Jump to content
IGNORED

Fitness & Nutrition


catfish

Recommended Posts

Evo ja jedem u periodu od 4 sata u toku dana a 20h ne jedem i tako već skoro 5 godina, za sad sam dobro, ako umrem javiću vam...

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

statistike i istraživanja se ne prave za svaki slučaj pojedinačno, nekog može autofagija da preporodi, pojedinci uspeju i teška oboljenja da tako zaustave, ali to je slučaj, onaj srećan, u nizu drugih slučajeva može biti kobno tako raditi

Link to comment

slažem se da smo svi različiti i da to što meni nešto odgovara, ne znači da svakom drugom to isto mora da odgovara, ali...

 

svako od nas ima u proseku 100.000 kalorija skladišteno u mastima koje imamo u sebi, bio mršav ili gojazan nije vazno, broj možda ide malo dole ili gore ali se ne menja drastično.

to znači da je majka priroda predvidela da nećemo imati da jedemo baš svaki dan pa se postarala da ne izumremo kao vrsta zbog toga što nismo jeli nekoliko dana, a kamoli 16 sati.

sad što smo mi uspeli da pogrešnom ishranom blokiramo lak pristup tim kalorijama, to je druga priča.

smatram da bi 99% ljudi moralo da može da ne jede 16h bez ikakvih posledica, da ostavimo tih 1% za neke teško hronično bolesne ljude, ostalima ne bih trebalo da je ikakav problem, a posebno ne koban.

 

autofagija je nešto sasvim drugo, a ne način ishrane gde se jede u određenom vremenskom intervalu, znam da se taj izraz ovde odomaćio ali je baš pogrešno

Link to comment
2 hours ago, Djuro said:

 

ovaj deo mi se dopao

 

Quote

The study’s limitations included its reliance on self-reported dietary information, which may be affected by participant’s memory or recall and may not accurately assess typical eating patterns. Factors that may also play a role in health, outside of daily duration of eating and cause of death, were not included in the analysis.

 

da li se ti sećaš šta si jeo pre nedelju dana i u koliko sati si jeo ?

ja evo priznajem da se ne sećam, ne nedelju dana nego dva dana unazad, a jedem samo 2 puta na dan.

 

ispituješ kako nešto utiče na zdravlje ljudi, ali te ne zanima da li su ti ljudi zapravo zdravi ili bolesni ?

Link to comment

da li sam dobro razumeo da se sve bazira na dva dana tokom prve godine i da su na osnovu toga ljudi svrstavani u grupe?

 

šta znam, ovakvih nekotrolisanih studija o ishrani ima veliki broj i često pokazauju suprotne rezultate. mnogo je teško uraditi takvu dugoročnu studiju na takav način da se može sa sigurnošću izvući uzrok, a ne samo korelacija. po meni je ovo samo još jedna takva studija pošto nije sigurno ni da li su dve grupe stvarno jele u datim periodima, ni šta, ni koliko su jeli, ni da li su aktivni fizički, kakve su im ostale navike. Na primer, moguće je da se u tom periodu smatralo zdravim da se jede više malih obroka pa su u tu grupu upali ljudi koji više paze na zdravlje, ako su uopšte ljudi ispravno kategorizovani pošto sam ja razumeo da su kriterijum bila samoo dva dana tokom prve godine studije. 
 

ja sam batalio 16/8. pomoglo mi je da ograničim kalorije, a kada sam skinuo salo počeo sam opet da jedem u periodu od cirka 12 sati i bolje mi je tako. generalno mislim da je mnooooogo važnije šta i koliko se tokom dana pojede od toga kako je taj unos hrane raspoređen tokom dana.

Edited by Heaviside
  • +1 4
Link to comment
On 24. 3. 2024. at 8:46, Shan Jan said:

Hej drugari vidim da vec par godina traje hajp oko Ozempika od koga ljudi gube kile pa da pitam sta mislite o tome? Vec i ja znam preko nekih ljudi druge koji su smrsali tako a kazu da je tolika pomama za njim u USA da je uticao na pad potrosnje prehrambrenih proizvoda.

 

Evo ga jedan tekstic: https://faculty-pharmacy.com/blog/2023/04/ozempic-naucne-cinjenice-u-pozadini-hajpa/

 

Ukratko sta sam uhvatio da kazu:

1. Radi. Stvarno radi, za razliku od drugih hajpova.

2. Radi samo dok ga uzimas (smanjuje apetit). Cim prestanes, apetit se vraca i vecina ljudi se vrati na staro.

3. Koristi se primarno za dijabeticare i ljude sa IR pa uzimanje istog je moralno problematicno jer otezavas nekom kome je stvarno potrebno da ga dobije. Sa druge strane ja vec na granici dijabetesa sa secerom pa mozda moze i to da pomogne.

4. Nuspojave su za sada blage (prolazna mucnina) ali lek je tek par godina u opticaju tako da postoji rizik da se tek mnogo kasnije otkriju ozbiljne posledice kao sa nekim drugim supstancama.

5. Vec sada kazu doce da je bezbednije njega uzimati nego ici na operacije zeludca ako ste bas debeli. A ja bogme...

 

Meni deluje kao mozda dobra ideja za jedno par meseci na njemu da se inicijalno steses, uz put krenes aktivniji zivot i zdraviju hranu i molis boga da kad se vrati apetit da mozes da ga zavaras travama koje pases :D 

Čuo sam u nekom podkastu da se navodno gubi dosta mišićne mase i bone density (gustina kostiju?), neka doktorka koja to prepisuje svojim pacijentima je pričala, kaže da obavezno mora program treninga snage da se napravi za svakog pacijenta. Dobro se raspitaj šta i kako, a trening snage dok mršaviš ti svakako neće škoditi. 

  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, Heaviside said:

Čuo sam u nekom podkastu da se navodno gubi dosta mišićne mase i bone density (gustina kostiju?), neka doktorka koja to prepisuje svojim pacijentima je pričala, kaže da obavezno mora program treninga snage da se napravi za svakog pacijenta. Dobro se raspitaj šta i kako, a trening snage dok mršaviš ti svakako neće škoditi. 

I sa Merforminom se gubi misicna masa ili bese da ide jako tesko da se izgradi.

Link to comment
On 25. 3. 2024. at 15:21, red star forever said:

 

Nije loš tekst, ali Fung ima tendenciju da se poziva na nauku kad mu odgovara i na zdrav razum kad mu to odgovara. "Da li stvarno mislite da je telo tako glupo" ili "zašto stari Grci nisu umrli od bolesti srca" nisu neki jaki argumenti.


Sve u svemu i u samom članku o studiji kažu sledeće: Overall, this study suggests that time-restricted eating may have short-term benefits but long-term adverse effects.

 

may have takođe nije neka posebno jaka tvrdnja.

  • +1 1
Link to comment

Meni stvarno nema logike da to bude ozbiljan problem. Toliko su ljudi prilagodljiva bica i sad ako jedemo u rasponu od 8h sati dnevno umesto u npr. 12h (kao sto je vecina nas jela pre 30 godina) onda imamo duplu sansu da dobijemo srcku? :huh: Mislim bratu mog dede je falilo par dana da dozivi 90. rodjendan a jos kao mladic je prakicno izgubio celo jedno plucno krilo. Siguran sam da i vi znate gomilu ljudi koji su imali ozbiljnih problema, oporavili se i ziveli do duboko u starost. 

 

Takodje pravljenje studije koja ce da bude nezavisna od drugih faktora je jako tesko a ovo zvuci bas falicno kako su napravili. 

  • +1 1
Link to comment
On 26. 3. 2024. at 18:34, Shan Jan said:

Meni stvarno nema logike da to bude ozbiljan problem. Toliko su ljudi prilagodljiva bica i sad ako jedemo u rasponu od 8h sati dnevno umesto u npr. 12h (kao sto je vecina nas jela pre 30 godina) onda imamo duplu sansu da dobijemo srcku? :huh: Mislim bratu mog dede je falilo par dana da dozivi 90. rodjendan a jos kao mladic je prakicno izgubio celo jedno plucno krilo. Siguran sam da i vi znate gomilu ljudi koji su imali ozbiljnih problema, oporavili se i ziveli do duboko u starost. 

 

Takodje pravljenje studije koja ce da bude nezavisna od drugih faktora je jako tesko a ovo zvuci bas falicno kako su napravili. 

Ovde kao problem moze da nastane to sto dosta njih odlaze prvi obrok do 14 h a zadnji jede oko 22 .Takodje kolicina hrane i sastav.Ako ima dosta ugljenih hidrata,veliki udarci na pankreas ce uciniti istu ili vecu stetu nego manji udari.Takodje i velike kolicine masti i proteina ce dati reakciju nesto odlozenu ali ce dati.Dosta njih zabada kolicine kofeina koje bi konja ubile,kardio je pseudoefedrin i tegovi.Krs nepoznatih u istrazivanju.Lokanje whey sheikova,protein bars,napitaka bez secera ali punih zasladjivaca,Vit C u kolicinama za mornare iz 1800 god.

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...