Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

ok, idemo ispocetka :1. Na net ides preko airpot kartice, bilo da je u pitanju leopard ili vista u native modu tj. kad startujes samo vistu iz bootcamp-a. I u jednom i u drugom slucaju povezujes se normalno, dobijas jednu IP adresu i t sve radi. Normalno. 2. U slucaju Parallels, vec imas leoparda koji sljaka preko airport kartice i on ima svoju adresu, koja radi ok. Medjutim, virtuelna masina takodje trazi posebnu adresu (btw, normalno je da trazi drajver za ethernet, parralels simulira ethernet karticu) i tu imamo dva slucaja : 2a. NAT : parralels pravi svoj virtuelni subnet i dodeljuje jednu adresu iz tog subnet-a virtuelnoj masini (tj svakoj virtuelnoj masini koju startujes, mozes ih imati vise istovremeno) 2b. Bridge : virtuelna masina se ponasa kao da je na istoj mrezi kao i leopard i trazi recimo adresu preko istog dhcp serveraNemam sad nijednu masinu pri ruci, na poslu sam, ali probaj da startujes Parralels, ali ne odmah i virtuelnu masinu, pogledaj Network settings za masinu (cini mi se da je u meniju Virtual Machine) i probaj da prebacis iz Brigde moda u NAT.Inace, kad startujes vistu, otvori dos prozor i otkucaj ipconfig i prenesi sta pise, da vidimo malo bolje.

Link to comment
ok, idemo ispocetka :1. Na net ides preko airpot kartice, bilo da je u pitanju leopard ili vista u native modu tj. kad startujes samo vistu iz bootcamp-a. I u jednom i u drugom slucaju povezujes se normalno, dobijas jednu IP adresu i t sve radi. Normalno. 2. U slucaju Parallels, vec imas leoparda koji sljaka preko airport kartice i on ima svoju adresu, koja radi ok. Medjutim, virtuelna masina takodje trazi posebnu adresu (btw, normalno je da trazi drajver za ethernet, parralels simulira ethernet karticu) i tu imamo dva slucaja : 2a. NAT : parralels pravi svoj virtuelni subnet i dodeljuje jednu adresu iz tog subnet-a virtuelnoj masini (tj svakoj virtuelnoj masini koju startujes, mozes ih imati vise istovremeno) 2b. Bridge : virtuelna masina se ponasa kao da je na istoj mrezi kao i leopard i trazi recimo adresu preko istog dhcp serveraNemam sad nijednu masinu pri ruci, na poslu sam, ali probaj da startujes Parralels, ali ne odmah i virtuelnu masinu, pogledaj Network settings za masinu (cini mi se da je u meniju Virtual Machine) i probaj da prebacis iz Brigde moda u NAT.Inace, kad startujes vistu, otvori dos prozor i otkucaj ipconfig i prenesi sta pise, da vidimo malo bolje.
ok, sad mi je malo jasnije sta bi trebao da uradim...pokusacu popodne (sad sam ja na poslu)...pa javim sta sam uradio, hvala za pomoc u svakom slucaju
Link to comment

apple sucks ... ne razumem ovo sa samo glossy verzijom ... ne bih menjao ovaj moj matte MBP za novi ni uz doplatu apple-abar sam kod njih ocekivao trunku razuma i da pruze makar matte opciju kao kod starije verzije, makar bila i skuplja ... ovaj vasarski nemam nameru ikad da pazarimza nekog ko zbog posla provodi dosta vremena ispred racunara, cesto u programima sa tamnom/crnom pozadinom glossy je deal-brakedas 2k dolara i onda moras da trazis dobar ugao u sobi da se ne bi video ko u crnom ogledalu a apple korisnici ( ne svi, ja nisam :) ) su ubedljivo najtupavija skupina konzumenata/obozavaoca visokih tehnologija ... apple da izbaci belo govno fino upakovano skakali bi od srece i trcali sto pre da kupegledao na youtube predstaljanje ove nove serije MB i MBP ... koja erupcija odusevljenja u publici .. blazeni osmesi ... uzbidjenje ... ko da je apple nasao lek za sidu i rak ... jebeni ziloti eejj to je parce metala ... napominjem da i sam koristim MBP i odlicna je masina, softver, izrada .. nemam nameru da se vracam plasticnim PC krsevima sa tupavim windowsom ili nedovrsenim linuxom .. ali ukenjali su ovog putaizvinjavam se unapred ako sam preterao :)

Link to comment
wtf? cemu ovakav hejt?
ok, preterah mozda, izvinjavam se :)apple sebe reklamira kao elitisticku kompaniju, satro kvalitet, detalji (u vecini slucajeva ovo za kvalitet i obracanje paznje na detalje je tacno) ... ali ovde su skroz ispratili los trend u trenutnoj industriji laptopova (los trend sto se mene tice a sudeci po reakcijama na netu i vecine ljudi koji profesionalno rade na MBP) i sada slobodno mogu da se reklamiraju kao populisticka kompanija .. jesu glossy ekrani jeftiniji za proizvodnju, imaju fancy nerealne boje, onako sljasteci privlace paznju ali majkumu dajte izbor ljudima kojima je to parce metala alat za posao a ne igracka za pustanje filmova i drkanje po facebook-u
Link to comment

@kikija imam minija i uzivam u njemu... to je odlican kucni racunar, tih i pouzdan, sve radnje radi... nikad nikakav ozbiljan problem... Ako ti nisu potrebne PCI kartice i ako ne radis neku jako zahtevnu grafiku, to je to.imam i beli intel iMac 17'' i mozda bih ga i prodavao negde oko nove godine, mozda i pre - ako zelis javi se na PM pa smo u kontaktu oko toga

Link to comment

Verovatno će te oduševiti vest da sam i definitivno odlučila da pređem na Jabuku (doduše, samo još treba para skupiti :D). Razlog je finansijske prirode (čudi me da vi "zaluđenici" to ne ističete previše često, već se sve svodi na "mek je bolji", "leopard je bolji", "Bil je UEFA" i slično). Ja sam svoj PC pre dve godine (nešto manje), platila 550 evra (proverila račun i kurs na taj dan), još sam u njega uložila jednu memoriju i veliki hard. Drugar mi kaže da bih bila srećna ukoliko bih sada (sa monitorom) izvukla 100 evra. Znači, nekih 20-25 posto vrednosti.Novi imac je oko 1.000 evra, a čovek dve godine starog prodaje za 700 (bilo bi i više da je imao pacova). To je 70-75 posto vrednosti. Mislim da je računica jasna. Doduše, inicijalna kupovina je klanje, ali bože moj. Kasnije (ukoliko bi odnos polovnog i novog ostao ovakav) za 30 (neka bude i 35) posto kupuješ nov komp.Ne znam, ako već dajem pare onda bih kupila nešto jače od minija, a i onaj hard je mali čak i za mene pa bih i to morala da kupujem, plus neki bolji monitor... Ja bih, iskreno rečeno, najviše volela beli imac od 20. I meni će biti potrebno vreme da skupim parice, ali ako bi takav neki iskočio (inače, ne treba mi pacov, ja bih ionako stavila ovaj koji sada koristim - logitech rx1000), a prodavac bio pouzdan, komp dobar - pozajmila bih lovu i uletela. Leopard (original) se podrazumeva :).

Link to comment

iMac 20'' je dobar izbor. Svakako se javi ako naletis na polovan da ti dam neke instrukcije kako da ga istestiras. Ja sam se opekao par puta na kupovini polovnih stvari, pa sam morao da dodajem pare za nove delove... retko, ali desava se.Ja inace uz minija imam 500GB hard, a ni on mi nije dosta... u iMac sam pre neki dan stavio 360 (jer sam ga kupio sa losim hardom...)Display na iMacu je dosta bolji od ovog koji sad koristim na miniju... i tako... bice to sve ok

Link to comment
inace, ja batalio parrallels, presao na vmware fusion.
pros & cons? ja cu da isprobam parallels 4, da vidim ima li razlike u odnosu na trojku.inace, salju mi zamenu za MBP - par srafova sa donje strane su prenategnuti i aluminijum je ulubljen. zamena je njihova preporuka... Edited by jms_uk
Link to comment
pros & cons? ja cu da isprobam parallels 4, da vidim ima li razlike u odnosu na trojku.
imao neke diskove iz starog linux servera (otkazao poslusnost) da prebacim na novi NAS koji sam kupio kao zamenu; parallels nikako nije hteo da prepozna spoljni USB disk kako treba; probao vmware, odradio iz prveinace estetski mi se vise svidja parallels, ali ionako slabo koristim windows/linux, bas kad zatreba
Link to comment
parallels nikako nije hteo da prepozna spoljni USB disk kako treba; probao vmware, odradio iz prve
jos jedna stvar koja nece da radi bas kako treba...tj, nece da mi prepozna ni BBerry ni nokiu kad ih spojim preko USB (BT radi)... i opet drndaj, tamo vamo-nece. sve mi se cini da cu da probam taj Fusion
Link to comment

Pošto postoji određena (i to ne mala) mogućnost da zatvorim finansijsku konstrukciju oko kupovine iMac-a (vidi se da se približava fudbalski prelazni rok :D), a ja sam kada se upuštam u nepoznate vode vrlo oprezna i imam neverovatnu želju da se pripremim za sve moguće varijante, rešila sam da počnem sa laganim upuštanjem u ove nove vode. To znači da imam dosta pitanja i pre nego što sam ikada uživo videla moj (nadam se) budući računar.1. Elem, bacih oko na sirotnjsku varijantu Meka od 20'' i 2.4 GHz. Prvo bih da razrešim jednu nedoumicu: na jednom našem sajtu za ovaj iMac stoji oznaka (znam da se oni tako raspoznaju) MB323ZH/A, dok za taj isti računar na apple-ovom zvaničnom sajtu piše MB323LL/A. Pretpostavljam da su u pitanju oznake za Ameriku/Evropu/paćenike iz nerazvijenih delova Evrope... Meni je samo bitno da Apple ne pravi isto sranje kao ogroman broj ostalih proizvođača ponižavajući nas tako što nam šalje lošije proizvode angry.gif. Jbg, kad dajem više od hiljadu evra bitna mi je svaka sitnica.2. Druga bitna stvar je vezana za kablovski internet. Imam SBB i, mislim, onaj stariji - zaboravih kako se zove, ona crna kutija :D. Je li beše modem :)? Uglavnom, to mi ide preko mrežnog nečega (liči na onaj priključak za telefon, samo je nešto drugačiji, veći, čini mi se). To bi trebalo da je OK sa Mekom? Ciljanom Meku pod "mreža" piše "Built-in 10/100/1000BASE-T (Gigabit)". Ok, mogu ja to da pitam i prodavca, ali nekako nemam poverenje u njih.3. I treće, vezano za, uslovno rečeno, hardver, se tiče mog all-in-one štampača. Ovo je u redu za Leoparda? Vidim, pominje se samo 10.5, a ne i sve one dopune, ali bi to trebalo da bude to. Imam ja i original disk, ali tamo piše za 10.4.Sad mogu da pređem i na softver. želela bih da neke najbitnije stvari (instalacione programe) pohranim na dvd/cd-ove pre same kupovine računara kako bih već prvog dana poubacivala ono što mi je potrebno, a da se ne smaram tek tada sa skidanjem.Tri stvari su mi bitne, pre svega, zbog njihove veličine: 4. Photoshop CS4.5. Final Cut Express (da, bilo bi lepo imati i Pro, ali je bezobrazno velik). Koliko shvatih, FCE je nešto kao Sony Vegas za PC. Koristila bih da snimke sa kamere prebacim (uz određenu obradu) na komp.6. Office 2008 (neko bi morao da bude baš ubedljiv da me nagovori da radim na iWork-u). Kako se on (Office) ponaša sa ćirilicom i našim slovima uopšte?Prošla sam ja kroz neke sajtove, ali kao da uvek nešto nedostaje ili ne radi. Jednostavno, mrzi me da skidam gigabajte, a onda da to ne radi. Potreban mi je neki pouzdan izvor, pa ako biste mogli da preporučite :).Od ostalih stvari (potrebno mi je, u suštini, ime programa, verovatno ću moći da nađem, a i nisu mnogo veliki): Tek sad, kada sam sve otkucala, videh da toga ima kao blata. Ne moram sve ovo odmah da imam (pogotovo ako se nešto poremeti oko para), ali to su sve programi koje relativno često koristim i znam da će mi biti potrebni pa bolje da ih sve ovde popišem kako bih imala jasniji pregled (a i nigde nema nešto što se zove "mek za početnike" <_<). Možda je to nekome smešno, ali meni nije jednostavno da napravim ovaj korak - mnogo je to novca. No, evo te okraće liste:7. Preporuka za arhivere (pretpostavljam da mi je potrebno nekoliko vrsta da bih sve pokrila). Možda je glupo pitanje, ali ako meni neko pošalje što je arhivirao na PC-u, ja ću to moći normalno da otvorim (i obrnuto), je li tako?8. MuzikaNešto kao što je AoA Audio Extractor - čupa zvuk iz video snimka. Vrlo upotrebljivo za youtube.Nešto kao MP3DirectCut - i ime mu kaže, secka MP3 (može i ostalo).Neki konvertor iz jednog oblika u drugi.9. VideoPretpostavljam da se za gledanje koristi QuickTime, ali može li on da pušta baš sve? Možda ponekad zatreba i neki drugi plejer. Ja koristim GOM plejer i meni je on sasvim dobar.Isto kao i kod muzike: neki konvertor. Čini mi se da pročitah kako se AVI ne slaže baš sa Mekom - može li se to nekako prevazići? Imam gomilu nekih filmova/serija u tom formatu i zaista ne bih želela da ih izgubim.Neki program kao Virtual Dub - da se neki video (znači, ne sa kamere) razdvoji, spoji i slično (ukolio Final Cut Express to ne može da radi)10. Ovo sad moram da opišem kako je na PC-u. Skinem nešto što se sastoji iz ko zna koliko delova. Odem u Total CMD, kliknem na prvi, i onda uradim "combine files" i to se sve lepo spoji (postoje i neki posebni programi za te stvari, ali ja volim Total). E, tako nešto za Mek.11. Da li uz Leopard ide i softver za rezanje cd/dvd-ova? Ako ne, onda i to. Ja sam navikla na Nero (i to express varijantu).12. Nešto kao CryptLoad - mada on verovatno postoji i za Mek.13. Ja za spajanje serija i prevoda ne koristim Subtitle ili tako neki program (iskreno, nisam baš provalila kako to radi :D), već napravim folder i onda tu roknem posebno avi, a posebno u notepad-u prevod. Da bi se to uskladilo, koristim TimeAdjuster koji menja vreme u prevodu. Naravno, videću ja kad dođe vreme da li on odgovara i Meku no možda neko već nešto zna.14. Kad smo već kod Notepad-a - postoji li nešto slično pošto Notepad baš često koristim jer u njemu nema nikakvih formatiranja, već je samo čist tekst u pitanju?15. Nešto za pdf (može i pravljenje ne samo čitanje, mada je ono prioritet).16. Može li se PlanPlus instalirati na Mek :mellow:? Edit: pronađoh kutiju, ne može, samo Windows. Ima li neka zamena, mada je ovo najbolji softver za Srbiju :cry:?17. Često koristim ovaj sajt. Ovi sopcast-ovi, tvant-ovi, TVU plejeri - radi li to i na Meku, a ako ne, šta se koristi i koji sajtovi su dobri (mislim, pre svega, na one sa sportskim sadržajem)?18. Ima li nešto slično paint-u? Ja ga obično koristim kada želim nešto na nekoj fotki brzo da označim (da ne otvaram PS zbog toga) ili kada radim print screen, pa mi je najlakše da preko njega sačuvam prikaz.Hm, to je otprilike to što ja koristim, a čega sam se setila. Za sada :wicked:.

Link to comment
Pošto postoji određena (i to ne mala) mogućnost da zatvorim finansijsku konstrukciju oko kupovine iMac-a (vidi se da se približava fudbalski prelazni rok :D), a ja sam kada se upuštam u nepoznate vode vrlo oprezna i imam neverovatnu želju da se pripremim za sve moguće varijante, rešila sam da počnem sa laganim upuštanjem u ove nove vode. To znači da imam dosta pitanja i pre nego što sam ikada uživo videla moj (nadam se) budući računar.1. - 18.Hm, to je otprilike to što ja koristim, a čega sam se setila. Za sada :wicked:.
evo malo informacija, neka dopuni neko drugi ko bolje zna :)1. MB323ZH/A ovu oznaku za taj iMac vidim samo na istocnoevropskim i turskim sajtovima, ali specifikacije su im iste :unsure: Apple UK ih navodi ovako (MB323*/A), valjda je taj deo koda * manje bitan za odredjivanje modela? U stvari, UK i IE uglavnom ga vode pod MB323A modelom.2. Zvuci kao da se modem kaci preko Ethernet kabla, sto je ok - ali predlazem da proveris sa provajderom direktno.3. Ako pise da je softver za Leopard-a 10.5, radice i na svim update-ima 10.5.1.....10.5.5 osim ako nije navedeno eksplicitno da je za odredjenu verziju softvera4. definitivno6. definitivnomozda i 5. poslacu ti na PM7. Postoji ugradjeni, ali obavezno skini Stuffit [Expander] - meni to otvara sve i svasta - za HSPlit fajlove ti treba program Machacha8. Za konvertor ja koristih Switch, mada i iTunes to radi za neke formate. Audacity sound editor ima verziju za OS X ako to pomaze.9. QuickTime je dobar, pusta sve i svasta - zgodan je i za konvertovanje ako imas Pro verziju [samo serial no ti treba]. Ja sam stavio Perian, koji ima gomilu codec-a za QT. Takodje WMV player [Flip4Mac] za .wmv fajlove [u stvari i njih ce pustati QT, ali prvo konvertuje kroz ovo]. Ima da se skine VLC player i za OS X, i to sljaka sasvim ok.10. Ovo ne kapiram bas skroz [nisam koristio Commander na kompu jedno 10 godina :)] Ali ako govoris o arhivama tipa .rar01 i slicno, Stuffit ce ti to spojiti bez problema [samo dupli klik na prvi fajl]11. Da, to mozes da odradis iz Finder-a. Ali ako hoces poseban program, predlazem Toast.12. Verzija za meka tek od 2.0 [jos nema]13. Nisam se bavio titlovima na meku.14. TextEdit [u Applications]15. PDF-ove cita ugradjen Preview, ali Adobe Reader takodje postoji za OS X. Sto se tice pravljenja PDF-ova, pogotovo ako instaliras [ceo] CS4, to ce moci iz vecine programa + print/save to PDF16. i 17. vidi *** na kraju18. Za screen capture mozes koristiti Grab [Applications>Utilities], ali najkraci nacin je CMD+Shift+4 dobijes mali 'nisan', zgrabis sta hoces i ceka te PNG fajl na desktopu :)*** ako imas neke programe koji rade samo na Windows-u, mozes instalirati Win i na meku - BootCamp, Parallels, Vmare, Fusion etc. Ja licno imam Paralllels, jer mi se svidja njihov Coherence mode, gde se dva OS-a integrisu da rade zajedno [drag&drop i sl] i ne moram da restartujem komp kao za BootCamp.nadam se da je ovo od pomoci :)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...