Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Sveti Franja Asiški, osnivač katoličkog monaškog reda Franjevci, Red male braće (Ordo fratris minorum), svetac zaštinik cele Italije, advokat siromašnih. Iz ovog reda razvio se i ženski monaški red Klarise (po Svetoj Klari koja je takođe iz Asizija gde postoji Crkva sv. Klare sa njenim moštima) a i tzv. Trećereci- svetovna lica koja žive u skladu sa pravilima reda, ali im je dozvoljeno da zasnuju porodicu.

 

Sveti Franja Asiški je svetac izuzetno zanimljivog životnog puta o čemu sam samo fragmentarno upućena, pa ne bih ovde iznosila svoja nepotpuna saznanja. Ono što je bitno je da je svoj duhovni put počeo u crkvici Porcijunkuli (bukvalni prevod Parcelica, delić zemlje koji je dobio od Dominikanaca da sagradi crkvu), a u toj crkvi je i preminuo. Kasnije je oko Porcijunkule sagrađena bazilika Santa Maria degli Angeli, koja ima status Papske bazilike, tako da je u stvari čitava građevina crkva u crkvi.

 

2u6gw1k.jpg

 

Pored Porcijunkule, u Bazilici se nalazi i Kapela del Tranzito – napribližnija lokacija gde je sv. Franja Asiški preminuo. Celo mesto koje se nalazi u ravnici ispod grada Asizija (na padini planine Monte Subasio), zove se upravo kao i sama bazilika. Sv. Franja Asiški je nakon smrti u rekordnom roku od 2 godine kanonizovan u sveca.

Sam kompleks u Asiziju (koji takođe ima status papske bazilike) sastoji se iz dve bazilike Donje (Basilica inferiore) u kojoj se nalazi grob Svetog Franje Asiškog (telo je preneto iz Porcijunkule u Donju baziliku), i Gornje bazilike (Basilica superiore) koja ima i svoj ulaz, ali može se do nje stići i stepenicama iz Donje bazilike.

 

2v3po4o.jpg

 

r2riwh.jpg

 

 

U Gornjoj bazilici se nalazi 28 fresaka iz života sv. Franje Asiškog, koje je naslikao Đoto (Propoved pticama, San o vojsci, Dobijanje stigmi i drugi). Ulaz je slobodan u svim svetilištima. Ispred obe bazilike se nalaze trgovi- gornji i donji. Donji je veličanstven i krase ga portici sa obe strane, koji imaju praktičnu primenu da se u njih sklone posetioci ako naiđu velike vrućine ili padavine.

 

33vog1x.jpg

 

 

Od Porcijunkule u Santa Maria delji Anđeli pa do Donjeg trga vodi pešačka hodočasnička staza popločana crvenom ciglom i u koje su urezana imena hodočasnika iz celog sveta- odoka najviše iz USA i Italije.

 

2dsjzba.jpg

 

2n0otid.jpg

 

 

Čitav kompleks je pod zaštitom UNESCO.

https://whc.unesco.org/en/list/990/

Svake godine od 1. avgusta popodne do 2. avgusta do ponoći se daje (uz prethodnu pripremu) oprost svih grehova. Sv. Franja Asiški je od Pape izmolio da se jednog dana u godini vernicima omogući potpuni oprost svih grehova. To je najpre bilo moguće samo u Porcijunkuli, a kasnije je omogućeno u svim franjevačkim crkvama, ali se po ovoj crkvi zove Porcijunkulski oprost.

 

 

http://doi.fil.bg.ac.rs/pdf/eb_ser/msc/2017-2/msc-2017-46-2-ch9.pdf

 

 

Edited by halloween
Link to comment
On 7.7.2018. at 12:43, halloween said:

5arsdz.jpg

 

Banjo Vinjoni

Srednjovekovne terme koje su prilično udaljene od naselja i na neprstupačnom terenu. Nisu uvek bile tako izolovane, pošto su bile deo hodočasničke trase Via Francigena.  Jako zanimljivo, topla voda od cca50 stepeni na 300 m n.v. Glavni bazen u kome je navodno i izvor nije za kupanje. Međutim, odatle idu mali potočići kroz kanale i krivudaju kroz mesto do strmine koju nisam bliže istraživala jer je ograđena iz bezbednosnih razloga. Svi se izuju i ubace noge u te potočiće u kojima protiče topla voda. Deo oko glavnog bazena nije originalan, već rekonstruisan kako bi trebalo da izgledaju terme iz srednjeg veka. Mesto je izgleda i danas vrlo mondensko, videla sam uglancane  oldtajmere kabriolet dvosede (u kojima je dvojac bogataš 60+ i lokalna dvadesetogodišnja lepotica).

 

Pretpostavljam da su neke od scena Nostalgije snimljene ovde?

 

 

 

Link to comment

Da, deo od 32-40 minuta, na filmu izgleda čarobno. U stvarnosti na jarkom suncu nije tako filmogenično, ali brčkanje nogu u potočićima tople vode je nezaboravno.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Kratko izvjesce sa Sardnije, iako je @lo zingaro zamalo uspio da me odgovori sa onom sjajnom reportazom iz Ligurije.

 

Definitivno mogu reci da je Sardinija izuzetno mjesto, komotno bih mogao ici tamo svake godine narednih 5 godina i da mi ne dosadi. Mi smo bili 7 dana, od toga 3 na samom sjeveru uz Maddalena arhipelag. Vec je pisano o tome na topiku, pa da se ne ponavljam, ali malo je reci da je ocaravajuce. Plus smo imali srecu da smo potrefili odlican hotel koji je samo upotpunio dozivljaj.

 

Ostala 4 dana smo bili na istocnoj strani, i voznja od sjevera je bila veoma interesantna, jer se prolazi kroz planinski dio ostrva i prilicno je intenzivna voznja. Nazalost, hotel koji smo uzeli je bio dosta ispod nivoa koji je trebao bili s obzirom na cijenu i kategoriju, a on nam je bio jedan od glavnih razloga sto smo isli tamo. Ideja je bila da se nadje neki hotel sa sadrzajima za djecu, ali sam se previse oslonio na TripAdviser i Expedia ocjene i kritike. Da stvar bude gora, grad u kom smo bili (Arbatax) je sa nula sharma, tako da nismo imali ni dobru rezervnu varijantu i onda jos k tome na dan koji smo bili namjenili za izlet brodom, jedno dijete se razboli i ostanemo na hotelskom bazenu. Daleko od toga da je sve to skupa bilo lose, ali jeste bilo ispod ocekivanje, i ne tako lijepo kao na sjeveru. 

 

Proveli smo i jedan dan u obilasku Cagliaria, ali mogu reci da me se nije nesto posebno dojmio, ali tu ni nisam imao velika ocekivanja, tako da se nisam ni razocarao.

 

Ono sto me jeste  iznenadilo (uz prirodne ljepote i kulturmo-istorijsko naslijedje) je odlicna infrastruktura. Izuzetna avionska povezanost, (a koliko sam uspio prokljuviti i brodska povezanost je odlicna, mada to nisam imao prilike iskusiti) a prije svega odlicna putna mreza, i sto se tice pravaca i samih kvaliteta cesta. Takodje je sve veoma cisto i skockano. Doduse, na Sardniju smo dosli nakon par dana u Rimu i nekoliko dana u Crnoj Gori,tako da je moguce da sam bio pod uticajem kontrasta u odnosu na nisku referentnu tacku :-) Ali, ni za momenat mi nije djelovalo kao da sam u Italiji. Cak bih se usudio reci da je sredjenije nego francuska Rivijera.

 

Na kraju ostaje zal sto to sve nisam bolje isplanirao i iskusio vise od  Sardnija, ali nadam se neki drugi put. Ali i ovako smo se vratili veoma, veoma zadovoljni. Preporucujem svakome.

 

Ako je lijepa njhova Mediteran kakav je nekad bio, onda je Sardinija Mediteran kakav bi on trebao biti.

Link to comment
On 3.7.2018. at 16:47, halloween said:

Kvalitetan fotoaparat nemam, a i da imam ne bih nosila skupe stvari na put.  Slikam telefonom, onako napamet, bez podešavanja i hvatam momenat. Ponekad mi je žao zbog toga, ali nema veze- bitno je da dobijete orijentacione informacije i inspiraciju.

 

Nije bila kritika, nego mi se cini da su fotke sa starijih putesestvija izgledale bolje. Tako sam izgleda jednom ceo dan fotkala sa valjano umazanim objektivom, primetila sam tek kada sam prebacila sa kartice na komp..

 

Evo lepih boja iz Umbrije:

https://www.theatlantic.com/photo/2018/07/colors-bloom-across-the-great-plain-of-castelluccio-italy/564914/

 

main_600.jpg?1531339352

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
9 minutes ago, I*m with the pilots said:

Nije bila kritika, nego mi se cini da su fotke sa starijih putesestvija izgledale bolje. Tako sam izgleda jednom ceo dan fotkala sa valjano umazanim objektivom, primetila sam tek kada sam prebacila sa kartice na komp..

 

Evo lepih boja iz Umbrije:

https://www.theatlantic.com/photo/2018/07/colors-bloom-across-the-great-plain-of-castelluccio-italy/564914/

 

main_600.jpg?1531339352

zuta i crna :fantom:

Link to comment
5 hours ago, I*m with the pilots said:

Nije bila kritika, nego mi se cini da su fotke sa starijih putesestvija izgledale bolje. Tako sam izgleda jednom ceo dan fotkala sa valjano umazanim objektivom, primetila sam tek kada sam prebacila sa kartice na komp.

 

Znam, razumele smo se.  Jesu bile bolje, između ostalog, jer nisam podesila ovaj telefon kako treba. Tamo su tako lepi pejzaži gde god pogledaš, stalno balansiraš između poriva da škljocaš sumanuto kao Japanci i opušteno posmatraš, dopuštajući  samo da oko bude kamera.

Edited by halloween
Link to comment
  • 2 months later...

Ima li neko neki savet kako da najracionalnije iskoristim tri dana u Veneciji? Vremena je malo, a sadržaja toliko puno, da moram napraviti neku listu prioriteta i dobar plan.

Link to comment

Venecija je relativno mala, obilazi se pešice. Može da prođe i bez kupovine karata za prevoz za sva tri dana, ako hoćeš da uštediš. Ali obavezno kupi makar za 24 sata i taj period iskoristi da obiđeš Murano i Burano (a može i Torčelo- na njemu doduše nisam bila pa ne znam vredi li otići zbog jedne crkve i mozaika) i obavezno vaporeto br.1 kroz Kanal Grande tokom dana i uveče (pošto je utisak sasvim drugačiji noću). Obavezno sa početne stanice ( već na drugoj stanici će biti gužva i dobra mesta na brodiću zauzeta), zauzmete pozicije na pramcu ili na kraju, van kabine i uživajte u pogledu. Koliko vidim, cene nisu menjane za  prevoz

ACTV- vodeni linijski prevoz (vaporeto) 24 h 20 evra. 48h 30 evra, 72 h 40 evra.

ATVO- kopneni prevoz, imaju svoju tarifu nezavisnu od ACTV.

Nisam sigurna, ali moguće je da je postojala i integrisana karta  za 24 sata od 25 evra, što je dobra solucija ako je hotel u Lido di Jesolu. 

 

Za Murano i Burano odvoj pola dana, vredi ih posetititi. Veneciju ćeš posle lako. 
   

Edited by halloween
Link to comment
20 hours ago, halloween said:

Venecija je relativno mala, obilazi se pešice. Može da prođe i bez kupovine karata za prevoz za sva tri dana, ako hoćeš da uštediš. Ali obavezno kupi makar za 24 sata i taj period iskoristi da obiđeš Murano i Burano (a može i Torčelo- na njemu doduše nisam bila pa ne znam vredi li otići zbog jedne crkve i mozaika) i obavezno vaporeto br.1 kroz Kanal Grande tokom dana i uveče (pošto je utisak sasvim drugačiji noću). Obavezno sa početne stanice ( već na drugoj stanici će biti gužva i dobra mesta na brodiću zauzeta), zauzmete pozicije na pramcu ili na kraju, van kabine i uživajte u pogledu. Koliko vidim, cene nisu menjane za  prevoz

ACTV- vodeni linijski prevoz (vaporeto) 24 h 20 evra. 48h 30 evra, 72 h 40 evra.

ATVO- kopneni prevoz, imaju svoju tarifu nezavisnu od ACTV.

Nisam sigurna, ali moguće je da je postojala i integrisana karta  za 24 sata od 25 evra, što je dobra solucija ako je hotel u Lido di Jesolu. 

 

Za Murano i Burano odvoj pola dana, vredi ih posetititi. Veneciju ćeš posle lako. 
   

Hvala na savetima :thumbsup: Nadam se samo da će nas vreme poslužiti (idemo sledeće nedelje, valjda će okotbar izdržati do tada).

 

Btw, ima li smisla kupovati unapred ulaznice za muzeje i ostale zanimljive lokacije (vidim da ima neka kartica koja obuhvata i ulaznice i prevoz, u raznim nivoima od srebrnog do platinastog), ili to možemo i na licu mesta?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...