Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

1 hour ago, Zverilla said:

Šta je meeting expectations? Brza Gugl pretraga me nije učinila ništa pametnijim :(

 

Imamo not meeting, meeting i exceeding expectations. Ja sam vec par godina bio ovaj zadnji i teoretski bi trebalo da ti to otvori put za neku promociju.U nasem slucaju moras aplicirati  za visu poziciju i onda  proci testove i intervjue i ako si bio exceeding na trenutnoj poziciji uspeces.

 

Meeting expectations je na papiru isto ok. Znaci radis onoliko koliko se od tebe ocekuje i ispunjavas redovno zadatke/obaveze. Problem sto u stvarnosti ako imas puls ti si vec ta kategorija. Znaci bukvalno ako ne napravis neko epsko sranje bices taj nivo. 

 

Cinjenica je da mozda nisam "grizao" kao prethodnih godina ali opet sam  gurao projekte gde su pre mene kolege odustajale posle par meseci i trazili premestaj. Mislim takodje da ima ogranicenje na ovu exceeding tipa 1/3. Moze biti i da nisam dovoljno promovisao sta sam uradio jer mi je to isto kao kod @cedo bas onako bljak.

 

  • Hvala 1
Link to comment

U mojoj prošloj firmi su imali isto to - meeting, not meeting i exceeds.

E moj problem je bio taj što su te evaluacije povezane i sa povišicama.

Recimo not meeting nema povišice, meets je 1-3% i exceeds 4-6%.

 

I daju mi određeni budžet. I naravno taj budžet je uvijek toliki da jedva mogu da pokrijem i nađem prostora za jedan "exceeds" u timu. I onda pokušavaš da nađeš ravnotežu, da poguras nekad jednog inženjera, nekad drugog a da su svi zadovoljni, i to definitivno nije lako.

 

E ako imaš samo jednog superstara lakše je, ali ako ih imaš više biće bagsova koji se žale na nekom forumu. 🤣

  • +1 1
Link to comment

Postoji to nesrećno ocenjivanje po normalnoj raspodeli gde se očekuje da najveći broj zaposlenih bude "meeting" odnosno "successful." Problem je kad se to forsira unutar tima gde su, recimo, svi super. Problem je i kad se forsira na nivou tima, tako da može da se desi da u timu koji ništa ne radi bude "exceptional" koji je gori od onog koji je "needs improvement" u drugom timu a pokidao se od posla.

 

Korporativni bullshit najgore vrste. Ako ja nekad budem neka vlast™, daću jasne ciljeve i planove zaposlenima, edukovati menadžere kako da razgovaraju s njima i transparentno organizovati proces povišica. 

 

Evo, sad pročitah da će moja trenutna firma da se najverovatnije pocepa, to je jedan od tri scenarija za koje sam skorije čuo. A sve se dešava usred perioda za povišice koji je već pomeren i niko pojma nema da li će biti budžeta ili neće. Srećom pa ne planiram da se zadržavam...

Edited by Sammael
Link to comment
14 hours ago, bags said:

 

Imamo not meeting, meeting i exceeding expectations. Ja sam vec par godina bio ovaj zadnji i teoretski bi trebalo da ti to otvori put za neku promociju.U nasem slucaju moras aplicirati  za visu poziciju i onda  proci testove i intervjue i ako si bio exceeding na trenutnoj poziciji uspeces.

 

Meeting expectations je na papiru isto ok. Znaci radis onoliko koliko se od tebe ocekuje i ispunjavas redovno zadatke/obaveze. Problem sto u stvarnosti ako imas puls ti si vec ta kategorija. Znaci bukvalno ako ne napravis neko epsko sranje bices taj nivo. 

 

Cinjenica je da mozda nisam "grizao" kao prethodnih godina ali opet sam  gurao projekte gde su pre mene kolege odustajale posle par meseci i trazili premestaj. Mislim takodje da ima ogranicenje na ovu exceeding tipa 1/3. Moze biti i da nisam dovoljno promovisao sta sam uradio jer mi je to isto kao kod @cedo bas onako bljak.

 

Fala za objašnjenje 

 

Nisam skapirao da je u pitanju review, google mi davao nešto poput "kako se spremiti za sastanak i koja su očekivanja od toga" pa me je em dodatno zbunio , em me oterao na pogrešnu stranu :)

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Lezilebovich said:

Otkazi u Microsoftu potkacise i Srbiju ... i oni du u nekom smanju menadzment nivoa. Ode i ovdasnji CTO i direktor development centra.

Da li mozda znas da li je CTO bas otpusten ili samo prekomandovan? Ako ne da pitam dalje.

Link to comment

da, Cvetkovic. 
Ja sam razumeo da je bas otpusten, ali to je bilo u okviru price o njegovoj zeni i njenom poslu, pa nisam ulazio dalje u detalje. Osoba koja je to rekla radi u MSu, trebalo bi da zna.

 

edit : da se razumemo, nisam to cuo od njega ili nekog ko mu je ultra blizak, pa i dalje postoji mogucnost da nije istina, naravno

 

Edited by Lezilebovich
  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, Lezilebovich said:

da, Cvetkovic. 
Ja sam razumeo da je bas otpusten, ali to je bilo u okviru price o njegovoj zeni i njenom poslu, pa nisam ulazio dalje u detalje. Osoba koja je to rekla radi u MSu, trebalo bi da zna.

 

Hvala. Bas cudno.

Link to comment

I jos jedna logicna stvar - otpustaju se recruiteri. Jedno vreme je bila neverovatna potraznja za HRom, a sada, jebiga, ne trebaju vise. HTEC je imao neki ogroman broj ljudi u HRu 

  • +1 2
Link to comment

Meni bukvalno juče stigao mejl na linkedinu od Levi-ja.

Za HTEC bivši kolega je bio bez projekta od NG. Ali kaže da je bio na klupi, nije pominjao otpuštanja. Ali je on sam našao nešto drugo.

  • +1 1
Link to comment

Za sve 3 outsource firme, otpuštaju one koji su bili na klupi. Meni je ceo taj model bio sulud, ljudi mesecima sedeli besposleni "za svaki slučaj."

 

E sad, jel ne beše Endava dobila neke subvencije pre neku godinu?

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...