Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

ne jedem slatkise pa nisam kompetentan da ti odgovorim na to pitanje, al kolko se secam deci se najvise dopala jedna poslasticarnica pri pocetku corso cavour-a mad se nisu zalili ni na ostalim mestima.  sto se mene tice, ja sam ti vise ekspert za ilegalne i polu ilegalne nabavke pa ako te nesto iz tog fazona interesuje mogu da te uputim kako da se snadjes u bariju... 

Link to comment
  • 2 weeks later...

2 milos76

za materu ti treba ceo dan, za alberobelo ti je dosta par sati, pa to mozes da povezes sa necim usput ( polignano ala mare?)

bio sam u tom delu pre deset godina, glavni utisak mi je bio da ne treba ici autoputem vec lokalnim putevima....na autoputu ne vidis nista, a na lokalnim putevima tek osetis gde si....

obavezno svrati na neki cimitero, tj groblje, spektakl

Link to comment
1 minute ago, KNKNPNKN said:

glavni utisak mi je bio da ne treba ici autoputem vec lokalnim putevima....na autoputu ne vidis nista, a na lokalnim putevima tek osetis gde si....

 

Kao kroz celu Italiju :D

 

Hvala na predlozima

Link to comment
  • 2 weeks later...

Treba putovati lokalnim putevima, lokalnim busevima i reggio vozovima.  Intercity voz oduva sa perona.:)

Mantovljani kao da se ne uzdaju previse u prihod od turizma, niti zele rusvaj kao u Veneciji, mada je sve uređeno, ocuvano i lepo. Mozda poneka veca crkva zatvorena, sto je cudno, izgleda da i nisu neki vernici. Njihova glavna preokupacija je poljoprivreda, vazno je da su uzorali i zasejali, sve je pocelo i da nice, ljudi se voze ili ogromnim traktorima ili porseima. Ne videh nijednog loseg automobila. Gonzage su bile lude za konjima, a danas su automobili kao nekad konji, te se nista znacajno nije promenilo, kao ni sam grad koji je vrlo malo asfaltiran i betoniran. Puno zelenila, vode, a ulice i trgovi kaldrmisani uglavnom kamenom i granitom, ponegde kockom. Zar to nije fantasticno? Ko planira da dođe, samo udobna obuća.

 

Karneval  Nabuzardan u Mantovi, nije primarno turisticka vec lokalna atrakcija, a glavni ucesnici su deca,  dok odrasli nose ekoloske poruke, parada biciklima koji su okiceni sarenim kartonskim konjskim glavama i repovima, i plastevima od plastike. Povorka krece od Piazza delle Erbe od Palazzo Ducale, pa putem vojvode od Mantove do Palazzo Te. YUqdzjx.jpg

 

 

4bGTgs0.jpg

 

 

FfS0bRZ.jpg

 

Putanja povezuje i dve najlepse sobe u Mantovi- Camera degli Sposi

AwvTCB4.jpg

 i Sala dei Giganti.

mu2i77V.jpg

Ne znam kako izgledaju fotografije na desktopu, na telefonu su OK.

Segue la continuazione.

 

Edited by halloween
Link to comment

Kad stignete na Orio al Serio aerodrom, ako želite da posetite Bergamo  u toku dana, a potom nastavite dalje po Lombardiji, razmotrite da li vam se isplati da uzmete IVOL kartu koja važo ceo dan do ponoći na dan validacije, a ima i onih koje važe 3 dana.

https://www.regione.lombardia.it/wps/wcm/connect/9a235aac-3cf5-470c-93d8-b056c43bcff0/IO+VIAGGIO+INGLESE.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=ROOTWORKSPACE-9a235aac-3cf5-470c-93d8-b056c43bcff0-mUSXwsK

Ta karta, koja se prodaje na železničkoj stanici (u biletarnicama- kioscima pre ulaza u samu žs), na njoj upišete olovkom datum i mesto početka korišćenja i važi za sve, baš sve vrste prevoza na teritoriji svih gradova Lombardije- gradski, uspinjače npr. onu u Bergamu, međugradski autobusi, vozovi (osim freccia). 16,5 evra za 1 dan do ponoći. Ne može se naći na aerodromu, Latini su stare varalice, pa do grada morate kupiti kartu za 3 zone (2,7 evra), na automatu na samom stajalištu, autobus br.1 koji ide do Ctta' Alta.

https://www.atb.bergamo.it/en/atb-network/routes-and-timetables

 

Preko puta železničke stanice na parkingu nalazi se luggage deposit 24h otvoren, 4 evra manje torbe a veće 5. Najluđi i najkrivlji ključ od pregratka koji sam do sada videla.

 

 

Bergamo je kandidat za listu za UNESCO zaštitu, pre svega zbog Citta' Alta, čije su zidine izgrađene za vreme Venecijanske republike i svugde je primetan uticaj Mlečana, sa karakterističnim lavom na fasadi građevina. Vožnja uspinjačom do Citta' Alta se podrazumeva.

 

U gradu ima starih vila koje su još uvek u vlasništvu porodica koje su ih i izgradile pre više stotina godina, npr. Palazzo Terzi, kojom je bio oduševljen Herman Hese. Obilazak palate je moguć uz prethodnu najavu i u grupama od min 15 posetilaca.

WQyrs3q.jpg

 

 

Iznenađujuće veliki broj srednjoškolaca i studenata, ili sam pogodila vreme kad im počinju časovi ujutru. Manastir sv. Avgustina iz 13. veka pretvoren je u univerzitetsku aulu. I sami Avgustinci su dosta polagali na obrazovanje i biblioteke. Ovaj manastir su zatvorili Francuzi 1797. godine, ali je kasnije ponovo otvoren.

cWJDrcd.jpg

Šta je poseta Bergamu bez Akademije Carrara?

LDfKLJG.jpg

 

 

 

Ovog puta bila je ispecijalna izložba Karavađo i Ticijan u Petercanu.

Za ovu priliku pozjmljeni su Bolesni Bahus iz Galerije Borgeze i Koncert iz Metropoliten muzeja.

 

I u stalnoj postavci i u specijalnoj izložbi, uočava se na slikama renesansni humor, koji su Italijani zadržali do današnjih dana.

 

Izdvajam Tintoretovu sliku Venera, Vulkan i Mars, koja je pozajmljena iz Stare pinakoteke u Minhenu.

Jacopo_Tintoretto_-_Venus,_Mars,_and_Vul

 

 

Stari, kvrgavi i hromi Vulkan dobio je od Apolona dojavu da ga njegova supruga Venera vara sa bogom Marsom. U dogovoru sa ostalim bogovima napravio je plan da ih uhvati na delu uz iznenadni i neočekivani dolazak kući i zatekao ovaj prizor(ishod je po priči bio drugačiji, tj. uhvatio ih je na delu uz pomoć nevidljive Vulkanove mreže- zar to nije dobar naziv za policijsku operaciju?). Mlada i lepa Venera se opružila na krevetu, raširenih nogu, sve pred malenim sinom Amorom koji, nesvestan svega šta se dešavalo u sobi, mirno spava, Mars se sakrio ispod kreveta, groteskno kao ljubavnik u ormaru, a pas, simbol bračne vernosti laje, hoće da pokida i pokazuje gde se skrio ljubavnik. Matori Vulkan to ne čuje, jer je tražeći ljubavnika pod pokrivačem (gle nema ga, sve je u redu), ostao hipnotisan Venerinim brežuljkom.

 

1236_58ac00369.jpg

 

Antonio Balestra, David sa glavom Golijata. Nakon obavljenog posla, seo pa prekrstio noge.

Portret Lučine Brembati, Lorenco Loto

800px-Lotto,_ritratto_di_lucina_brembati

 

 

Posebno navodim zbog interesantnih detalja – rog privezak oko vrata osim estetske uloge služio je kao čačkalica, a oblik frizure zove se kapiljara (capigliara), koju je u modu uvela Izabela d' Este, najpoznatija dama renesanse, capofila della moda. Kosa upletena sa maramom i umecima od kupljene kose i ukrašena (polu) dragim kamenjem.

 

 

Neizostavno posetiti Crkvu Santa Maria Maggiore iz XII veka, u kojoj se nalaze fantastične tapiserije.

 

Polenta e ossei dolce,

c84u49q.jpg

 

 

Desert karakterističan za Bergamo, podseća izgledom na slanu varijantu jela palenta sa koščicama, karakterističnog za Veneto i Furlaniju, palenta sa divljim ptičicama, koje se jedu cele, sa kostima. To je verovatno i razlog krijumčarenja velikog broja ptica pevačica u Italiju (iako i italijanski zakoni zabranjuju uvoz pvih ptica iz non- EU zemalja, a zabranjeno je i služenje po kafanama, može samo po kućama). Kolač je spolja prekriven kristal šećerom, nisam bila radoznala da probam.

 

Edited by halloween
Link to comment

Na aerodromu Orio al Serio u turist info centru moze se za 5e kupiti dnevna karta koja obuhvata javni prevoz, kao i uspinjace. Postoje i visednevne karte ovog tipa. Odlicna mogucnost da se poseti grad ukoliko imate vremena izmedju letova. 

Na aerodromu, prekoputa autobuskog stajalista mozete ostaviti prtljag. 

Link to comment
Drugari, dajte preporuke za nesto fino na potezu izmedju Firence i Rima. Plan je da utrosim par dana tu (kolima vozan), za sad sam ugledao neke Terme di Saturnia, deluje fun za jedan dan.
Orvieto tipican gradic umbrije na steni, Bolsena ti je isto blizu i jezero na kojem je vredi videti ako je lep dan. Siena je kao obavezna za umetnicke duse ali treba vise vremena. Sad mnogo ima malih "borgova" na brdu tipa Pienza koji jesu i nisu za videti tj. ako vidis jedan i svidi ti se obicno su drugi slicni. ako ti se prvi ne dopadne onda mozda taj drugi bude vredan videti... npr. Montepulciano moze biti primamljiv zbog imena ali i razocaravajuci kad se do njega dodje. ponekad je dovoljno samo proci blizu i ne gubiti vreme ali ne bih ga ni iskljucio jer moze biti bas idealan za jedan tagliere i bruschette sa lokalnim muljem i calice...

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

Zahvaljujem, istrazicu :)

 

U Sieni sam vec bio pa ovaj put preskacem, ali prelep i jako zanimljiv gradic, pored Siene obisao i Monteridjoni - tvrdjavica na vrh brda, vristi Assasins Creed na sve strane.

Link to comment
5 hours ago, triple_nippled said:

Na aerodromu Orio al Serio u turist info centru moze se za 5e kupiti dnevna karta koja obuhvata javni prevoz, kao i uspinjace. Postoje i visednevne karte ovog tipa. Odlicna mogucnost da se poseti grad ukoliko imate vremena izmedju letova. 

Na aerodromu, prekoputa autobuskog stajalista mozete ostaviti prtljag. 

U Italiji da ostaviš prtljag nekome na čuvanje? Ko voli da živi opasno................:tongue:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...