Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Ja sam radila u firmi dve godine, na spratu su bila tri toaleta, jedan muski jedan zenski i jedan mesoviti (inicijalno su bila dva zenska, po logici da zenema u principu treba vise vremena sta li, pa se muskarci zalili na diskriminaciju (ne salim se) i onda je taj treci ustanovljen kao mesoviti, sto je sve nebitno za pricu jer mi je taj bio najdalji i prevashodno sam koristila ovaj zenski).

 

Elem dve godine pesma i poezija. I pocne nakon toga da ostaje masakr u zenskom. Ja bukvalno kad vidim samo se okrenem besno i odem, dok jednom nisam skontala jednu koleginicu koja je kako ja izlazim ona usla, i ukapiram sta ce da zatekne posle 'mene'... Elem ne bas zivotno najbitnije pitanje ali svakako vrlo frustrirajuce.Jednom u ofisu jos jedna koleginica ispizdi pred svima, pa onda konstatuje to je pocelo od Aprila, koga su ono bese sve tad zaposlili (fuf malo olaksanje). Izleti ova iz kanca posle tog ranta da lepi neke plakate po WCu, jer je bila zena od akcije : D a zajdnicki kolega kome nije bilo prijatno ovu da pita o cemu se to ustvari radi pita onda mene. I ja mu u kratkim crtama objasnim, on naravno crkne na moju dilemu, i kaze o pa dobili ste shit fantoma :ph34r:

Eto nisam ni znala da i to ima ime.

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
4 hours ago, bags said:

 

Verovatno manje u zadnjih 6 meseci ali generalno postoje likovi koji imaju cvrste stavove. :)

 

Par prijatelja je napustalo solidne firme zbog sledecih razloga:

 

- Prelazak na MS platformu (Outlook, Sharepoint, TFS  umesto Gmail, Atlassian proizvoda)

- Prelazak na Jiru sa redmine (doduse startup a brzo je nasao drugi posao tako da to mozda bas i nije uzrok)

- Migracija sa AWS na Oracle cloud

- i apsolutni pobednik koji je otisao iz vrhuske firme zbog cetki za wc solju i loseg antivirusa. :D

 

Kod mene u firmi se vrtelo na sve strane. 

Prvo bio Skajp, pa prelazak na interni app, pa Slack, pa Zoom i drugi interni i evo sada hibrid interni za sastanke a slack za chat.

 

Zendesk sve vreme tu, a Quickbase je zamenjen sa Salesforce.

 

Najluđe je bilo kada se vrtelo sa MS na G Suit i onda opet nazad na MS ali nije niko zbog tih promena odlazio.

Link to comment
15 minutes ago, Mel said:

 

 

Elem dve godine pesma i poezija. I pocne nakon toga da ostaje masakr u zenskom. Ja bukvalno kad vidim samo se okrenem besno i odem, dok jednom nisam skontala jednu koleginicu koja je kako ja izlazim ona usla, i ukapiram sta ce da zatekne posle 'mene'... Elem ne bas zivotno najbitnije pitanje ali svakako vrlo frustrirajuce.Jednom u ofisu jos jedna koleginica ispizdi pred svima, pa onda konstatuje to je pocelo od Aprila, koga su ono bese sve tad zaposlili (fuf malo olaksanje). Izleti ova iz kanca posle tog ranta da lepi neke plakate po WCu, jer je bila zena od akcije : D a zajdnicki kolega kome nije bilo prijatno ovu da pita o cemu se to ustvari radi pita onda mene. I ja mu u kratkim crtama objasnim, on naravno crkne na moju dilemu, i kaze o pa dobili ste shit fantoma :ph34r:

Eto nisam ni znala da i to ima ime.

 

 

Auh, @April šta ti je rekla? :ph34r:

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, bags said:

 

Verovatno manje u zadnjih 6 meseci ali generalno postoje likovi koji imaju cvrste stavove. :)

 

Par prijatelja je napustalo solidne firme zbog sledecih razloga:

 

- Prelazak na MS platformu (Outlook, Sharepoint, TFS  umesto Gmail, Atlassian proizvoda)

- Prelazak na Jiru sa redmine (doduse startup a brzo je nasao drugi posao tako da to mozda bas i nije uzrok)

- Migracija sa AWS na Oracle cloud

- i apsolutni pobednik koji je otisao iz vrhuske firme zbog cetki za wc solju i loseg antivirusa. :D

 

 

Hm... ako je u pitanju devops/cloudops koji se zestoko ispraksovao na AWSu onda mogu da razumem. Ja sam na primer VMware freak i iako pored toga imamo neki Nutanix u firmi, zabilazim ga evo vec 3 godine. 

Link to comment

BTW moja firma odlucila da ukine lokalni HR koji je sve ove godine radio ko zmaj, non stop neke nove ideje, neki novi benefiti i ne tako nebitno - zagarantovano povecanje plate svake godine u skladu sa inflacijom. 

 

Pogadjate, prvo su nam to ukinuli iz sada nadleznog globalnog HRa. Za sad je javna tajna, ceka se da se ozvanici pa da krene fajt i/ili egzodus.  

  • Tužno 1
Link to comment
2 hours ago, djeneralche said:

Od svih aplikacija koje sluze za komunikaciju Teams je najvece djubre.

A zasto ? Mene bas zanima, a nisam koristio druge, osim skajpa . Ono sto ja vidim je da jede resurse kao lud. Sta jos to drugi imaju, a teams ne ?

Link to comment
9 minutes ago, Lezilebovich said:

A zasto ? Mene bas zanima, a nisam koristio druge, osim skajpa . Ono sto ja vidim je da jede resurse kao lud. Sta jos to drugi imaju, a teams ne ?

Ja imam specificno okruzenje, virtuelna masina na kojoj nemam prava bilo sta da instaliram i od svega sto imam najvise provlema imam sa Teamsom, ne mogu da sherujem ekran, cesto na sastancima moram da se ponovo nakacim jer nemam audio, ukratko najvise problema od svih koje sam koristio. Skype pre 3, 4 godine se bio raspao, isto tesko djubre ali su uspeli da ga oporave. Koristio sam i google meet, zoom, slack, i jos par njih.

  • +1 1
Link to comment

vezano za te uslove rada koje inženjeri traže i njihovu probirljivost... godinama već radim u setapu, u raznim firmama, gde HR i ja radimo prvo scan intervju gde, između ostalog, tražimo "red flags" kod kandidata pre nego što ih pustimo dalje na tehničke intervjue. standardno eliminišem ljude ako nakon naše silne priče o projektu, o organizaciji rada, o tehnologijama, o članovima i senioritetu tima, pa nakon što i prođemo transparentno sve probleme koje imamo... nakon svega toga... kada kandidat pita koji će laptop da ima, da li može da bira stolicu i monitor, da li dobija budžet za home office... ne zato što su to pogrešne stvari same po sebi, već zato što su neprimerene trenutku...m jbt, od svega što si čuo tebe interesuje laptop koji ćeš da koristiš?! mrš.

 

  • +1 5
Link to comment
6 hours ago, francuski sobar said:

Ja sam jednom bio u prilici ta biram koga zaposliti, nije HR niti šef nego eto konsultant da sastavim tim na projektu, jedini diskretni uslov mi je bio da koriste Total Commander, mnogi školovan i dobar kandidat je otpo.

 

Total Commander instaliram na mašinu pre no operativni sistem

To je must have

  • +1 5
Link to comment

@Svarog

 

Cak iako ima dobar razlog za trazenje, van da se to percipira kao razmazenost? Deo toga sto si izlistao su standardne stvari, mozda bi trebalo da su izlozene kao appendix u vasem predstavljanju firme i radnog okruzenja.
 

Nije bas koja vrsta kornfleksa ima u kuhinji.

 

Sta smatras pod primerenim trenutkom?

 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, djeneralche said:

Ja imam specificno okruzenje, virtuelna masina na kojoj nemam prava bilo sta da instaliram i od svega sto imam najvise provlema imam sa Teamsom, ne mogu da sherujem ekran, cesto na sastancima moram da se ponovo nakacim jer nemam audio

Ovo sa sherovanjem ekrana na vm mi cudno...

 

Share meni radi ok, ali ne moze da se upravlja na vm, samo share...

 

Ovo sa audiom mi se desi ako menjam uredjaj u toku sastanka...

 

Mislim, trenutno 90% komunikacije imam na teamsu i nemam zamerki, meni skroz ok... Ni to sa resursima ne vidim nesto da mi je problem...

Edited by radisa
  • +1 2
Link to comment

Meni se dešava da Teams baguje zbog drugih servisa ili appova, naročito firewalla i VPNa. Msm sve te Electron aplikacije su mi po definiciji neoptimizovano đubre, Teams makar ima dosta dobar background noise cancelation.

Link to comment
23 minutes ago, Moonwalker said:

@Svarog

 

Cak iako ima dobar razlog za trazenje, van da se to percipira kao razmazenost? Deo toga sto si izlistao su standardne stvari, mozda bi trebalo da su izlozene kao appendix u vasem predstavljanju firme i radnog okruzenja.
 

Nije bas koja vrsta korfleksa ima u kuhinji.

 

Sta smatras pod primerenim trenutkom?

 

 

to što je prvo-drugo pitanje koje kandidat nama postavi.

totalno pomeren fokus sa bitnih stvari kao što su projekt (odnos sa klijentom, stabilnost proizvoda, tip taskova, da li se radi on-call), tim (senioritet, ko testira, ko radi release), tehnologije, mogućnosti za napredovanje, koliko ima slobode da predlaže implementaciona rešenja...

ne, jbt, laptop je najbitniji.

naravno da ćemo u nekom trenutku, mi obično šaljemo mail/pdf nakon prvog intervjua, objasniti sve što se tiče opreme i benefita.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...