Jump to content
IGNORED

Sobno Bilje


Nicol

Recommended Posts

vrlo glupo pitanje, pa se ne usudjujem da ga postavim strucnim licima da me ne ismeju: vec godinama gajim tri vrste papricica u saksijama na starinski nacin, tj, pokupim semenke, zasadim i niknu nove, sve uvek kako treba, sem kad macor odluci da pojede najljujce.ove godine sve po protokolu, malo sporije nicale zbog vremena, ali evo prve bebe se pojavile i uopste nisu ljute! ne nisu ljute za mene koja volim ljuto, nego uopste. cak ih ni macor ne zeli.jel moguce da je seme postalo ukusno korektno ili sta ga znam, oslabilo?
A da se nije desilo nešto novo sa zemljom, u odnosu na zemlju koju si ranije uredno koristila i dok su papričice bile nekorektno ljute?
Link to comment
dakle, jasno je. za sve je kriva evolucija.zao mi zbog te kao the hottest of all, bhut jolokia, nikad vise necu moci da nabavim seme, osim ako se ne zamonasim u nepalu.kad sam vec tu, ova godina mi inace multibezvezna. prvo sam se zeznula sa cerijem, umesto lepo da uzmem rasad ko svake godine, ocu ja semenke i zato sad stabljike imaju oko jedan santimetar sa tendencijom umiranja pri najmanjem dasku vetra i temperaturi ispod 19 stepeni. ruzmarin se smrznuo i osusio, zacini drugi, mnjah.muskatle zimus sve zapatile neku belu odvratnu bubu vatu, i zavrsile kod maman na hacijendi, pola ih pocrkalo, neki zelenisi preziveli, ali sve onako sporo i klimavo. ima da kupim onu biljku muvozderku, ona je neunistiva.
Nudim jedno stabaoce čerija na poklon :) , rasad je ove godine nicao sporo i dugo i cenila sam da će ovaj završiti na groblju čerija ali se izvukao i sad raste a nemam ni saksija ni prostora za više. Mislila sam da ga posadim negde u parku oko firme:) ako ga niko ne bude hteo.Mada ovo je već treća sezona iz semena istih potomaka , ko zna šta će roditi ako je sudeći po tvojim paprikama :unsure: .Moja prozorska bašta napreduje sporo ali sigurno, najbolje po običaju peršun, vlašac iz semena liči i dalje na zelene dlake glave sa lošom kosom i mislim da neću dočekati šišanje a rukolu dosejavam već drugi put i nikakva je. Zato lavanda samo što nije procvetala a bosiljak jeste :wub: .
Link to comment
vlašac iz semena liči i dalje na zelene dlake glave sa lošom kosom i mislim da neću dočekati šišanje a rukolu dosejavam već drugi put i nikakva je.
dajde neki sovjet za vlashac, tek se mislim da sejem :isuse:a kukolu nisam ni videla semenke ove godine :cry:
Link to comment
dajde neki sovjet za vlashac, tek se mislim da sejem :isuse:a kukolu nisam ni videla semenke ove godine :cry:
Nemam nikakav savet, viš da će mi prinos biti 3 vlati po cm kvadratnom :( Ranije sam lepo kupovala rasad , presadim u veću saksiju i šišam i po 2 meseca, ja šišam i jedem, ono raste. Sad sam htela da budem baštovan od početka, samo tutnula seme u saksiju , proklijalo posle 3 dana i posle 5 se veći deo osušio iako sam primenjivala sve agrotehničke mere :lol: Mali deo ostao ukraj i sad ga puštam na prodno preživljavanje, jedva krenulo sa kišom da raste.Kesice semena kupljene na Cvetkovoj pojaci. Rukola isto, porasla par cm i suši se šta god da joj radim. Ostavila sam još pola kesice za sledeći pokušaj, imam utisak da sam preplitko posejala , ma ni plitko samo pobacala po vrhu saksije i malo zattrpala zemljom. Leto tek ide porašće ovaj zasad do septembra taman za zimnicu ;)Ustvari, možda bi to trebalo da je savet , posaditi po uputstvu na kesici, na par cm dubine a ne ko ja na vazduh :isuse:
Link to comment
Nemam nikakav savet, viš da će mi prinos biti 3 vlati po cm kvadratnom :( Ranije sam lepo kupovala rasad , presadim u veću saksiju i šišam i po 2 meseca, ja šišam i jedem, ono raste. Sad sam htela da budem baštovan od početka, samo tutnula seme u saksiju , proklijalo posle 3 dana i posle 5 se veći deo osušio iako sam primenjivala sve agrotehničke mere :lol: Mali deo ostao ukraj i sad ga puštam na prodno preživljavanje, jedva krenulo sa kišom da raste.Kesice semena kupljene na Cvetkovoj pojaci. Rukola isto, porasla par cm i suši se šta god da joj radim. Ostavila sam još pola kesice za sledeći pokušaj, imam utisak da sam preplitko posejala , ma ni plitko samo pobacala po vrhu saksije i malo zattrpala zemljom. Leto tek ide porašće ovaj zasad do septembra taman za zimnicu ;)Ustvari, možda bi to trebalo da je savet , posaditi po uputstvu na kesici, na par cm dubine a ne ko ja na vazduh :isuse:
o hvala :Dprema uputstvu iz kesice posejala sam prkos, a nikla je nocna frajla. sad, dal je do proizvodjacha ili do same karme, to niko ne moze da zna ^_^ove godine iz semena nije izashlo apsolutno nishta, ostao je josh taj vlasac, da se vidi... Edited by thermal bug
Link to comment
o hvala :Dprema uputstvu iz kesice posejala sam prkos, a nikla je nocna frajla. sad, dal je do proizvodjacha ili do same karme, to niko ne moze da zna ^_^ove godine iz semena nije izashlo apsolutno nishta, ostao je josh taj vlasac, da se vidi...
Noćna frajla :lol: Ta je sledila preporuku gdje Turajlić o evoluciji DSS-a od prkosa do različka, baš je bila preporučila noćnu frajlu za nastavak prkosa ;) Koji sam ja bila posadila kad su onomad delili u kampanji i niklo mi nula izdanaka. Od kad Zaharije ne vodi emisije Znanje na poklon i odao se politici skroz, ja nazadujem u poljoprivrednom znanju angry.gif
Link to comment
Noćna frajla :lol: Ta je sledila preporuku gdje Turajlić o evoluciji DSS-a od prkosa do različka, baš je bila preporučila noćnu frajlu za nastavak prkosa ;) Koji sam ja bila posadila kad su onomad delili u kampanji i niklo mi nula izdanaka. Od kad Zaharije ne vodi emisije Znanje na poklon i odao se politici skroz, ja nazadujem u poljoprivrednom znanju angry.gif
nachi da je karma to sa konverzijom prkosa u frajlu, prirodni put ^_^a nije meni mrsko gledati ni one zaharijeve naslednike...
Link to comment

ja sam nekim čudom prošle godine uspela da gajim 3-4 vrste bosiljka i čeri na terasi u žardinjeri (velika uzidana duž cele terase). sve iz rasada i bez neke preterane nege. u isto vreme sam rasadila i timijan, nanu, vlašac, žalfiju i origano i sve je uspešno pokrepalo, te sam od tih živuljki odustala i kupovala namenski samo za kuvanje. kasno u jesen, počupala sam i pošišala one nesrećne osušene stabljike i ostavila zemlju da se zacementira kao i uvek. kad ono, proletos, onaj jedan tužni vlašac iznikao iz tog betona od zemlje i evo ga sad lep, jak i tamno zelen. preživeo i nehumane minuse i sneg i mene. novi rasađen ove godine, jadan, tanak i nikakav. go figure...btw, ja godinama pokušavam da nađem noćnu frajlu (nisam se nešto preterano zdala u traženje, al cunjam po semenu kad naiđem i ne mogu da nađem). ona je navodno biljka koja ništa ne zahteva, poput korova, a miriše božanstveno. prkos sam rasadila, eno nešto metiljavi.

Link to comment
nachi da je karma to sa konverzijom prkosa u frajlu, prirodni put ^_^a nije meni mrsko gledati ni one zaharijeve naslednike...
Prespavam često nedeljom, nije poljprivreda za lenje -_-
Link to comment
zao mi zbog te kao the hottest of all, bhut jolokia, nikad vise necu moci da nabavim seme, osim ako se ne zamonasim u nepalu.
ja se mislim da narucim ovo iz UK:10 Trinidad Scorpion Butch T Seeds £6.00, 1,463,700 Skovila.i da nalozim jednog rodjaka iz tazbine da gaji u plasteniku.
Link to comment
kasno u jesen, počupala sam i pošišala one nesrećne osušene stabljike i ostavila zemlju da se zacementira kao i uvek. kad ono, proletos, onaj jedan tužni vlašac iznikao iz tog betona od zemlje i evo ga sad lep, jak i tamno zelen. preživeo i nehumane minuse i sneg i mene. novi rasađen ove godine, jadan, tanak i nikakav. go figure...
Više se i ne sećam kada je majka prvi (i jedini) put posejala vlasac (schnittlauch) iz semena, biće da ima bar dvadeset godina, još nismo uspeli da ga uništimo, a nije da se nisam trudio :) Svake godine niče već negde krajem februara, osim kada je ledeno doba kao ove godine, negde početkom juna na neošišanom delu krenu cvetovi, a što ga više šišam, to jače džiklja. Pre dve nedelje ga okresah na nularicu, a već je poraslo 6-7 cm. Do sada sam ga bar pet ili šest puta uspešno rasađivao prostim odvajanjem dela postojećeg busena i prebacivanjem u frišku saksiju, pa mi malo neobično zvuče muke o kojima pišete, prosto nisam nikada koristio ništa neuobičajeno, obična kupovna zemlja za cveće.edip: naša slova Edited by ajgor
Link to comment
ja sam nekim čudom prošle godine uspela da gajim 3-4 vrste bosiljka i čeri na terasi u žardinjeri (velika uzidana duž cele terase). sve iz rasada i bez neke preterane nege. u isto vreme sam rasadila i timijan, nanu, vlašac, žalfiju i origano i sve je uspešno pokrepalo, te sam od tih živuljki odustala i kupovala namenski samo za kuvanje. kasno u jesen, počupala sam i pošišala one nesrećne osušene stabljike i ostavila zemlju da se zacementira kao i uvek. kad ono, proletos, onaj jedan tužni vlašac iznikao iz tog betona od zemlje i evo ga sad lep, jak i tamno zelen. preživeo i nehumane minuse i sneg i mene. novi rasađen ove godine, jadan, tanak i nikakav. go figure...btw, ja godinama pokušavam da nađem noćnu frajlu (nisam se nešto preterano zdala u traženje, al cunjam po semenu kad naiđem i ne mogu da nađem). ona je navodno biljka koja ništa ne zahteva, poput korova, a miriše božanstveno. prkos sam rasadila, eno nešto metiljavi.
ima neki djavo utoj evoluciji. nachi sa tim lukcem samo da nekako istrajem do jeseni. a prkos metiljavi vec godinama, ne niche ni iz druge generacije, smetali su mu, taksativno, istok, zapad, sever, jug, vetar i sunce. sto je prosto neverovatno, ko neka zavera dss-a. frajla uopshte ne mogu da se setim odakle je doshla, proshle godine je u toj saksiji bilo neshto drugo.ali sam zahvalna bogovima prirode sto su mi naneli neke ladoleze nichim neizazvane, evo ih vec 4, sami od sebe :blink:
Više se i ne sećam kada je majka prvi (i jedini) put posejala vlasac (schnittlauch) iz semena, biće da ima bar dvadeset godina, još nismo uspeli da ga uništimo, a nije da se nisam trudio :) Svake godine niče već negde krajem februara, osim kada je ledeno doba kao ove godine, negde početkom juna na neošišanom delu krenu cvetovi, a što ga više šišam, to jače džiklja. Pre dve nedelje ga okresah na nularicu, a već je poraslo 6-7 cm. Do sada sam ga bar pet ili šest puta uspešno rasađivao prostim odvajanjem dela postojećeg busena i prebacivanjem u frišku saksiju, pa mi malo neobično zvuče muke o kojima pišete, prosto nisam nikada koristio ništa neuobičajeno, obična kupovna zemlja za cveće.edip: naša slova
uuu, to je dobro znati! :o Edited by thermal bug
Link to comment

odo smesta da dovatim makaze i udarim frizeraj po vlascu. nego, ladolez? jel to neka puzavica kojoj ni nuklearna katastrofa i kisele kise ne mogu nista. a ako imas srece procveta u neke 'tocirice'? ako jeste imam to i svake godine raste, plaza se kojekuda i pentra di oce. nije lose, al nekako tanko i glindzavo.mrzi me da prebacujem slova.

Link to comment
odo smesta da dovatim makaze i udarim frizeraj po vlascu. nego, ladolez? jel to neka puzavica kojoj ni nuklearna katastrofa i kisele kise ne mogu nista. a ako imas srece procveta u neke 'tocirice'? ako jeste imam to i svake godine raste, plaza se kojekuda i pentra di oce. nije lose, al nekako tanko i glindzavo.mrzi me da prebacujem slova.
jeste, to je ona. ove sezone, u skladu sa politikom odrzivog bashtovanstva, pushtam da niche shta zeli. tako je prkos konachno nikao u saksiji za ladolez, skromna 3 listica, ladolez je nikao gde je hteo, ali neki drugi, ne iz kesice, pershun tamo gde je bio pre 3 godine, a izmedju jok, neki bagremi iz semena zaboravljeni pre 2 godine, ove godine su odluchili da se realizuju, te sam odluchila da dignem ruke i vidim sta ce (sve) da se desi :ph34r:elem, zelela sam ovo ladolez-ili-ukrasni-slak-nebo-plave-boje-slika-5881626.jpga pristacu na ovo ^_^copyofdsc06103.jpgedip. e da. posejala sam kaktus. iz kesice. to naravno niche <_< Edited by thermal bug
Link to comment

narandjasto-zelena calla lily u hippie narandjasto-zelenoj saksiji;57881417.jpgmix & match, personalni izbor, Colocasia "Black Coral", Supertunia "White Russian" i super hipicka saksija;eebcc.jpgi sago palma;16045370.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...