Jump to content
IGNORED

Sobno Bilje


Nicol

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Ne znam da li je neko spomenuo avokado, ali ljudi ta biljka raste k'o luda.Ja sam samo ubacio u zemlju onu kosku (ono jaje što se nalazi unutar avokada u zemlju). Doduše, trebalo je jedno dva meseca da krene da raste iz zemlje, ali to je bilo pre tri nedelje. Danas je biljka visoka 45 santima, ima 8 listova i nastavlja da raste dalje.Da li u tom jajetu/koski ima dovoljno materijala da može rasti tako brzo (spram obične semenke koja treba da apsorbuje hranljive sastojke iz zemlje) ili je nešto drugo posredi, dobih finu biljku za male pare :)

Link to comment
Ne znam da li je neko spomenuo avokado, ali ljudi ta biljka raste k'o luda.Ja sam samo ubacio u zemlju onu kosku (ono jaje što se nalazi unutar avokada u zemlju). Doduše, trebalo je jedno dva meseca da krene da raste iz zemlje, ali to je bilo pre tri nedelje. Danas je biljka visoka 45 santima, ima 8 listova i nastavlja da raste dalje.Da li u tom jajetu/koski ima dovoljno materijala da može rasti tako brzo (spram obične semenke koja treba da apsorbuje hranljive sastojke iz zemlje) ili je nešto drugo posredi, dobih finu biljku za male pare :)
eh, da si ovo napisao juče, sada bih i ja gajila avokado. jutros sam bacila košticu jednog rasnog primerka u kontejner.u svakom slučaju hvala. prvom prilikom ću kupiti avokado, slistiti ga i zasaditi. nije mi važno kako izgleda, važno je da džiklja.
Link to comment
eh, da si ovo napisao juče, sada bih i ja gajila avokado. jutros sam bacila košticu jednog rasnog primerka u kontejner.u svakom slučaju hvala. prvom prilikom ću kupiti avokado, slistiti ga i zasaditi. nije mi važno kako izgleda, važno je da džiklja.
Ima na youtube-u uputstva kako saditi avokado - izbodeš ga čačkalicama i staviš na čašu punu vode (čačkalice služe da ne bi potonuo), pa kad pusti malo korenja, staviš ga u zemlju.Ja to odmah zveknuo u saksiju, redovno zalivao i - voila, džiklja grmlje černobilsko, kolega mi reče da je njegov narastao njemu do pupka kroz 2 meseca, ludilo.
Link to comment
Ima na youtube-u uputstva kako saditi avokado - izbodeš ga čačkalicama i staviš na čašu punu vode (čačkalice služe da ne bi potonuo), pa kad pusti malo korenja, staviš ga u zemlju.Ja to odmah zveknuo u saksiju, redovno zalivao i - voila, džiklja grmlje černobilsko, kolega mi reče da je njegov narastao njemu do pupka kroz 2 meseca, ludilo.
pogledala sam i to na youttube-u, a onda krenula hop hop sa sajta na sajt. sad bih već mogla da raspoznam i sortu i zemlju porekla. jedva čekam da kupim dva komada. jedan ću direkt u zemlju, a drugi ću da probodem čačkalicama pa u čašu sa vodom. ovom zakopanom u zemju predviđam svetliju budućnost.
Link to comment

da li neko slucajno zna kako se zove ovo cudo?cveta u hladovini, gde nema puno trave, traje jako kratko, dan-dva, lici na runolist, pa i na visibabu ali ne visi :D, ima krtu mesnatu stabljikicu, sa po dva tri cveta na njoj. ovo su neki novobeogradski primerci. ubrani cvetovi u vodi traju citavih 10 dana, cak i napreduju, ne otpadaju mu latice, nego se nekako dostojanstveno suse i ostaju uspravne. ja bih to nekako da kultivisem.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

vrlo glupo pitanje, pa se ne usudjujem da ga postavim strucnim licima da me ne ismeju: vec godinama gajim tri vrste papricica u saksijama na starinski nacin, tj, pokupim semenke, zasadim i niknu nove, sve uvek kako treba, sem kad macor odluci da pojede najljujce.ove godine sve po protokolu, malo sporije nicale zbog vremena, ali evo prve bebe se pojavile i uopste nisu ljute! ne nisu ljute za mene koja volim ljuto, nego uopste. cak ih ni macor ne zeli.jel moguce da je seme postalo ukusno korektno ili sta ga znam, oslabilo?

Link to comment

ja se u biljke razumem taman toliko da ih uspešno uništim (uključujući i nanu koja je definicija korova), ali sticajem okolnosti nedavno čuh i slučajno upamtih nešto što bi moglo da objasni tvoj 'slučaj paprika' i to od žene čiji se brat bavi proizvodnjom semena za razne povrćke. pokušaću da rekonstruišem šta mi je rekla, al dozvoli da ima dosta rupa i poluinformacija zahvaljujući mojoj brilijantnoj memoriji. no mogu da proverim. elem, veli ona da po pravilu, ako uzmeš seme neke povrćke ono neće nužno naredne sezone dati plod koji odgovara prethodnoj generacjii (od koje je seme uzeto), već valjda 'skače' pet generacija unazad, odnosno ne daje plod sa istim svojstvima biljke/ploda od kojeg je uzeto. tako da, ako želiš istu felu koju si imala, seme mora da se ukršta (valjda tako reče) i da mu se radi šta god da mu semenari već rade, a ako uzimaš seme direktno, onda je lutrija. izgleda da je tvoja paprika prošetala do sada kroz sve svoje ljute generacije i da je zapravo postala ukusno korektna.e da, ovo je slučaj sa biljkama koje potiču od nekog hibridnog ili kloniranog semena koje po pravilu ne daju isti plod u narednoj generaciji.

Link to comment

dakle, jasno je. za sve je kriva evolucija.zao mi zbog te kao the hottest of all, bhut jolokia, nikad vise necu moci da nabavim seme, osim ako se ne zamonasim u nepalu.kad sam vec tu, ova godina mi inace multibezvezna. prvo sam se zeznula sa cerijem, umesto lepo da uzmem rasad ko svake godine, ocu ja semenke i zato sad stabljike imaju oko jedan santimetar sa tendencijom umiranja pri najmanjem dasku vetra i temperaturi ispod 19 stepeni. ruzmarin se smrznuo i osusio, zacini drugi, mnjah.muskatle zimus sve zapatile neku belu odvratnu bubu vatu, i zavrsile kod maman na hacijendi, pola ih pocrkalo, neki zelenisi preziveli, ali sve onako sporo i klimavo. ima da kupim onu biljku muvozderku, ona je neunistiva.

Link to comment
...ima da kupim onu biljku muvozderku, ona je neunistiva.
ima da kupish seduma, bilo kojeg, vrlo raskoshna i shiroka familija. prezivelo -21 zimus, bez ikakvog uzbudjivanja :oSEDUM-CONFUSUM.jpgSedum+ochroleucum.jpgmada je najpraktichnije da ih kradesh ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...