Jump to content
IGNORED

Fitness & Nutrition


catfish

Recommended Posts

54 minutes ago, Tihajeza said:

Ok, slažem se, neće svima isto škoditi. Zeka ima pretnju visoko nasledne bolesti, a tebi je u glavi otkud znam, kilaža možda, ok.

Pa da, nemam ja te rizične parametre uopšte, osim kg, krvna slika mi je super (sa sve hormonima). Moram da presečem sa slatkišima skroz jer su oni razlog mog sunovrata, ostala ishrana mi je ok.

Quote

A šta znači štek? Ako kažeš da si lakoma, kako možeš da to rešiš a ne uskratiš deci slatko, dozirano?

Pa tako zovemo jednu određenu fioku u kuhinji gde stoje njihove grickalice i slatkiši koje dobijaju, nije to inače puno ko brod nego su se sad naređali praznici gde su baš isprofitirali a kako im dozirano dajem - nakupilo se. 

Za bold - :lolol: Priznajem da umem da budem alava, mada je više ono što je @Sandradjer spomenula, premorena sam a budna noću, tumaram i jedem ili radim za kompom pa se zavaravam da me šećer drži energetski. Ma gluposti, šta da kažem drugo nego kako jeste.

Odgovor na pitanje: samo ekstremnom merom. Kod mene je ili-ili stanje, ne umem da "samo malo smanjim" tako da odugovlačim sa clear cutom dok ne zaključim da sam psihički spremna da iznesem apsolutnu restrikciju.

 

Da ne dužim dalje, postojanje tog famoznog Šteka nikako ne ugrožava moju decu jer odatle jedu pomalo ili čak optiraju nešto bolje (stariji obožava sveže jabuke i šargarepe a mlađi kokice). Najveća žrtva sam ja i to jer sam slab karakter, što ne znači da neću da to probam da promenim. :cryhappy:

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
21 minutes ago, Tihajeza said:

Naravno da ne nastaje u detinjstvu, uopšte nije uzrok u ishrani u detinjstvu. Ali sa pravovremeno stečenim navikama, ovu sada ishranu ne bi zvala "dijeta", nego prosto - normalna ishrana. 

 

To ja pokušavam sa svojom decom, da makar taj korak ne moraju da spoznavaju sa 40. Da ne moraju da spoznavaju uopšte.

Ja mislim recimo da će do ovih godina x puta da im se promene i ponašanja i navike. Da do trenutka kad životni stil postaje presudan, ima mnogo toga da se izmenja.

 

Ovo moje sada bukvalno mogu da izlociram u godine imanja dece, ne bih objašnjavala. Imala sam skroz druge navike i kao odrasla pre toga. 

 

Dakle, da zaključim: od nutele na palačinki teško da će ovi bilo šta loše usvojiti. Dozvoli da svoju decu i svoj razvojni put ipak sama najbolje poznajem. 

Link to comment

@Valkyrie

Sredice se to. Poznajes sebe, svesna si svojih navika.

Navucena si na tu instant energiju, plus jos je zima. Nisi jedina, nista strasno. Veruj mi. Kako su dosli kg mogu i da odu :)

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Slatkiše obožavam, ali su i meni oni glavni razlog sunovrata po pitanju tjelesne težine a možda i bolesti ( nemam baš dobru genetiku).

 

Uglavnom, to je zlo, stvara zavisnost i užasne navike, nema ma nikakvu nutricionu vrijednost (prazne kalorije)  i moje iskustvo je da je jedini način da se toga riješim - potpuno, bezuslovno izbacivanje iz ishrane.

A i to dok negdje nekad ne "padnem" pa počinje novi ciklus odvikavanja. 

 

Što se tiče djeteta, činim što više mogu da ne jede ta sranja, ako hoće slatko, izvoli neko voće. Mislim da je dosta bolja od mene po tom pitanju, ali tu je sada brza hrana drugi izazov. 🤦

 

Samo pokušavajte što više možete da uticete koliko možete, da se stvaraju bolje navike itd. Kasnije je do njih...

  • +1 3
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
34 minutes ago, Valkyrie said:

 slab karakter,

Nisi. 

 

To što pišem na ovoj temi jer mi je jedna od garancija doslednisti javna reč pred drugima, ne znači da prihvatam ideologiju učitavanja krivice zbog prehrambenog hedonizma. 

  • +1 1
Link to comment

zeko, ako imas jak blender te orasaste putere koje hoces da kupujes mozes i da napravis.

a i nutelu, bude odlicna, a nema dodatne masnoce (ili eventualno sa  kasikom ulja na par stotina grama ljesnika)

Edited by morgana
  • Wub 1
Link to comment
2 hours ago, morgana said:

zeko, ako imas jak blender te orasaste putere koje hoces da kupujes mozes i da napravis.

a i nutelu, bude odlicna, a nema dodatne masnoce (ili eventualno sa  kasikom ulja na par stotina grama ljesnika)

Imam, i razmišljala sam i to da uradim. Pošto sam shvatila da je ono samo dobro samleveno koštunjavo voće :)

  • +1 2
Link to comment
29 minutes ago, Svemir Zeka said:

Imam, i razmišljala sam i to da uradim. Pošto sam shvatila da je ono samo dobro samleveno koštunjavo voće :)

 

Imam dobar štapni mikser - blender, najisplativija kupovina. Upotreba, ako ne svakodnevna, onako vrlo česta. Kupljen zbog bebe, a sada cepamo humuse i namaze u sto boja i sastojaka.

  • +1 2
Link to comment

Da, zaboravila sam najvažnije da kažem: ja slatkiše ne volim ništa posebno i nisam se sigurno od njih nagojila i ostalo. Jedem ih tipa 10-20% koliko drugi ljudi. Sad pravim jer posle nekoliko dana mi fali malo ukusa slatkog ponekad. Ali uvek sam mogla da se ograničim s njima. Ni sokove skoro uopšte ne pijem.

Slano i testenina - to.

Link to comment

tvoj izabrani doktor eleniko ti kaže da ćeš uspeti i daleko stići upravo ako udariš tamo gde moraš - na UH i aktivnost.

 

sve što pričaju - bela smrt - je tačno. belo brašno, ćao. isto, ćao šećeru. paste ćao, kolači ćao. ne verujem nešto u kolače sa eritrolom, aspartamom, stevijom i drugim pm, tu se treba baviti zavisnošću od slatkog a ne zamenama koje će ti pre ili kasnije dosaditi jer si mlada i vratićeš se štrudli s makom od zilion g UH i kalorija.

 

ako već flertuješ sa IR,  onda zajebi dijete bez UH. to može da te odvede u ketacidozu što je baš gadno /ne pitaj kako znam/.

 

moraju UH ali složeni koji se sporije rastvaraju u organizmu. 

 

moraju strukturisani obroci ili obročići.

 

sve grickalice - out. nema kikiriki, nema smoki, nema slani štapići. sve to curka i kalorije i UH u organizam.

 

ja uvek preporučujem da se dnevno barem sat vremena ne silazi sa bajsa u jačem tempu ali u gradu beogradu to nije za svakoga.

 

nisam za teretanu, tu sam pod uticajim svih boljih nutricionista i fitoterapeuta sa kojima sam se sretao u životu. jači hod, bicikl, plivanje, slične aktivnosti. ako se nema gde može i na kućnim spravama.

 

ključ je trajna promena navika, na tome se radi polako i sa determinacijom, i do toga se pre ili kasnije dođe.

 

 

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
1 minute ago, Svemir Zeka said:

Da, zaboravila sam najvažnije da kažem: ja slatkiše ne volim ništa posebno i nisam se sigurno od njih nagojila i ostalo. Jedem ih tipa 10-20% koliko drugi ljudi. Sad pravim jer posle nekoliko dana mi fali malo ukusa slatkog ponekad. Ali uvek sam mogla da se ograničim s njima. Ni sokove skoro uopšte ne pijem.

Slano i testenina - to.

 

Možeš da mesiš hleb, tako biraš brašno koje ti odgovara, neko tamno, raženo, crno pšenično, dodaš semenke kakve voliš, susam, možda origana malo. Mesim otprilike jednom nedeljno i kada prenoći, da ispari para iz njega, nasečem na kriške i zamrznem. 2 minuta u mikrotalasnoj i možeš da jedeš lep mirisni topli hleb bilo kada. Nama traje hleb od kilo brašna 7 do 10 dana. Hleb jedemo samo za doručak, jednom u par dana (deca i za večeru), ostalo su ražane i ovsene kaše u raznim varijantama.

Kao zamena za testenine može da posluži recimo heljda, preko nje idu razni skuvani sosevi koje bi bacila preko špageta na primer. Takođe, ja je stavljam u đuveč umesto pirinča. Takođe, leblebije samo obarene, pa sa zapečene u rerni; mogu zajedno s povrćem. Obe namirnice imaju nizak glikemijski indeks. Da ne bi bilo nepotrebno smaranje svaki put: potopi veče pre, pa bari 45 minutra... možeš veću količinu da potopiš,, obariš, a zatim spakuješ u friz podeljeno u količinama koje ti trebaju za jedan ručak, pa vadiš kesicu po kesicu.
 

Sve ovo na kraju uđe u rutinu.

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
6 minutes ago, Eleniko said:

kako misliš leblebije samo obarene, kako bi ih inače jela

 

ok višak informacija.
neki kupuju one u tegli, može se lako napraviti gotov, ready to use proizvod sa vrlo malo cimanja.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...