Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

On 21. 2. 2024. at 15:50, bags said:

Mali update iz Austrije:

 

Trziste je totalna katastrofa za juniore. Situacija je toliko losa da nikad vise ljudi nije ostalo na doktorskim i ima nemali broj koji volontira ili radi prakticno full poziciju a za platu interna.

 

Za 1st line menadzere postaje isto gusto. Sve ih vise pritiskaju odozgo sa max glupavim KPI. Pokusava se prodati vreme kao advokati (taktu od 15 min.) 

Drugar radi u srednjoj firmi koja je kao neki "body shop" i rade sa bas velikim firmama u Austriji. Cinilo se da su sigurni ali onda se desio slaughterhouse u januaru. Kaze ljudi bukvalno ne idu vise na kafe pauzu duzu od 5 min a i rucak se cesto odradi za stolom. Imaju petkom u 16h grupni meeting u celoj formi gde se ceslja stanje na svim projektima. Poslati nekom meeting u Austriji posle 14h petkom je bio teski taboo.

 

Od dobrih vesti sindikat se izborio za 7,25 % povisicu svima pod IT ugovorima.

 

Ovo je trenutni minimalac ( brutto naravno):

 

image.png

 

Znaci levo je nivo po iskustvo a kolone su po opisu posla. Vecina seniora je u ST2. LT je menazerska pozicija.

Ogroman procenat ITevaca  je u rangu +10%  od minimalca.

Inace zanimljivo je da ima 90.000. ljudi pod ovim sindikatom.

koliko poreza ide na ovo?

 

jel ima nehde neto presek za nas sa nepoznavanjem nemackog

Link to comment
1 hour ago, Mr.Mxyzptlk said:

koliko poreza ide na ovo?

 

jel ima nehde neto presek za nas sa nepoznavanjem nemackog

Sa 5k bruto (x14) tj. 70k godišnje ti ostane 46k godišnje neto. 55k neto godišnje je već jako dobra plata i retko ko van menadžmenta ima više od toga.

 

Za IT se Austrija nikako ne isplati finasijski, ali ima neke druge prednosti. Za druge inženjerske struke je već malo bolje, ne zato što se zarađuje više nego u IT-ju (slično je) nego zato što u zemljama tipa Srbije takvih poslova ima malo i manje se zarađuje nego u IT-ju dok su ovde plate u rangu IT-ja i ponuda poslova je i dalje dosta bolja. Mašinci sa iskustvom mogu da rade u razvoju ozbiljnih state of the art proizvoda i zarađuju kao senior programer i tako dalje. Drugar jedan moj je završio rudarstvo i radi u struci za dobru platu, kaže u Srbiji to ne postoji. I moja priča je slična tome.
 

Ja poslednjih jedno 5 godina nikome ko me je pitao za savet nisam preporučio da dolazi jer su svima koji su me pitali pare bile vrlo bitna stavka, što je naravno skroz normalno. 

Edited by Heaviside
  • +1 6
Link to comment
10 hours ago, Milosh76 said:

Jel to lajk postoji kad se ima Exchange server ili 365 ili generalno? Ja imam original Office 2019 i nemam tu opciiju, doduse nemamo ni Exchange :D 

 

Verovatno samo za O365 ili, u najboljem slucaju, verziju 2021.

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, Lezilebovich said:

Samo trpaju sranja u ofis i teams, a osnovna funkcionalnost ostaje u zapećku... 

Osnovna funkcionalnost je razvijena negde 95, sa nekih 95% onoga što čoveku treba... Ja u verzijama 2007, 13, 16 nisam našao nikakvu razliku koja bi meni nešto donela novo, a nije ni da bi sam mogao da smislim nešto pametno i wau...

 

Ali, nova verzija mora da se proda...

 

U kojoj je ono verziji bio flight simulator? 97? To mi je bio najjači feature, ikada...

Edited by radisa
  • Haha 2
Link to comment

 AI Copilots donose sustinske promene u sve te alate. @radisa ne bi ti bilo nesto novo da dobijes PowerPoint prezantaciju kroz chat? Da ti dokumenate/mails/chats summarize-uje i objasnjava ili suprotno, iz tvojih chat instrukcija generise? Izvlaci i analizira Excel podatke? I to tek za pocetak...

  • +1 1
Link to comment
43 minutes ago, Lucia said:

 AI Copilots donose sustinske promene u sve te alate. @radisa ne bi ti bilo nesto novo da dobijes PowerPoint prezantaciju kroz chat? Da ti dokumenate/mails/chats summarize-uje i objasnjava ili suprotno, iz tvojih chat instrukcija generise? Izvlaci i analizira Excel podatke? I to tek za pocetak...

Će da donesu, ali nisma siguran kako će to da izgleda... Ali, relano, da li ti vidiš neku razliku između 97 i 2016 u funkcionalnost worda i excela? Možda će neka naredna verzije biti extra, ali trenutno toga nema...

 

Ozbiljno pitam, da li može AI da mi napravi zapisnik sastanka od 3 sata, na osnovu audio snimka? AKO može, makar da pokuša, i da da smernice, pomogao bi mi u narednih 6 meseci, kao niko nikad... I platio bi nešto za to :D

Quote

Edit: našao da ima da mi odradi traskribovanje, ali tu nema slika, no probam pa vidim kako će da izađe...

 

 

A ovo sa analiziom excel podtaka i ostalo, time se bavim, na malo većem nivou godinama (bolje rečeno decenijama :)), koristio sma SAP-ov AI u nekim projektima i to je uglavnom bio nice touch, ništa više od toga... Ne sumnjam da će to da bude dovedeno do mnogo većeg nivoa uskoro, ali će ljudima trebati još neke godine da se naviknu na to... Taman do moje penzije, nadam se... :fantom:

 

Edited by radisa
Link to comment

vec svasta postoji @radisa sto ne pogledas neki od videa o MS Copilots - sto sveziji bolje, brzo se sve gradi.

 

19 minutes ago, radisa said:

Ozbiljno pitam, da li može AI da mi napravi zapisnik sastanka od 3 sata, na osnovu audio snimka? AKO može, makar da pokuša, i da da smernice, pomogao bi mi u narednih 6 meseci, kao niko nikad... I platio bi nešto za to :D

 


ovo vec postoji uveliko, ima isto promo videa
ali evo sad za tebe sam pitala Bing Copilot da odgovori na "Can Teams Copilot summarize a video of meeting?"
pa kaze:
 

Certainly! Copilot in Microsoft Teams meetings is a powerful tool that can enhance your meeting experience. Here’s how it works:

  1. During a Meeting:

    • Copilot summarizes key discussion points in real time. It captures who said what and identifies areas of alignment or disagreement.
    • You’ll receive action item suggestions during the meeting.
    • Note that the meeting must be transcribed to enable Copilot, unless the organizer enables it without transcription.
    • Copilot won’t work in meetings hosted outside your organization.
  2. Catch Up on Missed Meetings:

    • If you join a recorded or transcribed meeting late (5 minutes or more after it started), Copilot will provide a summary.
    • Open Copilot from the meeting controls to see the summary on the right side of your window.
  3. Act as a Thought Partner:

    • Use the Copilot compose box to ask questions like:
      • “Where do we disagree on this topic?”
      • “How did [participant] respond to this proposal?”
      • “What questions can move the meeting forward?”
      • “Where are some holes in [participant’s] argument?”
    • You can also generate meeting notes, list action items, and suggest follow-up questions.
  4. Wrap Up Meetings Effectively:

    • Copilot prompts you a few minutes before the meeting’s scheduled end.
    • Open Copilot to see a summary of key discussion points and agreed-upon next steps.
    • Participants can ask about unresolved issues or open topics.
  5. After the Meeting:

    • Copilot will be available in the meeting’s Recap tab.
    • Use prompts like:
      • “What questions were asked, answered, and unresolved?”
      • “What was the mood of the meeting?”
      • “Summarize what people said, in a less technical way.”
      • “Why did [participant] find this idea good?”
      • “What concerns did each participant have?”
      • “What ideas can I share with the product team?”

Remember, Copilot is a valuable tool for enhancing collaboration and productivity in Teams meetings! 🚀👥📝1234

 
19 minutes ago, radisa said:

A ovo sa analiziom excel podtaka i ostalo, time se bavim, na malo većem nivou godinama (bolje rečeno decenijama :)), koristio sma SAP-ov AI u nekim projektima i to je uglavnom bio nice touch, ništa više od toga... Ne sumnjam da će to da bude dovedeno do mnogo većeg nivoa uskoro, ali će ljudima trebati još neke godine da se naviknu na to... Taman do moje penzije, nadam se... :fantom:

 


bojim se da ce te ovo onda zateci - ako ne ides u penziju ove godine :D

Edited by Lucia
Link to comment

@Lucia jel si ti koristila copilot? 

 

Meni se ne svidja kojom brzinom se gura AI. U firmi gde radim su vec poceli sa treninzima za IT support kako da koriste copilot u svakodnevnom radu. I to ne kao opciju vec kao mandatory deo procedure. Sve to dok se mi ovde smejemo koliko AI i dalje failuje.

  • +1 1
Link to comment

Ja ga koristim da mi svede dugačak tekst, mejl na primer, na bulletpoints i u tome je odličan. Koristim ga i da mi generiše lep tekst na osnovu mojih instrukcija i tu je već lošiji, ali je i tu od velike pomoći i što se brzine i što se stila tiče (pišem na stranim jezicima). 

 

Obrada podataka iz Excel-a već postoji, mojoj firmi je već na raspolaganju. Nisam koristio, ali neke kolege koriste i radi odlično. Vizulizacija, tekstualni opis, dodatna obrada podata, generisanje dodatnih dodatnih podataka kao rezultat obrade postojećih…

 

Ima da prevede i da nakalemi audio na drugom jeziku na postojeći video u savršeno istom glasu kao originalni govornik, sve samo na bazi originalnog videa. Plus neke zajebancije tipa avatar na osnovu jedne fotografije koji priča ono što ti pričaš u skoro realnom vremenu ali na drugom jeziku. 
 

Ima i stvari tipa da mu kažeš da vidi kada je školski raspust ove godine i da ti unese to u kalendar.

 

Moja firma u saradnji sa MS razvija industrijski Copilot koji pomože sa taskovima u fabrici. Neki proizvodi su već kod klijenata i koriste se. Mi smo više u fazi da nas teraju da ubacujemo genAI u svoje proizvode nego da nas teraju da korisitmo MS-office Copilot. 
 

SW developeri koriste u VS-u za sada na svoju ruku, ali uskoro imaju bootcamp od 5 dana na kojem će samo to da bude tema. 

Edited by Heaviside
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
10 hours ago, Lucia said:

vec svasta postoji @radisa sto ne pogledas neki od videa o MS Copilots - sto sveziji bolje, brzo se sve gradi.

 


ovo vec postoji uveliko, ima isto promo videa
ali evo sad za tebe sam pitala Bing Copilot da odgovori na "Can Teams Copilot summarize a video of meeting?"
pa kaze:
 

Certainly! Copilot in Microsoft Teams meetings is a powerful tool that can enhance your meeting experience. Here’s how it works:

  1. During a Meeting:

    • Copilot summarizes key discussion points in real time. It captures who said what and identifies areas of alignment or disagreement.
    • You’ll receive action item suggestions during the meeting.
    • Note that the meeting must be transcribed to enable Copilot, unless the organizer enables it without transcription.
    • Copilot won’t work in meetings hosted outside your organization.
  2. Catch Up on Missed Meetings:

    • If you join a recorded or transcribed meeting late (5 minutes or more after it started), Copilot will provide a summary.
    • Open Copilot from the meeting controls to see the summary on the right side of your window.
  3. Act as a Thought Partner:

    • Use the Copilot compose box to ask questions like:
      • “Where do we disagree on this topic?”
      • “How did [participant] respond to this proposal?”
      • “What questions can move the meeting forward?”
      • “Where are some holes in [participant’s] argument?”
    • You can also generate meeting notes, list action items, and suggest follow-up questions.
  4. Wrap Up Meetings Effectively:

    • Copilot prompts you a few minutes before the meeting’s scheduled end.
    • Open Copilot to see a summary of key discussion points and agreed-upon next steps.
    • Participants can ask about unresolved issues or open topics.
  5. After the Meeting:

    • Copilot will be available in the meeting’s Recap tab.
    • Use prompts like:
      • “What questions were asked, answered, and unresolved?”
      • “What was the mood of the meeting?”
      • “Summarize what people said, in a less technical way.”
      • “Why did [participant] find this idea good?”
      • “What concerns did each participant have?”
      • “What ideas can I share with the product team?”

Remember, Copilot is a valuable tool for enhancing collaboration and productivity in Teams meetings! 🚀👥📝1234

 


bojim se da ce te ovo onda zateci - ako ne ides u penziju ove godine :D

Hm, bojim se da se nismo razumeli...

 

Ja se bvaim svim i svačim vezanim za analize podataka, ono što se nekad zvalo BI, sad data analytics ili koji je već buzz word za to...

 

Sa sadašnjim stanjem razvoja AI, ja sam miran neko vreme, sigurno, a verovatno i duže... Ono što ja vidim, AI je odličan kod neka nalize nestruktuiranih podataka i neke preraspodele toga, obrade, čak i jednostavnijih struktuiranih, ali... ALi neko mora da mu struktuira te podatke, kada su struktuirani... Neko mora da napravi modele podataka koje će on koristiti za svoje analize... To je tačka 1...

 

Ti imaš sisteme od desteine hiljada tabela, gde ništa nije predodređeno (čak ni polja u tabalama :) ), gde je gomila stvari kriptčna... Naravno AI to može da nauči i da nešto smisli šta će sa tim, samo potrebe ljudi za izveštajima nisu da on nešto smisli, nego da on smisli šta tačno treba, a to ljudi mnogo lakše i bolje jedni drugima objašnjavaju, barem trenutno... to je tačka 2

 

Ono isto gde AI deluje da bi tebao da ima prednost je recimo planiranje, ali, ali, jbg ne može... Banalan primer... Ti imaš recimo stabilan rast proizvodnje 5 godina, od po 5%,, AI može da zaključi, na osnovu gomile informacija da će i  dalje biti 5% ili 7% ili 4%...Ali jbg, AI (za sada) ne čita vesti i ne zna da je na Tajvanu izgorela fabrika čipova koja pravi čipove za celu planetu i da neće moći da ti isporuči traženi količinu, i da ćeš ove godine imat pad proizvodnje od 30% zbog toga... i da će zbog rata u Ukrajini poskupeti gorivo, i da će Huti jebata majku u Adenskom moreuzu i tako dalje... Tačka 3

 

I mogao bi do sutra da nabrajam zašto u ovom trenutku to nema smisla... Da je AI toliko dobra, ne bi nam trebali skupi alati za analize podataka, za planiranje, jebeni modeli, koje ni korisnici ne umeju da objasne kako žela da izgledaju... Ne bi SAP i Oracle sipali milione i milione u takve stvari, nego bi bacili sve na AI, jer, ispada da je on rešenje za sve... Volim ja entuzijazam, ali, jbg, sad već imam dosta godina, da mogu i da budem skeptičan prema entuzijazmu :)

 

Ja ne sumnjam da će IA jednog dana to sve shvatati na daleko bolji naćin od nas, al, sada, teško...

 

Mi smo sad sa AI negde gde su šahovski programi bili kada je Geri Kasporov dobijao ponekad Deep Blua... Do perioda kad Magnus, verovatno najbolji šahista u istoriji, nema šanse da dobije Leelu ili Tukana (kog Leela razbije kao budalu) u 10 partija, ima dosta vode da proteče Dunavom...

Link to comment
13 hours ago, radisa said:

da li može AI da mi napravi zapisnik sastanka od 3 sata, na osnovu audio snimka?


Znam da Zoom ima tu opciju, samo ne znam na šta liči taj summary koji posle izađe.

Link to comment

"Napravi mi summary sastanka koji me ne zanima da napravim izveštaj za nekog koga to takođe ne zanima". Nisam AI entuzijasta, ali očekujem veliki napredak u produktivnosti.

  • +1 1
  • Haha 3
  • Hvala 1
Link to comment
8 hours ago, salerokada said:


Znam da Zoom ima tu opciju, samo ne znam na šta liči taj summary koji posle izađe.

Radi odlično. Koristimo već par meseci u firmi. 

Link to comment

ortak se nazlopatio sa domacim firmama i rusima, svi ga odjebase.. da bi sa britancima zatvorio u dva kratka razgovora za 72k/y + bonusi. svidelo im se sto zna golang

 

jos mu rekose da im nisu neke pocetne plate, al kao decent

Edited by Mr.Mxyzptlk
  • Hvala 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...