Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

To sa subvencijama Endavi se pojavilo dosta davno, neke 2016. pa je izbila velika galama oko toga i navodno su odustali. Ne znam da li su na kraju nešto dobili u tišini.

11 hours ago, Sammael said:

Za sve 3 outsource firme, otpuštaju one koji su bili na klupi. Meni je ceo taj model bio sulud, ljudi mesecima sedeli besposleni "za svaki slučaj."

Moj drugar je svojevremeno bio u Leviju na klupi jedno 3-4 meseca, pa su ga posle uposlili na novim projektima koji su u to vreme pristizali kao ludi.Njegov boravak na klupi se svodio na dolaženje na posao, kao neko rađenje onlajn kurseva, stoni tenis i igrice.  Isto i u mojoj bivšoj firmi je bio jedan manji tim koji je ostao bez projekta, pa su im izmišljali interne projekte, tražili priliku da ih ubace u neki postojeći tim ili na novi projekat. Govorilo se da im se isplati da sačekaju koji mesec više nego da otpuste iskusne i kvalitetne ljude i posle par meseci traže nove za nekog novog klijenta. Neki su naposletku dali otkaze i prešli u druge firme.  Za manje firme taj model je nemoguć.

Link to comment
4 hours ago, Zabalujev said:

 Govorilo se da im se isplati da sačekaju koji mesec više nego da otpuste iskusne i kvalitetne ljude i posle par meseci traže nove za nekog novog klijenta.

Ovo je i moj kolega iz HTEC-a pomenuo. Isplati im se da imaju ljude da odmah uskoče kada dođe projekat. Svaki novi ima otkazni rok, pa moraš da ga čekaš po mesec, dva. Još su to ljudi sa klupe upoznati sa kompanijom, kulturom, na kraju krajeva, poznaješ im karakter, znaš šta da očekuješ. Ali, da ne isplati se ako previše dugo sede na klupi.
Kaže i da su u HTEC-u otkaze dobijali samo oni koji odbiju nekoliko novih projekata.

Link to comment
Quote

[ja] trač u gradu je da su počela otpuštanja i u HTECu. navodno ljudi koji su vam na benču a koji su odbijali projekte.
[insajder] To je istina
[insajder] To je CEO rekao na bi-weekly meetingu
[insajder] ne otpustaju ljude sto su na bencu
[insajder] nego sto su idioti

 

od drugih neproverenih informacija o otpuštanjima ovih dana:

- Microsoft čak 1500 ljudi u Srbiji. ne znam koliko su afektirani naši a koliko Ukrajinci/Rusi koje su dovukli.

- TopTal oko 400 ljudi u Srbiji. ovo je malo nejasno, oni su imali veliku mrežu freelancera/part-timera ovde, ali i ljude koji su full-time radili za njih. tako da možda nisu klasična otpuštanja već samo smanjuju mrežu freelancera.

- još jedna firma će ove nedelje otpustiti 100~200 ljudi (ne bih ime sad iznosio jer je insajd info i ljudi im još uvek nisu obavešteni koliko znam)

 

ako je ovo gore sve tačno... plus ranije spomenuti ovde poput GoDaddy... imajući u vidu da su MS i TopTal bili među vodećim platišama i celom paketu benefita... nastaće pakao na tržištu. vrlo moguće da će i plate krenuti dole (što se, donekle, već i dešava).

 

od ovih velikih globalnih prošle nedelje je i Zoom otpustio 15% ljudi worldwide, što je oko 1500 ljudi. akcije su im pale na ~70 USD, a bile su ~600 USD krajem 2021. CEO je sebi smanjio platu 98% i sad silno trenduje po Linkedinu jer empatija i tako ta sranja.

  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, Svarog said:

 

od drugih neproverenih informacija o otpuštanjima ovih dana:

- Microsoft čak 1500 ljudi u Srbiji. ne znam koliko su afektirani naši a koliko Ukrajinci/Rusi koje su dovukli.

- TopTal oko 400 ljudi u Srbiji. ovo je malo nejasno, oni su imali veliku mrežu freelancera/part-timera ovde, ali i ljude koji su full-time radili za njih. tako da možda nisu klasična otpuštanja već samo smanjuju mrežu freelancera.

- još jedna firma će ove nedelje otpustiti 100~200 ljudi (ne bih ime sad iznosio jer je insajd info i ljudi im još uvek nisu obavešteni koliko znam)

 

ako je ovo gore sve tačno... plus ranije spomenuti ovde poput GoDaddy... imajući u vidu da su MS i TopTal bili među vodećim platišama i celom paketu benefita... nastaće pakao na tržištu. vrlo moguće da će i plate krenuti dole (što se, donekle, već i dešava).

 

od ovih velikih globalnih prošle nedelje je i Zoom otpustio 15% ljudi worldwide, što je oko 1500 ljudi. akcije su im pale na ~70 USD, a bile su ~600 USD krajem 2021. CEO je sebi smanjio platu 98% i sad silno trenduje po Linkedinu jer empatija i tako ta sranja.

 

<reklama>

Docim mi u Beogradu ne samo da zaposljavamo, nego delimo inflacione bonuse i povecavamo plate. 

</reklama>

 

Sad ozbiljno, ne verujem bas da ce padati plate, bice uvek firmi kao nase koja ce pokupiti kajmak. Ali da ce se ovaj sumanuti rast plata (sumanut iz perspektive poslodavca, za kolege mi je drago naravno) stopirati, to je izvesno. Meni se desava da se ljudi u Bg iskreno iznenade kad im kazem da cu im povecati platu. A da trazi sam prakticno se u ovom krugu niko nije do sada usudio. Beograd vise, prakticno od prebacivanja agencija na belo, nije mesto na kome se stedi novac ali to smo vec prezvakali. 

  • +1 4
Link to comment
5 minutes ago, Svarog said:

 

od drugih neproverenih informacija o otpuštanjima ovih dana:

- Microsoft čak 1500 ljudi u Srbiji. ne znam koliko su afektirani naši a koliko Ukrajinci/Rusi koje su dovukli.

 

Izvini da li to imaju zaposlenih 1.5K ili otustaju 1.5K? Koji procenat layoff u srbiji?

Link to comment
8 minutes ago, gsb said:

Izvini da li to imaju zaposlenih 1.5K ili otustaju 1.5K? Koji procenat layoff u srbiji?

 

pa kažu da toliko otpuštaju. i meni zvuči nadrealno, zato sam se i ogradio.

ne znam tačno koliko imaju, zbog ovih Ukrajinaca/Rusa koje su dovukli teško je i proceniti, ali oni su nedavno zakupili kompletnu zgradu Ušće tako da sigurno nije da su to uradili zbog dodatnih 100-200 ljudi.

Link to comment

FIS ima Q4 earnings call za pola sata. Na sajtu su već finansijski dokumenti, iz kojih se vidi da će se preskupo plaćeni Worldpay (38 milijardi USD) ove godine spinoffovati u odvojenu public kompaniju, verovatno kao uvertira za prodaju. Meni je van pameti kako, ali Worldpay inače gubi pare. Sadašnja CEO je došla iz Worldpay-a ali ne planira da i sebe spinoffuje. Inače žena zvuči potpuno retardirano, a i svi potezi koje vuče od kako je sela na presto deluju jednako retardirano. Srećom, tu je Mekinzi, može na njih da se uvek vadi.

 

Najavila je i uštedu od 1,25 milijardi USD ove godine, ne računajući Worldpay spinoff. Do sada je navodno 2600 ljudi dobilo otkaz (5%), premda sam ja od kolega iz SAD čuo i veće cifre koje se zataškavaju (7000 u Indiji). Ruku na srce, nije neka greota, ali cenim da je nemoguće da se napravi najavljena ušteda a da to ne potkači i BDG kancelariju, koliki god da je attrition (a veliki je). 

 

 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Svarog said:

 

pa kažu da toliko otpuštaju. i meni zvuči nadrealno, zato sam se i ogradio.

ne znam tačno koliko imaju, zbog ovih Ukrajinaca/Rusa koje su dovukli teško je i proceniti, ali oni su nedavno zakupili kompletnu zgradu Ušće tako da sigurno nije da su to uradili zbog dodatnih 100-200 ljudi.

 

Prvi put čujem da je Microsoft zakupio celu zgradu Ušće. Kakvi megalomani. 

Link to comment
1 hour ago, Svarog said:

- TopTal oko 400 ljudi u Srbiji. ovo je malo nejasno, oni su imali veliku mrežu freelancera/part-timera ovde, ali i ljude koji su full-time radili za njih. tako da možda nisu klasična otpuštanja već samo smanjuju mrežu freelancera.

 

Toptal je freelance platforma, kao Upwork. Freelanceri koji rade preko njih nikada nece biti izbaceni iz mreze (osim ako ne prekrse ugovor), tako da oni tehnicki nisu otpusteni, mozda im se tekuci angazman zavrsio pa sad cekaju na novi, mozda ce to cekanje biti duze nego inace, jer su se svi stisli u svetu, ko zna.

Toptal je imao i svoj dev tim u Srbiji, ljudi koji direktno rade za kompaniju na njihovom sajtu i sistemu, ali to se brojalo maksimalno desetinama zaposletnih, ne 400. Ne znam sta je sa njima i da li je bilo rezanja.

 

Postoji jedna skrivena kvaka sa freelancerima, njihovi poslovi u ovakvoj klimi su zapravo sigurniji od regularno zaposlenih. Freelancera mozes da pauziras, mozes da mu skaliras zaduzenja i platis manje mesec ili dva, pa da se vratis na staro. Sa stalno zaposlenim nema te fleksibilnosti.

Link to comment

pa i ne bih se skroz slozio. u mom iskustvu prvo iseku frilensere i ljude zaposlene preko agencija i to od danas da sutra, pa tek onda stalno zaposlene cije otpustanje kosta vise i traje duze. doduse, kad krene na bolje prvo se angazuju frilenseri, ali za te poslove konkurisu i ljudi koji su nekada bili fiksno zaposleni.  desava se i da stalno zaposlenom kome daju otkaz ponude da nastavi da radi kao eksterni, a eskterne otkazu.

 

prihvatam naravno da neko radi i drugacije, ali cisto da podelim moje iskustvo. 

Edited by Heaviside
  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...