Jump to content
IGNORED

NOVI SAD


melankolic

Recommended Posts

ne, nije me sramota. osoba koja u svim mogucim "projektima" ucestvuje vise i duze nego neki politicari u vlasti. na sisama raznih fondacija pravi razne performanse koji su obicne sarene laze. studirala gomilu fakulteta, a na kraju uspela da diplomira na nekom ns megatrendu u 42 godini. u zavisnosti od drustva u kom se nalazi predstavlja se kao vaspitac, pedagog, performer, pregalac. svi visi ciljevi za koje se zalaze, privlace je samo kad donose i pare. druge koji se bave, ili pokusavaju da se bave slicnim aktivnostima blati i pljuje, pokusava na sve nacine da ih diskredituje, jer je bolesno sujetna. novinare cije pisanje joj se ne dopada harasira i proganja. bolesno pati od toga da bude mirodjija u svakoj corbi. "alternativni" insajder ce se nastaviti.
Vidim da forumaši Garoviks i Hella naročito insistiraju na parazitizmu NGO organizacija i kritikovanju ljudi koji su tamo angažovani. Naravno da i ovde postoje malverzacije kao i u drugim sferama života, i baš zato je nepravedno ovim ljudima pripisivati takve namere kao osnovnu delatnost, a ne devijaciju. S druge strane, nameće se ideja da je greh ako kulturni radnici nešto zarade od svojih aktivnosti. Nema ništa kontradiktorno u zalaganju za "više ciljeve" i želji da se zaradi. Lekari na pr. spašavaju živote, ali niko ne očekuje da im nesumnjivo velika moralna/duhovna satisfakcija (a ne mogu da zamislim veću) bude i jedina nagrada. Povodom priče o Ivani Inđin - ne vidim zašto bi bilo čije formalno obrazovanje navodili kao kriterijum za bilo šta. I ovde na forumu siguran sam da imam sasvim dovoljno "neobrazovanih" koji čak nisu ni završili fakultete, a imaju pristojne karijere u svojim sferama delovanja. Nisam u toku s tim performansima, ali već i za Interzone festival zaslužuje veliki rispekt. Takođe, znam iz prve ruke makar za jedan projekat na kome se nije oparila. Ko je kakva ličnost, da li je "bolestan" ili "sujetan", za ovu temu nije bitno koliko učinci nečijeg rada.
Link to comment

Preventivno kenjanje i ucmali, otrovni cinizam pojedinih forumskih piskarala je kazna sama po sebi. Novi Sad je posle dugo godina uspeo da okupi kriticnu masu koja zeli nesto vise od usrane apatije i provincijalnosti. Placite!hipik

Link to comment
Vidim da forumaši Garoviks i Hella naročito insistiraju na parazitizmu NGO organizacija i kritikovanju ljudi koji su tamo angažovani.
insistiram naročitije od garoviksa. ;) lokalne nvo su stecišta beskorisnih, bezidejnih i besramnih ljigavaca (čast izuzecima, 5-6 uvrh glave), ostalo go šljam do šlajma koji misli da si ludak ako se usudiš da upitaš za svrhu, cenu i sponzore Projekta jerbo se otprilike podrazumeva da si sposobniji što ispraznije i skuplje mudo uvališ javnosti na divljenje. zaista nije problem lapiti iz budžeta, problem je što se krajnji rezultat predstavlja kao nezavisno, oštroumno, inventivno, autorski pečatirano i neophodno, a nije ništa od toga u 99% slučajeva. projekat:SUBOTICAcom_18Dec2011_Subotica_836542.jpg?id=836542kad se nadivite, izaberite omiljeni deo. sebično rezervišem ovo:
povezivanju omladinskog aktivizma u skladu sa modernim pristupom održivog razvoja turizma kroz lokalnu inicijativu koja je imala za zadatak promovisanje građanskog učešća u razvoju pozitivne koncepcije usklađene i obeležene identifikacije lokalne kulture, umetnosti i stvaralaštva.
Link to comment

ali mene fascinira njihovo odusevljavanje crtanjem, pevanjem, logorovanjem, kuvanjem kotlica, recitovanjem, kurcem palcem. to je sad taaaako alternativno. kad sam bio klinac stalno smo crtali, pevali, recitovali, pisali, izlazili u tik takovima, decjim novinama, nevenima. svi, ne samo "umetnici". obican mejnstrim sad je odjednom ultrakreativna ideja, a sledbenici istog su jedini slobodni, menjaju stvarnost, pomeraju planine. jeste, al od nedelje.

Link to comment
ali mene fascinira njihovo odusevljavanje crtanjem, pevanjem, logorovanjem, kuvanjem kotlica, recitovanjem, kurcem palcem. to je sad taaaako alternativno. kad sam bio klinac stalno smo crtali, pevali, recitovali, pisali, izlazili u tik takovima, decjim novinama, nevenima. svi, ne samo "umetnici". obican mejnstrim sad je odjednom ultrakreativna ideja, a sledbenici istog su jedini slobodni, menjaju stvarnost, pomeraju planine. jeste, al od nedelje.
Pa, jebi ga, kad tad nije bilo fejsbukova, mobilnih telefona i ostalih novotarija, pa si morao biti normalan da te ne bi izopštili iz društva...Sad si normalan ako si SMS/facebook ceo dan... A ako bi da malo pevaš, crtaš, logoruješ sigurno si malo lud...Eeee, ne znaju deca kako je to kad smo MI bili mladi....
Link to comment

Naletite, ponudite vasu pamet, ekspertizu, specificnu forumsku perspektivu. Siguran sam da ce ljudi zeleti da saslusaju i siguran sam da je konstruktivna kritika potrebna.__________________________________________ BTW. taj old skul recept za forumske kolace - pojednostavi, etiketiraj, ponizi - je bajat i neukusan.

Link to comment
Preventivno kenjanje i ucmali, otrovni cinizam pojedinih forumskih piskarala je kazna sama po sebi. Novi Sad je posle dugo godina uspeo da okupi kriticnu masu koja zeli nesto vise od usrane apatije i provincijalnosti. Placite!hipik
+1placite!
Link to comment
Preventivno kenjanje i ucmali, otrovni cinizam pojedinih forumskih piskarala je kazna sama po sebi. Novi Sad je posle dugo godina uspeo da okupi kriticnu masu koja zeli nesto vise od usrane apatije i provincijalnosti. Placite!hipik
Naletite, ponudite vasu pamet, ekspertizu, specificnu forumsku perspektivu. Siguran sam da ce ljudi zeleti da saslusaju i siguran sam da je konstruktivna kritika potrebna.__________________________________________ BTW. taj old skul recept za forumske kolace - pojednostavi, etiketiraj, ponizi - je bajat i neukusan.
Čekaj sad malo. Ušlo se u potpuno ruinirani objekat za čije dovođenje u relativno funkcionalno stanje realno treba nenormalno puno love. Postoji li ideja ko će to da plati? Postoji li ikakav projekat za sređivanje tog prostora? Mislim, ok je početni entuzijazam, zezanje uz čišćenje kruga kasarne, kotlić uz frižider pun poezije, more ideja (i dobrih i glupih), ali šta će da bude za 20 dana kad stegne zima i udari sneg/kiša/vetar a onaj ogromni prostor hladan i mračan? Ideja je sasvim ok, ali kad se krene u njeno sprovođenje treba imati i neki izvodljivi plan, a ovo mi na žalost ne deluje kao nešto preterano dobro isplanirano. Za početak, rezonski bi bilo ne zatvarati dupetom vrata tamo gde postoji šansa da se novac iskamči (republika, grad, pokrajina), jer je davno prošlo vreme izdašnih grantova za takve projekte u ovom regionu, a opet se pristupilo revolucionarnom vraćanju objekta u ruke naroda uz pominjanje kriznih štabova i ostalih budalaština. Kapiram da je za neke u toj grupi to win-win pozicija, ako na kraju i država da kintu za sređivanje oni su pobedili, a ako je ne da kreće plač o zloj državi koja sputava mladost i umetnost. Jbg, meni je akav pristup vrlo neozbiljan a ovo iz poslednje rečenice užasno oportunističko pokvarenjaštvo.Dalje, postoji li ikakav koncept upravljanja Kulturnim centrom u budućnosti, ili će se ad hoc odlučivati ko i na koji način prostor može da koristi a ko ne? Verujem da u NS ima more NGO, umetnika, hobista, sportista, plesača, muzičara kojima takav prostor treba kao leba. Koji će biti kriterijumi za to? Pitam, jer vidim potencijalno veliki problem u našoj staroj bolesti, prvoborštini, i pitanjima tipa "a gde ste vi bili u decembru 2011.?". O problemima koje će napraviti mogućnost uzimanja fine kinte od upravljanja takvim objektom u centru NS ne želim ni da razmišljam sad, jer je poznata opća gadljivost na novce međ našim kulturnim poslenicima i profesionalni borcima.Da ne davim više, u pitanju je potencijalno najveći poduhvat za NS kulturnu scenu u posednjih mnoooogo godina i bilo bi potpuno neodgovorno i amaterski da se u to krenulo sa spiskom lepih želja, opštih mesta i idejom kako bi to bilo do jaja. Na žalost, u onom promotivnom filmu ja ništa sem toga nisam video.
Link to comment

dodao bih na ovo da su ti isti kulturni poslenici od kojih neki sada participiraju kao predvodnici pokreta, i u situacijama kada su ranije dobijali institucije ili prostore za svoje delovanje, uvek uspevali da se medjusobno posvadjaju i raspickaju.odgovori koje dobijem kad postavim konkretna pitanja, identicno su neozbiljni i besmisleni kao oni koje dobijam od npr nopo-a i belolisticara sa vlaske izborne liste.

Link to comment

Veruj mi tamo ima mnogo vise mesta nego sto pioniri mogu da iskoriste. Postoji mesto za kompletnu Novosadsku scenu. Drago mi je sto si konacno napisao konstruktivan tekst. Ovo jeste poduhvat i nista nije izvesno, to stoji, ali neki modeli vec postoje u okruzenju. Verujem da ce nam prijatelji iz Rojca i Metelkove koji ce nam svratiti u narednom periodu mnogo pomoci oko procesa. Siguran sam da postoje i mnogi drugi problemi koji nisu vidljivi na prvu loptu poput ovog koji si opisao, ali radi se na njima i ljudi su pozvani pa i forumska piskarala :) da dodju razgovaraju, urade, daju savet. Nisam bio sarkastican kada sam to napisao. Drugo, nije u pitanju kulturni centar vec drustveni centar, sto znaci da ima mesta i za sport i nauku npr. Puno razlicitih ljudi i organizacija se udruzilo, neki se pre ovoga nisu podnosili, ali sada rade zajedno jer ideja je odlicna. Mnoge standarne Novosadske maske su pale, a mnoge ce tek pasti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...