Jump to content
IGNORED

Fitness & Nutrition


catfish

Recommended Posts

29 minutes ago, Eleniko said:

tvoj izabrani doktor eleniko ti kaže da ćeš uspeti i daleko stići upravo ako udariš tamo gde moraš - na UH i aktivnost.

 

sve što pričaju - bela smrt - je tačno. belo brašno, ćao. isto, ćao šećeru. paste ćao, kolači ćao. ne verujem nešto u kolače sa eritrolom, aspartamom, stevijom i drugim pm, tu se treba baviti zavisnošću od slatkog a ne zamenama koje će ti pre ili kasnije dosaditi jer si mlada i vratićeš se štrudli s makom od zilion g UH i kalorija.

 

ako već flertuješ sa IR,  onda zajebi dijete bez UH. to može da te odvede u ketacidozu što je baš gadno /ne pitaj kako znam/.

 

moraju UH ali složeni koji se sporije rastvaraju u organizmu. 

 

moraju strukturisani obroci ili obročići.

 

sve grickalice - out. nema kikiriki, nema smoki, nema slani štapići. sve to curka i kalorije i UH u organizam.

 

ja uvek preporučujem da se dnevno barem sat vremena ne silazi sa bajsa u jačem tempu ali u gradu beogradu to nije za svakoga.

 

nisam za teretanu, tu sam pod uticajim svih boljih nutricionista i fitoterapeuta sa kojima sam se sretao u životu. jači hod, bicikl, plivanje, slične aktivnosti. ako se nema gde može i na kućnim spravama.

 

ključ je trajna promena navika, na tome se radi polako i sa determinacijom, i do toga se pre ili kasnije dođe.

 

 

Ćale mi je dijabetičar desetak godina, znam mu napamet ritam kad jede, šta jede. Znam za složene ugljene hidrate, hlebiće i to...mislim ja o ovome sve znam već. Sad samo da primenim. To je to što kažeš. A on ima neurotični disciplinu, ne jede čak ni pasulj u kome su kzvana rebarca :D

Jedno vreme mu je šećer bio bolji nego moj. In 5,2 ja 5,7.

Visok 193cm, kilaža 65. Jede kao ptičica. Ali jede integralni hleb, pasulj, i krompir

 

Ćale inače nikad nije voleo ni slatko, ni pite, peciva...samo mesište. Pritom, uvek smo jeli dva puta nedeljno ribu. Nikad nije pio alkohol ni blizu kao muškarci, ponekad po slavljima i to ne mnogo. Pušio je ranije, bacio. Radni vek proveo šetajući po planinama jer je geolog. 

Dakle - lifestyle perfektan. Ali....

 

Angry Inside Out GIF by Disney Pixar

 

Što se mene tiče -

Jači hod, bicikl, plivanje. Neću da se zanosim sad da ću tu drastično nešto, dovoljno je kao i do sad, s manjim varijacijama.

Kolačići su više da pravim za decu, a ja šta uzmem, uzmem (ko što rekoh, nisam fan, pa nemam ni zavisnost od njih)

E, a ti si pogodio, grickalice su moja patnja :sad:

 

  • +1 3
Link to comment
25 minutes ago, Filozof manijak said:

Život je patnja 

 

da li je patnja moguće i da jeste, okreni obrni

 

po meni je glavni problem što te ovakva ishrana mimo decenijskih navika uključujući i detinjstvo

 

baca u psihologiju bolesti, podseća te svako malo da ti nešto fali čim smeš da pojedeš 3 jagode a ne pola kese kao što si se navikao, o bureku da ne govorim

 

ja imam sumanutu determinaciju kada je u pitanju bavljenje ishranom ali to ne može da traje večno

 

bio sam na bukvalno najtežim poznatim režimima ishrane koji dovode do revolucije u organizmu, tipa režima poznate rade milošević - tečna terapija od 18 dana na sokovima i čajevima - x puta sam to radio, pa onda njena čvrsta terapija sirovom hranom, sve divno ali brate pre ili kasne zov srca i divljine i vratiš se na početne pozicije jer sve to podseća da si bolestan a od tog osećaja želiš da ponegneš jer ne kapiraš da je to trajno stanje.

 

jebiga, ukratko.

 

 

  • +1 1
  • Wub 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

MOj stav je da treba uživati u životu (porocima, hrani, čemu god...) pa dokle traje,

Jebo život od devedeset i devet godina pod posebnim režimom i čija semenkama.

 

Enjoy the ride while it lasts

  • -1 1
Link to comment
2 minutes ago, Filozof manijak said:

MOj stav je da treba uživati u životu (porocima, hrani, čemu god...) pa dokle traje,

Jebo život od devedeset i devet godina pod posebnim režimom i čija semenkama.

 

Enjoy the ride while it lasts

 

apsolutno

 

ima i tu opcija koje pomažu, cela nordijska medecina je orijentisana na to da i kao /realno/ teško bolestan možeš da uživaš

 

danskom novo nordisku koji se bavi dijabetesom treba podići spomenik veličine kula u njujorku

Link to comment
4 minutes ago, Eleniko said:

po meni je glavni problem što te ovakva ishrana mimo decenijskih navika uključujući i detinjstvo

 

baca u psihologiju bolesti, podseća te svako malo da ti nešto fali čim smeš da pojedeš 3 jagode a ne pola kese kao što si se navikao, o bureku da ne govorim

Jeste. Malo li iskočiš iz koloseka, odmah počinje anksioznost. To ja vidim kod ćaleta, on je u stanju da istripuje kako mu je to što je zakasnio pola sata na jelo (nosi sa sobom sendviče) odmah udarilo u glavu, evo ga šećer, odmah skače....ja mu kažem, tata, ne ide to tako, to ti je iz glave....

Nije mi ideja da živim ovako. Ovo je sad, da se vratim koliko je moguće.  A onda uravnoteženo. Pa kako bude. Pa ako treba glukofaž, piću, imam ih ionako šaku ujutru koju stučem. Živi se nekako i ne identifkuješ se kao bolesnik.

Link to comment

Što se tiče 99 godina, niko ih neće doživeti

A nije baš ok ako me s 55 klinci od kojih jedan još ne bi napuio 18 godina vuče po lekarima zbog šećerne kome ili da mi secnu prstić, kad bih samo nastavila ovako kako sam počela (dosta me je dobro i služio organizam kako sam ga akala)

  • +1 2
Link to comment

ja pijem glukofaž u junu će biti 20 godina, sa pauzom od par meseci pre jedno 19 kada su australijanci istripovali da je kancerogen pa se digla bura

 

enivej, tražim open minded endokrinologa koji će mi potvrditi moju duboku veru da je to placebo lek ili barem nešto za bukvalno najlakše, granične slučajeve bolesti.

 

ovde je nažalost sve vezano za lekove sa liste, inači bi zaista odlični lekovi kao što je recimo novonorm imali drugačiji status. čak i kao jako jeftin lek u inozemstvu, 12e za 100 tableta bez obzira na jačinu /tako da se može deliti na pola pa 1 kutija bude za 2 meseca i više/, ovde nikada nije zaživeo.

Link to comment
9 minutes ago, Eleniko said:

ja pijem glukofaž u junu će biti 20 godina, sa pauzom od par meseci pre jedno 19 kada su australijanci istripovali da je kancerogen pa se digla bura

 

enivej, tražim open minded endokrinologa koji će mi potvrditi moju duboku veru da je to placebo lek ili barem nešto za bukvalno najlakše, granične slučajeve bolesti.

 

ovde je nažalost sve vezano za lekove sa liste, inači bi zaista odlični lekovi kao što je recimo novonorm imali drugačiji status. čak i kao jako jeftin lek u inozemstvu, 12e za 100 tableta bez obzira na jačinu /tako da se može deliti na pola pa 1 kutija bude za 2 meseca i više/, ovde nikada nije zaživeo.

Misliš da je placebo? Nisam pila, pojma nemam, ali čula sam da su se neki zdravi kljukali njime da smršaju :D

Link to comment
15 minutes ago, Filozof manijak said:

MOj stav je da treba uživati u životu (porocima, hrani, čemu god...) pa dokle traje,

Jebo život od devedeset i devet godina pod posebnim režimom i čija semenkama.

 

Enjoy the ride while it lasts

 

Da, tako je razmišljao i moj deda dijabetičar, jeo i uživao u životu.

 

Da, nije doživeo 99 godina, zapravo jedva 65, a poslednjih 10 ležeći po bolnicama od gangrena i gotovo gubitka vida, pri tom izgledao kao da mu je 85.

 

Nije baš "enjoyable ride", mislim da mu je bilo jako krivo kad je ukapirao da ide zauvek.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Tihajeza said:

 

Možeš da mesiš hleb, tako biraš brašno koje ti odgovara, neko tamno, raženo, crno pšenično, dodaš semenke kakve voliš, susam, možda origana malo. Mesim otprilike jednom nedeljno i kada prenoći, da ispari para iz njega, nasečem na kriške i zamrznem. 2 minuta u mikrotalasnoj i možeš da jedeš lep mirisni topli hleb bilo kada. Nama traje hleb od kilo brašna 7 do 10 dana. Hleb jedemo samo za doručak, jednom u par dana (deca i za večeru), ostalo su ražane i ovsene kaše u raznim varijantama.

Kao zamena za testenine može da posluži recimo heljda, preko nje idu razni skuvani sosevi koje bi bacila preko špageta na primer. Takođe, ja je stavljam u đuveč umesto pirinča. Takođe, leblebije samo obarene, pa sa zapečene u rerni; mogu zajedno s povrćem. Obe namirnice imaju nizak glikemijski indeks. Da ne bi bilo nepotrebno smaranje svaki put: potopi veče pre, pa bari 45 minutra... možeš veću količinu da potopiš,, obariš, a zatim spakuješ u friz podeljeno u količinama koje ti trebaju za jedan ručak, pa vadiš kesicu po kesicu.
 

Sve ovo na kraju uđe u rutinu.

Slažem se. Jednom nedeljno da pravim nije uopšte problematično, samo da stavim u friz. Inače, heljdu sam jedno vreme jela, ok je ona, iako deluje ružnjikavo, ali je meno dosta ukusna. Heljda, inače sirotinjsko jelo, kod mene u kraju u Bosni se gajila oduvek, bukvalno ono kao trava što raste pa tako heljda. A danas je fensi brašno

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Tihajeza said:

 

Da, tako je razmišljao i moj deda dijabetičar, jeo i uživao u životu.

 

Da, nije doživeo 99 godina, zapravo jedva 65, a poslednjih 10 ležeći po bolnicama od gangrena i gotovo gubitka vida, pri tom izgledao kao da mu je 85.

 

Nije baš "enjoyable ride", mislim da mu je bilo jako krivo kad je ukapirao da ide zauvek.

Meni je više to da ne padnem nekom da se muči sa mnom, ili da se ne raspadam polako. To nije ok.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Tihajeza said:

 

Da, tako je razmišljao i moj deda dijabetičar, jeo i uživao u životu.

 

Da, nije doživeo 99 godina, zapravo jedva 65, a poslednjih 10 ležeći po bolnicama od gangrena i gotovo gubitka vida, pri tom izgledao kao da mu je 85.

 

Nije baš "enjoyable ride", mislim da mu je bilo jako krivo kad je ukapirao da ide zauvek.

Svakako je dogurao više nego što ću ja,

No nikad ne bih menjao 10 godina intenzivnog  poročnog života za 25 35 godina životarenja pod posebnim režimom u starosti.

Svi moramo otići

 

Link to comment
3 minutes ago, Svemir Zeka said:

Meni je više to da ne padnem nekom da se muči sa mnom, ili da se ne raspadam polako. To nije ok.

I za to postoji rešenje

 

Link to comment
4 minutes ago, Filozof manijak said:

I za to postoji rešenje

 

Ne negativiši. (više nego ja :D ja sam na ppp ovlašćeno lice za self-lapot)

Link to comment

Ja sam ovde super pozitivan, ne razmišljam o gangreni i amputiranju prstiju dva posta nakon IR :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...