Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

ugao posmatranja: srbija, godinama.e(stradne)Frke: posekotine, infekcije, polomljenja, blazi udari (lica mladjih od xy godina) se pristojno servisiraju.aFrke se taljigaju, uz km-e procedura i papirologije i masive vremena.kad je Frka, lecenje na osnovu zdravstvenog osiguranja je deep shit.razgovaraju dvocvet i realnost:- ali, to moze da se kompenzuje privatnom praksom ili mitom.- jes, hau tu nou!kvaka, na koju zdravstveni poslenici ove kaljuge od drzave poseduju copyright, jeste to sto n i k a d ne mozes biti siguran da ces, kad nastane Frka, zaista dobiti ono sto si placao/platio/ces jos platiti. i najcesce ne mozes dokazati da to sto si platio nisi dobio.a, i jebe ti se za dokazivanje- posle, ako preteknes.maj frend... jes, indid!"hvala ti, prirodo, sto ovi ne moraju da mi pomazu"(molitva-zahvalnica lpn dok je radjala minora (cca 2. put u zivotu u bolnici)

Edited by le petit nicolas
Link to comment
Mislis na boldovano?Ili ja nesto nisam dobro razumeo?BTW, nisi mi odgovorila.
ne samo boldovano. ima vec nekoliko postova gde potezes gastarbajtere iz ne znam kojih razloga. ne mislim da o uticaju gastarbajtera na srpsku putnu infrastrukturu treba raspravljati na ovom topiku.
Link to comment
Bas kao sto je i Nigerija mera sta se sve i koliko moze ukrasti iz te sume. Ili usput zadrzati u dzepovima politicara.A tu spada i napomena koju sam dao o gastarbajterima: koristeci legalne beneficije, zasnovane na niskom takozvanom katastarskom prihodu koji omogucava (kakvu takvu) zdravstvenu zastitu oni, sa zapadnoevropskim platama prepustaju svoje roditelje ovde srpskom sistemu zdravstvene zastite i nadmecu se nalazeci mu mane. U tom svetlu, Srdjanovih 2,000 datih za lekove iz sopstvenog dzepa i pored toga sto ima sva prava da iste nabavi 'na recept' predstavlja visokomoralan cin. A ne razlog za cepidlacenje tipa: te pare nece da pomognu nikome....
Mozda proshirish ovu tvoju teoriju i na penzije. Sta ce mojim roditeljima penzije ( a uplacivalicetrdesetak godina u taj penzioni fond) ako im kcera zivi u inostranstvu. Mozda vladanapravi i neku komisiju ( neki RIK) koja ce ispitivati cija deca gde zive tako da se roditeljimaoduzmu i stanovi( moji ga i nemaju) da se izbace na ulicu jerBo imaju dete koje kao radiu inostranstvu. Uostalom, ne sikiraj se.Placaju ta deca svojim roditeljima sve, i ne samopreglede i lekove.
Link to comment
Ali cu zato da podsetim prisutne da pojavu da gastarbajterska domacinstva u podrucjima Srbije poznatim po velikom broju gastarbajtera, zahvaljujuci niskom takozvanom katastarskom prihodu, masovno svoje ostarele roditelje drze i lece o trosku srpskog siromasnog zdravstvenog osiguranja.... Naravno, to je po zakonu. Samo se pitam da li je i moralno.
A o cijem trosku bi trebali da se lece ljudi koji su citavog zivota radili? Ljudi se obicno lece u zemlji u kojoj zive. Znas, pitanje je licnog dostojanstva mnogima da od svog rada tj penzije mogu da (pre)zive i mnogi ne zele da budu na grbaci svoje dece. Naravno, mnoga deca pomazu svojim roditeljima (takva su vremena i takav je sticaj okolnosti na nasim prostorima). Da li ti zaista smatras da je moralno (kada se vec drage volje pozivas na moral) ostaviti stare i bolesne sebe samima i njihovoj deci. Ja znam da bi mojim roditeljima jako tesko palo da treba da zavise od mene. To je pitanje njihovih etickih normi. Ne verujem da su oni neki izuzetak. Ovde treba da razjednacimo pomoc dece i zavisnost od dece. Kome je drago da zavisi od nekoga? Pominjes moral (na svoj nacin) a zaboravljas da je pitanje dostojanstva ne zavisiti od nekoga. Mnogima. Da se razumemo, ja nemam nista protiv toga da se pomogne svojim roditeljima. Da nije te pomoci (a ona je sigurno masovna) mnogi roditelji bi mnogo teze preziveli sve one lude godine tamo (mada ni sada ne cvetaju ruze). Ja se cak usudjujem da kazem da deca iz inostranstva zahvaljujuci pomoci svojim bliznjima u dobroj meri odrzavaju socijalni mir u matici. Gde po tebi treba "drzati" (tvoja rec) svog bolesnog roditelja? Da lezi u stranoj bolnici gde ne razume sta ljudi oko njega pricaju? Da se oseca jos zavisnije od drugih? Veruj, ja sam takav slucaj imala prilike da vidim. Vise stete nego koristi. Pa nisu ljudi lego figure pa da ih pomeras kako ti se cefne. Imaju oni svoje mesto boravka, svoje navike koje treba postovati, imaju i svoj zivot ma koliko im drzava preko njega besomucno gazila. Treba roditelje izmestiti iz zemlje u kojoj su ziveli ceo zivot i radili pa preko pola sveta da ne bi bio na trosku sosptvene zemlje? Ko to radi? I zasto bi?Ili mislis da roditelji dece koja su u inostranstvu "smeju" da se lece u svojoj zemlji ali da deca treba to da plate?
Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

korupcija se ovde pominje kao najveći problem zdravstva. ona to jeste ali meni najviše smeta nesrećen sistem gde najviše mislim na odnos "državnih" i "privatnih" usluga, stalno redukovanje prava osiguranika obrazlagano besparicom i nešto što ne uspevam da povežem a to je rad na više mesta fakultet - institut - klinika - privatna firma.moja ljutnja za ono kada sam pomenuo da nisu hteli da mi plate za magnetnu rezonacu odnosila se samo na to. ustanovljeno je da je bila potrebna. čak da i ne bude važno da li je bilo hitno. bila je potrebna obavljena je tamo a ne onamo. plaćeno na jednom ili drugom mestu, svejedno je. plaća fond klinici ili privatnoja ambulanti. ili nešto ne shvatam.srđan je pomenuo "uvaljivanje" starih ljudi u bolnice bez ikakve lekarske potrebe. moje iskustvo po tom pitanju je ssumorno. majka mi je doživela nešto sa simptomom moždanog udara. odvedena je hitnom pomoći tamo gde treba i bila primljenja na tretman tek kada su nadležni ubeđeni da je vodimo kući čim se ustanovi šta joj je. da ne mislimo da je ostavljamo. ima toga. sada, senilna, dementna, teška za negu, nema prav na gerijatrijsku sestru kao pomoć jer ima nas, ukućane. na kraju,opet vezano za moju majku, u najcrnje vreme '93 operisan joj je kuk a sestre su kod prve kontrole dobile kilo kafe. niko, ništa drugo. par godina kasnije, čuo sam da je lekar koji ju je operisao uhapšen zbog prijema mita.završavam ovde. sve najbolje.

Link to comment
Citam i ne mogu da verujem: ceo ovaj topik se pretvorio u napor da se posto poto dokaze da je zdravstvo u Srbiji korummpirano. Cak i kada nije. I sada, na covekovu licnu, privatnu i moralnu napomenu da, eto, sa par hiljada dinara koje ne mora da potrosi na lekove kao pojedinac doprinese zdravstvenom sistemu koji pati od mase mana dodje neko da mu objasni da je to, eto, nista. Luk i voda. Nece nicijih par hiljada spasti srpsko zdravstvo, nedostaci su sistemski, ali ovoliko omalovazavati individualni napor i doprinos pojedinca je nemoralno. Mogu da odgovorim stereotipnim par stotina hiljada ljudi po par hiljada... Necu. Ali cu zato da podsetim prisutne da pojavu da gastarbajterska domacinstva u podrucjima Srbije poznatim po velikom broju gastarbajtera, zahvaljujuci niskom takozvanom katastarskom prihodu, masovno svoje ostarele roditelje drze i lece o trosku srpskog siromasnog zdravstvenog osiguranja.... Naravno, to je po zakonu. Samo se pitam da li je i moralno. Kao sto se pitam da li je u redu sistem koji je jednom Arkanu omogucavao da bude prijavljen Sluzbi za zaposljavanje i uziva sva prava ukljucujuci i pravo na zdravstvenu zastitu.Uostalom, imas li ti neki dokaz, osim novinskih danas za danas vesti o malverzacijama u javnim nabavkama u zdravstvu?Nemas.Jer da imas pretpostavljam da bi promptno prijavio tamo gde treba.Situacija sa javnim nabavkama u zdravstvu (naravno da ima zloupotreba) je, paradoksalno, bolja nego u svim drugim oblastima koja pokrivaju takozvane javne sluzbe. Naime, nema oblasti u kojoj je konkurencija veca nego ovde. Svako moze da napravi malu probu za sebe: neka pokusa da potrazi bilo koju, makar i najbeznacajniju farmaceutsku ili kompaniju za proizvodnju medicinske opreme koja u Srbiji nema predstavnika, za razliku od mnogih drugih grana.Sa tolikim brojem zainteresovanih, sa konkurencijom koja postoji, mnogo je teze, ne kazem i nemoguce 'namestiti' javnu nabavku. Za razliku od javnih nabavki u energetskom sektoru recimo, gde se pojedinacna nabavka meri desetinama miliona evra/dolara i gde se jedva sakupi zakonski potreban broj ucesnika i gde se lako dogovoriti.Takozvane legalne metode korupcije, koje i razvijeniji sistemi nego sto je srpski ne mogu da suzbiju, kao sto su savetovanja i simpzijumi po raznim turistickim destinacijama ne pominjem. To je vec nesto drugo i ne spada u korupciju u zdravstvu u njenom najogoljenijem vidu - na relaciji lekar - pacijent. Iako ostaje korupcija, naravno.
Ovo što si napisao može da se okarakteriše na dva načina :1. Smešno (ako stvarno tako misliš)2. Tužno (ako si saplemenik Tomice "Torbice")
Link to comment
Situacija sa javnim nabavkama u zdravstvu (naravno da ima zloupotreba) je, paradoksalno, bolja nego u svim drugim oblastima koja pokrivaju takozvane javne sluzbe. Naime, nema oblasti u kojoj je konkurencija veca nego ovde. Svako moze da napravi malu probu za sebe: neka pokusa da potrazi bilo koju, makar i najbeznacajniju farmaceutsku ili kompaniju za proizvodnju medicinske opreme koja u Srbiji nema predstavnika, za razliku od mnogih drugih grana.Sa tolikim brojem zainteresovanih, sa konkurencijom koja postoji, mnogo je teze, ne kazem i nemoguce 'namestiti' javnu nabavku. Za razliku od javnih nabavki u energetskom sektoru recimo, gde se pojedinacna nabavka meri desetinama miliona evra/dolara i gde se jedva sakupi zakonski potreban broj ucesnika i gde se lako dogovoriti.Takozvane legalne metode korupcije, koje i razvijeniji sistemi nego sto je srpski ne mogu da suzbiju, kao sto su savetovanja i simpzijumi po raznim turistickim destinacijama ne pominjem. To je vec nesto drugo i ne spada u korupciju u zdravstvu u njenom najogoljenijem vidu - na relaciji lekar - pacijent. Iako ostaje korupcija, naravno.
Ovo boldovano narocito vazi za one najskuplje i najkkomplikovanije aparate koje u svetu proizvodesamno tri firme (Siemens,Philips i General Electric).Ne znam koje su to beznacajne firmekoje proizvode skenere ,rentgen aparate,komplikovane kamere i josh trista cudaosim ove tri firme. Pa da vidish kako lova tu radi. Naime odlucuju sefovi klinikakoja je kao oprema najbolja, pa onda i mito ide njima u dzep. Radila,videla,dozivela,gledala. Ja,Teja. A mito ima naravno razne forme. Ne mora bash lova na rachun.Moja prijateljica pre 5-6 godina (bile josh DM u opticaju) ode u neku privatnumedicinsku ustanovu da joj snime jetru (kao bilo hitno) na skener. Lik kaze da njihovskener ne radi, posalje je na Bezanijsku Kosu u bolnicu kod nekog lekara. OVaj uzme od nje 300 DM,usput njenu zdravstvenu knjizicu lepo overi,ne da joj naravno priznanicu za lovu.A ovi simpozijumi koje organizuju farmaceutske kuce za sve lekare po svetu, to je tacno,a i to bi bio slucaj korpupcije.
Link to comment

Dokle god se najveća količina novca iz fonda bude usmeravala na sekundarnu i tercijarnu zdravstvenu zaštitu biće surove korupcije u javnim nabavkama. Slučajno znam za primer "prijateljskog ubeđivanja" (sedmodnevna prezentacija leka na Bledskom jezeru, all expences paid) kardiologa u Zemunskoj bolnici od strane predstavnika jedne strane farmaceutske kuće da se pacijentima umesto Galenikinog diuretika prepisuje hidrohlorotiazid u šarenijem i tri puta skupljem pakovanju sa logom te firme. Preventiva i profilaxa očito nisu isplative za one koji vuku konce, jbg.

Link to comment
Dokle god se najveća količina novca iz fonda bude usmeravala na sekundarnu i tercijarnu zdravstvenu zaštitu biće surove korupcije u javnim nabavkama. Slučajno znam za primer "prijateljskog ubeđivanja" (sedmodnevna prezentacija leka na Bledskom jezeru, all expences paid) kardiologa u Zemunskoj bolnici od strane predstavnika jedne strane farmaceutske kuće da se pacijentima umesto Galenikinog diuretika prepisuje hidrohlorotiazid u šarenijem i tri puta skupljem pakovanju sa logom te firme. Preventiva i profilaxa očito nisu isplative za one koji vuku konce, jbg.
U Nemackoj je bila ista pricha do pre dve-tri godine. Lekari isli na simpozijume(prva klasa, letovi sa sve suprugama u pravcu Havaji,Tahiti,Akapulko),posleprepisivali samo te skupocene lekove, ali je ministarka zavrnula slavinu i to takosto vishe nema prepisivanja tih lekova. Prepisuje se generika a ko hoceoriginale mora sam da doplati razliku. Naravno, ima slucajeva gde generike josh i nema.Moj muz koristi neki lek (japanski) protiv pritiska ( nesto sasvim novo i drugacije od dosadashnjih lekova, ali mu jedino taj vrshi poso) tako da mu lekar taj lekprepisuje.
Link to comment

RZZO ima Centralnu komisiju za lekove od 5 članova i 14 stručnih potkomisija od po 3 člana (za lekove to ATC klasifikaciji) koji odlučuju o Pozitivnoj listi.Članovi centralne i stručnih potkomisija su redovni gosti na promocijama proizvođača lekova, plaćeni su im kongresi i seminari u zemlji i inostranstvu, plaćena su im letovanja i zimovanja, pa čak i za njih organizuju krstarenja po Jadranu i Sredozemlju. Klasičan sukob interesa i nemoral.Svuda u svetu, članovi takvih komisija su u obavezi da potpišu Izjavu o sukobu interesa i takve aktivnosti su im strogo zabranjene. Osim kod nas...šta je to nego korupcija?

Link to comment
Prepisuje se generika a ko hoceoriginale mora sam da doplati razliku. Naravno, ima slucajeva gde generike josh i nema.Moj muz koristi neki lek (japanski) protiv pritiska ( nesto sasvim novo i drugacije od dosadashnjih lekova, ali mu jedino taj vrshi poso) tako da mu lekar taj lekprepisuje.
Ovde je slicno. Moze doca da napise bilo sta ali kad dodjes u apoteku uvek ti izdeklamuju jeftinije varijante pa ti biraj. To ne vazi jedino u slucajevima kao sto si pomenula za tvog muza. Posto recepti idu elktornski apoteci ona tamo na ekranu odmah dobije i listu jeftinijih varijanti i na tebi je da odlucis koliko ces da platis i klatis. Time je lekarima onemuguceno da favorizuju neke lekove. Jednsotavno a efikasno resenje.
Link to comment
Ovde je slicno. Moze doca da napise bilo sta ali kad dodjes u apoteku uvek ti izdeklamuju jeftinije varijante pa ti biraj. To ne vazi jedino u slucajevima kao sto si pomenula za tvog muza. Posto recepti idu elktornski apoteci ona tamo na ekranu odmah dobije i listu jeftinijih varijanti i na tebi je da odlucis koliko ces da platis i klatis. Time je lekarima onemuguceno da favorizuju neke lekove. Jednsotavno a efikasno resenje.
Ja sam to sasvim slucajno josh pre 20 godina prvi put dozivela u USA.Opet moj muiz bio bolestan ( neko zapaljenje pluca,al ne bash za pred smrt)i isli mi kod lekara,on prepisao antibiotike i u apoteci pitaju jal ce plati 5 dolara za generikjal 30 dolara za original. Mnogo godina kasnije je to stiglo i u Nemacku.Ali funkcionishe besprekorno, tako da su ove farma firme oladile od simpozijumana karipskim ostrvima jer nemaju vishe nikakve vajde od toga.
Link to comment
Ovo što si napisao može da se okarakteriše na dva načina :1. Smešno (ako stvarno tako misliš)2. Tužno (ako si saplemenik Tomice "Torbice")
Moguce, naravno. Nemam iluzija o svojim ogranicenim umnim sposobnostima, odavno.Ali: em mi nisi odgovorio ni na jedno od pitanja iz posta, sto i nije tako strasno, boze moj ne znas. Mada je zlo, po Zmaju da ko ne zna uciti se ne da.Dalje, a vise dileme nema, kao po ko zna koji od replikanata na moje postove ovde, zlonamerno preskaces izraz katastastarski prihod i umesto toga udaras na takozvanu humanu stranu stvari: pricu o ostarelim roditeljima kojima ja iz potaje pokusavam da oduzmem ono sto su svojim radom stekli i da ih navalim na grbacu dece u tudjini. U taj deo se ne petljam vise ni za zivu glavu.Najstrasnije od svega je sto ti - karakterises. Pises karakteristike. Jbt, pa mislio sam da je bar ta vestina zaboravljena u ovoj zemlji.I da - jesam domorodac. Saplemenik.Pa ipak pokusaj da mi odgovoris onako prosto, da razumem. Svojim recima.
Link to comment
Moguce, naravno. Nemam iluzija o svojim ogranicenim umnim sposobnostima, odavno.Ali: em mi nisi odgovorio ni na jedno od pitanja iz posta, sto i nije tako strasno, boze moj ne znas. Mada je zlo, po Zmaju da ko ne zna uciti se ne da.Dalje, a vise dileme nema, kao po ko zna koji od replikanata na moje postove ovde, zlonamerno preskaces izraz katastastarski prihod i umesto toga udaras na takozvanu humanu stranu stvari: pricu o ostarelim roditeljima kojima ja iz potaje pokusavam da oduzmem ono sto su svojim radom stekli i da ih navalim na grbacu dece u tudjini. U taj deo se ne petljam vise ni za zivu glavu.Najstrasnije od svega je sto ti - karakterises. Pises karakteristike. Jbt, pa mislio sam da je bar ta vestina zaboravljena u ovoj zemlji.I da - jesam domorodac. Saplemenik.Pa ipak pokusaj da mi odgovoris onako prosto, da razumem. Svojim recima.
Ej, meni je prilicno jasno sta pishesh, al ovo sa katastarskim prihodom stvarno ich ne razumem.Kakve veze sada ima katastarski prihod sa zdravstvom? Valjda je to u nadleznosti ministarstvaza finansije a ne za ministra za zdravlje. Taj katastar si spomenuo u kontekstu roditeljanekih gastarbajtera. Ja sam iz kraja gde ima mnogo gastarbajtera. Da li ti stvarnoverujesh da stari roditelji tih gastarbajtera ( mada su prva generacija gastosha sada ljudi od 70 pa i 80 godina,tako da i penziju dobijaju iz inostranstva) bivaju prepusteni laganom umiranjuu bolnicama? A ima samo tri bolnice (Bor,Zajecar i Negotin sa po desetak kreveta na svakom odeljenju). Jok bre. Napravili ljudi za svoje roditelje,tetke,ujne staracke domove pa kao da siu Svajcarskoj. Sa sve lekarima, sestrama, negom i tako. Ako ti treba adresa dam ti.Cena je 400 evra mesecno za lakshe slucajeve. Edited by Teja
Link to comment
Ej, meni je prilicno jasno sta pishesh, al ovo sa katastarskim prihodom stvarno ich ne razumem.Kakve veze sada ima katastarski prihod sa zdravstvom? Valjda je to u nadleznosti ministarstvaza finansije a ne za ministra za zdravlje. Taj katastar si spomenuo u kontekstu roditeljanekih gastarbajtera. Ja sam iz kraja gde ima mnogo gastarbajtera. Da li ti stvarnoverujesh da stari roditelji tih gastarbajtera ( mada su prva generacija gastosha sada ljudi od 70 pa i 80 godina,tako da i penziju dobijaju iz inostranstva) bivaju prepusteni laganom umiranjuu bolnicama? A ima samo tri bolnice (Bor,Zajecar i Negotin sa po desetak kreveta na svakom odeljenju). Jok bre. Napravili ljudi za svoje roditelje,tetke,ujne staracke domove pa kao da siu Svajcarskoj. Sa sve lekarima, sestrama, negom i tako. Ako ti treba adresa dam ti.Cena je 400 evra mesecno za lakshe slucajeve.
meni ne treba, ali me cisto zanima, posto sam iz tih krajeva. znam u negotinu za privatnu bolnicu ili tako nesto, mislim da su sa tim u negotinu poceli par lekara iz zajecara, i zestoko im se isplatilo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...