Jump to content
IGNORED

Sobno Bilje


Nicol

Recommended Posts

uuu, sto je palma :wub:ne znam da li sam vec pitala. sta mogu da ochekujem od palme koja je izrasla iz urminih semenki? pri tome ne mislim u libiji, nego kotkuce. ima li neko vec, kako to treba da izgleda, koliko raste itd itd. ovo moje bash neshto sumnjivo, sve kao neko perje, visoko pola metra vec 2 godine :unsure:

Link to comment
narandjasto-zelena calla lily u hippie narandjasto-zelenoj saksiji;
Moram da pitam, šta je potrebno kalama da počnu da cvetaju?Imam dve saksije, i samo jednom je bilo cveta (i kao za inat tada nisam bio u gradu).Držim ih napolju, imaju dosta sunca i zalivam svaki dan. Biljke se šire ali, nema cveta :(
Link to comment
sta mogu da ochekujem od palme koja je izrasla iz urminih semenki? pri tome ne mislim u libiji, nego kotkuce. ima li neko vec, kako to treba da izgleda, koliko raste itd itd. ovo moje bash neshto sumnjivo, sve kao neko perje, visoko pola metra vec 2 godine :unsure:
Imam ja urminu palmu već 5 godina, ako ne i duže. Ne negujem je, samo je ponekad zalijem. Tanka i visoka, pomalo neugledna, nije mi omiljeni cvet u kući, al' šta ću... žao mi je da je iščupam i bacim. Mislim da ne bi bila puno bolja ni da joj se pruži sva botanička nega. Ako se od kuće ne pravi botanička bašta sigurno je da ima 100x lepšeg sobnog cveća. Meni je sad hit slonova stopa (nolina), super je za neki ćošak. Uskoro planiram preseljenje i sad razmišljam da li bilo šta od sadašnjeg cveća da ponesem. Ako ne budem nosila, biće cveća nekom na poklon, pa ću i ovde blagovremeno obavestiti. Edited by halloween
Link to comment

Evo moje ljubimice posadjene iz semena (kospice) urme donete iz Egipta. Ima više od 10 godina i visoka je oko metar i kusur, ništa ne traži a i ne dajem joj mnogo sem vode povremeno, samo raste i čuva neke uspomene. Ima pristojno veliku saksiju. Leti na terasi bez mnogo, skoro imalo sunca, zimi u kuhinji bez mnogo toplote. Nemam drugo objašnjenje za njen lep napredak sem da me voli kao i ja nju :wub:ux6scwwfkq7e0lim16zg.jpg

uuu, sto je palma :wub:ne znam da li sam vec pitala. sta mogu da ochekujem od palme koja je izrasla iz urminih semenki? pri tome ne mislim u libiji, nego kotkuce. ima li neko vec, kako to treba da izgleda, koliko raste itd itd. ovo moje bash neshto sumnjivo, sve kao neko perje, visoko pola metra vec 2 godine :unsure:
Link to comment
Evo moje ljubimice posadjene iz semena (kospice) urme donete iz Egipta. Ima više od 10 godina i visoka je oko metar i kusur, ništa ne traži a i ne dajem joj mnogo sem vode povremeno, samo raste i čuva neke uspomene. Ima pristojno veliku saksiju. Leti na terasi bez mnogo, skoro imalo sunca, zimi u kuhinji bez mnogo toplote. Nemam drugo objašnjenje za njen lep napredak sem da me voli kao i ja nju :wub:
aaaaa :opa meni se ta izreckanost 'listova' nije pojavila nikad. nego samo sedi na pola metra onako jedna guzva od nerastavljenih listova, i tako sigurno 2 godine. mada, mora se priznati da su urme kupljene u munzeu na pijaci, i da sam daleko od obozavanje te biljke, ali su uslovi skoro egipatski, i leti i zimi ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment

Ako oko tih nerastavljenih listova ima nekih končića, svetlo braon boje slobodno ih skini, oni drže listove skupljene, kad listovi ojačaju sami ih se oslobode ali im ponekad treba pomoći ako nemaju snage. Zalivaj je malo više dok je na suncu i krenuće da raste. I ova je tako ćutala verovatno i duže od 2 godine a kad je krenula samo raste. Naramak granja pri korenu sam i odsekla i prošle i ove godine , stablo pri zemlji ima tendenciju da još malo pa i liči na primorske palme samo što je moja neka tzv bonsai palma vrste beogradske terase :D

aaaaa :opa meni se ta izreckanost 'listova' nije pojavila nikad. nego samo sedi na pola metra onako jedna guzva od nerastavljenih listova, i tako sigurno 2 godine. mada, mora se priznati da su urme kupljene u munzeu na pijaci, i da sam daleko od obozavanje te biljke, ali su uslovi skoro egipatski, i leti i zimi ^_^
Link to comment
Moram da pitam, šta je potrebno kalama da počnu da cvetaju?Imam dve saksije, i samo jednom je bilo cveta (i kao za inat tada nisam bio u gradu).Držim ih napolju, imaju dosta sunca i zalivam svaki dan. Biljke se šire ali, nema cveta :(
puuuuno vode... u saksiju i po listu/cvetu.. ja podesim crevo na mist i tako ih prskam vise puta dnevnokad im opadnu svi listovi/cvetovi i ostane samo krtola [negde u jesen], ostavi u saksiju i ne polivaj uopste, citave zime... u rano prolece presadi krtole u novu, ultra obogacenu zemlju [osim dobrog napajanja tokom listanja i cvetanja, ovo je druga presudna nega za lepe kala lilies]
Link to comment

Zahvaljujem. :Hail:Znači tako treba sa kalama.Desilo mi se baš ove zime da opadnu svi listovi.Dodao sam im malo sveže zemlje, i sad ću da ih udavim u vodi :)

Link to comment
aaaaa :opa meni se ta izreckanost 'listova' nije pojavila nikad. nego samo sedi na pola metra onako jedna guzva od nerastavljenih listova, i tako sigurno 2 godine. mada, mora se priznati da su urme kupljene u munzeu na pijaci, i da sam daleko od obozavanje te biljke, ali su uslovi skoro egipatski, i leti i zimi ^_^
palme su obično baš spore pri rastu i razvoju osim ako nisu vodene vrste a i tada znaju da pauziraju dugo dok se ne steknu uslovi..ja se nikad ne setim da posejem nešto iz semena koje ostane posle pojedenog ploda a vidiš baš bih mogla da počnem...jel može limun da se uzgoji iz semenke?
Link to comment
ja se nikad ne setim da posejem nešto iz semena koje ostane posle pojedenog ploda a vidiš baš bih mogla da počnem...jel može limun da se uzgoji iz semenke?
limun, pomorandza, lubenica, sta god hocesh, sve ce da raste. mada mislim da drvad mora da se kalemi, ako bi insistirala na jestivosti...
Link to comment

ne znam sta mi bi, odlucih se da probam da gajim avokado!nece biti plodova nikad, sta pricam - ko zna dal ce za pocetak seme proklijati :lol: ali pocelo je da puca i meni deluje obecavajuce!! koliko se ja lozim na ovo nisam ni sanjala. kao da imam neki mali side project koji za razliku od ostalih - radi! priroda je cudo, kazem ja vama :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...