Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

ih

 

Dakle, Vatikan jedan dan, Villa Borghese galerija i park kojim se vredi prošetati drugi dan, iskoristi taj i da izadješ na drugu stranu parka, na Piazza del Popolo, pa odatle lagano pešaka do Španskog trga. Za Villa Borghese se obavezno najavi što pre da ti daju termin, ulazi se u malim grupama, sledeća čeka na ulazak dok prethodna ne izađe.
 

Treći dan potroši na obilazak glavnih trgova i fontana, Piazza Navona, Fontana Di Trevi, Piazza Venezia i izađi na Koloseum, odatle preko Forro Romano i Circo Massimo se popni na Aventino, svrati u Giardino degli Aranci, nađi Santa Maria del Priorato i proviri kroz ključaonicu na ulazu u vrt obavezno, a onda se spusti na drugu stranu u Testaccio, nekad pravi sirotinjski kraj, meni jedan od najlepših delova...

 

Najbolji sladoled u Rimu Gelateria Fatamorgana, ne propustiti!

Stvari za jesti u Rimu: bucatini all'amatriciana, abbacchio alla romana, coda alla vaccinara, porchetta, spaghetti alla carbonara. Za desert - maritozzo alla panna.

 

Die beste pica u Rimu - Pizzarium, Via della Meloria 43, Prati, ali uopšte ne oklevaj da je pojedeš na mestima gde se prodaje "a taglio", samo da nije baš neka očigledno turistička pljačka, znači ne preko puta ulaza u Vatikan i sl.

 

U blizini Pantheona, popiti najbolji espresso u Rimu - Tazza D'Oro, Via degli Orfani 84. Naravno, u barovima popij kafu i kapućino stojeći, da ti ne bi naplatili 5€ za sedenje.

 

Restaurant Cul De Sac, Piazza di Pasquino 73, blizu Piazza Navone je recimo izuzetno dobar, a nije mnogo skup...

 

Kad odeš u Testaccio, obavezno svrati na groblje, mislim da je naziv "Cimitero Acattolico". Ludilo kako to izgleda. Još ako se naduvaš pre nego što odeš... :lol:
U Testacciu se fino jede u "La fata ignorante" ili u "
Pecorino". A isto nije nešto preskupo.
 

 

Za uvid u arhitekturu Musolinijevog doba, obavezan je odlazak u kvart EUR.

 

A ako imaš više vremena i neki prevoz, vredi otići u Tivoli, videti Vilu porodice D'Este - sama Vila je divna, ali na kraju kad se izadje u vrt - to je pravi spektakl.

Link to comment

Tako, to sve na prvu, i pod uslovom da imaš tih 3-4 dana. Ako nemaš, onda Testaccio, tamo prošetaj, klopaj, pa preko reke u turistički Trastevere na još jedno piće i dosta :)

Link to comment

U, hvala mnogo na trudu arame, ovo je bas korisno. Imam tri dana, bice stosta izvodljivo. A dosta toga sam danas vec i video. Smesten sam kod Circa Massima, isao sam danas do Panteona i Di Trevija, videvsi i Koloseum i dosta toga usput. Lepa izlozbica o Ani Magnani u Altare della Patria, recimo. 

Link to comment

- Sladoled- Giolitti, blizu Panteona

http://www.giolitti.it/

- Pešice na Aventin, do Parka pomorandži, panoramski pogled na Rim i obavezno pogledaj kroz ključaonicu vrata Malteških vitezova(videćeš red, brzo ide).

- Galleria Borghese, rečeno rezervacija preko interneta, ostavi sebi vremena da dođeš do tamo da ne trčiš jer je park ogroman, a prevoza nema do samog ulaza.

- O--ba--ve-zno prođi ulicom Via Margutta (početak u blizini Piazza del Popolo).

- Obavezno u baziliku Santa Maria del Popolo- tu je nekoliko Karavađovih dela, između ostalog najupečatljivija Obraćenje sv Pavla na putu u Damask.

- Koristi metro

- Vatikan,  želim ti da nema velike gužve.

Atmosfera grada nadvladava ono što čine ljudi- oni koji žive tu već se ni ne osvrću na prizore,  a turisti ne grebu ni po površini onoga što Rim nudi.

Link to comment

eh, da bi se malo jače zagrebalo treba i malo više vremena, dva - tri meseca minimum :)

 

ja sam imao sreće da mi Rim pokazuje jedan rođeni rimljanin koji je obožavao svoj grad i znao puno o njemu
 

Link to comment

Evo zanimljivosti- u sam grad Vatikan je restriktivan ulazak-  ko tu živi i ko radi uz propusnicu, uz izuzetak. Apoteka u Vatikanu pravi 2 preparata kojih nema u ostalim apotekama u Rimu i ako doktor prepiše jedan od ta dva preparata, može da se uđe u Vatikan i uz lekarski recept.

Link to comment

Hvala halloweene. Danas cu polako ka Vatikanu pesaka, pa sta vidim usput. Vruce je, bas przi, ali metro samo kad padnem s nogu. I ja verujem da ovaj grad moze da otkriva par meseci, malo sam iznenadjen kolicinom stvari za videit. A sutra je ta neka svadba na koju idem, bas na Aventinu. Valjda na tom mestu gde je ta cuvena kljucaonica, ili odmah pored. 

Link to comment

eh, da bi se malo jače zagrebalo treba i malo više vremena, dva - tri meseca minimum :)

 

ja sam imao sreće da mi Rim pokazuje jedan rođeni rimljanin koji je obožavao svoj grad i znao puno o njemu

 

super ti je ovo arame, bice zabelezeno. bio sam u rimu, na zalost, samo poslovno, nikad nisam imao vremena da ga obidjem kako treba.

Link to comment

Imas i one hipsteraje Trastevere i Garbatella. Coppede je isto interesantan, atipican za Rim, ali ti nece stati u tri dana osim ako si smjesten u blizini ili zanemaris nesto od centralnih atrakcija. Svidio mi se i park u kome je villa Doria Pamphilj (ne ona galerija na Via del Corso), ali ja jako volim parkove i inace, a bila sam dovoljno moron da idem tamo pjeske.
Ostiense ako juris street art.
Sto se galerija tice, MAXXI prije nego MACRO, a ima i ona, kako se vec zove, galerija italijanske umjetnosti 19. i 20*. v, dosta je interesantna. blizu parka borghese.

 

*nacionalna galerija moderne i savremene umjetnosti

Edited by morgana
Link to comment

Hvala halloweene. Danas cu polako ka Vatikanu pesaka, pa sta vidim usput. Vruce je, bas przi, ali metro samo kad padnem s nogu. I ja verujem da ovaj grad moze da otkriva par meseci, malo sam iznenadjen kolicinom stvari za videit. A sutra je ta neka svadba na koju idem, bas na Aventinu. Valjda na tom mestu gde je ta cuvena kljucaonica, ili odmah pored. 

Pazi se rupa po ulicama, možeš i nogu da polomiš. U metro ulazi samo kad ti je baaaš neophodno, pošto nije baš zdravo. :lolol:

Link to comment

Sto meni niko nije ispisao sve ove preporuke pre par meseci, smrc. Imala sam samo par onih sa sladoled od halloween

 

Ako ides u Vatikan unutra, uzmi karte, mada je sad sigurno kasno za to, za najranije ujutru, da bi mogao da uzivas na miru. Ja sam u Sikstinskoj kapeli bila sa jos 40tak ljudi, sedela i uzivala uz audio vodic Ricka Steevesa (skini, dz je, sacuva se na mobitelu pa ti ne treba wifi).

Od 10h pocinju horde i onda pisi propalo.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
  • 3 weeks later...

E ajde predlog za klopu u Rimu ali da nije ono "mišolovka za turiste" tj. da nije bespotrebno skupo...

I piće i sladoled..

Ili je ono Aramovo sasvim dovoljno?

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...