Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Kvalitetan fotoaparat nemam, a i da imam ne bih nosila skupe stvari na put.  Slikam telefonom, onako napamet, bez podešavanja i hvatam momenat. Ponekad mi je žao zbog toga, ali nema veze- bitno je da dobijete orijentacione informacije i inspiraciju.

 

Edited by halloween
Link to comment

: ) Panorama iz Orvijeta. Do podnožja može da se stigne i vozom, a odatle ide žičara (funicolare).

Fasada Katedrale u Orvijetu je prepuna detalja, fresaka, reljefa u mozaiku. Izgleda da stanovnici Orvijeta nisu bili baš preterano pobožni (etrurski uticaj), pa su  morali da im crtaju spolja ne bi li ih zainteresovali. Sam ulazak u katedralu je besplatan ali postoji  ograđeni deo u koji se plaća ulaz 4 evra  i u kom je moguće doći do svih delova katedrale.

Na teritoriji Umbrije ima dosta lokaliteta koji su proglešeni za etrurske, ali te tvrdnje treba uzeti u obzir cum grano salis.

Edited by halloween
Link to comment

Već sam se vratila. Ovog puta Umbrija, Toskana i Veneto.

Montepulčano, postojbina vino nobile.

 

2vnp9xv.jpg

 

jedna od mnogih enoteka.

 

2qcm8m0.jpg

 

Vinogradi nobile.

 

fbvllz.jpg

 

Dečaci Montepulčana odmaraju u hladovini crkvenih vrata, nakon igre na platou ispred.

 

2iurrch.jpg

 

 

Radionica za izradu predmeta od bakra.

2f0bng0.jpg

 

 

2hmq14x.jpg

 

Edited by halloween
Link to comment

Umbrijska omiljena životinja je svinja, i domaća i divlja, slobodna u prirodi ali i na stolu. To važi i za deo Toskane. Veprić  kao plišana igračka ili kao privezak je uobičajeni ricordo, ali nema uličnih prodavaca suvenira koji iskaču kao čupavac iz kutije i vuku za rukav, svi suveniri se kupuju u radnjama kod domicilnog stanovništva.

Edited by halloween
Link to comment

Grazie gentilissima!

Na početku svakog reda vinove loze posađena je po ruža. Sad ruže već cvetaju i to je sve vrlo dekorativno,  jin i jang, ali je motiv praktične prirode. Filoksera, koja je glavni razlog za propast mnogih evropskih vinograda u 19. veku navodno ne napada vinovu lozu ako je pored posađena ruža. Što je genetički bliža divljoj ruži, to bolje deluje.

Kad smo kod ruža, u Asiziju postoji posebna sorta šipurka Rosa Canina Assisiensis, jedina divlja ruža bez trna.

 

Link to comment

5arsdz.jpg

 

Banjo Vinjoni

Srednjovekovne terme koje su prilično udaljene od naselja i na neprstupačnom terenu. Nisu uvek bile tako izolovane, pošto su bile deo hodočasničke trase Via Francigena.  Jako zanimljivo, topla voda od cca50 stepeni na 300 m n.v. Glavni bazen u kome je navodno i izvor nije za kupanje. Međutim, odatle idu mali potočići kroz kanale i krivudaju kroz mesto do strmine koju nisam bliže istraživala jer je ograđena iz bezbednosnih razloga. Svi se izuju i ubace noge u te potočiće u kojima protiče topla voda. Deo oko glavnog bazena nije originalan, već rekonstruisan kako bi trebalo da izgledaju terme iz srednjeg veka. Mesto je izgleda i danas vrlo mondensko, videla sam uglancane  oldtajmere kabriolet dvosede (u kojima je dvojac bogataš 60+ i lokalna dvadesetogodišnja lepotica).

Link to comment

Čempresi koji daju prepoznatljiv toskanski krajolik, a ima ih i u Umbriji, nisu prirodno nastanjeni, već je to delo ljudskih ruku i nisu sađeni gde je kome palo na pamet, već na određenim mestima. Upravo su sađeni u ovoj plodnoj zemlji kao orijentir za hodočasnike, koji nisu išli samo leti već i zimi, a za to je trebalo zimzeleno drvo. Deo hodočasničkog puta Via Francigena danas je zamenio i autoput.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...