Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

15 minutes ago, Heaviside said:

pa i ne bih se skroz slozio. u mom iskustvu prvo iseku frilensere i ljude zaposlene preko agencija i to od danas da sutra, pa tek onda stalno zaposlene cije otpustanje kosta vise i traje duze. doduse, kad krene na bolje prvo se angazuju frilenseri, ali za te poslove konkurisu i ljudi koji su nekada bili fiksno zaposleni.  desava se i da stalno zaposlenom kome daju otkaz ponude da nastavi da radi kao eksterni, a eskterne otkazu.

 

prihvatam naravno da neko radi i drugacije, ali cisto da podelim moje iskustvo. 

 

Ovo je moje iskustvo dok sam jos radila u biotechu. Prvo su otpustili sve kontraktore/freelancere i ljude na ugovorima na odredjeno. Posle su cak zaposljavali nove na ugovore na lokaciji tj na odredjeno, ali frilensere ne, a mogu da pretpostavim i da je deo razloga u ceni.

Link to comment

Ja sam imao slučaj da je department manager na brzinu uspeo da izmisli radno mesto tj. lažnu zamenu i tamo zaposlio čoveka koji je radio kao eksterni saradnik. Sve to jer je znao da uskoro stiže korporativna direktiva da svi eksterni moraju da lete. Bila je zabrana zapošljavanja novih ljudi ali su zamene bile dozvoljene. Kompanije su spremne da eksterne plate više od stalno zaposlenih upravo zato što mogu lako da ih se otarase ako krene frka. Naravno, i kontraktori sa pravom očekuju veću zaradu po satu jer imaju manju sigurnost 

Link to comment

Kod mene za svakog eksternog ima koeficijent koji se dobije iz excela sa formulom koja ukljucuje :

  • visinu plate
  • vreme za koje mozemo obaviti knowledge transfer
  • broj godina na projektu
  • seniority
  • broj int. ljudi koji moze uskociti na njegovu poziciju privremeno
  • ukupan broj ljudi na njegovom projektu (ext/ int)
  • broj usera tog projekta i sl.

Ovaj koeficijent je dostupan samo visem menadzmentu a mi popunjavamo podatke. Kad krenu otpustanja ide se po toj listi.

 

Ima cak i neki  business continuity planning board ( ali je misterija ko je u njemu) koji to sedmicno analizira.

 

Edited by bags
  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Heaviside said:

Ja sam imao slučaj da je department manager na brzinu uspeo da izmisli radno mesto tj. lažnu zamenu i tamo zaposlio čoveka koji je radio kao eksterni saradnik. 

 

Sad vidim ovu poruku. Kod nas ako hoces preci sa eksterne na internu poziciju moras barem 13 meseci u firmu koja nema ugovor sa nama. To su uveli najvise posle losih iskustava 

Edited by bags
Link to comment
18 minutes ago, bags said:

 

Sad vidim ovu poruku. Kod nas ako hoces preci sa eksterne na internu poziciju moras barem 13 meseci u firmu koja nema ugovor sa nama. To su uveli najvise posle losih iskustava 

dosta neobicno. mi klince obicno zaposlimo preko agencije, pa ako se pokazu dobro primimo ih za stalno. veliki broj ljudi tako ulazi u velike firme. ono, ako ga drzis duze od dve godine kao eksternog to onda obicno znaci da ti je dugorocno potreban. bolje uzeti njega ako je dobar i upoznat sa poslom nego zaposliti za stalno nekoga koga ne poznajes.

  • +1 3
Link to comment
4 hours ago, Heaviside said:

dosta neobicno. mi klince obicno zaposlimo preko agencije, pa ako se pokazu dobro primimo ih za stalno. veliki broj ljudi tako ulazi u velike firme. ono, ako ga drzis duze od dve godine kao eksternog to onda obicno znaci da ti je dugorocno potreban. bolje uzeti njega ako je dobar i upoznat sa poslom nego zaposliti za stalno nekoga koga ne poznajes.

 

Verovatno ne moraš da otvaraš Job Requisition kroz Workday, pa čekaš da 5 nivoa executiva odobre tvoj JR, pa tek onda uopšte pišeš oglas i pokrećeš konkurs preko recruitmenta... kao što neki moramo. 

  • Tužno 1
Link to comment
16 minutes ago, Sammael said:

 

Verovatno ne moraš da otvaraš Job Requisition kroz Workday, pa čekaš da 5 nivoa executiva odobre tvoj JR, pa tek onda uopšte pišeš oglas i pokrećeš konkurs preko recruitmenta... kao što neki moramo. 

Jbt, čitma vas sve i kontam koji sam ja sretnik što ne radim u nekoj velikoj firmi... Pola izraza ne znam ni šta znače... :(

  • +1 6
Link to comment
3 minutes ago, radisa said:

Jbt, čitma vas sve i kontam koji sam ja sretnik što ne radim u nekoj velikoj firmi... Pola izraza ne znam ni šta znače... :(

 

Nisam ni ja do nedavno - ali svako iskustvo je dragoceno, uključujući i to da ovako ne želim više da radim :D

  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment
20 minutes ago, Sammael said:

 

Verovatno ne moraš da otvaraš Job Requisition kroz Workday, pa čekaš da 5 nivoa executiva odobre tvoj JR, pa tek onda uopšte pišeš oglas i pokrećeš konkurs preko recruitmenta... kao što neki moramo. 

Nije baš toliko komplikovano ali nije ni baš jednostavno, ogromna firma je u pitanju, ali niko mi ne zabranjuje da uzmem čoveka koji već radi za nas kao kontraktor, naprotiv, to je poželjno. Ja ni nisam line manager, moj šef mi završi sve to. 

Link to comment
10 minutes ago, radisa said:

Jbt, čitma vas sve i kontam koji sam ja sretnik što ne radim u nekoj velikoj firmi... Pola izraza ne znam ni šta znače... :(

Ima i prednosti. Mnogo je manji teret na leđima pojedinca nego u malim firmama osim ako sam pojedinac ne utripuje da je drugačije.

Link to comment
1 hour ago, Heaviside said:

Ima i prednosti. Mnogo je manji teret na leđima pojedinca nego u malim firmama osim ako sam pojedinac ne utripuje da je drugačije.

Ma ima svega, ja sam imao takvo jedno iskustvo sa malom firmom, pre sad već 15 godina, da sma mislio nikad više u malu firmu...

 

Ali, eto sad, opet mislim, nema šanse da idem u veliku firmu, no ko zna šta nosi dan, a šta noć :)

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Sammael said:

 

Verovatno ne moraš da otvaraš Job Requisition kroz Workday, pa čekaš da 5 nivoa executiva odobre tvoj JR, pa tek onda uopšte pišeš oglas i pokrećeš konkurs preko recruitmenta... kao što neki moramo. 

Haha imao sam isto to. 

Link to comment
16 hours ago, bags said:

Kod mene za svakog eksternog ima koeficijent koji se dobije iz excela sa formulom koja ukljucuje :

  • visinu plate
  • vreme za koje mozemo obaviti knowledge transfer
  • broj godina na projektu
  • seniority
  • broj int. ljudi koji moze uskociti na njegovu poziciju privremeno
  • ukupan broj ljudi na njegovom projektu (ext/ int)
  • broj usera tog projekta i sl.

Ovaj koeficijent je dostupan samo visem menadzmentu a mi popunjavamo podatke. Kad krenu otpustanja ide se po toj listi.

 

Ima cak i neki  business continuity planning board ( ali je misterija ko je u njemu) koji to sedmicno analizira.

 

 

Ovaj excel je baš spooky, nekako lišen ljudskosti. A pošto su svi parametri za donošenje odluke uneti u excel, samo je pitanje vremena kada će se taj business continuity board dosetiti da odluku o otpuštanju prepuste nekoj veštačkoj inteligenciji. 

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Willow said:

Ovaj excel je baš spooky, nekako lišen ljudskosti

 

Slazem se u potpunosti i sistem je vec pravio greske i sjebavao ljudima zivote.

Ali ako imas nekoliko stotina eksternih, nekoliko desetina projekata kao visi menadzment moras imati nesto slicno. 

Link to comment

Eksterni su meni uvek bili mač sa dve oštrice. S jedne strane, obično možeš lako da ih primiš i isto tako lako da ih otkačiš. S druge strane, nisu vezani za tebe, nisu investirani u tvoje projekte, mogu i oni tebe vrlo lako da otkače. Nikada ne bih ništa kritično prepustio eksternim ljudima, niti bih dozvolio da mi oni drajvuju razvoj novih proizvoda/funkcionalnosti. 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...