Jump to content
IGNORED

Sobno Bilje


Nicol

Recommended Posts

pa ako mislish da ih jedesh, onda ovo sto kaze drug pace, ekologicheski...
Па не знам за шта би паприке још могле да се користе, осим за јело. Има, истина, она прича о магарцу и аналном ракетном гориву, ал' то је прича.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Na Trgu Nikole Pašića u toku je sajam cveća. Ima i sadnica drveća, npr. japanski javor je od 1500 do 3000 dinara u zavisnosti od veličine, japanska trešnja 1000-2000. Nikako da pohvatam kada se održavaju ovi sajmovi, pa nikad ne kupim nešto veliko iako bih volela. Ovaj sajam traje još danas, a sledećije oko 10.6, tako su rekli učesnici.Za svaki slučaj sam uzela telefone 2 rasadnika iz beogradskog atara, a evo ako još nekom zatreba:- Rasadnik ADA, Krnjača 011/2715 101,fax 011/331 90 35,Mob. 064/147 30 23Sajt http://www.rasadnikada.com/kontakt-ada.php - Miodrag, Rasadnik u Borči, 064 1273233- Rasadnik Breza, Mile i Gale Ignjatović, 037 851 309, 064 125 9179, 064 3551669Ovaj je u Velikom Šiljegovcu (Kruševac), ali ima velike i lepe sadnice.

Link to comment

↑ prošla sam par puta, ali me mrzelo da vučem biljke..

@ luka: kako glicinija ove godine? cvetala? listala? kod nas samo lishce, al dobro, ni lishcu se u zube ne gleda...
i dalje samo lišće, sve ga je više, ali to je još uvek slaba biljka. no mislim da sam pročitala negde da prvih par godina ne treba ni očekivati cvet. Viđam tu i tamo starije drveće glicinije cvetalo još pre mesec dana. Inače kod mene, na 1 ribizli koju sam zasadila pre par godina počeo da se formira plod. A jagode će biti zrele za par nedelja. Posadila sam i neko baštensko cveće iz semena, neke sadnice takođe, ali uopšte ne vodim računa koliko dugo živi to cveće. Tj od sledeće godine sadim samo višegodišnje, smorlo me ovo što svake godine mora ponovo da se baca seme, pa sve redom - čekaš i zalivaš, i sve tako..
Link to comment
↑ prošla sam par puta, ali me mrzelo da vučem biljke..i dalje samo lišće, sve ga je više, ali to je još uvek slaba biljka. no mislim da sam pročitala negde da prvih par godina ne treba ni očekivati cvet. Viđam tu i tamo starije drveće glicinije cvetalo još pre mesec dana. Inače kod mene, na 1 ribizli koju sam zasadila pre par godina počeo da se formira plod. A jagode će biti zrele za par nedelja. Posadila sam i neko baštensko cveće iz semena, neke sadnice takođe, ali uopšte ne vodim računa koliko dugo živi to cveće. Tj od sledeće godine sadim samo višegodišnje, smorlo me ovo što svake godine mora ponovo da se baca seme, pa sve redom - čekaš i zalivaš, i sve tako..
и код мене сам лишће, али добро, ја сам се изразила већ да сам у суштини незаинтересована за цветање. а да су килаве - килаве су.једино клематис ко боб. штета што га нисам открила раније, мање бих се гњавила са овим створовима...такође само вишегодишње, и то оне које се не уносе унутра. и здраво!
Link to comment
и код мене сам лишће, али добро, ја сам се изразила већ да сам у суштини незаинтересована за цветање. а да су килаве - килаве су.једино клематис ко боб. штета што га нисам открила раније, мање бих се гњавила са овим створовима...такође само вишегодишње, и то оне које се не уносе унутра. и здраво!
Je li ti klematis u saksiji ili u baštenskoj zemlji? Podnosi li mraz?Ja sam ove godine kupila osteospermum u ovoj boji, pazite kad se svideo i onima koji bi izgazili cveće. Koštao je 150 dindži na Kaleniću. Pretpostavljala sam da prodavac naziv cveta smatra pomalo nepristojnim, pa sam ga namerno pitala. "Omajspermm" u bradu, što mu je bilo neprijatnoooo.Osteospermum (afrička margareta) je višegodišnja biljka, ali ne podnosi mraz (najviše -5°C), pa se zimi unosi u kuću. S obzirom da su hibridi u pitanju, sledeće godine izgubi loptasto žbunastu formu, pa planiram da ga ostavim u bašti i iduće godine da kupim novi. Edited by halloween
Link to comment

Joj klematis, to si mi preporučila i prošle godine ali sam zaboravila. Ima ga u Flori? Može još uvek da se zasadi?edit: evo ima u Flori, koji da uzmem --> linkima Avangarda, Cvetno Proleće, Fantazija, Grad Lion i Marija.

Edited by Luka
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

molim za malu pomoc.bilje na terasi valja tretirati protiv crnih bubica i belih vasi.znate li za insekticid koji je: - bezopasan ili minimalno opasan za kucne ljubimce? - dostupan u Beogradu?hvala unapred

Link to comment

Može ovo sa opušcima, što je pomenuo Kelt na drugom topiku (ali to stoji 24 h u vodi), može i kopriva to je o-dli-čno za sve biljke i kao insekticid i za prihranu ali opet treba da odstoji koptiva u vodi dan- dva. Najbrže, a da ne bacaš pare, da rastvoriš deterdžent za sudove u vodi i preko prskalice da dobro okupaš bube, ja sam tako spasila svoje cveće, mada ne zauvek jer se ponovo pojavljuju. Ima i četvrta, insekticid Bubistop, veoma efikasan. Prve tri metode su bezopasne za mačke, a Bubistop je otrovan za pcele i vodozemce, pa bih sklonila biljke na 24 sata. U cvećarama na pijacama košta oko 300- 350 dinara i dobar je, koristila sam ga pre nekoliko godina.

Edited by halloween
Link to comment
  • 3 weeks later...

Što sam kupila odličnu, izuzetno mirisnu biljku na Kaleniću za 100 dinara, Santolina. Ima i velika za 800 din. Ko ima lavandu, obavezno da je kupi i zasadi jednu pored druge. Dobro podnosi sušu, mraz i niske temperature, hoće peskovito ili kamenito zemljište i sunčan položaj. Koristi se i kao začin i kao lekovita biljka.Santolina_chamaecyparissus.jpg

Link to comment
Hteo bih da stavim tuje na terasu, ima li neko iskustva sa njima?
ne svoje direktno, ali vidim da su sva ova komshijska iskustva posle cirka 3 godine zavrshila u djubretu. ima neshto shto chetinaru treba posle nekog vremena, a to nije saksija. meni je propao chempres ovog proleca, posle kojih 4-5 godina...
Link to comment

prošle godine smo posadili šišanu tuju (krošnja oblikovana kao lopta). bila je prelepa. posle tri meseca počela je da žuti i ubrzo se osušila. ovog proleća sam gledala tuje kod istog prodavca na zemunskoj pijaci. možda sam uobrazila, ali sam imala utisak da su već bile žućkaste. viđala sam lepe primerke u saksijama. nisam sigurna da li još jednom pokušati sa tujom ili ću se operdeliti za neku manje osetljivu biljku.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...