Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

To da li nekom ide posao dobro i da li je za izbegavanje kao poslodavac ne moraju da budu vezane stvari. HTEC je verovatno pootpustao gomilu ljudi za koje nisu imali posla kako bi izbegli da im trpi profit a sada kupili firmu koja vec ima posla i ljude koji rade na njima sa parama koje imaju da ojacaju svoj portfolio. To je jedna mogucnost...

 

U svakom slucaju za nas inzenjere je za izbegavanje firma koja se tako lako resava radne snage.

  • +1 3
Link to comment

Nažalost. Previše fetišizacije oko toga što je startup. Gledam sad bukvalno pre neki dan, investiciju od 350K u ICTHub-u dobila firma, ne ček "startup", koja se bavi izradom prodavnica za B2C ili B2B firme. Bukvalno whitelabeling proizvoda koji ništa novo ne nudi.

 

Nadam se da će jednog dana biti organizovan neki biznis Insajder, gde bi ispitali sve od Startita, SAGA, Asseco, Nordeusa i mnogih drugih "uspešnih slučajeva". 

 

Mi imamo veliki problem što kod nas rukovođenje biznisom funkcioniše po nekom "burazerskom" principu a sa druge strane gleda se ko će koga da pređe.

Edited by Oniks
Link to comment

Uz to, mislim da bi samo lud covek radio u pravom startupu sem ako ne dobija apsolutno nenormalnu kolicinu para. Ogromna kolicina stresa, posla, radjenja i sto znas i sto ne znas i na kraju velika nesigurnost posla.

 

Shareovi su lep bonus al ako znas da 90% startupova propadne, to je vise tiket za lutriju.

  • +1 1
Link to comment

Imao sam i van startapa ogromne količine stresa, posla, overtime-a... a za mnogo manje pare :D

 

Nena stabilnosti i sigurnosti nigde, jbg. To vreme je prošlo.

  • +1 5
  • Haha 2
Link to comment
22 minutes ago, Choda said:

Meni su na razgovoru za Rivian rekli da su oni startap. :D

Zavisi da li ti je to rekao naš regruter ili njihov američki xD

Link to comment
53 minutes ago, Oniks said:

Zavisi da li ti je to rekao naš regruter ili njihov američki xD

Zapravo ovo je bilo na tehnickom intervju, u svakom slucaju i dalje postoji mogucnost da krenem da radim tamo, mozda i kao external preko drugareve firme.

Link to comment
2 minutes ago, Choda said:

Zapravo ovo je bilo na tehnickom intervju, u svakom slucaju i dalje postoji mogucnost da krenem da radim tamo, mozda i kao external preko drugareve firme.

Jasno.

 

Suštinski podela firmi u Srbiji je uglavnom trenutno: 1. Outsourcing firme 2. Outsourced R&D 3. Product 4. Startup

Edited by Oniks
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

Jos malo da otpuste ljudi i da im padnu akcije pa ce upasti u tu kategoriju :lolol:

Šta se dešava sa njima, kad sam prisustvovao "otvaranju" na kom je bio i AV pričali su kao da se tamo već crta spejs šatl na kompovima a mi uđemo da slikamo a ono prazno ni monitore nisu popalili...

Link to comment
Just now, Frank Pembleton said:

Šta se dešava sa njima, kad sam prisustvovao "otvaranju" na kom je bio i AV pričali su kao da se tamo već crta spejs šatl na kompovima a mi uđemo da slikamo a ono prazno ni monitore nisu popalili...

Nista specijalno... akcije su im pale oko 90% od kad su izasli na berzu pre 2.5 godine, 13.5 milijardi USD koje su podigli su sve spiskali pa sada cekaju da im neko udeli jos par milijardi u nadi da postanu profitabilni, automobile koje prave u svojoj fabrici prave sa gubitkom (svaki prodaju ispod cene proizvodnje, iako isti kostaju vise od konkurencije) a i te fabrike ne rade punim kapacitetom jer nemaju kupce itd... A da, 2022. su imali obrt od 1.6 milijarde i gubitke u vrednosti od, pazi ovo, 6.7 milijardi dolara. U jednoj godini! :blink:

 

Da je ovo neka 2015. mozda bi nastavili investitori da sipaju pare u njih u nadi da ce biti sledeca Tesla ali nesto sumnjam da ce im sada biti lako da nadju one koji su spremni da im pomognu. 

  • Hvala 2
Link to comment
On 7. 2. 2024. at 13:37, Choda said:

HTEC kupio SYRMIA meni su posle onih otkaza prosle godine na listi za izbegavanje, ali izgleda da im posao ide na bolje.

 

Syrmia prošla put od jednog većeg sistema do drugog - od RT-RK, u čijem okruženju je nastala, pa sada utopljavanje u HTEC. 

 

HTEC je prošle godine uglavnom izgubio ove web/mobile projekte te su ova masovna otpuštanja uglavnom zahvatila front-end, web fullstack i slično. Embedded deo firme nije bio zahvaćen, naprotiv, kažu neke bivše kolege i poznanici da su Jos projekata nabavili. Te u tom svetlu ova akvizicija ima smisla.

  • +1 1
Link to comment
On 7. 2. 2024. at 14:01, Shan Jan said:

U svakom slucaju za nas inzenjere je za izbegavanje firma koja se tako lako resava radne snage.

 

Ja bih čak rekao da je za izbegavanje (ili dobro promišljanje) firma koja vrlo lako zapošljava. Jer ko brzo i lako zapošljava, verovatno će tako brzo i lako i otpuštati. Naravno, nije uvek to slučaj, ali treba biti oprezan.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...