Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Kad sam bio u Toskani ove godine, ubedjivao me lik iz hotela da odemo u Asizi ... Mi otisli u Todi  Jeste da nije Toskana nego Umbrija, ali sve je to blizu bilo :D

 

Moracu u Toskanu i treci put, tesko ce mi pasti :D

 

Pogled ka Todiju me asocira na Volteru... vrlo simpatican gradic

Link to comment

Asizi je remek delo arhitekture, naročito plato ispred Bazilike. A i čitav grad je kao skulptura, ima neizbežnih turističkih momenata, ali su minorni. Franjevci se čine uvek spremni na šalu, vrlo vedra atmosfera. 

Link to comment

Bez teksta sam, nepretenciozna i vrlo tutta vera Italia. Naravno da ti zavidim, prvo živeti u Italiji, a onda što sva ova mesta možeš polagano da obilaziš.

 

Montalčino

2z9ftib.jpg

2hchlkp.jpg

290y253.jpg

Ima ogromnu fortifikaciju, koja ne odgovara veličini i značaju mesta, jedino da zaplaši potencijalne osvajače da im ne padne na pamet da krenu na Sijenu. 

Pijenca, vredi posetiti la citta' ideale, ali je na svakom koraku prava pljačka.

2aaelp5.jpg

Osim toga, posetila sam Muzej dijeceze, u kome je izložena relikvija

- ortodoksni krst sa nekim nemuštim obrazloženjem da je nastao u Sijeni čiča miča i gotova priča. Međutim, naši naučnici tvrde da se među eksponatima nalazi stavroteka sv. Save. Da li je to tačno i da li je to ovo što je na fotografijama, ne znam. Sve i da je tako, izgleda da je neki Srbin uzeo da pričuva da se ne izgubi, pa potom prodao. 

jr4cxx.jpg

 

Edited by halloween
Link to comment

64mexu.jpg

Padova, Kapela Skrovenji, od poda do plafona oslikao Đoto. Kapela Skrovenji je uz još neke lokacije u Padovi, na listi kandidata za zašitu pod okriljem UNESCO.

Veoma su se potrudili da doteraju i proceduru ulaska, uređeno okruženje, pa i unutrašnjost same kapele (kompanija iGuzzini osmislila poseban način osvetljenja). Rotarijanci su takođe dali finansijsku podršku. Ulazak je moguć samo uz prethodnu kupovinu karte, najkasnije jedan dan pred planiranu posetu. Puna cena ulaznice je 13 evra.

http://www.cappelladegliscrovegni.it/index.php/en/

 

Ulazi se u grupi od max 25 posetilaca, koji prethdno borave u prostoriji za aklimatizaciju 15 minuta. Naime, naučnici su zaključili da svaka promena temperature i ostalih parametara vazduha u kapeli šteti freskama, pa ako neko dolazi u posednjem momentu zadihan i oznojen, da umiri telo i pripremi dušu pre nego što uđe. U tih 15 minuta posetioci gledaju preko ekrana priču o nastanku kapele i objašnjenje fresaka po segmentima. Da nije bilo ove pripreme, ne bih znala da je Đoto u paklu nacrtao i jednog papu (morao je biti već mrtav u momentu nastanka freske, ali se ne zna na koga je mislio- vidi se samo kapa i obris lica), pakao je vrlo zanimljivo predstavio, realistično- ljudi sa rasporenom utrobom i crevima koja su izašla napolje. Nije tad bilo gilje, a moralo se nečim pretiti. 

ezrfc4.jpg

U najnižem nivou (otprilike nivo očiju) sa leve i desne strane naslikane su alegorije Mane i Vrline jedne naspram drugih- zavist napram darežljivosti, pravednost naspram nepravednosti, nada naspram malodušnosti. Mane i Vrline urađene su posebnom grizaj tehnikom koju do sada nisam videla, a vrlo je prepoznatljiva. U liku Zavisti Đoto je oslikao oca Enrika Skrovejija, po zlu poznatog zelenaša, čiji nečasni poslovi su i motivisali sina da finansira izgradnju kapele.

 

34fd7yu.jpg

Univerzalnost Đotovog rada vidi se u tome što su  način na koji je prikazao scene iz života Marijinog i Isusovog, te pomenute alegorije razumljivi i čoveku koji nije ekspert za umetnost. S obzirom da je Skrovenji nastala 200 godina pre Sikstinske kapele, reklo bi se da je Đotov rad bio inspiracija za Mikelanđelovu Sikstinsku kapelu. Moje fotografije nisu visokog kvaliteta, služe samo kao orijentir i sugestija.

 

Edited by halloween
Link to comment

Sajam antikviteta u Arecu, slavi 50 godina postojanja. Ceo centar grada opsedaju nizovi štandova sa starim stvarima. Vrlo živopisno, najveća koncentracija  zgodnih muškaraca, pažljivo i s merom doterani. Čini mi se da ovaj nije imao cipele na bosu nogu.

 

sg0j68.jpg

 

Evo jednog šaljivog štanda, gde trgovac nudi gluposti po nenormalnim cenama (uz to plastičnu lutku trudne žene za izlog prodaje kao devicu).

15cd9w6.jpg

 

sn2zgx.jpg

Pjetra paezina- mali pejzaži u kamenu, delo prirode.

2s997kh.jpg

 

Italijani vole da poziraju, diskretno ih pokretom pitate za saglasnost, a oni oduševljeno "ko,  je l' ja" ili se samo nameste u pozu.

 

2saedco.jpg

Ovaj je otvorio berbernicu nasred trga i ima posla. Pri tom je odvrnuo neku kanconu na tranzistoru.

15wx6vs.jpg

 

16lw5s6.jpg

 

21echzq.jpg

 

28991lu.jpg

Edited by halloween
Link to comment

(Izgleda da ti je Italija opila fotoaparat, nešto su ti mutne fotke? ;D Ili se sa mojim vidom nešto dešava?)

Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

(Izgleda da ti je Italija opila fotoaparat, nešto su ti mutne fotke? ;D Ili se sa mojim vidom nešto dešava?)

 

Ne ometa praćenje, zaista dobrih reportaža.

Vid ti je u redu.

 

Na ove dve može da se tumači i kao koncept:

 

12 hours ago, halloween said:

 

2saedco.jpg

 

 

 

16lw5s6.jpg

 

 

Kao da su van fokusa, poput Harija

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...