Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Nisi nasla pravi ugao za fotku, ja sam kliknuo bar 20 puta i ova mi je omiljena. Zgrada iza je zgrada milanske berze i ocigledno je da je prst namenjen njima. Katelan je uspeo da ostvari ovo jer je u tom periodu bio pravi hajp za njegove uratke.

 

8L4L8jUl.jpg

Link to comment

Znam, znam,  bilo je mnogo hladno i nisam puno birala poziciju, pa sam odabrala onu  kako vide prst iz berze, mada je ova koju si ti fotografisao bolja jer se vidi nadlanica kako treba.

Edited by halloween
Link to comment

Nastavljam sa Ligurijom

 

La Spezia

 

 

Zbog svoje pozicije i zaklonjenosti od otvorenog mora, novonastala italijanska drzava ju je izabrala kao vojnu pomorsku bazu. Nazalost i danas je veci deo obale opasan zidinama i bodljikavom zicom i samim tim nepristupacan civilima. Medjutim, pre par godina je ociscen jedan deo marina koja je presla u civilne svrhe i ozivela taj deo grada i obale. Do tog trenutka se za setnju more islo ili u Lerici ili Portovenere.  Osim vojne baze to je i velika teretnai putnicka luka. Iz svih tih razloga povrsno gledano grad nije turisticki interesantan ali po meni vredi jednodnevnu posetu. Sam centar je cesto posecen turistima koji su iscekivanju trajekta ili voza za Portofino, Cinque Terre i sl. Centar se sastoji u 3 paralelne ulice od kojih je srednja pesacka zona. Neki delovi me neodoljivo podsecaju na centar Napulja, diskretan sarm dekadencije. Ima finih restorana i svakako bih preporucio gurmansku pauzu.

umiQFvjl.jpg

 

Qbo9m28l.jpg

 

IL5593sl.jpg

 

5EVct7Pl.jpg

 

2BplPeIl.jpg

 

Odmah iza ledja grad se penje na brdo prilicno je nezgodan za setnju ali i ti gornji delovi su vise privatne vile i residencijalni kvartovi.

 

J24E1ycl.jpg

 

Na kraju pesacke zone prema moru se dodje do jednog parka nakon kojeg se izadje na obalu. Mora da se predje novi pesacki most i prakticno se nadje na otvorenom moru s pozicije nove marine.

 

6ddLS3Vl.jpg

 

ASKaorIl.jpg

 

VT7l2Tul.jpg

 

syqObgrl.jpg

 

Generalno bih preporucio La Speciju kao bazu za hotel ili stan iz kojih obilazak svih dosad navedenih mesta logisticki dodje bas savrsen.

 

 

 

Link to comment

Porta Tičinese i Navilji sa okolinom, mesto okupljanja Milaneza i turista, od kasnih popodnevnih časova pa nadalje. Ovde je počeo sa praksom italijanski aperitivo, "happy hour", odakle se proširio na druge italijanske gradove.  Na ulici trenutno je aktuelan vin brule, tj. kuvano vino kako ga zovu u ovom delu Italije.

 

B4cI8LW.jpg

353a3vl.jpg

2r383fo.jpg

 

 

Pored kanala su restorani i male galerije. U svim delovima Milana jako vode računa da su terase, dvorišta i krovovi sa puno zelenila, pa  se može videti i drveće na terasama. Izbor zelenila kreće se od jednostavnih žardinjera sa padajućim čuvarkućama, pa do neverovatno velikih palmi po dvorištima.

 

 

Link to comment

Okolina La Specije

 

Postoji vise mesta u zaledjini La Specije, na vrhovima brojnih brda koja se odmah izdizu u pozadini. Meni se najvise svideo Vezzano Ligure. 

Na kraku autoputa koji vodi ka La Speciji pred sam ulazak u grad nalazi se izlaz za put sa gomilom serpentina koji vodi na vrh brda/planine  na kojoj se nalazi ovo mesto.

Pozicija mu je fantsaticna zbog jedinstvenog pogleda na bilo koju stranu sveta. Prakticno lutajuci uskim ulicama na svako malo se izadje na neku terasu s vidikom, cas na more, cas na dolinu reke Magra, cas na okolna brda.

 

5zCGvSHl.jpg

 

3qNQMSDl.jpg

 

RbgYFCml.jpg

 

wemV5V9l.jpg

 

Samo mesto je klasicni srednjovekovni gradic sa tvrdjvom na vrhu od koje se rasplicu uske ulice i prolazi prema dolini. Van letnje sezone je gotovo pust, mislim da nema vise od 100injak stanovnika pretezno staraca. Leti je zivlje sa turistima ali i lokalcima iz grada i doline koji dodju gore zbog svezine ili na klopu.

 

KqL25mdl.jpg

 

5ahTBZwl.jpg

 

zQbUil9l.jpg

 

ojAltxKl.jpg

 

3TEQotXl.jpg

 

VjHcZ2jl.jpg

 

TEePi8Ql.jpg

 

Na ovoj poslednjoj slici bakica koja nas je savatala da poprica s nekim nakon ko zna koliko dana samoce. Drzala nas 2 sata i najzanimljiviji deo price je bio kako su nemci zauzeli mesto 1944 a ona se hrabro drzala.

Link to comment
  • 3 weeks later...

lo zingaro, kad ce Genoa i Levante?  :-)

 

A i da besramno upitam za kako najbolje sastaviti 7-dnevni oblizak Sardinije? Planiramo da letimo u Cagliari, budemo tamo dan-dva, pa onda na sami sjever. Onda nazad u Cagliari, pa let za Pisu i onda par dana da obidjemo neke od ovih 9 mjesta sto si gore naveo i nazad za Rim.

 

E sad, problem mi je kako organizaovati Sardiniju, a da se nekako optimizira izmedju par dana na plazama, ali i da se vidi ostrvo. Sta su tebi licno Top 3 stvari tamo?

 

Hvala! (i necu se ljutiti ako me stavis na ignore :-)

Link to comment
On 13/12/2017 at 11:59 AM, namenski said:

Borili su se samo tako:

Svetozar_Borojevi_von_Bojna.jpg

I tako kvalitetnotm da je jedino bojiste WW1 na kome je trula KuK monarhija postizala i odrzavala neprekidne uspehe, do samog kraja rata.

I toliko da su Francuzi, u sred velikih kriza na sopstvenom, Zapadnom frontu, morali da ekspresno vozovima dopremaju vojsku u pomoc italijanskim borcimatm.

Ono, da se ne ogresi dusa, ima pojedinacnih slucajeva vrednih paznje:

Junio_Valerio_Borghese.jpg

Junio Valerio Scipione Ghezzo Marcantonio Maria dei principi Borghese...

 

Durand_de_la_Penne.jpg

Luigi Durand de la Penne, Il Marchese...

i jos 3 clana ekipetm koji su se u aleksandrijskoj luci, vozeci torpedo, podvukli pod britanski bojni brod Queen Elisabeth i onesposobili ga za poprilicno dugo vremena...

Luigi-_Rizzo.jpg

Luigi Rizzo, primo conte di Grado e di Premuda, koji je vodio prepad na KuK plovni sastav predvodjen bojnim brodom SMS Szent István sa sve komandantom admiralom Hortijem inace pripadnikom cuvene pomorske nacije, dogadjaj koji je u igru uveo male plovne objekte, nadu i uzdanicu malih i ne samo malih mornarica, torpedne camce...

 

Ono, umeli su na tom planu da zaseru po italijanski, pa su tako, posle primirja uleteli u pulsku luku, inace glavnu pomorsku bazu KuK ratne mornarice, i ekstremno podmuklo potope bojni brod Viribus Unitis koji je pripao novonastalom komsiji sa istocne obale Jadrana, i usput potope i prvog komandanta jugoslovenske mornarice admirala Vukovica....

Ono, nije bez nista bio stari vic o 3 najmanje knjige na svetu: sovjetskom gradjanskom zakoniku, albanskom telefonskom imeniku.

I italijanskim junackim narodnim pesmama ;)

 

Hm, ovog sovjetskog se ne secam.

 

Zakleo bih se da je bio crnogorski uradi sam.

Link to comment
On 4/1/2018 at 8:14 PM, Peter Fan said:

lo zingaro, kad ce Genoa i Levante?  :-)

 

A i da besramno upitam za kako najbolje sastaviti 7-dnevni oblizak Sardinije? Planiramo da letimo u Cagliari, budemo tamo dan-dva, pa onda na sami sjever. Onda nazad u Cagliari, pa let za Pisu i onda par dana da obidjemo neke od ovih 9 mjesta sto si gore naveo i nazad za Rim.

 

E sad, problem mi je kako organizaovati Sardiniju, a da se nekako optimizira izmedju par dana na plazama, ali i da se vidi ostrvo. Sta su tebi licno Top 3 stvari tamo?

 

Hvala! (i necu se ljutiti ako me stavis na ignore :-)

Nisam bio prisutan par nedelja zbog praznika. Bice i ostatak uskoro :tongue:.

U kom periodu je to na Sardiniji?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...