Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Čitajući o venecijanskim crkvama, naleteh na priču o odbeglom slonu koji je završio svoj život u crkvi.

 

Slon je bio deo menažerije koja je došla u Veneciju na karneval 1819.godine. Pokidao je lance kojima je bio vezan, zgazio svog čuvara, provalio u piljaru gde se dobro najeo, protrčao Rivom delji Skjavoni a potom i dalje i ceo dan terorisao Venecijance. Na kraju je provalio u crkvu sv. Antonina, gde se zabarikadirao klupama. Posle više pokušaja su ga upucali iz topa koji su dovukli sa Arsenala, ali su prethodno morali da pitaju venecijanskog patrijarha za dozvolu, pošto se moglo protumačiti da je u crkvi tražio sklonište. O tome je pisao i Lord Bajron svom prijatelju Hobhausu (Bajron mu se približio s mora vozeći se gondolom dok se slon zabavljao na obali šutirajući grede u more koje su plivale u svim pravcima. Nije delovao ljutito, ali je pobesneo u večernjim satima), a pesnik Pjetro Burati je napisao satiričnu poemu Elefantijade, zbog koje je dobio mesec dana zatvora. Telo slona je završilo na fakultetu u Padovi, gde se i danas može videti njegov skelet.

Edited by halloween
Link to comment
  • 2 weeks later...
Još i  ovo...

 

Na trgu ispred crkve San Zan Degola (zvanični naziv Chiesa di S. Giovanni Decollato - Usekovanje glave sv. Jovana Krstitelja), sagrađene u XI veku, nalazila se taverna koju je vodio  kobasičar Biagio (Biasio) Cargnio dvadesetih godina XVI veka. Kafana je bila nadaleko poznata po ukusnim kobasicama i paprikašu, čije recepte je vlasnik ljubomorno čuvao u tajnosti. Jednog dana u kafanu je svratio stolar Toni i naručio porciju paprikaša. Uživajući u ukusnom jelu, Toni je u jednom momentu nagnuo posudu direktno u  usta i komad kosti je zapeo između zuba. Izvadio je kost i na svoje zaprepašćenje ugledao deo prsta bebe, čak se video i nokat. Bio je dovoljno priseban da tu jezivu stvar ćuteći zamota u salvetu, plati račun i istog momenta ode u Veliko veće i prijavio šta je našao. Odmah nakon toga, Kvaranta je poslala policiju i tužioca na lice mesta gde su izvršili pretres i u kuhinji našli delove tela beba,  iseckanih i spremnih  za pripremu jela. To se i poklopilo sa činjenicom da je u Veneciju to doba nestajalo dosta dece, pa je kobasičar priznao zločine. Pred sudijom je obrazložio da je to činio zbog novca. Osuđen je na smrt. Najpre su ga zavezali konjima na repove u zatvoru i tom prilikom su mu otkinute ruke. Potom je takav provučen između stubova Sv. Marka i sv. Todora, a onda mu je odrubljena glava koja je izložena na Trgu ispred crkve San Zan Degola, a telo isečeno na 4 dela kako je i on činio sa  dečjim telima. Delovi tela izloženi su na 4 različita mesta u gradu. Kuća i kafana su sravnjene sa zemljom, a slika njegove glave je oslikana na zidu mosta pred trga, što se može videti sa vaporeta br.1, a riva je nazvana Riva di Biasio. Zato pažljivo kad naručujete Sguazeto alla Biasio.

Edited by halloween
Link to comment

^_^ Pazi sad ovo!

 

Podsetivši se legende o grbavcu koji je viđen kako prelazi most Rialto, pa ima i svoju statuu Gobbo di Rialto, odlazimo na drugi kraj grada u zgradu Scuola Grande di San Marco (Velika bratovština San Marko) u kojoj se danas nalazi gradska bolnica i u okviru nje, Muzej patološke anatomije. Među preparatima koji se odmaraju u formalinu, videćemo i pluća duvača stakla sa emfizemom što je tipično profesionalno oboljenje za ovu regiju, kao i originalnu masku doktora za kugu u obliku kljuna. Ali to nije tako zanimljivo u odnosu na preparat opisan u Traktatu patološke anatomije za lekare i studente iz 1920.godine.

 

8xj8d1.jpg

 

 

Spoljašnji pregled daje sledeće podatke:

Reč je o muškarcu starom oko 49 godina, visine oko 67 cm, obima glave 56 cm, obim grudnog koša(uključujući grbu) 70 cm. Dvostruki rezovi uočavaju se napred i pozadi i nisu uobičajeni za autopsije, ali se mogu objasniti posebnošću preparata. Na glavi postoji kružni rez. Još uvek su vidljive oči i dlake na telu. Neprirodno sjajna i tamna koža posledica su  preparacionih tehnika, verovatno soli merkura i arsenika.

Radiooški pregled  mumije grbavog patuljka X zracima daje sledeće podatke: Ne uočavaju se tragovi unutrašnjih organskih struktura. Ovaj preparat sastoji se od kostiju i punjenja koje je prekriveno kožom. Profesor Beluffi postavio je dijagnozu Osteogenesis imperfecta. Druga hipoteza je da je u pitanju Madelungova bolest.

Urađena je i histopatološka analiza mumije, koja je potvrdila savršenu očuvanost ne samo derma  (srednjeg sloja kože)  nego i keratinizovanog epiderma ) površinskog sloja). U postupku preparacije postoje elementi ali i odstupoanja od postupaka tanizacije i od taksidermije. Ipak, bliža je taksidermiji, iako se ova koristi prvenstveno za prepariranje životinja, a ne ljudi.

Zaključak: I pored odsustva preciznog  istorijskog okvira i tehničke dokumentacije, ovo je možda jedini dokumentovani slučaj da je ljudsko telo preparirano taksidemijom i tako uključilo ovu metodu pored konzervativnih tehnika preparacije ljudskih tela za muzejske postavke.

Edited by halloween
Link to comment

:lol:

 

Halloween, ne nadovezujem se, nego mi pade na pamet, setih se, pre par godina je kod Pjacence, Castelbosco, inace za mene jednom od najlepsih krajeva Italije - mislim na podrucje izmedju Brese, Mantove, Parme i Pjacenze, otvoren:

 

Museo della merda

 

Na svakom drugom jeziku bi zvucalo kako da kazem nikako...

 

Ali, koga put nanese i koga ne mrzi...

Link to comment

Sutra idem u Veneciju, ovo sam izdvojila da podelim sa PPP dok sam gledala šta videti mimo uobičajene turističke ponude. Jedino me brine što piše da je Muzej patološke anatomije otvoren samo ponedeljkom, a ja se vraćam u nedelju pa se plašim da neću videti mumiju. Možda im je drugačiji raspored rada muzeja tokom karnevala.

Preučila sam, sve mi se pomešalo.

Edited by halloween
Link to comment

Obicno se ne vezuje za Veneciju, mislim koncept  -_-, na prvi pogled se ne uklapa, ali na drugi zna da iznenadi: muzej galerija Peggy Guggenheim.

U svakom slucaju pogledati ako je ikako moguce.

Link to comment

Idem sutra na ceo dan iz Rima u Napulj, kasnije cu da opet iscitam temu, a treba mi preporuka sta je must see za 6-7h u Napulju i naravno preporuku za klopu.

Hvala unapred

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment

Imam 3 glavna saveta vezana za vožnju Grand kanalom:

1. Ući na prvu stanicu vaporeta br 1. na Piazzale Roma ( već na sledećoj može vas sačekati neverovatna gomila turista koji će napuniti vaporeto do poslednjeg sedišta, mnogi će i stajati) i ometati pogled ako sedite u kabini.

2. Zato je najbolje zauzeti sedišta napolju i to na pramcu broda ili u repu i jedno tako mogu se bez ometanja videti obe obale kanala.

3. Obavezno se provozati Grand kanalom u večernjim satima. Tada se uključe svetla na piano nobile u salonima i pošto nema zavesa, vide se visoki plafoni, predvne drvene tavanice sa gredama i ogromni venecijanski lusteri i tako jedna za drugom palata do palate otmeno svetle u mraku. Nigde na drugom mesti  lusteri i tavanice  ne bi odavali takav utisak sklada i osećaja da je  svaka stvar  koju primetiš na svom mestu. Da nije sve samo suvoparni tekst pobrinuli su se:

Mačak s Burana, turistički inspektor.

 

2e17ms9.jpg

 

Murano izlog

a2vkm.jpg

 

Arsenal, snaga Mletačke republike.

 

1411us3.jpg

 

Supermarket u zgradi nekadašnjeg pozorišta.

 

el8xdv.jpg

 

 

 

 

 

Pijaca kod Rialto mosta

 

xr90k.jpg

Edited by halloween
Link to comment
  • 1 month later...

Vrtim par strana unazad al ne nadjoh - da li je za vožnju kroz Italiju stvarno neophodna tzv. medjunarodna vozačka dozvola ili prolazi i ova naša čipovana? Čuh za slučaj ovih dana da je bilo nekih peripetija sa karabinjerima oko toga. Kapiram ako te ne zaustave nema problema logično, ali sad sam se istripovao da li da se cimam sa vadjenjem tog sranjeta za svaki slučaj. Prošao ITA uzduz i popreko, imao i neku rutinsku kontrolu usput, al sve prošlo bez izdrkavanja i smaranja...nadam se da si nije puno promenilo do sad.

Link to comment

Bio sam u Italiji poslednje dve godine dva puta kolima na po 10-11 dana i nikad me nisu zaustavili da proveravaju bilo sta. Imao sam MVD zlu ne trebalo i sad sam je produzio jer traze Nemci i mislim Austrijanci. Kolega mi je rekao da su u MK njega smarali za zeleni karton, a mene recimo nisu sad za Uskrs.

Bolje da imas nego da te cimaju bezveze

Bitan info, treba da odes u Ljermontovu da izvadis dokaz da nemas zabranu neku(600 din) dve slike, taksu 2000+750 din, cisto da znas

Link to comment

Ta Ljermontova me vise smara od cinjenice da cu baciti pare. Verovatno cu rizikovati.

 

Posto idem na 4 dana, bazu planiram negde u ili oko Venecije, ima li kakvog saveta koji deo grada da odaberem. Imam preporuku za Lido di Jesolo da bih izbegao guzvetine pa brodom od Punta Sabbioni do Venecije kao opciju. Neki savet?

Edited by ducca
Link to comment

Sto se Ljermontove tice bio sam vikend pre Uskrsa u subotu nije bilo zive duse na tom salteru (broj 13)...

 

Sto se smestaja tice, Lido di Jesolo je ok mestasce, tako da tu ne mozes mnogo da pogresis.

 

Sto se parkinga tice, to ce ti biti ogroman i skup problem u Veneciji, predlazem ti parking bukvalno preko puta zeleznicke stanice u Veneciji. Tu sam ceo dan platio 10e tj. garantovanu cenu za ceo dan cini mi se. A voz do ostva mislim da je bio 5e za dvoje... posto imas jednu stanicu (ja sam nabavio neke dzabe karte pa vise ne znam koja je bila cena)

 

Stanica je Parcheggio Stazione nadji na google maps kako izgleda okolina. Te zgrade preko puta stanice su parkinzi ... Ja sam koristio ovaj sto ga vidis bukvalno preko puta stanicne zgrade...ima 5-6 spratova i neku zelenu ogradu... ne mozes promasiti :D

Edited by Milosh76
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...