Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Dobro, Ameri imaju slabiji welfare sistem od nekih drugih drzava plus kad se skupe svi porezi i takse od federalnog nivoa do nivoa okruga ne znam koliko im ostane. Meni se cini da grafik dosta dobro prikazuje ono sto je moje anegdotsko misljenje o raznim zemljama. Jedino me iznenadilo koliko su manje plate u Francuskoj u odnosu na UK i Nemacku.

Link to comment
20 minutes ago, Shan Jan said:

 Jedino me iznenadilo koliko su manje plate u Francuskoj u odnosu na UK i Nemacku.

 

Nadoknadjuju brojem dana godisnjeg.

Link to comment
7 minutes ago, jms_uk said:

Nadoknadjuju brojem dana godisnjeg.

Ne vredi to toliko. Medijana za Francusku je negde oko 55k, za UK oko 80k, ogromna je razlika.

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Ne vredi to toliko. Medijana za Francusku je negde oko 55k, za UK oko 80k, ogromna je razlika.

U IT je prosek relativan. Cybersecuirty u Londonu je minimum 120k godisnje,neko ko radi lakse stvari tipa PHP,ili ti frontend van Londona mozda radi za 45k.

Link to comment
9 hours ago, Engineer said:

I jednom i drugom posle plaćanja stana i dažbina ostane isto - za kraft pivo i burger :D

 

Uh. Bez obzira na sve ostane baaaas debelo vise. Veci je problem sto vidis oko sebe jos puno onih koji su zaboli jos vece pare nego ti pa mislis da ti i ne ide najbolje.

Nekoliko ljudi znam da su gulili u USA od 2010 do 2022. i vratili se ovde i radili minimalno ili pokrenuli svoje biznise.

 

Francuska je havarija sa platama i nije istina da se kod njih radi samo ovih 35 sati. Cak i kad se uzme vise ovih praznika opet su plate bas lose.

 

22 minutes ago, Miki_belavista said:

Cybersecuirty u Londonu je minimum 120k godisnje,

 

Bojim se da ni ovo nije tacno. Cybersecurity u velikim firmama sa 10 godina dobrog iskustva da, ali minimum od 120K Euranema sanse.

Bivsi kolega radi kao Head of security (2 tima ispod njega po 6 ljudi, top 5 Russel Group fakultet, 15 god iskustva) u cloud odeljenju velikog mobilnog provajdera i imao je 2023. god 80k eura koje sa svim bonusima i benefitima ne moze nagurati na 100k.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Bilo bi dobro da imamo neku purchesing power parity mapu sa ovim platama. Ovako odokativno sa grafikona se vidi da ne vredi ici u Nordijske zemlje da radis u ITu.

  • +1 2
Link to comment

Ako ideš zbog plate, ne vredi ;)

 

Ali neverovatne su razlike kad se porede max/min (tj. 25/75) u određenim zemljama sa sličnom medijalnom platom

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
2 hours ago, Engineer said:

Ako ideš zbog plate, ne vredi ;)

 

Ali neverovatne su razlike kad se porede max/min (tj. 25/75) u određenim zemljama sa sličnom medijalnom platom

Ako pogledas koje su to zemlje uglavnom su siromasnije ili one sa slabijom socijalnom potporom drzave. U Srbiji u nekim drzavnim institucijama ljudi imaju smesne plate kao sysadmini a onda imas devopse u privatnim firmama koje docekuju sa crvenim tepihom i sampanjcem.

Link to comment
On 21. 4. 2024. at 4:14, Shan Jan said:

Bilo bi dobro da imamo neku purchesing power parity mapu sa ovim platama. Ovako odokativno sa grafikona se vidi da ne vredi ici u Nordijske zemlje da radis u ITu.

Pa ne treba to grafikon, odgovor je lagan. U Evropi se isplati ići samo u Švajcarsku,.a preko okeana samo u USA - imam druga koji je radio u Japanu i iznenađujuće je koliko je nisko bio plaćen.

 

Veliki problem je postala USA jer po jeftinijim mestima su dosta manje plate. A za tipa bay area i.sl teba tipa 250 000 bruto godišnje da bi postigao paritet sa npr 4000evra mesečno u bgd.

 

Zna se desiti da je neka srednje- ili južnoamerička država malo bolji purchase power, jer generalno možete zaraditi kao i u Srbiji uz manje troškove, ili da nađete npr. remote posao koji možete raditi iz neke jeftine azijske države (a i one brzo poskupljuju), ali zbog nepredvidive političkei buduće ekonomske situacije to je više za mlade nomade nego za trajno seljenje sa porodicom.

 

A stanovi svuda postaju preskupi bez obzira na zanimanje (mada jesmo mediji gorima).

 

Generalno na zapadu programerski zanimanje i nije preterano atraktivno. Advokati i lekari su daleko bolje plaćeni npr, mada je i teže do toga doći zbog cene obrazovanja, pripravničkog/rezidentskog staža kada puno radiš (doktori rezidenti i 80-100 sati nedeljno) za malo para.

Edited by Spooky
  • +1 4
  • Hvala 2
Link to comment
6 hours ago, Spooky said:

Pa ne treba to grafikon, odgovor je lagan. U Evropi se isplati ići samo u Švajcarsku,.a preko okeana samo u USA - imam druga koji je radio u Japanu i iznenađujuće je koliko je nisko bio plaćen.

 

Veliki problem je postala USA jer po jeftinijim mestima su dosta manje plate. A za tipa bay area i.sl teba tipa 250 000 bruto godišnje da bi postigao paritet sa npr 4000evra mesečno u bgd.

 

Zna se desiti da je neka srednje- ili južnoamerička država malo bolji purchase power, jer generalno možete zaraditi kao i u Srbiji uz manje troškove, ili da nađete npr. remote posao koji možete raditi iz neke jeftine azijske države (a i one brzo poskupljuju), ali zbog nepredvidive političkei buduće ekonomske situacije to je više za mlade nomade nego za trajno seljenje sa porodicom.

 

A stanovi svuda postaju preskupi bez obzira na zanimanje (mada jesmo mediji gorima).

 

Generalno na zapadu programerski zanimanje i nije preterano atraktivno. Advokati i lekari su daleko bolje plaćeni npr, mada je i teže do toga doći zbog cene obrazovanja, pripravničkog/rezidentskog staža kada puno radiš (doktori rezidenti i 80-100 sati nedeljno) za malo para.

ovo vazi za anglosaksonske zemlje,u Evropi ni doktori ni advokati nemaju neke velike cifre...Zavisi od zemlje do zemlje. finansije su prica za sebe ali to je opet po tim top centrim a London,NY, Frankfurt na majci.

Link to comment
7 hours ago, Spooky said:

Pa ne treba to grafikon, odgovor je lagan. U Evropi se isplati ići samo u Švajcarsku,.a preko okeana samo u USA - imam druga koji je radio u Japanu i iznenađujuće je koliko je nisko bio plaćen.

 

Veliki problem je postala USA jer po jeftinijim mestima su dosta manje plate. A za tipa bay area i.sl teba tipa 250 000 bruto godišnje da bi postigao paritet sa npr 4000evra mesečno u bgd.

 

Zna se desiti da je neka srednje- ili južnoamerička država malo bolji purchase power, jer generalno možete zaraditi kao i u Srbiji uz manje troškove, ili da nađete npr. remote posao koji možete raditi iz neke jeftine azijske države (a i one brzo poskupljuju), ali zbog nepredvidive političkei buduće ekonomske situacije to je više za mlade nomade nego za trajno seljenje sa porodicom.

 

A stanovi svuda postaju preskupi bez obzira na zanimanje (mada jesmo mediji gorima).

 

Generalno na zapadu programerski zanimanje i nije preterano atraktivno. Advokati i lekari su daleko bolje plaćeni npr, mada je i teže do toga doći zbog cene obrazovanja, pripravničkog/rezidentskog staža kada puno radiš (doktori rezidenti i 80-100 sati nedeljno) za malo para.

Nedavno sam imao ponudu iz Tokija, velika firma za koju ste svi čuli. Plata manja nego u Austriji ili Nemačkoj, 10 dana odmora godišnje, koncept bolovanja ne postoji nego se računa u odmor, standardno radno vreme duže nego u AT/DE, stanovi naravno skupi…

  • +1 2
  • Haha 1
  • Tužno 1
Link to comment
9 hours ago, Heaviside said:

Nedavno sam imao ponudu iz Tokija, velika firma za koju ste svi čuli. Plata manja nego u Austriji ili Nemačkoj, 10 dana odmora godišnje, koncept bolovanja ne postoji nego se računa u odmor, standardno radno vreme duže nego u AT/DE, stanovi naravno skupi…

 

To standardno radno vreme nema sanse da je u okviru tog rejndza, pa makar i duzeg nego EU, nego je jos duze. Tamo je neka fora da sedis u kancu i nesto radis/pravis se da radis jer si crkao jos u 4, ali kuci ne ides...

Link to comment

da, čuo sam i ja te priče. nema odlaska dok šef ne krene, a on ne bi ni bio šef da kreće u normalno vreme

 

to za radno vreme, odmor i bolovanje me nije iznenadilo toliko, ali mislio sam da je lova mnogo bolja

Edited by Heaviside
Link to comment
2 minutes ago, Heaviside said:

da, čuo sam i ja te priče. nema odlaska dok šef ne krene, a on ne bi ni bio šef da kreće u normalno vreme

 

to za radno vreme, odmor i bolovanje me nije iznenadilo toliko, ali mislio sam da je lova mnogo bolja

 

Ja nisam mislila da je mnogo bolja, tj nachula sam da nije, ali ochekivala bih da je makar marginalno bolja nego u AT/DE a ne josh i niza.

Link to comment
On 11. 2. 2024. at 18:47, Shan Jan said:

Nista specijalno... akcije su im pale oko 90% od kad su izasli na berzu pre 2.5 godine, 13.5 milijardi USD koje su podigli su sve spiskali pa sada cekaju da im neko udeli jos par milijardi u nadi da postanu profitabilni, automobile koje prave u svojoj fabrici prave sa gubitkom (svaki prodaju ispod cene proizvodnje, iako isti kostaju vise od konkurencije) a i te fabrike ne rade punim kapacitetom jer nemaju kupce itd... A da, 2022. su imali obrt od 1.6 milijarde i gubitke u vrednosti od, pazi ovo, 6.7 milijardi dolara. U jednoj godini! :blink:

 

Da je ovo neka 2015. mozda bi nastavili investitori da sipaju pare u njih u nadi da ce biti sledeca Tesla ali nesto sumnjam da ce im sada biti lako da nadju one koji su spremni da im pomognu. 

Nije baš toliko loše. Odložili su izgradnju druge fabrike pa će im ostati keša do kraja sledeće godine... Tako da ako do tad izađu na pozitivnu, spasili su se i akcije će se vratiti.

 

Akcije su pale očekivano - prvo u celoj industriji su pale prodaje el. automobila, još se muče sa profitabilnošću (btw, Tesla je prvi profit ostvarila tek 2020).

 

Počeli su od skupljih automobila (kao i Tesla) ali idu ka jeftinijim (planirani R2, R3). Po meni su njihovi automobili mnogo bolji nego Tesle slične cene, posebno interijer.... Kad kažeš prodaju automobile sa gubitkom - to je malo misleading. To je gubitak podeljen na proizvedene automobile - ali taj gubitak ima mnoge fiksne troškove vezane za R&D, održavanje fabrike, administraciju i sl. Povećanjem proizvodnje gubici bi padali i na kraju prešli u plus.

 

Krajem 2021. i početkom 2022. su uspostavili proizvodnu liniju u fabrici i počinjali proizvodnju od nule, pa nema smisla porediti profit i troškove tada. Sada po quarteru proizvode više nego u celoj 2021. i 2022. (Iako su zbog krize smanjili proizvodnju u odnosu na ranije planove).

 

Anyway, videćemo. Ja se ne bih kladio ni da će propasti ni da će uspeti. Ali bih voleo da uspeju jer su mi zanimljivi automobili, dobro su ocenjeni od review-era i Tesli treba američka konkurencija.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...