Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Da privedemo kraju pricu o Liguriji.

 

Levanto.

Standardno izmedju La Specije i Djenove, izlazak sa autoputa istoimen.

Samo mesto po sebi nije nista posebno u odnosu na prethodno pomenuta ali daleko od toga da je bezveze. Ono sto je bitno je velika plaza i povezanost sa Bonasolom. 

Radi se naime o bivsoj zeleznickoj trasi (uska predratna zeleznica) koja je bila zapustena decenijama a sada sredjena za pesake i bicikliste. Vredi svaku kapljicu znoja jer je na stenama tik uz more sa pogledom iz snova povremeno prekinutim tunelima. Na svako malo moze se sici sa staze u neku pustu uvalicu sa cistim morem i skrivenim mini plazama koje nisu pune ni u sezoni.

 

Velika plaza se prostire na na max kilometar i radi se o klasicnoj italijanskoj plazi sa lezaljkama i suncobranimasa sitnim sljunkom i peskom.

 

JrBGaHnl.jpg

 

MtdLLH1l.jpg

 

wUUCRLyl.jpg

 

Na kraju desne strane plaze, gledajuci ka moru, ulazi se u prvi od serije tunela. 

 

1Mk0wesl.jpg

 

Nakon drugog ili treceg tunela (ne secam se vise dobro) imas malu uvalicu s mojom omiljenom plazom na tom potezu. Nije bas pusta ali nije nikad ni toliki krkljanac ali voda i ambijent su stvarno prekrasni. Tu obicno idemo do samog kraja kupacke sezone (nekad i pocetkom novembra). 

Ona izgleda ovako

 

uOMP6cFl.jpg

 

BFirQepl.jpg

 

J2L2Dujl.jpg

 

6J0CksTl.jpg

 

Imas jos slicnih uvala nastavljajuci dalje prema Bonasoli.

Za Bonasolu vazi isto sto sam na pocetku napisao za Levanto s tim sto je gradska plaza malo kraca. Naravno moze se ovo uraditi i obratno, parkirajuci u Bonasoli a onda pesaka ka Levantu.

Na Velikoj plazi u Levantu nekih 100ak metara pre tunela se nalazi jedini restoran/picerija na samoj plazi i idealno je za veceru na izmaku dana. Odatle sam slikao onog ribara s pocetka fotoreportaze.

 

Link to comment
  • 2 months later...

Konačno sam danas bila u Sakri San Mikele. Posetioci su gotovo svi Italijani i nešto malo Francuza, nije gužva jer od Torina treba promeniti voz+ kombi, ako ne idete kolima. O tome ne treba ni razmišljati, poseta Sakri je obaveza svakog italofila. 

2hehdo8.jpg

 

 

Tokom obilaska sam izgubila šal i dok sam ga pronašla dva puta sam se popela i jednom sišla uz Stepenište mrtvih.  Moji gresi su okajani. 😁

http://www.sacradisanmichele.com/en/

Edited by halloween
Link to comment

Danas u Egipatskom muzeju. Ne znam da li je prikladnije ovde ili na Udaj se više! 

 

vdi8sw.jpg

 

 

Ima jedno mesto na koje ću sutra da odem opet, a to je Nacionalni muzej filma u Mole Antonelijana. Nije klasičan muzej i nigde nisam videla da posetioci muzeja uživaju više nego u baš na ovom mestu, uključujući i mene. 

Edited by halloween
Link to comment

U sklopu Univerziteta u Torinu....

 

Castello del Valentino, dvorac pod zaštitom UNESKO, u kome je smešten Arhitektonski fakultet Politehničkog univerziteta u Torinu. 

26pfo.jpg

 

 

 

Muzej humane anatomije "Luiđi Rolando"

 

ke6wkn.jpg

 

126b908.jpg

 

244bls8.jpg

 

 

Muzej kriminološke antropologije "Čezare Lombrozo"

Profesor Lombrozo je utemeljivač kriminologije kao nauke, pozitivista i tvorac teorije o urođenom zločincu.

xle9mt.jpg

Glave osuđenika koji su umrli u zatvoru, a ispod svakog piše za koje delo je osuđen.

Ovaj ispod je ubio suprugu.

vnzb86.jpg

Nož skriven u raspeću, rad osuđenika.

11w388y.jpg

 

206k01t.jpg

Muzej voća, u sklopu stanice za agrotehničku hemiju.

xnb6s8.jpg

 

Čini mi se da su u ovom kraju Italije opsednuti voćem, a posebno jabukama i da su vrlo inovativni na tom polju. Kad sam odlazila, dve promoterke su delile novu sortu jabuka Marlene (podvarijetet breburn), vrlo ukusna. Uspomenu sam smazala tek po dolasku u Beograd.

 

 

 

Edited by halloween
Link to comment

Impresije iz Sakre San Mikele.

24zk3t3.jpg

Pogled na dolinu Suza, ali i na Alpe sa druge strane. Veličanstveni Alpi kao kontrast padskoj niziji i njihova lepota su utisci sa putovanja koji su svojim intenzitetom nadjačali impresije nad onim što su stvorili ljudi. 

 

radi5w.jpg

 

 

 

2mmwjl3.jpg


Portal Zodijaka, na vrhu stepeništa smrti.

 

i44t2a.jpg

 

349b588.jpg

 

nqsjs4.jpg


Veliko jezero u Aviljani

 

2qu6asn.jpg

Edited by halloween
Link to comment

Kraljevski muzeji u Torinu.

 

Kupola Crkve San Lorenco, u kojoj se čuva i kopija Torinskog pokrova u prirodnoj veličini.

308wj2c.jpg

Piazza Castello

2u7qgps.jpg

 

Armeria Reale

10h535f.jpg

 

Oklop sa motivima sunca

vg1p8p.jpg

 

Bronzana svinjska glava, koja se stavljala na trup broda sa ciljem da onemogući neprijateljskom brodu da se približi i ošteti trup, pronađena u đenovljanskoj luci 1597.

2dvijhj.jpg

 

Bitka za Beograd i Bitka za Petrovaradin, dela Jan van Huchtenburga(1647-1733)5ea0t0.jpg

1675hh.jpg

 

Rembrant, Starac koji spava.

104i0ds.jpg

Makazasto stepenište, optička iluzija.

2gxmem9.jpg

Edited by halloween
Link to comment

Egipatski muzej

 

Dvorana kraljeva

 

t9xf6f.jpg

Ramzes II

fjjoxv.jpg

Egipatska knjiga mrtvih

2ngttly.jpg

 

Venaria Reale, kraljevska rezidencija. Dugo godina stajala zapuštena, kao skladište, a onda obnovljena i sada je pod tzaštitom UNESCO.

Galerija Grande

o73be8.jpg

 

 

2nkuesz.jpg

 

2dwafic.jpg

Kavez za ptice

2uyr2mo.jpg

Stolica 18. vek

2n7nzuo.jpg

Edited by halloween
Link to comment
  • 1 month later...

Ima neko neke preporuka za Bergamo? Biznis trip početkom juna, sa 2 dana za slobodne aktivnosti. Pretpostavljam da ćemo skoknuti do Milana jedan dan, nadao sam se da će moći i Como ali to se čini manje realnim...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...