Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Ne znam kako je bilo Ajatolahu, ali evo vikend sličica  u Ve:

 

Ulazak kruzera Costa Luminosa u venecijansko pristanište, pored onih obaveznih i svi okolni brodovi su se približili i pratili ga pri ulasku u luku. Slučajna svečanost.

 

2r2yk42.jpg

 

Devojčice uživaju u vizantijskom mermernom tronu u bašti Pegi Gugenhajm.

 

dnbmgo.jpg

 

Stepenište u Palazzo Cini, autor arhitekta Tomaso Buci.

 

10qzabp.jpg

 

Aqua alta ispred i u Bazilici sv. Marka.

 

2418n6t.jpg

 

Dve neobične slike u Palazzo Cini:

 

Nicolo Giolfino- I ludi lupercali a Roma

 

2ely0kw.jpg

 

Pietro Vecchia- Sansone

 

2gtc1sp.jpg

Link to comment
  • 3 months later...

Ove godine u maju, opet Italija :D Prosle godine je bila juzna Toskana, ove smo planirali Emiliju Romanju u kombinaciji sa Toskanom.

 

Dakle, ideja je otprilike ovakva... Beograd - Udine, spavanje, pa ceo dan u Udinama, ne znam da li vredi, (prosla 3 puta sam nalazio smestaj oko Venecije u nekim mestima blizu autoputa), pa spavanje, pa odlazak u Modenu i onda do smestaja. Smestaj, recimo u Parmi, mada sam otvoren za druge predloge.

 

Ono sto je plan da se obilazi je Pjacenca, Kremona, Parma, Emilija Romanja,Maranello, La Spezia i park Cinque Terre, mozda i Torino.  U povratku do Trsta, spavanje, ceo dan u Trstu, spavanje i povratak za BG.

 

Vremenska odrednica je 8 nocenja, od subote 4.5. i u nedelju 12.5. povratak u BG.

 

Otvoren sam za predloge i promenu plana, ovo je samo nacrt, moze se menjati.

 

Bio sam u Mantovi, Kremi, Bolonji, Raveni, Ferari,  2 puta u Toskani, Lombardiji ... tako da sam video dobar deo te severne Italije.

Link to comment

Emilija Romanja a bez Bolonje?

 

Moj savet ti je da se smestiš negde na pola puta, a da je vozom, jer vozovi su jako jeftini, dobro povezano sa svime što želiš da obiđeš. Pjaćenca npr.

Link to comment

Mogu ti samo reci za ono gde sam bio - Udine je kao Vozdovac, gradic, trgic, ali nista posebno. No to ti je (kao i meni sto je bilo) samo usputna stanica, tako da nema veze.

 

E sad, La Spezia. Ima lep deo grada u brdu, probaj da nadjes i smestaj tamo, ima fina ulica za setnju i picerija (Al Settimo Cielo) sa koje puca pogled ka luci i moru, lepo je da se sedne predvece, pice su odlicne. Ovaj centralni deo je bzvz, ima mnogo lepsih u Italiji, ne moras gubiti vreme na to.

 

Uglavnom tamo ne ides zbog La Specije, ides zbog Cinque Terrea, kola ostavi u LS, imas dnevnu kartu za voz do svih sela 5T. Ja sam isao od najdaljeg (Monteroso) ka najblizem (Riomadjore), sasvim je legitiman i drugi smer.

 

Ljudi kazu da je lepo setati izmedju sela, ja ti to ne bih preporucio. Isli smo od Monterosoa do Vernance, staza ide kroz brdo, ima uspona, siblja, kamenjara, preznojis se i izmucis, nije kao lepa setnjica. Najlaksa trasa za setnju je sa druge strane, od Riomadjorea do Manarole, ima poplocano setaliste uz more, ali ja kad sam bio ta staza je bila zatvorena zbog odrona, ne znam da li su je do sada popravili (sumnjam).

 

Racunaj da ces provesti oko 45min-sat vremena u svakom selu, malo prosetas, vidis, slikas, u jednom das solidne novce na rucak, lepo je stvarno, ali se zamoris vec kod treceg sela jer je sve jako slicno.


Druga, izuzetno bitna stvar - pored La Specije se nalazi i mali gradic Portovenere, nekih 15-20min kolima, obavezno tamo da ides. Svi turisti se zalepe za 5T, meni je ovo bilo lepse, pravi primorski italijanski gradic, i obavezno se popni na brdo kod groblja i crkve, ima prelep pogled na neku tvrdjavicu i kamenu uvalu (ovde dides).

Ostalo sto planiras nisam obilazio, ono sto bih ti preporucio je dalje juznije, ne znam da li ti se ide tamo, a mozda si vec i bio :)

Link to comment

Prvo hvala na brzim odgovorima [emoji3]

Kao i sve zene, i moja menja misljenja prilicno cesto, a ja moram da nagadjam sta misli [emoji3]

Dakle, plan B je opet juzna Toskana, sa sedistem u Kjancano termama, kao i prosle godine.

Od obilazaka, Monteplucjano(dosli do pola sela, pa nam bila provala oblaka, pa smo pobegli u kola), Askona, sela oko Arezza(bili u samom gradu), pa neka sela oko Siene, meni lepsa od Firence, Sorano, Sovana...
U svakom slucaju nesto od te dve opcije ce biti.

U Toskanu bih mogao da idem 100 puta...

Doduse jos nisam bio na Siciliji [emoji3]

Link to comment

Ne odustaj od Ligurije, taman ti je tih 8 dana dovoljno da natenane sve obidjes. Od Emilije moze Parma. Ako si toliki fan Toskane mozes u regiju Marche koja je neotkrivena Toskana, ultrapreporucujem.

Link to comment
15 minutes ago, lo zingaro said:

Koga zanima nesto detaljno oko Sicilije imam spremnu svezu reportazu od proslog leta.

Ma joook nemoooj...

Salim se samo pisi...

Link to comment
1 hour ago, Milosh76 said:

Otvori temu o Siciliji!

 

Moze i preporuke za Marche... osim Ankone koja je u planu svakako

Ankonu možeš slobodno da preskočiš. Prljav lučki grad u kome, po italijanskim merilima, nema ništa posebno. Moja sestra živi u Fermu (južno od Ankone ka Peskari), i taj deo jeste lep i živopisan, ali opet nema ništa spektakularno. Ako imaš vremena, idi do Asizija u Umbriji, tamo je središte franjevačkog monaškog reda i mesto gde je Franja Asiški (odnosno Frančesko, kako ga zovu Italijani) proveo najveći deo života.

Edited by Ayatollah
Link to comment

Asizi mi je svakako u planu. a posto sam kolima, nista nije daleko :D  Bice verovatno kombinacija Toskane, Umbrije, Marche...

Italija je prelepa, mogao bih svake godine po vise puta da idem.

Link to comment

San Marino? ok je... ili Urbino fin borgo, Pesaro ti bolje od Ancone ako oces da vidis (sredjeni) morski gradic. Fabriano kod Abruzza sa okolinom ako si za (pod)planinski. Omijleno mesto mi je Genga [emoji16] selo kod spektakularnih pecina Frassasi. Za treking i letnje osvezenje super

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment

@goofs

Quote

Udine je kao Vozdovac

:D od sad se pravim da je tako. Još samo da negde ka Kumodražu ili Jajincima napravimo muzej i u njemu Karavađo.                                                                                                              @milosh76     U Asizi i tu je Santa Maria degli Angeli, ako želite da vidite crkvu u crkvi, Porcijunkolu. Osim nje, nema ništa posebno u SMdAngeli. Pošto idete kolima, to je idealno za obilazak centralne Italije koja nije baš povezana vozovima kao npr. sever.

 

Link to comment
  • 3 months later...

Crtice iz Rima:

- Ko hoce da pazari autenticnu hranu i samo hranu, tamo gde se snabdevaju domaci- pravac Mercato Trifonale pored Vatikana. Velika, ozbiljna pijaca u zatvorenom, meso, sirevi, testenine, peciva, voce i povrce. Ima svega, ali ipak, ipak mocarela bufala njam, njam.

- Nedeljom od 10 do 17 h (zvanicno do 19 h ali ne racunajte na to) Mercato Borgo Flaminio,  nekadasnji tramvajski depo u blizini Piazza del Popolo. Vintage firmirana garderoba i sitnice. Ulaz se placa 1,6 evra, ko voli moze da nadje. Ne podnosim rke™ ni nove, a kamoli stare.

- Metro: Do daljeg su zatvorene (ako sam dobro zapamtila do avgusta ove godine, ali pre toga je pisalo do 15. maja) metro stanice Barberini i Republika, metro A, pa se sa Terminija stize direktno na Flaminio i vice versa. Sa aerodroma Ciampino se do grada stize za 3 evra- bus 520, pa kod Cinecitta hvatajte metro A, obrnuti smer moze i sa jednom kartom  tj. 1,5 evra jer karta od 100 minuta kad se ponisti u metrou moze posle da se koristi u busu cak i ako je ponistite u 99 minutu, a karta ponistena u busu ne moze u metro nikako.

 

- Trenutno do oko 9.6.  je skinuta drvena zastita sa Scala Santa kod Lateranske bazilike, tako da su sad u originalnom izdanju, mermerne stepenice sa talasastim udubljenjima, kako bi bili sto teze onima koji pozele da se na kolenima popnu do vrha (ukupno 28 stepenika) jer je samo na kolenima moguce ici tim stepenicama. Ispred ulaza ogroman Samsungov bilbord, a IGuzzini ce raditi rasvetu. 

 

-  Crkva sv. Antonija Portugalskog. Manja crkva, ali biser nad biserima, neverovatne kombinacije mermera razlicite boje- zeleni, crveni, crni, zuti. Uglancana do savrsenstva, odrzavana kao Rols Rojs. Ima i orgulje savrsenog zvuka. Tokom cele 2019. nedeljom u 18.30 besplatni koncerti.

- Medju psima na povocu dominiraju mali jazavicari, to je neka moda izgleda ovde kao u Bgd sto su maltezeri i bisoni tj. belo kuce na baterije.

 

- Tasne u modi okrugle, valjkaste, loptaste od pruca i slame. Coccinelle ima originalne 395 evra( naravno da nisam kupila, samo referisem ono sto je zanimljivo) sa stranicama od spanske trske/ becke slame ( Il paglia di Vienna) kako se vec prevodi.

 

Jedna radionica za obradu mermera. 

Italijani poziraju sa zadovoljstvom.

30xbl87.jpg

 

 

Edited by halloween
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...