Jump to content
IGNORED

Sobno Bilje


Nicol

Recommended Posts

prošle godine smo posadili šišanu tuju (krošnja oblikovana kao lopta). bila je prelepa. posle tri meseca počela je da žuti i ubrzo se osušila. ovog proleća sam gledala tuje kod istog prodavca na zemunskoj pijaci. možda sam uobrazila, ali sam imala utisak da su već bile žućkaste. viđala sam lepe primerke u saksijama. nisam sigurna da li još jednom pokušati sa tujom ili ću se operdeliti za neku manje osetljivu biljku.
Ja iz iskustva definitivno zakljucujem da te biljke nisu za saksije...Pre dve godine keva nasla malu jelku u saksiji, bacenu pored kontejnera, ja se iznervirao kao "sta skupljas to po ulici".Kad sam se oladio nagovorim je da je zasadimo ispred zgrade, ali sam ja posto sam slusao onu iz zelenila na TV, odaljim dobrano od zgrade i eno je lepotica fino baca nove.... :wub:
Link to comment

Jesi li siguran da je jelka u pitanju?Čuo sam različite informacije, tipa, da je jelku teško presaditi, i da "jelke" na pijaci nisu jelke već valjda smrče  :blink:

Link to comment

izvinjavam se ako je bilo, da ne čitam sad sve ispočetka... kakvom vodom orošnjavate biljke?od skoro se brinem o nekih deset saksija na poslu, a ne znam ništa o tome.za zalivanje mi je neko reko da treba da odstoji voda. u servisu su mi rekli da treba da bude bez kamenca. to već ne znam kako misle.ova obična voda kojom ih prskam ostavlja tragove po lišću... valjda od kamenca. jel može to nekako da se izbegne?

Link to comment

Прокуваш. Каменац се нагло слеже око 80о. Когод има тврду воду и намести бојлер на више од 60, чисти га често.

Link to comment
Jesi li siguran da je jelka u pitanju?Čuo sam različite informacije, tipa, da je jelku teško presaditi, i da "jelke" na pijaci nisu jelke već valjda smrče  :blink:
Moguće da si u pravu....Sad kad je malo bolje pogledah :huh: .Ali svakao ona raste...
Link to comment

da li kad se osusi cetinar , pozuti, za njega nema vise nikakve nade ili moze da se proba presadjivanje, reanimacija cvrkutom sumskih ptica i sl. ?

Link to comment
da li kad se osusi cetinar , pozuti, za njega nema vise nikakve nade ili moze da se proba presadjivanje, reanimacija cvrkutom sumskih ptica i sl. ?
Kad se skroz osusi to je kraj , ali ima znakova....Recimo cesto se desava da u urbanim podrucjima koren naidje na saht i petonske cevi i zapravo promrzne, tada lagano zuti i to je signal za eventualno presadjivanje ...
Link to comment

Hvala svima, izgleda da nije lako održavati tuje u saksiji, barem po onome što sam još pronašao po netu, tako da možda uzmem jednu samo da probam, pa javim ako uspe.

Link to comment
  • 2 months later...

Priblizava se vreme za onu tukmenistansku zivu ogradu, mada koliko je toplo pomerice se malo koliko vidim...Jel neko sadio proletos, kako ide?BTW, vidim da je sajam cveca na trgu N.P. ...

Link to comment
  • 4 weeks later...
Priblizava se vreme za onu tukmenistansku zivu ogradu, mada koliko je toplo pomerice se malo koliko vidim...Jel neko sadio proletos, kako ide?BTW, vidim da je sajam cveca na trgu N.P. ...
Znaci niko nista a?
Link to comment
  • 4 weeks later...
Jesi li siguran da je jelka u pitanju?"jelke" na pijaci nisu jelke već valjda smrče  :blink:
Drvo "Jelka" ne postoji. To je univerzalni naziv za četinar koji se kiti za novu godinu. Najčešće novogodišnje "jelke" su:- Jela (Abies alba)- Smrča (Picea abies)- Duglazija (pseudotsuga menziesii)Između ostalog,kada su male (a obično se takve unose u kuću :D ) najlakše ih je razlikovati na sledeći način:- Smrča ima četine oko cele grančice i najoštrije su- Jela ima četine samo sa gornje strane i mekše su od smrče- Duglazija ima najmekše četine a sve dileme oko prepoznavanja se rešavaju kada se otkine par četina i protrlja kroz prste. Ako ima miris jabuke, to je duglazija.I ostali četinari se mogu koristiti kao novogodišnje "jelke" ali su obično skupi i neisplativi za prodavce(Kedar, dekorativne jele i smrče).Da, izuzetno za novu godinu možete dobiti bor (jer je jeftin kao i ove tri vrste, da ne kažem besplatan u šumi :D ) ako prodavci novogodišnjih jelki idu na kartu totalnog nepoznavanja vrsta.- Beli bor ima duže četine od sve tri navedene vrste, rastu oko cele grančice i spiralno se savijaju- Crni bor ima duplo duže i čvršće četine od belog.Nadam se da sam pomogao, bliži se seča šuma <_< pa čisto da znate šta uzimate.Preporučujem jelu, ona je po meni nekako "pravo" novogodišnje drvo. Pa ipak, smrča duže održava četine kada je ubacite u pretopli dom. Edited by Yoshihatsu Kawaguchi
Link to comment
slika019.jpgKljukam ga NPK đubrivom u štapićima i humusom, kako se samo trudi da cveta, iako je slabašan i grane mu nisu dovoljno odrvenele pa od 3 pupoljka jedan doživi puno rascvetavanje, a dva opadnu jer su grančice suviše meke i tanke. Podseća na nekog mladog bilderčića na steriodima, širokih ramena i tankih nožica.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...