Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Moram priznati da sam se trznuo ali sva sreca sam procitao vecu linku ime banke. :)

 

Uh ovo se vec par godina ocekuje. Ta inace jako iskusna IT ekipa je odrzavala stare AS400 masine i imala ogromne aplikacije na nekoj antickoj verziji WebSphere.

Drugar bio tamo na razgovoru i sto bi rekli u Bosni zijanio se. Doslovno time machine.

 

Verovatno su nasli zamenu za taj software i iskoristili trenutnu klimu.

 

Bili si otkazi sad 31.1 i u bwin, siemens, acp, Speech Processing Solutions, karriere at i allianz.

 

Nekoliko kolega je trazilo posao od septembra i nisu uspeli iako su svi 7+ godina i stvarno ok. Rusima je baaaaaas grbavo, Indijcima niko nece da sredi papire cak i za malu platu. Opasno se stiskaju redovi. Jedan bivsi kolega poceo u bas dobroj firmi juce i kaze nista novi laptop, dobio cak i staru i prljavu tastaturu za office i 300 budzet za wfh (a treba uzeti bar monitor, misa i tastaturu i headset)

Link to comment
6 minutes ago, Shan Jan said:

Ako su uspeli da se sklone sa IBMa svaka cast, to je gotovo nemoguc proces. Mislim da nikad nisam video firmu koja je uspela to da uradi a podrzavali smo gomilu godinama.

 

Za AS400 imam ludu pricu. Dok smo podrzavali dijamantsku kompaniju u Bocvani, u jednom trenutku kad su renovirali office, otkrili su stari AS400 iza pregradnog zida. Radila masina godinama, bez da je iko znao da tu postoji, a na njoj kompanijski penzioni sistem :lolol:

 

Dokaz koliko je IBM neunistiv :wub:

 

 

Ovo lichi na posao koji je moj muz nasledio, otishao chovek u penziju, on dobio i njegov posao u nasledstvo. Chovek ziveo sam u ogromnom kancu u kome je sve bilo upadljivo belo, svaki kabl, tastatura, mish, bukvalno sve.

Ostavio milion kompova sa milion shifri, zadatak je bio da se to nekako prebaci na par novih kompova ako moze ili makar shvati shta je za shta, ali da se nishta ne poremeti, milion nekih komada specijalizovane opreme i pristupa kojekakvim sistemima za timove, niko ne zna shta je gde i kako.

Sad moje pamcenje, ali kao da je bilo i priche o nekim sendvichima negde zaostalim po tom belom spejsu...

  • Haha 2
Link to comment

@bags bice ti drago da znas da je Unicredit Group, vlasnik Bank Austria, ostvario rekordan profit: https://www.unicreditgroup.eu/en/investors/financial-reporting/group-results.html

Quote

For the full year UniCredit produced a record net profit of €8.6 billion, an increase of over 50% versus the prior year.

Mozda ti matori radnici nece leba imati da jedu al ce bar CEO i shareholdersi moci da kupe 50% vecu jahtu ove godine dok ostatak radne snage radi i posao kolega koji su otisli jer jbg, posla nema pa trpi stoko :wub:

 

 

In other news, Broadcom je odlucio da utegne VMware i otpusti skoro 3000 radnika (7% radne snage) dan nakon sto su pazarili firmu, Uz to ide plan da se VMware izdeli na 4 odvojene firme, uveli su subscription model umesto prethodnog license modela i time povecali cene na mala vrata a vecina otpustenih VMware radnika je iz, wait for it, R&D dela :kecman:

 

Ja se iskreno nadam de ce da ga prodaju nekom pre nego totalno uniste firmu. Ne uce mi se nove tehnologije vise.

  • Tužno 1
Link to comment
57 minutes ago, Shan Jan said:

 

vecina otpustenih VMware radnika je iz, wait for it, R&D dela :kecman:

 

 

 

  

On 12. 8. 2014. at 19:49, Braća Strugacki said:

 

da ne bude da sam teoretičar zavere, iste sam na firmskom nivou gledao uživo, te nisam teoretičar, te molim da ne budem optužen za isto

 

evo kako je to funkcionisalo i sled događaja koji je vodio do ambisa, u kojom spiralom firma ide polako na dole

 

Uvod

 

Bila jednom jedna velika firma, u to davno doba je imala 66 milijardi maraka promet. Radili su sve, od sirćetne kiseline, monomera izvedenih, hemikalije za sve i svašta, pa do kopir mašina. Današnji BASF je te godine imao trijes milijardi marke.

 

Posle 100+ godina, umesto čoveka iz sistema, na čelo dođe ekonomista van sistema. Đak USofA. U to doba, pripravnik je imao 2 godine obuke pod pnom platom. preko 200.000 zaposlenih. Ponekad je loše išlo nekom delu firme, ponekad je loše išlo nekom drugom delu firme. postojao je ženski WC, muški WC i WC za doktore. Gospodin novi glavni reče ništa ovo ne valja. Neprofitablno moramo da sečemo. Farmaciju ćemo da izdvojimo, kao i specijalnu hemiju. Cvetaće cveće. Firma sa istim imenom postoji i danas. Ima 2 (dva) zaposlena.

 

Ove izdeljene pokupovaše jednu, po jednu i tu sad dolazi do plodnog tla za odgovore na postavljena pitanja.

 

CEO ima ograničeno vreme. Mora da predstavi rezulatate pomaka u pravom smeru već na sledećoj skupštini akcionara.

 

Kao i Vlada Srbije, okreće se na pogrešnu stranu. Počinje da štedi firmu. A štednja košta jako puno. optimizuju se lageri i gube se kupci. Optimizuju se grupe proizvoda i gube se kupci. Optimizuju se zaposleni i firma gubi indentitet. U ranu penziju se guraju ljudi koji su, realno, preskupi. Njima se isplaćuju ogromne otpremine. Ukida se istraživanje, forsira se razvoj dok se i on ne svede na puko preimenovanje proizvoda. Zapošljavaju se mladi ljudi koji su drastično jeftiniji. Takvi, kakvi su, jako su lako zamenljivi. Niko ih ne obučava studiozno kao pre, oni moraju da postoje bar još jednu ili dve skupštine akcionara. Sve više od toga je premija. Troše se mnogo, zato što se od njih zahteva puno toga što nemaj pojma. za svaku operaciju im je potrebno previše vremena.

 

Vrhunac svega je što su oni nivo menadžemta koji hrani podacima više menadžere, pa se pogrešne odluke na osnovu pogrešnih informacija množe. Neko mora da odgovora, ide sledeće skupština akcionara, ali to nije problem - mladih menadžera na svakom ćošku. CEO i ekipa su tu nekih 2-4 godine, dok ne dođe do nove smene, i novog kruga pakla.

 

I t su ti odgovori - manipuliše se mladim potrošnim ljudima, koji su svaki čas spremni da padnu na braniku borda direktora. Daje im se pogled na svetlu budućnost, koju mahom nemaju ni kako, ni kada da prigrle. Nešto kao američki san primenjen na korporativno poslovanje. 

 

predugačka je tema, a mene čeka da okrečim još dva zida, pa sam skratio, valjda se razume 

 

sry

 

edit mnoge typo greške, imam ulepljenu tastaturu bleh

 

  • +1 1
  • Hvala 3
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Neverovatno koliko je firmi to zahvatilo. Gledam to u real time i u ovoj gde ja radim. Skoro se povela prica da ce nas deo da deinvestiraju jer nije profitabilan i onda se pokrenula prica ko bi u koji deo iz ovog shared ITa. Svi su bili u fazonu idem u taj deinvestirati deo, samo da se resimo ovog ludog CEOa i njegove klike. 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Neverovatno koliko je firmi to zahvatilo. Gledam to u real time i u ovoj gde ja radim. Skoro se povela prica da ce nas deo da deinvestiraju jer nije profitabilan i onda se pokrenula prica ko bi u koji deo iz ovog shared ITa. Svi su bili u fazonu idem u taj deinvestirati deo, samo da se resimo ovog ludog CEOa i njegove klike. 

Šuti, mogli bi da vas teraju na tržište i da budete profitabilni, a ne da samo stvarate gubitke time što vas plaćaju za uslugu... :fantom:

Link to comment
7 hours ago, Braća Strugacki said:

au jebote, kad žena vidi da nisam krečio od 2014, ubiću te radiša

Čitam ovo ponovo, znaš šat je strašno?  Što sma bio ubeđen da si ovo napisao, 2019, eventualno 2018...

 

Jbt, 10 godina je pošlo od tad.. Neverovatno kako vreme ide...

Link to comment
4 hours ago, radisa said:

Čitam ovo ponovo, znaš šat je strašno?  Što sma bio ubeđen da si ovo napisao, 2019, eventualno 2018...

 

Jbt, 10 godina je pošlo od tad.. Neverovatno kako vreme ide...

 

da me je neko pitao da pogađam kada sam ovo napisao, ne bih pogodio, ni približno

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...