Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Mali update iz Austrije:

 

Trziste je totalna katastrofa za juniore. Situacija je toliko losa da nikad vise ljudi nije ostalo na doktorskim i ima nemali broj koji volontira ili radi prakticno full poziciju a za platu interna.

 

Za 1st line menadzere postaje isto gusto. Sve ih vise pritiskaju odozgo sa max glupavim KPI. Pokusava se prodati vreme kao advokati (taktu od 15 min.) 

Drugar radi u srednjoj firmi koja je kao neki "body shop" i rade sa bas velikim firmama u Austriji. Cinilo se da su sigurni ali onda se desio slaughterhouse u januaru. Kaze ljudi bukvalno ne idu vise na kafe pauzu duzu od 5 min a i rucak se cesto odradi za stolom. Imaju petkom u 16h grupni meeting u celoj formi gde se ceslja stanje na svim projektima. Poslati nekom meeting u Austriji posle 14h petkom je bio teski taboo.

 

Od dobrih vesti sindikat se izborio za 7,25 % povisicu svima pod IT ugovorima.

 

Ovo je trenutni minimalac ( brutto naravno):

 

image.png

 

Znaci levo je nivo po iskustvo a kolone su po opisu posla. Vecina seniora je u ST2. LT je menazerska pozicija.

Ogroman procenat ITevaca  je u rangu +10%  od minimalca.

Inace zanimljivo je da ima 90.000. ljudi pod ovim sindikatom.

Link to comment

Plate niže nego u Beogradu, i to i bruto i neto kad se preračuna. Očekivao bih da je bar bruto viši a neto tu negde.

 

Austrija propo.

  • +1 1
Link to comment
30 minutes ago, Shan Jan said:

Al zato kvadrat jeftiniji u Becu :D

I garant je parking mesto u ceni stana. A ne kao ovde da kosta vise od dobrog auta... :fantom:

  • +1 1
Link to comment

Treba mi savet. Imam ponudu da kao konsultant pripremim metodologiju rada biznis analize za oblast u kojoj sam veoma kvalifikovan. Odokativno mislim da će dokument biti oko 50 strana, većinu toga mogu iz glave da napišem uz minimum truda. Računam na oko 10 dana posla on and off.

 

Kako ovo da ceniram? Ne bih da zacenim jer je prijateljska priča + još posla u najavi, a s druge strane mora da mi se isplati. Vrtim u glavi cifru od oko 200€ dan, ima li smisla? Znam da ima konsultanata koji toliko (i više) naplaćuju sat, ali nepristojno mi je plus mislim da bih odbio ako previše zacenim...

Link to comment

@bags a koliko je skup zivot, rentanje kontam oko 1k, ako zena radi, plus tipa dvoje dece, za to se dobija neki dodatak. a i 13 plata koja vadi dosta toga?

Edited by Mr.Mxyzptlk
Link to comment

@Sammael ja sam to uvek racunao za koliko se meni isplati da uradim kao minimum a ostalo je stvar pregovora. Ne zaboravi da ce ti to jesti slobodno vreme van posla. Meni je to dovoljan razlog da uzimam bar 2x vise nego sto mi je regularna satnica.

  • +1 3
Link to comment
11 hours ago, Mr.Mxyzptlk said:

@bags a koliko je skup zivot, rentanje kontam oko 1k, ako zena radi, plus tipa dvoje dece, za to se dobija neki dodatak. a i 13 plata koja vadi dosta toga?

 

Pa sad zavisi... Nije mi bila namera da kukam kako je lose ovde nego vise da kazem da je (bas, bas) daleko od obecane zemlje za IT. :)

 

Ako dvoje radi sa normalnim IT platama i nemaju neko nasledstvo nema sanse da mogu kupiti nekretninu u Becu. Barem trenutno...

 

Imaju na numbeo precizniji brojevi ali recimo za trosoban stan ti treba bar 1500 eura kad dodjes (kasnije bude bolje kad nadjes ove drzavne seme ali za to ti treba par godina), za zene je isto prilicno da kazem izazovno naci neki smislen posao prvih par godina jer uglavnom treba dobar nemacki, 13 i 14 plata nisu nesto specijalno kad ti je godisnji brutto nizak mada jesu manje oporezovane i ne placas zdravstveno na njih. U mom sirem krugu supruge kolega najcesce rade u vrticu i to kao pomocno osoblje iako su recimo zavrsile sasvim solidne fakultete ali nazalost vecinom drustvene nauke sto je ogroman hendikep.

Link to comment
2 hours ago, bags said:

Ako dvoje radi sa normalnim IT platama i nemaju neko nasledstvo nema sanse da mogu kupiti nekretninu u Becu. Barem trenutno...


Je li dozvoljeno da se uzmu dva kredita ako se nema dovoljno za ucesce? Jedan sa visom kamatom do iznosa potrebnog ucesca i ostalo hipotekarni? Rade li to banke? 


Mada je to radilo dok su kamate bile nize.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...