Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Naravno da ću početi da ih koristim - čim počnu da rade onako kako ja želim :lolol:. Preview već koristim, kao i iPhoto (ali ne za size/crop). Sa iTunes-om sam na ratnoj stazi - mnogo smo se svađali <_<.Inače, iMac je već nedelju dana sa mnom i mogu da iznesem prve impresije (možda nekog bude zanimalo kako to sve izgleda potpunom početniku). Sve je prošlo kako treba, osim tog nesrećnog brisanja Terminala (meni izraz Linux konzola ne znači ništa nego sam našla kako da zeznem neke koji su zaštitili igrice, a za šta je potreban Terminal :D). Mislim da čak i znam da se desilo onog prvog dana, bila sam malo uzbuđena :blush: i zapravo sam htela da obrišem nešto drugo, ali mi je ruka naprosto sama otišla, a da nisam pošteno ni videla šta radim :ph34r:.Kao prvo, dok sam čitala razne forume imala sam utisak kao da je prelazak sa PC-a na Mek nešto slično prelasku sa upravljanja brodom na upravljanje avionom (ne mislim u smislu kvaliteta, već različitosti). Ja sa tim nikakvih problema nisam imala, malo sam čitala po netu šta i kako i sve je prošlo glatko. Tako da ako je taj neki strah razlog zašto neko ne bi želeo da pređe sa PC-a na Mek, mogu da vas uverim da uopšte nije neki problem. Jednostavno idete logikom da je čovek napravio kompjutere, a ne obrnuto, što znači da smo još uvek pametniji od njih.iMac nije tiši od PC-a, on je naprosto tih (ovo je prvo što je primetila moja drugarica i oduševila se tim). Meni je ovo naročito bitno jer mi se nalazi u sobi gde i boravim i spavam. Dobro, neću da grešim dušu, možda ima i PC-a koji rade ovako tiho, ali ja na takve ne naletih. Podizanje samog sistema je neuporedivo brže; ok, imam i brži procesor, ali i samo 1 GB memorije (nikako da se nateram i odem u prodavnicu i kupim još 2 GB). Uopšte, sve brže radi nego moj pc (ali, kao što rekoh, i brži je procesor tako da ne mogu baš dobro da uporedim).Instalacija je mnogo lakša nego na PC-u i mislim da sam kroz onaj proces instaliranja kao na pc-u prošla samo sa Photoshop-om, softverom za štampač i možda još nekim programom.Jedini šok sam doživela kada sam prvi put stavila dvd u njega (prvo morala da pronađem na koju stranu ida ga okrenem, mada sam pretpostavila kako bi trebalo sledeći čistu logiku što se na kraju i pokazalo tačnim :)). Čuli su se neki krajnje čudni zvuci i nisam bila sigurna da li dvd jede moj iMac ili je obrnuto :lolol:. Uglavnom, trebalo mu je nešto vremena da prikaže ikonicu na desktop-u, a čini mi se da je sa drugim koji sam ubacila sve bilo tiše i brže.Pošto, kao što reče Blek, volim da prčkam i ne volim kad mi neko kaže da zna šta je najbolje za mene (kao što bi Apple to želeo :D), instalirala sam neke programčiće (mada je moguće da ću neke i brisati kad bolje proučim mek ili se naviknem na neke njegove programe - ovde jedino izražavam duboku sumnju prema iTunes-u):Download (i slično): mikro (za torente), jdownloader (za rapid), miro (ne mogu da se setim tačno za šta - mislim da je za skidanje youtube snimaka - još nisam stigla da ga isprobam, mada bi se uključivao kao automatski program za skidanje torenta, što sam ja ubila), TVUplayer (za gledanje tv-a preko neta - čekam da se sete još i Sopcast, TV Ant i slični).Fotografija: PS4, GraphicConverter, ImageWell (trial - majstori zaštitili svoj proizvod na sjajan način :)), LiveQuartz (lošiji od IW-a), PhotoCropper (mislim da ću da ga ubijem), Xee (mada u suštini najviše koristim Quick View), Snapz Pro x (za snimanje ekrana).Internet i komunikacija: FF (navikla na njega), google notifier, skajp, mesendžer. Za provajderov mejl koristim Mail (mada imam problema sa drugim nalogom iako ima potpuno ista podešavanja kao i prvi - ali taj problem sam imala i sa Tunderom pa sam ga nekako rešila). Muzika: Audacity (još nisam isprobala) i VoxRar/Zip - Rar expander i Stuffit (do sada su mi sve otvorili), machacha (ovo još nisam koristila)Tekst (i slično): office 08 i NoteBookVideo: Final Cut Express, MacTubes, VLC, Windows Media Player (ne znam zašto ga još držim, verovatno ću ga izbrisati kada proverim da li VLC može da pušta sve fajlove), Xilisoft Video ConverterRazno: Babylon, Chmox (čita neku čudnu ekstenziju na koju sam naletela), Cleanapp (deinstalira sam program i neke njegove zaostake kojih ima, blago rečeno, ekstremno manje nego na pc-u), google earth, program za moj štampač, SubSynchX (nisam ga koristila još uvek), WhatSizeEto, to su neki programi koje sam instalirala mimo mekovih. Ako mislite da je, iz nekog razloga, potrebno još nešto, vi vičite :)

Link to comment
Inače, iMac je već nedelju dana sa mnom i mogu da iznesem prve impresije (možda nekog bude zanimalo kako to sve izgleda potpunom početniku). Sve je prošlo kako treba, osim tog nesrećnog brisanja Terminala (meni izraz Linux konzola ne znači ništa nego sam našla kako da zeznem neke koji su zaštitili igrice, a za šta je potreban Terminal :D ). Mislim da čak i znam da se desilo onog prvog dana, bila sam malo uzbuđena :blush: i zapravo sam htela da obrišem nešto drugo, ali mi je ruka naprosto sama otišla, a da nisam pošteno ni videla šta radim :ph34r: .
Kiki, imas program X11 u applications->Utilities. kada ga pokreces izacice takodje unix consola - terminal, zvana xterm iz koje mozes da radis sve kao i iz terminala. ranije je X11 bio u custom instalaciji sa diska, a sada je deo standardne instalacije, tj. sigurno ga imas vec instaliranog u utilities. Edited by mei
Link to comment

Provalila sam da imam X11 jer sam čitala da je, hajde da kažem, važan iz nekog razloga (još nisam došla do tog stadijuma da znam i zašto :D. Uglavnom, izgleda da je bitan za neke instalacije, šta li). Elem, uradih to što si rekla. X11 mi se pojavio u doku i kada levokliknem na njega ništa se ne dešava. Kada desnokliknem na njega, pod applications mi se pojave: Terminal, xman i xlogo (kao i ispod ova tri ?customize?). Kada kliknem na terminal pojavi mi se ovo:dyk64y.jpgImam utisak da to nije to što bi trebalo da izađe :D.

Link to comment

Jeste, Terminal ti je bukvalno Unix konzola, nešto kao DOS prompt pod winom. Neće ti biti potreban osim ako ne poznaješ Unix komande i hoćeš nešto sama da odradiš u njemu. Jedina razlika je u tome što je pozadina po defaultu bela sa crnim slovima :)

Link to comment

Aha. Dobro, ja dos prompt pod winom nisam ni koristila. Nego, naleteh na neko uputsvto kako da se prevaziđu neke začkoljice kod igrica gde bi se Terminal koristio. No, sada mi to više nije potrebno jer nađoh ono što sam tražila :).Hvala svima koji ste se iscimali da mi pomognete. Sigurna sam da ću imati još pitanja :D.

Link to comment
Provalila sam da imam X11 jer sam čitala da je, hajde da kažem, važan iz nekog razloga (još nisam došla do tog stadijuma da znam i zašto :D . Uglavnom, izgleda da je bitan za neke instalacije, šta li). Elem, uradih to što si rekla.
X11 je potreban da bi radile pojedine unix aplikacije portovane za Mac OS.jedana od takvih aplikacija je GIMP za razne graficke obrade, pregled, obradu fotografija i slicno :).zatim Open Office za obradu dokumenata, pravljenje prezentacija i slicno. mada sada postoji verzija za Mac zvana Open Office Aqua za koju nije potreban X11 (aqua-u trenutno koristim za pravljenje prezentacija).
Link to comment

E jbg, ne znam odakle ti ideja da radiš sistemski update + 100 qratza. Neam pojma, sačekaj onda da se završi (ako se završi), ne znam šta bi moglo da se desi ako prekineš update.

Link to comment

Mislila sam da je to sve deo tog upadate-a, nisam dobro pročitala. A i bila sam malo bunovna jer sam tek bila ustala. Ništa, pustim ga do sutra ujutru, valjda će da se završi.

Link to comment

Preko Software Upadate-a (eno mi u doku kugla sa dve strele koje idu oko nje). Samo me je ujutro sačekalo prozorče, ja videla 10.5.6 kao poslednju stavku od 7 i pretpostavila da je sve ono ispred zapravo samo deo tog update-a.

Link to comment

Pošto šareni krugić nije imao namera da prestane da se vrti i 24 časa nakon početka instaliranja, morao je biti ubiven. Nakon toga je urađen restar i sve je nestalo sa ekrana osim pozadine :D. Onda sam prikačila net kabl na pc i pokušala da se povežem sa internetom kako bih ovde postavila pitanje šta dalje, ali to nije bilo moguće uraditi (hm, zna li neko zašto, ništa na pc-u nisam menjala, ali ne može da se nakači na net?). Onda sam mislila da iščupam kabl iz struje (jeste, brzopletost i nestrpljivost su moje osobine, oduvek :)), ali sam se na vreme setila da imam onu knjižicu gde sam iskopala da se komp može ugastiti i držanjem dugmeta nekoliko sekundi (pre toga sam ga samo pritiskala na kratko). Nakon ponovnog paljenja sve je normalno ferceralo, i dalje se nalazim na 10.5.5 i tek ću za par dana krenuti na novi update (treba mi vremena da se malo oporavim od ovoga), ali ovog puta ću u software update-u poisključivati sve osim sistemskog.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...