Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Just now, Miki_belavista said:

kolko se secam to je bio medior level.
Sto se Austrije tice,slazem se imam prijatelje tamo. Kazu da je nekada ib obicna plata gastosa imala vecu kupovnu moc,mislim da se sad svugde oseca konkurencija Kine i Indije.

Za full time medior poziciju je to već malo i za Austriju mada ovde u oglasima moraju da napišu minimalnu platu po kolektivnom ugovoru u oglasu, možda je to. Dobije se obično/uvek više od toga posle pregovora. Ali o tome ti i pričam, jako teško je izvući dobre pare za mediore, a pogotovu seniore. Više se isplati management. Line management, product management, pa i project i agile priče. Ja sam krenuo tim putem, nije ni da ovako mlatim lovu ali zarađujem ipak malo više od kolega inženjera koji su što se tehničkog znanja bili bolji od mene i nastavili karijeru u razvoju.

Link to comment
4 hours ago, garmonbozia said:

Nisu, ima još do 2025. Svakako se od sledeće godine onima koji rade za inostranstvo, a imaju preko 70k bruto godišnje više isplati da rade kao frilenseri nego DOO. 

Za paušalce je isteklo koliko znam?

Link to comment

hvala !

 

A zbog ovoga ja nisam znao za to 

 

Produžetak prelaznog režima se odnosi samo na poslodavce koji na dan 31. decembra 2020. godine imaju najviše 30 zaposlenih

  • +1 1
Link to comment

Mislim da ce u narednih godinu/dve vaznije barem za IT-evce biti koji field a ne kolika plata.

 

Danas smo imali zanimljivu diskusiju oko toga na poslu i apsolutni pobednik je raditi kao developer u infra.

 

Link to comment

+1 za pojašnjenje tog 'developer u infra'. Jedini development kojim su se infra timovi bavili u kompanijama u kojima sam radio je pisanje Powershell skripti za automatizaciju sysadmin taskova.

Link to comment
2 hours ago, brusli said:

Danas oglas na poznatom IT sajtu, trazi se fullstack developer u Ljubljani, plata 1500-2500 E.

Ispada da smo za njih IT zapad.

 

Mogu da ga traže, da ga nađu malo teže. U Slo su neto plate niže jer su porezi i doprinosi mnogo viši, ali ovo je malo čak i za moju bivšu slovenačku firmu, a tamo su plate ispod nivoa. 

Link to comment

Stisli se janezi stipse... Šalim se malo, ali baš su mogli više da odreše kesu. Pa veću platu od te koju oni nude imaju fullstack programeri u nekim našim državnim preduzećima, da ne pričamo o iole konkurentnijim firmama. 

Link to comment
11 hours ago, brusli said:

Na koji field se tipuje da ce biti pozeljan?

Infra = infrastruktura ?

Kao mreze, hardware ?

 

 

10 hours ago, Willow said:

+1 za pojašnjenje tog 'developer u infra'. Jedini development kojim su se infra timovi bavili u kompanijama u kojima sam radio je pisanje Powershell skripti za automatizaciju sysadmin taskova.

 

Zavisi od kompanije i tech stack-a ali evo par primera:

 

1.) Infrastructure as Code - Programeri koji pisu kod za kreiranje i automatizaciju infratrukturre. Znaci uglavnom puno YAML za terraform (ili direktno AWS Cloudformation  i Azure ARM). Ovde bih ubacio Ansible i Pulumi.

2.) Python programeri koji pisu glue code za podesavanje okruzenja (ukljucujuci i MLOps).

3.) Admini koji pisu powershell i bash skripte za automatizciju

4.) Low code tools, najvise MS Power platforma ali i retool i open source pandani Appsmith i Budibase (oo bas i nije infra ali eto stabilno je jer vecina firmi ima MS365)

 

 

34 minutes ago, Willow said:

Stisli se janezi stipse... Šalim se malo, ali baš su mogli više da odreše kesu. Pa veću platu od te koju oni nude imaju fullstack programeri u nekim našim državnim preduzećima, da ne pričamo o iole konkurentnijim firmama. 

 

Kod supruge u timu koji je bio vise nego solidan i imao nekoliko programera od 5 god do 15 god 2022. godine niko nije imao 4k bruto platu (2,6k neto).

Edited by bags
  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, bags said:

1.) Infrastructure as Code - Programeri koji pisu kod za kreiranje i automatizaciju infratrukturre. Znaci uglavnom puno YAML za terraform (ili direktno AWS Cloudformation  i Azure ARM). Ovde bih ubacio Ansible i Pulumi.

2.) Python programeri koji pisu glue code za podesavanje okruzenja (ukljucujuci i MLOps).

3.) Admini koji pisu powershell i bash skripte za automatizciju

4.) Low code tools, najvise MS Power platforma ali i retool i open source pandani Appsmith i Budibase (oo bas i nije infra ali eto stabilno je jer vecina firmi ima MS365

 

Ovo jeste zanimljiva nisha u nekom srednjem roku dok vecina firmi ne ukapira zasto devops nije ni dev ni infrastruktura. Sada, barem u mom okruzenju, postoji manjak i kvalifikovanih ljudi i percepcije od strane menadzmenta. 

Minusi na duze staze u poredjenju sa cisto dev/infra pozicijama su:

* manji izbor potencijalnih poslodavaca (cak i kad bude jasno zasto je bitno, ne treba svakome)

* posao je realno smor u poredjenju sa klasicnim developmentom

* kad stane muzika (usledi komodifikacija) ko nije nasao dobru stolicu radice za iste ili manje pare to a ne klasican development

 

E sad, ako ne dodje do komodifikacije to sigurno nece biti samo zato sto je posao zahtevan.

Link to comment

@bags, ovo sto si opisao je manje vise devops pozicija, oni su veoma trazeni i sada.

 

Oglasi za IT pozicije neodoljivo podsecaju na vreme od pre 10-15 godina, gde se vise traze neki poslovi odrzavanja i optimizacije (bas taj devops, razni admini, support) nego developeri.

Ne znam koliko to odrazava relanost na terenu.

 

Link to comment
2 hours ago, brusli said:

@bags, ovo sto si opisao je manje vise devops pozicija, oni su veoma trazeni i sada.

 

U nekom sirom kontekstu lici ali je ipak neki nivo iznad. Mislim sama DevOps pozicija ne treba da postoji. :) (ako je neko ima taj title to je anti-pattern u sustini)

Zavisno od milion stvari trebalo bi da imaju system engineer pozicije (koji isto pisu code ali rade i monitoring i odrzavanje) i onda ove infra dev pozicije. Ne treba ih mesati opet sa platform timovima (dev tooling) koji su bas nesigurni.

 

Link to comment
4 hours ago, bags said:

 

 

 

4.) Low code tools, najvise MS Power platforma ali ...

 

Kako li smo od low-code-citizen-developer-nema-programera-pa-se-snala imo platforme dosli do opcije za "pravog" programera ... 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...