Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

8 hours ago, radisa said:

Ma ima svega, ja sam imao takvo jedno iskustvo sa malom firmom, pre sad već 15 godina, da sma mislio nikad više u malu firmu...

 

Ali, eto sad, opet mislim, nema šanse da idem u veliku firmu, no ko zna šta nosi dan, a šta noć :)

 

sad kad pogledam unazad vidim patern u svojoj karijeri:

 

- enterprise, 3 do 4 godine... gde prvo uživam u uređenosti, gde imam jasno definisan path i taskove... dok se ne smorim u potpunosti zbog krutosti firme, birokratije na svakom koraku i nemogućnosti da se neke stvari promene, pa tech stack od kojeg ne mogu da se mrdnem...

- onda startup, 3 do 4 godine... živela sloboda! proaktivnost, kreativnost, adrenalin... dok me ne skrši umor od borbe sa sranjima koja smo nagomilali i konstantne brige da li će sutra postojati za firmu (od runde do runde investicija), nemanja radnog vremena...

- pa nazad u enterprise na 3-4 godine...

- pa startup 3-4 godine..

- GOTO 10

 

:D 

  • +1 3
  • Haha 4
Link to comment
31 minutes ago, Sammael said:

Eksterni su meni uvek bili mač sa dve oštrice. S jedne strane, obično možeš lako da ih primiš i isto tako lako da ih otkačiš. S druge strane, nisu vezani za tebe, nisu investirani u tvoje projekte, mogu i oni tebe vrlo lako da otkače. Nikada ne bih ništa kritično prepustio eksternim ljudima, niti bih dozvolio da mi oni drajvuju razvoj novih proizvoda/funkcionalnosti. 

 

Iako kapiram principski sta pises, mislim da je i za jedno i za drugo bitan tip licnosti i neki drugi faktori tipa koliko nekome lezi projekat itd. Ja recimo duze ostajem kao eksterni nego moj brat u firmama gde je na regularnom ugovoru. Ne sporim da je tvoje iskustvo ovako kako si bas opisao, ali i tu bih rekla da mozda ljudi koji se generalno vise vezuju sa same projekte i ne vole ceste promene posla, teze stalnim ugovorima a ne konsultantskim - ali kao sto rekoh i to je moz da bude ne mora da znaci, imo.

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, Svarog said:

 

sad kad pogledam unazad vidim patern u svojoj karijeri:

 

- enterprise, 3 do 4 godine... gde prvo uživam u uređenosti, gde imam jasno definisan path i taskove... dok se ne smorim u potpunosti zbog krutosti firme, birokratije na svakom koraku i nemogućnosti da se neke stvari promene, pa tech stack od kojeg ne mogu da se mrdnem...

- onda startup, 3 do 4 godine... živela sloboda! proaktivnost, kreativnost, adrenalin... dok me ne skrši umor od borbe sa sranjima koja smo nagomilali i konstantne brige da li će sutra postojati za firmu (od runde do runde investicija), nemanja radnog vremena...

- pa nazad u enterprise na 3-4 godine...

- pa startup 3-4 godine..

- GOTO 10

 

:D 

slično:

 

pre 20 godina mala firma, prvi posaoa, nije dugo trajalo

pa onda velika (zaostatak iz socijalizma)

pa mala, ona iz predhodnog maial, gde sam mislio, jbt, nikad više u firmu sa par zaposlenih...

pa velika

pa nešto srednje, ali to je kratko trajalo

pa sad već 10 godina, mala firma

 

svaki drugi posao 4+ godine, i to mi je interesantno isto...

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
55 minutes ago, Sammael said:

Eksterni su meni uvek bili mač sa dve oštrice. S jedne strane, obično možeš lako da ih primiš i isto tako lako da ih otkačiš. S druge strane, nisu vezani za tebe, nisu investirani u tvoje projekte, mogu i oni tebe vrlo lako da otkače. Nikada ne bih ništa kritično prepustio eksternim ljudima, niti bih dozvolio da mi oni drajvuju razvoj novih proizvoda/funkcionalnosti. 

zavisi od toga za šta uzimaš ljude...

 

Kod mene u grani, interni gotovo i da ne postoje, ako postoje, obično nemaju pojma... Zašto? Tebi neko treba da naprvi poprilično zajebane modele podataaka od ničega... Ti na tržišti ne možeš da nađeš čoveka koji to zna i hoće da dođe u firmu, za pare koja on traži... Dakle, razvoj mora da ti radi neko externo... Kad se završi implementacija, opet, možeš da plaćaš neku kintu tom ko ti je napravio da ti radi održavanje (jer je to sve živo, zauvek) i da znaš da zna šta radi, ili da uzmeš nekog junipora pa da uči i pokuša da nauči... Prva postavka je opet stabilinija (iako nosi neke rizike) jer u drugoj varijanti si najbeao kad junior nauči nešto i shvati da kao externi može da makne veću lovu, nego interno kod tebe, a ti nemaš u budžetu da mu daš toliko...

  • +1 1
Link to comment

Ja sam bio suviše inertan u karijeri.

 

Prva firma - 11 godina (mikro firma koja je narasla od 5 do 15 ljudi). Počeo kao developer, došao do leada, usput radio i prodaju, licenciranje, administraciju servera, delivery management, biznis analizu... dok nisam pukao totalno. Stvorili smo 5-6 veoma ozbiljnih informacionih sistema od nule, ali niko tu nije imao njuha i sposobnosti da gura rast i stalno smo tavorili i stagnirali.

 

Druga firma - skoro 10 godina (srednja firma, deo u kome sam bio porastao sam po sebi sa 50 na 300 ljudi). Primljen kao konsultant, odmah prebačen da budem Project Manager, radio i razvoj, QA, support, biznis analizu, vodio x timova ljudi istovremeno u više država, radio presales, bio Product Manager za dobar deo next gen platforme koju smo razvijali. Mikromenadžment i sindrom srpskog gazde par excellance, iako nije srpska firma.

 

Treća firma - malo više od godinu i po dana (megakorporacija, 600+ ljudi u BGD, 70000 u svetu). Primljen kao... recimo product owner (pozicija besmislena), radio na jednom projektu koji nikuda nije vodio gde su angažovani contractori, prebačen na drugi projekat gde su takođe angažovani contractori gde mi je svašta obećano što zbog jezive birokratije i sporosti nije ispunjeno. Najmanje radio product management, najviše line management i project management, i bavio se politikom. 

 

Četvrta firma - stay tuned ;)

Link to comment
3 minutes ago, radisa said:

zavisi od toga za šta uzimaš ljude...

 

Kod mene u grani, interni gotovo i da ne postoje, ako postoje, obično nemaju pojma... Zašto? Tebi neko treba da naprvi poprilično zajebane modele podataaka od ničega... Ti na tržišti ne možeš da nađeš čoveka koji to zna i hoće da dođe u firmu, za pare koja on traži... Dakle, razvoj mora da ti radi neko externo... Kad se završi implementacija, opet, možeš da plaćaš neku kintu tom ko ti je napravio da ti radi održavanje (jer je to sve živo, zauvek) i da znaš da zna šta radi, ili da uzmeš nekog junipora pa da uči i pokuša da nauči... Prva postavka je opet stabilinija (iako nosi neke rizike) jer u drugoj varijanti si najbeao kad junior nauči nešto i shvati da kao externi može da makne veću lovu, nego interno kod tebe, a ti nemaš u budžetu da mu daš toliko...

 

Modele podataka za šta? OLTP ili OLAP? 

Link to comment

Domino efekat. Verovatno da u dosta firmi i nije neophodno da bude masovnih otpuštanja, ali lakše je dići profit otkazima koje se umesto lošim poslovanjem i planiranjem u ovom kratkom vremenskom roku mogu pokriti sa "Takvo je trenutno tržište/poslovna klima i svi to rade"

  • +1 4
Link to comment
  • 2 weeks later...
13 hours ago, Sammael said:

Poslednji radni dan u FISu danas, od 1.3. krećem u nove radne pobede.

 

FIS preporučujem ako vas ne zanimaju posebno rezultati, hoćete negde da na miru uz pivo i pikado krckate do penzije.

Kad si trazio java developera, jel bilo za FIS ili novu firmu?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...