Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

1 hour ago, Lezilebovich said:

Kako li smo od low-code-citizen-developer-nema-programera-pa-se-snala imo platforme dosli do opcije za "pravog" programera ... 

 

I ja sam isto mislio a onda sam skoro imao priliku videti ovaj MS Power platformu na delu.

Dvojica bivsih .NET developera su za 4 nedelje napravili nesto sto vrhunski tim od 6 ljudi ne bi mogao sprziti za 6 meseci ako bi krenuli od nule.

 

Ne znam koliki je procenat srednjih i velikih firmi koji imaju licencu za O365 ali ne verujem da ima vise od par procenata onih koji nemaju. Tu imas jos Teams, PowerBI, Sharepoint i jos ko zna koliko stvari. Azure i Dynamics necu ni uvoditi u pricu. Ako uzmes "teska vremena" , objektivno visoku cenu custom developmenta i jos ogorman rizik od faila uospte ne cudi sto sve vise firmi se kaci na taj voz.

 

Ja licno se ne bih bavio time ali definitivno trenutno omogucava jako stabilnu karijeru a nije puno manje placeno nego redovan development.

 

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

ne vidim prikladniji pa ajd da pitam ovde:

da li je neko na poslu koristio https://peopleforce.io/ i kakva su vam iskustva?

tražim adekvatno rešenje za firmu, da najzad standardizujemo i automatizujemo dosta toga vezano za zaposlene i ovo se čini kao da najbolje fituje, ali nisam siguran kako je kad se duže vremena provede radeći sa ovim alatom i kakvi nedostaci isplivaju.

 

btw. eliminisao sam već Odoo, Zoho, Lattice, BamboHR... iz raznih razloga.

Link to comment

Meni izgleda amaterski ali mozda pokriva stvari koje ti trebaju.

 

Ono sto mi se ne svidja:

- ne mozes odmah isprobati demo

- api deluje jako siromasno

- kitchen sink za sve i svasta.

 

Mada opet mozda tebi radi posao bas kako treba. Nisno dobili informacine kakva je firma, sta ti treba, sta vec imas.

 

Kolega je skoro uveo workday u srednju firmu i u pocetku je bilo bas lose. Kasnije se popravila situacija sa puno tweakovanja i custom developmenta.

 

Kod mene na poslu koristimo oracle HR backend sa custom verzijom frontenda. Ali kod nas je opet par hiljada ljudi i nismo IT.

 

 

Edited by bags
Link to comment
49 minutes ago, Svarog said:

ne vidim prikladniji pa ajd da pitam ovde:

da li je neko na poslu koristio https://peopleforce.io/ i kakva su vam iskustva?

tražim adekvatno rešenje za firmu, da najzad standardizujemo i automatizujemo dosta toga vezano za zaposlene i ovo se čini kao da najbolje fituje, ali nisam siguran kako je kad se duže vremena provede radeći sa ovim alatom i kakvi nedostaci isplivaju.

 

btw. eliminisao sam već Odoo, Zoho, Lattice, BamboHR... iz raznih razloga.

Mi u firmi koristimo Bob i deluje mi sasvim dobro. To je firma od 70-ak zaposlenih, za nas savrseno.

 

Objave, zahtevi za odsustvima, kalendari, KPR-ovi, integracija sa Slackom, sve moze. Jedino ne znam cenu.

Link to comment

naše potrebe, za ~100 ljudi, ukratko:

 

- employee records (istorijat plata, promena pozicija, skillset, HR beleške, izveštaji sa 1-na-1...)

- absence tracker

- ATS (recruitment platforma)

- project management time tracking (ovo za invoicing klijenata)

- interni sharing dokumenata (kao što su polise, formulari, itd.)

- evidencija opreme

 

ne treba nam:

- payroll + invoicing

- automatizovani feedbak (360 ili slične stvari)

- interni IT portal

- secrets/credentials management

- full project management (npr. JIRA ili tako nešto)

 

@bags

imao sam jutros demo sesiju sa njihovim salesom i baš mi se svidelo.

odmah posle toga su mi otvorili trial nalog.

deluje da ima sve što nam treba, ili da ako nema mogu da customizujem (npr. naše zajebancije sa platama: neto, bruto, ima/nema povlastice).

povrh svega - jevtina je platforma. mi trenutno samo ATS alat Recruitee plaćamo 2/3 cene ovog. a ako pređemo onda ću taj ATS alat da odjavim iz budžeta.

 

@Behemoth

i ovaj Bob je slična stvar, nisam ga detaljnije analizirao jer me nerviraju ovi što daju pricing samo na upit. gubim vreme bzvz ako mi nije ni blizu budžeta.

Edited by Svarog
Link to comment
3 hours ago, Svarog said:

- project management time tracking (ovo za invoicing klijenata)

 

Vidim da imate Jiru pa verujem da ste razmotrili Tempo.

 

3 hours ago, Svarog said:

- interni sharing dokumenata (kao što su polise, formulari, itd.)

 

Confluence i Sharepoint su ovde solidna  resenja a verujem da bar jedan imate.

 

Raspitaj se samo dobro za support i da li imaju consultanta da ti pomogne oko best practices.

Taj HR software je srce firme i sa rastom firme verovatno cete imati puno integracija i nece biti lako preci na nesto drugo.

 

Ja sam imao pre nekoliko godina bas komplikovan projekat za delegation assistance. Tu se otprilike radilo o delegaciji svega (approvals, temporal roles i sl. u nasim custom aplikacijama) kad je neko odsutan. Tu sam vidi koliko je potrebno da HR sistem bude fleksibilan.

 

 

 

Link to comment
16 hours ago, Svarog said:

naše potrebe, za ~100 ljudi, ukratko:

 

- employee records (istorijat plata, promena pozicija, skillset, HR beleške, izveštaji sa 1-na-1...)

- absence tracker

- ATS (recruitment platforma)

- project management time tracking (ovo za invoicing klijenata)

- interni sharing dokumenata (kao što su polise, formulari, itd.)

- evidencija opreme

 

ne treba nam:

- payroll + invoicing

- automatizovani feedbak (360 ili slične stvari)

- interni IT portal

- secrets/credentials management

- full project management (npr. JIRA ili tako nešto)

 

@bags

imao sam jutros demo sesiju sa njihovim salesom i baš mi se svidelo.

odmah posle toga su mi otvorili trial nalog.

deluje da ima sve što nam treba, ili da ako nema mogu da customizujem (npr. naše zajebancije sa platama: neto, bruto, ima/nema povlastice).

povrh svega - jevtina je platforma. mi trenutno samo ATS alat Recruitee plaćamo 2/3 cene ovog. a ako pređemo onda ću taj ATS alat da odjavim iz budžeta.

 

@Behemoth

i ovaj Bob je slična stvar, nisam ga detaljnije analizirao jer me nerviraju ovi što daju pricing samo na upit. gubim vreme bzvz ako mi nije ni blizu budžeta.

Bob ima sve ovo sto si naveo. Probao sam da saznam danas od HR-a koliko kosta licenca, ali su me iskulirali :D

 

Ali da, i mene smara to kad ne napisu cene paketa odmah, nego moras da se zamajavas i razgovaras sa njihovim prodavcima. Jbg.

Link to comment

zanimljiva dešavanja u Amazonu.

 

nedavno su objavili globalni povratak u ofis od 1. maja, gde zaposleni moraju da bar 3 dana nedeljno rade iz ofisa.

ovde ima sjajna analiza zašto to i kakve implikacije može da ima: https://blog.pragmaticengineer.com/amazon-return-to-office/

 

sinoć su objavili dodatnih 9000 otpuštanja. ovaj put, za razliku od prethodnih i za razliku od Googla, kače i svoj cloud department (AWS). to se do sada smatralo da se neće desiti zbog konstantnog rasta tog domena.

 

u lokalnim vestima: Microsoft ipak ne otpušta najavljenu gomilu ljudi (~1k) u Beogradu. navodno bilo je planirano ali su odustali, i smanjuju samo neke "pomoćne" pozicije.

Edited by Svarog
Link to comment

ne bi urnisalo, što?

udomili bi se svi ti ljudi negde. za verovatno manje plate nego što sad imaju.

što bi napravilo dalje kaskadu po firmama.

sve u svemu, preživeo bi domaći IT. outsource kuće bi verovatno spustile nešto cene ka strancima kako bi ostale konkurentne i prijemčive u ovoj ekonomskoj situaciji.

smanjene plate su najverovatniji ishod tako nečega.

 

vrati se na 48. stranu topika, gde smo prvi put spominjali ovo za MS. insajd je info, ali naravno okačio sam ga ovde uz ozbiljnu ogradu. cifra od 1K se izgleda odnosilo sveukupno na ljudstvo, uključujući i Ruse/Ukrajince koje je MS dovukao. ja ne znam koliko ljudi imaju, ali ne uzimaš zgradu TC Ušće ako imaš 200 ljudi.

 

inače, domaća fintech kuća (opet mi nešto glupo da spominjem ime) je pukla pre par nedelja. oko 100 inženjera je trenutno na tržištu. koliko znam, ok im ide udomljavanje, čak negde prelaze čitavi timovi zajedno. e sad, ti što ih uzimaju će navodno raditi cost optimizacije na drugoj strani, interno ili tako što seku outsource provajdere. ali 100 ljudi je premalo da ozbiljnije pomeri čak i beogradsko tržište.

Link to comment

Nije mi namera da ulazim u istinitost insajd informacija i nesto slicno, samo mi je cudno zvucalo jer znam da ovaj broj ljudi u MS u Beogradu nije tacan... Sa sve "pomocnim osobljem" i "dovucenim" strancima i dalje nema ni 800...

  • +1 2
Link to comment

ma sve ok, na kraj pameti ni meni nije branim neku informaciju koju ne mogu sam da proverim ili potvrdim. samo kažem gde bi bio rezon da mogu da imaju toliko ljudi, ako ne odmah onda bar kad napune zgradu.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...