drze polozaje i uzimaju pare. u osnovi sam ubedjena da mnogo ljudi poshteno radi, pre svega zato sto i ja poshteno radim 1 svoj posao. yebiga, mora da nas ima vishe. nije mi neki argument, ali mi je tako lakshe da zivim. a i teshko je dokaziv sistem u kome samo ja nisam skot, pa onda moram da odustanem od te teorije. shalu na stranu. ali sto se tiche korupcije u njihovim redovima, prvo ONI moraju to da reshe medju sobom. metodom vrana vrani grize rep ili kako god. a od toga smo daleko i za to vreme ce mladi ostariti.
Nisam sigurna ni da u drugim profesijama kolege medjusobno rešavaju korupciju na zajedničkom radnom mestu tako što se obračunavaju izmedju sebe,za korupciju kao i za druge oblike kršenja zakona postoje nadležne službe u kojima rade profesionalci kojim je poziv da se bave raznim oblicima kršenja zakona. Ovo je inače jako rasprostranjeno mišljenje da zdravstveni radnici izmedju sebe treba da se obračunavaju,samo pokušavam da zamislim tu situaciju i šta bi iz takve situacije moglo da se izrodi.
Link to comment
Nisam sigurna ni da u drugim profesijama kolege medjusobno rešavaju korupciju na zajedničkom radnom mestu tako što se obračunavaju izmedju sebe,za korupciju kao i za druge oblike kršenja zakona postoje nadležne službe u kojima rade profesionalci kojim je poziv da se bave raznim oblicima kršenja zakona. Ovo je inače jako rasprostranjeno mišljenje da zdravstveni radnici izmedju sebe treba da se obračunavaju,samo pokušavam da zamislim tu situaciju i šta bi iz takve situacije moglo da se izrodi.
ne, ne mislim na medjusobne obrachune. ali mislim da ne postoji volja da se to nekako reshi, ni medju njima, ni medju nama. pri tome drzava ni malo ne pomaze u tom procesu. sto spada u shiru sliku.ali ovi mnogi sluchajevi u kojima se govori da je dolazilo do raznih zloupotreba (da li mogu da ga kazem zaobilaznije?), pa chak i umiranja ljudi pod chudnim uslovima... kazem chudnim, jer nisam profesionalac te profesije, ali je interesantno da se stalno formiraju neke struchne komisije na raznim nivoima, da se kao neshto ispita, pa se to ispituje i po pravilu se dobija rezultat da ili niko nije kriv ili posebno nije kriv bash onaj koji je u svemu uchestvovao. sta ako je to 1 zatvoren sistem, koji zapravo i nema izlaz, takav kakav je? nije moguce da bash nikad niko nije kriv i da niko nikada ne bude kaznjen. ili prosto nikada nije moguce ispratiti konkretne okolnosti (sto onda govori neshto o kontroli kvaliteta), pa se u stvari ne moze ni zakljuchivati o krivici. a ako tako, onda je i sve ostalo besmisleno. znachi ko ziv ko mrtav. prosto se pitam kako je to u svetu resheno? ili preterano gledah americhke doktorske serije :unsure:(ovo poslednje u kontekstu da, kad prochitam sve te bljuvotine koje su se zenama dogadjale na porodjajima, neminovno pomislim - preteruju, dosadne razmazene kokoshke. da ne kazem - zene smo, vazda jache od drugih zena. pa chak i ja, jedom kao vredjana krava i jednom kao dostojanstvena gospodja. a razlika drastichna <_<. i sve sam se neshto trudila da razumem, to jeste tezak posao, rizichan, majke mogu da umru, deca mogu da umru, sve se vrti negde oko granice, pa tako svakog dana... stresan posao, hocu da kazem, onako kako ga ja zamishljam. da li je i u torontu (npr) jednako stresno ili je kod njih lakshe? pa ne osete potrebu da uvrede ili zanemare?) Edited by thermal bug
Link to comment

Logično bi bilo da se problemom korupcije i njenim suzbijanjem bavi nadležni ministar zdravlja uz pomoć drugih nadležnih službi.No,takav scenario nismo niti ćemo gledati u mandatu trenutnog ministra jer mu se to nikako ne isplati pogotovu u domenu one krupne korupcije tipa nameštanja tendera i sl.Najveći domet našeg ministra u ''borbi protiv korupcije'' su jeftini kozmetski zahvati za široke narodne mase gde će da hvata hirurga koji uzima 500? za op. i da ga vucara pred TV kamerama, a one barabe što je postavio za direktore bolnica koji nonšalans nameštaju tendere i uzimaju ogroman novac iz budžeta za to,taj ološ je trenutno krem de la krem našeg zdravstva.Očekivati od običnog zdravstvenog radnika (a tih je najviše) koji se na poslu ubija od posla dajući sve od sebe da uradi najbolje u datim okolnostima za smešnu platu, da krene u Don Kihotovski pohod protiv korupcije,prosto je neozbiljno.

Link to comment
sta ako je to 1 zatvoren sistem, koji zapravo i nema izlaz, takav kakav je? nije moguce da bash nikad niko nije kriv i da niko nikada ne bude kaznjen. ili prosto nikada nije moguce ispratiti konkretne okolnosti (sto onda govori neshto o kontroli kvaliteta), pa se u stvari ne moze ni zakljuchivati o krivici. a ako tako, onda je i sve ostalo besmisleno. znachi ko ziv ko mrtav.
Za početak,da bi se rešavao bilo koji problem mora da postoji volja i namera da se problem reši,kad to postoji ostalo je lako, postoje razni sistemi da se mogućnost za nastanak korpcije ali i drugih manjkavosti recimo u procesu rada svedu na najmanju moguću meru.Kod nas je problem što iskrene volje kod onih koji treba da se bave tim problemima nema,jer je sa jedne strane ogroman novac u pitanju sa druge strane ogromna pohlepa.
Link to comment
Dobro, i?Imas neki konkretan predlog, komentar?Znas nesto sto mi ne znamo?Da smo lopovska stoka bez repa, znamo, hvala.
Mislim da si malo nervozan, i ne razumem baš najbolje šta te zanima. Pričamo o ovoj temi, baš kao što pričamo i o svim drugim. A za predloge, pa da može nešto tek tako da se uradi, bilo bi već do sad. Jedan od problema je što ne znaju baš svi ljudi u Srbiji ove stvari, da znaju ne bi nas ovako gazili. Ali ni tu nema leka, prosečan Srbin je suviše siromašan da bi mogao da se obrazuje, da bi mogao da realno percipira Srbiju i svet oko sebe, i da se u skladu sa tim pokrene protiv lopova na vlasti. Ja tu ne vidim izlaz.I ne znam koji to vi, ako pričaš o ljudima koji žive u Srbiji i ja tu spadam. Vrlo privremeno sam vani, ali inače sam i ja i cela moja porodica u istom kazanu kao i ostali.
Link to comment
Najveći domet našeg ministra u ''borbi protiv korupcije'' su jeftini kozmetski zahvati za široke narodne mase gde će da hvata hirurga koji uzima 500€ za op. i da ga vucara pred TV kamerama, a one barabe što je postavio za direktore bolnica koji nonšalans nameštaju tendere i uzimaju ogroman novac iz budžeta za to,taj ološ je trenutno krem de la krem našeg zdravstva.
Nemam ništa protiv da se počne i sa "vucaranjem" tog i drugih hirurga po TVu, i to je vrlo dobar početak. Taj ako je stigao da i od radnika gradske čistoće traži pare, traži i od malo prosečnijih ljudi. Nek radi dve operacije dnevno, to je oko 1000 evra, pomnoži sa radnim danima u godini i dolaziš do cifre za koju je taj oštetio budžet građana Srbije.I ljudi, please, kakve veze ima taj čovek (Slavik) sa korupcijom, kakvi su to eufemizmi? Ovo je čisto ucenjivanje, korupcija bi bila kad bih ja Srđanu dala pare da mi pomeri snimanje pet dana unapred ili tako nešto. Korupcija je kad nekom daješ novac da bi dobio uslugu na koju inače zakonski nemaš pravo, a ne kad te neko uceni životom deteta. U ovoj zemlji da se dešavaju one meksičke otmice, mi bismo to zvali korupcijom u kidnaperskom sistemu?Edit:http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Ver...oviceve.sr.htmlInače, nisam baš shvatila o čemu se ovde radi? Zašto "lete" direktori zdravstvenih centara, ko je protiv koga tu, ko će da "preuzme" te pozicije... Može li neko ukratko da objasni? Edited by Evi
Link to comment
Nego, posto te ja uvek iritiram ( svejedno o cemu pishem) budi ljubezan pa zamoli modoveda me banuju da ti ne smetam. Mrsko mi je da pishem na forumu ( svejedno koja tema) kadaunapred znam da cesh se ti javiti,priopciti mi da sam glupa,da ne znam o cemu pishem i tako.Zato cu se samobanovati.
Naprotiv, ti me uopšte ne iritiraš. Ponešto od onoga što pišeš me tera da reagujem, nisam znao da ti smeta i da se moramo slagati u svemu.Zašto bi to bio razlog da tražim da te banuju?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...