Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Pa ja sam i dalje pod utiskom da su plate u BG nize od plata u Austriji, Nemackoj, Svajcarskoj, Danskoj. Mada vidim da ti imas drugacije misljenje, ok rastu plate i u BG ali ako se uzme medijana mislim da je to nize, i to dosta. Doduse i neki troskovi su nizi.

Link to comment

Tesko je porediti zbog puno faktora u igri cak i slicne zemlje.

 

Moj utisak je da su BG, NS, Sofia i Kijev ( pre rata) bili puno bolje opcije od zapadne evrope (FRA, AT, GER, UK).  Prag, Krakov i Varsava su negde izmedju.

 

Govorim o apsolutnim platama bez uzimanja troskova zivota.

 

 

  • +1 3
Link to comment

Mozes racunati do 80k bruto godisnje sto dodje neto 12 x 3.448,48 EUR + 2 x 4.489,04 €.

Ima ogroman broj firmi koji ne da preko 65k ako nisi u menadzmentu a opet ima i dosta ljudi sto nisu menjali poslove zadnjih 5,6 godina pa su oko 50k.

 

Mozes eventualno doci na 90k-95k ako znas izuzetno dobro biznis ili imas neko specificno znanje (recimo Kafka se bas puno trazi)

Nemacki isto bas puno znaci. Ako tek dolazis iz inostranstva verovatno racunaj sa 20,30 % manje.

 

Ovde ima kalkulator https://bruttonetto.arbeiterkammer.at/

Edited by bags
Link to comment

60-65k bruto plata, sto je oko 4000 neto je odlicna plata za BG, prosek je ipak nizi. Onih par firmi koje sam nabrojao imaju i vece od 65k ali ponovicu, to je ipak manji deo ponude i dosta zavisi od znanja i iskustva. Pricam o 10+ godina iskustva. Platu od 90K ima mozda 1% ljudi u Srbiji. To su oni koji su primali uplate na pausalne racune, posle otvarali doo i jos uvek imaju olaksice i skoro celu sumu isplacuju bez doprinosa ali i to istice ove godine. Inace ima dosta ljudi koji rade po dva posla, neki bezvezni za manju platu i plus pored toga nadju nekog klijenta npr iz Amerike i rade poslepodne. Oni imaju i preko 90K ali to su ipak dva posla.

Link to comment

Neki BG neto prosek pre ovih najnovijih događanja bi bio:

 

Junior 1200-1800 (tražili su mi i preko 2)

Medior 1800-2500 (znam da ima firmi gde su dobijali i 3)

Senior 2500-4000 (4+ za super seniore i one gore navedene firme gde je išlo i do 8)

 

Ironično je što su menadžerske plate često ispod ovoga pa imamo paradoksalnu situaciju da pseudosenior sa 5 godina iskustva koji je promenio 4 firme i realno nema dubinsko znanje bilo čega više zarađuje od menadžera odgovornog za projekat ili proizvod.

  • +1 6
Link to comment

U Austriji juniori imaju više, 1200x12 verovatno da nije ni moguće zbog kolektivnih ugovora. 1800x12 je neki minimum sa masterom.

 

Zato je jako teško kao developer imati 50k neto godišnje, to je neki maksimum za tu poziciju i retko ko to ima. Sistem arhitekte u proseku imaju više od developera, ali je plafon sličan. 

 

Od čisto tehničkih zanimanja, u velikim firmama koje dobro plaćaju senior key experti ili tzv. principali mogu da dođu i do 70k neto, ali tu pričamo o dvocifrenom broju ljudi na recimo 50-100k zaposlenih. 

Link to comment
On 2. 3. 2023. at 19:02, Sammael said:

Neki BG neto prosek pre ovih najnovijih događanja bi bio:

 

Junior 1200-1800 (tražili su mi i preko 2)

Medior 1800-2500 (znam da ima firmi gde su dobijali i 3)

Senior 2500-4000 (4+ za super seniore i one gore navedene firme gde je išlo i do 8)

 

Ovo boldovano je nadrealnije od onih reklama i bilborda IT Akademije što vise po gradu. Junior koji traži/dobija 2K eura platu, ne znaš da l je luđi on ili poslodavac. 

  • +1 1
Link to comment

Ovi mladi iz firme su se valjali od smeha kad smo mi veterani pričali kakve su bile početne plate pre 15ak godina. Najjača priča koju sam čuo, od kolege iz druge firme, je o dečku koji je bio zainteresovan za praksu, treća godina faksa i tražio da bude tretiran kao medior, kakva praksa, već znam dva frejmvorka i imam tri fakultetska projekta.

  • Wub 1
  • Haha 1
  • Tužno 1
Link to comment
On 2. 3. 2023. at 16:57, Lezilebovich said:

Olaksice istekle prosle godine :(

Nisu, ima još do 2025. Svakako se od sledeće godine onima koji rade za inostranstvo, a imaju preko 70k bruto godišnje više isplati da rade kao frilenseri nego DOO. 

Link to comment
On 2. 3. 2023. at 19:30, Heaviside said:

U Austriji juniori imaju više, 1200x12 verovatno da nije ni moguće zbog kolektivnih ugovora. 1800x12 je neki minimum sa masterom.

 

Zato je jako teško kao developer imati 50k neto godišnje, to je neki maksimum za tu poziciju i retko ko to ima. Sistem arhitekte u proseku imaju više od developera, ali je plafon sličan. 

 

Od čisto tehničkih zanimanja, u velikim firmama koje dobro plaćaju senior key experti ili tzv. principali mogu da dođu i do 70k neto, ali tu pričamo o dvocifrenom broju ljudi na recimo 50-100k zaposlenih. 

Austrija bas nije idealno mesto za IT,Nemacka i Holandija su sigurno iznad. Ja sam video da  je Dynatrace placo 38k brutto godisnje,bas smesno uzimajuci u obzir troskove zivota.

Link to comment
Just now, Miki_belavista said:

Austrija bas nije idealno mesto za IT,Nemacka i Holandija su sigurno iznad. Ja sam video da  je Dynatrace placo 38k brutto godisnje,bas smesno uzimajuci u obzir troskove zivota.

To je manje-više standardna plata za totalnog početnika sa masterom ovde. 27600 neto godišnje (oko 12×1950 + 2x2120 obavezna 13. i 14. plata).

 

Slažem se da nisu neke plate ovde, ne samo u IT-ju. Austrija je dobra iz drugih razloga, a pare su samo OK. Mada za totalne početnike je 28k godišnje po meni zapravo odlično, ali plata malo raste kasnije u poređenju sa nekim drugim zemljama. Ubicama seniorima se nikako finansijski ne isplati Austrija. 

Link to comment
1 hour ago, Heaviside said:

To je manje-više standardna plata za totalnog početnika sa masterom ovde. 27600 neto godišnje (oko 12×1950 + 2x2120 obavezna 13. i 14. plata).

 

Slažem se da nisu neke plate ovde, ne samo u IT-ju. Austrija je dobra iz drugih razloga, a pare su samo OK. Mada za totalne početnike je 28k godišnje po meni zapravo odlično, ali plata malo raste kasnije u poređenju sa nekim drugim zemljama. Ubicama seniorima se nikako finansijski ne isplati Austrija. 

kolko se secam to je bio medior level.
Sto se Austrije tice,slazem se imam prijatelje tamo. Kazu da je nekada i obicna plata gastosa imala vecu kupovnu moc,mislim da se sad svugde oseca konkurencija Kine i Indije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...