Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

51 minutes ago, Svarog said:

vezano za te uslove rada koje inženjeri traže i njihovu probirljivost... godinama već radim u setapu, u raznim firmama, gde HR i ja radimo prvo scan intervju gde, između ostalog, tražimo "red flags" kod kandidata pre nego što ih pustimo dalje na tehničke intervjue. standardno eliminišem ljude ako nakon naše silne priče o projektu, o organizaciji rada, o tehnologijama, o članovima i senioritetu tima, pa nakon što i prođemo transparentno sve probleme koje imamo... nakon svega toga... kada kandidat pita koji će laptop da ima, da li može da bira stolicu i monitor, da li dobija budžet za home office... ne zato što su to pogrešne stvari same po sebi, već zato što su neprimerene trenutku...m jbt, od svega što si čuo tebe interesuje laptop koji ćeš da koristiš?! mrš.

 

 

Za IT poziciju u firmi gde mi radi suprug, intervjuisali su jednog momka i jedna d prvih stvari koje je trazio mozda ne bas na intervjuu ali svakako u pocetnoj fazi je neki najskuplji macbook da mu se uzme, znam da je suprug kolutao ocima.
Decko je bio potpuno nesposoban kasnije da bilo sta sustinski doprinese na projektima.

Link to comment

 

32 minutes ago, Svarog said:

 

to što je prvo-drugo pitanje koje kandidat nama postavi.

totalno pomeren fokus sa bitnih stvari kao što su projekt (odnos sa klijentom, stabilnost proizvoda, tip taskova, da li se radi on-call), tim (senioritet, ko testira, ko radi release), tehnologije, mogućnosti za napredovanje, koliko ima slobode da predlaže implementaciona rešenja...

ne, jbt, laptop je najbitniji.

naravno da ćemo u nekom trenutku, mi obično šaljemo mail/pdf nakon prvog intervjua, objasniti sve što se tiče opreme i benefita.

 

Dobro OK ako je prvo, drugo pitanje i ic interesovanja za core struku, razumem. Mozda nema iskustva sa foliranjem na intervjuima. Imas ih koji su to doveli do savrsenstva, a rezultate bas i ne.

 

Da ti pojasnim sta mislim.

 

Dobijes coveka recimo 2m i 120kg. Sigurno mu ne pase ista stolica ili sta vec kao nekom 20cm nizem i 30kg laksem. Neko mozda ima alergiju. Nekome zbog vida treba mozda drugaciji monitor.
 

Recimo da deo predstavljanja firme moze da bude i to da firma vodi racuna o takvim stvarima, pre nego sto oni dodju u situaciju da postavljaju banalna pitanja.
I kao sto firma/poslodavac juri red flegove, tako i oni sto su u potrazi za poslom imaju red flegove ako mogu da iole biraju

 

Ovako bude ko kad CrnogoracTM muva ribu, pa se ona usudi da joj se nesto ne svidja.

 

Svakako da svako ima svoj sistem i svakako da tvoj funkcionise za vas ako donosi rezultate u tom okruzenju.

 

Ali bi za drugo okruzenje morao da bude malo rafiniraniji. Sretala sam i napolju one koji ocigledno misle da ces zbog toga sto si imigrant da prihvatis manje, pa se iznenade da to nije bas tako. Provale se na intervjuu i intervju jeste dobro mesto za to. 

 

Nemam zelju za nekom nategnutom raspravom, samo pokusavam da dam drugaciju perspektivu. Mozda pomogne, odmoci nece. Zbog nacina kako smo odgajani ostanemo uskraceni za istu pa neke stvari vidimo kroz krivo ogledalo ukoliko ne susretnemo drugacije i pokusamo da razumemo zasto je tako.

 

U svakom slucaju hvala za odgovor.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

mislim da se razumemo.

kad se nešto ovako napiše zvuči previše uprošćeno i kruto. a uvek postoji neki kontekst u realnosti.

uglavnom ta (neadekvatna) pitanja ne dolaze niotkuda već je jasno tokom intervjua da kandidat nema rezone koje mi želimo. (često taj fokus na materijalne aspekte i uslove ide u paru sa frekventnim menjanjem poslova što je već u čitanju CVa vidljivo).

taj koji ima problema sa vidom ili kilažom će sigurno to pitanje za laptop/stolicu postaviti na drugačiji način.

veruj mi, nakon ovoliko godina intervjuisanja namirišeš koga želiš a koga ne :D 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Svarog said:

 (često taj fokus na materijalne aspekte i uslove ide u paru sa frekventnim menjanjem poslova što je već u čitanju CVa vidljivo).

 

Često menjanje poslova je pokazatelj da je kandidat nesposobna budala ili da je neko ko ce posle par meseci da ode jer je negde dobio 200e vise, a ti si bacio to vreme na obuku i tesko da ces dobiti nesto od takvog kandidata...

 

Bežati od takvih...

Link to comment
6 minutes ago, radisa said:

Često menjanje poslova je pokazatelj da je kandidat nesposobna budala ili da je neko ko ce posle par meseci da ode jer je negde dobio 200e vise, a ti si bacio to vreme na obuku i tesko da ces dobiti nesto od takvog kandidata...

 

Bežati od takvih...

 

generalno se slažem.

ali imao sam slučajeve da naletim na par ljudi, čak i jedan moj blizak kolega je u toj grupi, koji baaaaš nisu imali sreće sa izborom firmi. negde je užasno stanje/atmosfera, negde odu pa se to raspadne za par meseci jer pukne biznis... 

zato mi je ok da bar čujem čime to objašnjavaju u svom CVu.

Edited by Svarog
  • +1 2
Link to comment
19 minutes ago, Sammael said:

Screenshot_20230210_182815_LinkedIn.thumb.jpg.3c31387a63630731aad62f66bddfe152.jpg

 

Edit: vrv bolje na strukovni humor da se prebaci

 

 

Ne ne, bolje ovde! Mislim, PM nije čak ni struka :laugh: :D

 

Šalim se!!!

 

Imam dobru, istinitu (sa izmenama zarad zaštite) priču na temu stripa.

 

*  *  *

 

(P)M - "rani korisnici su nedvosmisleno ukazali na to da su im leaderboard, direktna naplata preko stripe i xy najbitniji, svi konkurenti imaju slične stvari ali retko koji ima sve to zajedno,  imamo jasan plan kako bi mogli da igramo na tom polju, treba nam xy nedelja i napravićemo primetan skok i mnogo bolje gađati našu nišu"

 

Founder - "sinoć sam se probudio u tri, boleo me stomak jer osećam vatru kakvu vi ne razumete, ja živim ovaj product, čitao sam xyz koji je pravi car, pa sam mu pisao i platio puno da mi kaže kako je ono što je u meni ono što će me voditi uspehu, što sam i sam znao, jer sam mnogo proživeo i video i strašno sam pametan, ovo sve vaše je x, mi pravimo raspored komunikacija u samoj aplikaciji sa  najkompleksnijim mogućim pravilima (pored živog i zdravog calendly-A), go go go"

 

*  *  *

 

3 months latter - pa što ideš, baš sam mislio da radimo dobro.

 

 

  • Haha 1
Link to comment

Ja sam dobio danas prvi put u karijeri meeting expectations. Pitam seficu koja ne zna field u kojem radimo, ne razume tehnologiju koju koristimo, ne zna moj odnos sa peers i sa externim contractorima zasto samo meeting expectations. I kaze jer je pitala mog klijenta koliko je zadovoljan i da je to njoj jedino bitno. Taj isti klijent odgovara na email jednom sedmicno i vec godinu dana ne moze da odluci bukvalno nista. Jos je jace sto klijent zbog manjka performansi napusta poziciju u septembru. Inace ovo joj je prvi menadzerski posao i vodi se pazi sad principima Amazona. 

  • Tužno 2
Link to comment
2 hours ago, bags said:

Ja sam dobio danas prvi put u karijeri meeting expectations. Pitam seficu koja ne zna field u kojem radimo, ne razume tehnologiju koju koristimo, ne zna moj odnos sa peers i sa externim contractorima zasto samo meeting expectations. I kaze jer je pitala mog klijenta koliko je zadovoljan i da je to njoj jedino bitno. Taj isti klijent odgovara na email jednom sedmicno i vec godinu dana ne moze da odluci bukvalno nista. Jos je jace sto klijent zbog manjka performansi napusta poziciju u septembru. Inace ovo joj je prvi menadzerski posao i vodi se pazi sad principima Amazona. 

Šta je meeting expectations? Brza Gugl pretraga me nije učinila ništa pametnijim :(

Link to comment
1 minute ago, Zverilla said:

Šta je meeting expectations? Brza Gugl pretraga me nije učinila ništa pametnijim :(

Pa valjda u fazonu dovoljan 2 / dobar 3. ispunjava ocekivanja ali ne vise od toga?

Link to comment
3 hours ago, Sammael said:

 

Edit: vrv bolje na strukovni humor da se prebaci

E al srecni su oni kojima upper mgmt moze nesto smisleno da kaze, a ne kao ovaj founder sto se budi u 3 ujutru sa vizijama. Jer ni iskljucivo pitanje korisnika i ceskanje jajaca istima ne vodi dalje bez plana ili smislene vizije, a to se retko radi u komitetu.

Link to comment
2 hours ago, bags said:

Ja sam dobio danas prvi put u karijeri meeting expectations. Pitam seficu koja ne zna field u kojem radimo, ne razume tehnologiju koju koristimo, ne zna moj odnos sa peers i sa externim contractorima zasto samo meeting expectations. I kaze jer je pitala mog klijenta koliko je zadovoljan i da je to njoj jedino bitno. Taj isti klijent odgovara na email jednom sedmicno i vec godinu dana ne moze da odluci bukvalno nista. Jos je jace sto klijent zbog manjka performansi napusta poziciju u septembru. Inace ovo joj je prvi menadzerski posao i vodi se pazi sad principima Amazona. 

 

bas sam danas dobio evaluaciju od klijenta, nikad vise outstanding, ostalo proficient (to bi bilo exceedeng expectations) kako technical tako i behavioral 

na kraju komentar da je klijent rekao da odavno nije video takav passion in work and problem solving

ovo mi je druga evaluacija kod ovog klijenta, prva je bila skoro na istom nivou, ali ne tako izdasna

dugo vremena pre toga klijent (jedan drugi) nije davao evaluaciju uopste, ili je bila izuzetno kratka, i trazili me da se samoevaluiram

nije mi strano, ali jbg, nekako mi to ne ide ... ono ... hvalite me moja usta kada nece nicija

tu ja sve stavljam meeting expectations i kazem lepo da me ne interesuje taj tip evaluacije :D 

 

 

Link to comment
1 hour ago, cedo said:

bas sam danas dobio evaluaciju od klijenta, nikad vise outstanding

 

Nekom meso nekom sarma. :)

 

Moje misljenje je da ne moze klijent odrediti koliko je u celini moj rad dobar. Bez obzira sto su to uglavnom ljudi sa sjajnim naucnim backgroundom oni jednostavno nemaju iskustva i znanja kako izgurati kompleksan development projekat. Dodatni je problem sto su oni iz iste divizije kao i ja. U normalnim firmama to bi trebalo da je olaksanje ali kod nas je to lose lose situacija jer omogucava nesposobnim da uvek krivi druvu stranu.

 

Client orientation treba biti samo jedna komponenta kod evaluacije. Druge bitne stvari koje treba da uticu su  kako radis sa drugim timovima, kako sa svojim kolegama, da li si pouzdan sa rokovima, da li pratis trendove itd. Klijent retko moze da ima uvid u to. I ti mu npr. mozes isporuciti nesko ocajno resenje ali on je zadovoljan jer nije svestan koliko je lose.

 

Puno je teze biti dobar nadredjeni nego sto ljudi misle bez obzira na svu dostupnu literaturu i treninge.

Edited by bags
  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...