Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Nadji negde memtest ili na cd ili naprsvi butabilni usb pa testiraj memoriju. A ako budes kupovao novu, uzmi 8GB :D

Pusti i stres test neki da ti iscima plocu... Doduse, ako odneses u servis oni bi to sve trebalo da ti odrade.

Moze da bude i matori hdd sa bed sektorima problem.. SSD+ 8GB RAM bih ja pazario svakako na tvom mestu ako se utvrdi da je to problem.

  • +1 2
Link to comment

Kolege su u pravu - zvuči na memoriju.

Probaj, ako možeš  -  https://www.memtest86.com/

 

E sad, glede konfiguracije - je l to integrisana grafika?

 

Win10 verovatno drugačije malo koristi memorij, koje ima strahovito malo i zapravo nije trebao da ide taj sistem, možda alocira ponekad adresu koja je korumpirana, na to ukazuje plavi ekran + nekada učitavanje sistema bez startovanja explorer.exe-a, tako da ti vidiš crni ekran i miša samo.

 

Prvo i pre svega treba očistiti memoriju (pinove), gumica za brisanje je najbolja za to. Memoriski slot se treba četkicom očistiti i blago izduvati. Pa onda testirati.

Drugo, ako nameravaš da koristiš i dalje win10, a ne želiš menjati kompjuter, moraš uzeti još memorije.

8Gb sveukupno bi bilo prihvatljivo, kontam da je možda i DDR3 u pitanju, nije loše imati i kupujemprodajem u vidu kod toga, što bi davao 3 (ako tvoja radi) ili 6k din za dva nova modula kada možeš uzeti za upola manje tamo.

 

Sve ovo naravno ako nije nešto drugo neispravno. Bilo bi dobro znati kakvu je grešku izbacio na plavom ekranu. Bez toga bi bilo dobro testitari sve sisteme.

 

Ono što je takođe moguće je sve ovo što su i kolege rekle. Loše napajanje/ploča (ako ima kondenzatore pogledati da se nisu naduli jer je to onda kombinacija ova dva), loš sata kablić, loš SSD (kontam da je SSD u konfiguraciji - slično kao memorija, alocira neku problematičnu adresuj kada radi svop fajl, a verovatno ga pojačano radi zbog manjka RAM memorije).

 

 

Zaključno, ukoliko je bilo šta više od najjednostavnijeg problema treba imati u vidu da za relativno malo para možeš kupiti i nov računar daleko boljih karakteristika, čak i na našem tržištu, mada, koliko sam video, izbor nije veliki. Nisam već dugo u tom poslu ali primetio sam da je naše tržište još veći horor no što je bilo pre 7-8 godina kada sam se zadnji put bavio detaljnije tim svim stvarima, ne vidim da ima nekih stvari koje bi mnogo pomogle da se ljudi lako i brzo upgraduju bez preteranog dodatnog troška - npr ovako nešto...pretežno se prodaju jeftini bookovi sa N procesorima i krš ekranima, ali i to radi, koliko toliko, za web i doc.

  • Hvala 1
Link to comment
Just now, Vapad said:

EDIT: jbg, na poslu sam, Miloš mnogo brži..kad pišem ko baba.... :D

 

Probaj, ako možeš  -  https://www.memtest86.com/

 

E sad, glede konfiguracije - je l to integrisana grafika?

 

Win10 verovatno drugačije malo koristi memorij, koje ima strahovito malo i zapravo nije trebao da ide taj sistem, možda alocira ponekad adresu koja je korumpirana, na to ukazuje plavi ekran + nekada učitavanje sistema bez startovanja explorer.exe-a, tako da ti vidiš crni ekran i miša samo.

 

Prvo i pre svega treba očistiti memoriju (pinove), gumica za brisanje je najbolja za to. Memoriski slot se treba četkicom očistiti i blago izduvati. Pa onda testirati.

Drugo, ako nameravaš da koristiš i dalje win10, a ne želiš menjati kompjuter, moraš uzeti još memorije.

8Gb sveukupno bi bilo prihvatljivo, kontam da je možda i DDR3 u pitanju, nije loše imati i kupujemprodajem u vidu kod toga, što bi davao 3 (ako tvoja radi) ili 6k din za dva nova modula kada možeš uzeti za upola manje tamo.

 

Sve ovo naravno ako nije nešto drugo neispravno. Bilo bi dobro znati kakvu je grešku izbacio na plavom ekranu. Bez toga bi bilo dobro testitari sve sisteme.

 

Ono što je takođe moguće je sve ovo što su i kolege rekle. Loše napajanje/ploča (ako ima kondenzatore pogledati da se nisu naduli jer je to onda kombinacija ova dva), loš sata kablić, loš SSD (kontam da je SSD u konfiguraciji - slično kao memorija, alocira neku problematičnu adresuj kada radi svop fajl, a verovatno ga pojačano radi zbog manjka RAM memorije).

 

 

Zaključno, ukoliko je bilo šta više od najjednostavnijeg problema treba imati u vidu da za relativno malo para možeš kupiti i nov računar daleko boljih karakteristika, čak i na našem tržištu, mada, koliko sam video, izbor nije veliki. Nisam već dugo u tom poslu ali primetio sam da je naše tržište još veći horor no što je bilo pre 7-8 godina kada sam se zadnji put bavio detaljnije tim svim stvarima, ne vidim da ima nekih stvari koje bi mnogo pomogle da se ljudi lako i brzo upgraduju bez preteranog dodatnog troška - npr ovako nešto...pretežno se prodaju jeftini bookovi sa N procesorima i krš ekranima, ali i to radi, koliko toliko, za web i doc.

 

Edited by Vapad
Link to comment
2 minutes ago, Vapad said:

 čak i na našem tržištu, mada, koliko sam video, izbor nije veliki

Zašto je naše tržište toliko govno?

 

Nema interesovanja ili je procena da se na ovim govnima najbolje zarađuje ili?

 

Ne kontam, kod nas bilo šta kvalitetnije je skoro nemogiće regularno kupiti, ili te ošure skoro duplo u odnosu na spolja...

Link to comment
29 minutes ago, radisa said:

Zašto je naše tržište toliko govno?

 

Nema interesovanja ili je procena da se na ovim govnima najbolje zarađuje ili?

 

 

Ne verujem da je do procene, verovatno smo totalno nebitni što se tiče količina i onda dobijamo samo ono najosnovnije

Link to comment
44 minutes ago, radisa said:

Zašto je naše tržište toliko govno?

 

Nema interesovanja ili je procena da se na ovim govnima najbolje zarađuje ili?

 

Ne kontam, kod nas bilo šta kvalitetnije je skoro nemogiće regularno kupiti, ili te ošure skoro duplo u odnosu na spolja...

 

14 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ne verujem da je do procene, verovatno smo totalno nebitni što se tiče količina i onda dobijamo samo ono najosnovnije

 

 

Davno davno sam nešto istraživao i pomagao oko nekog diplomskog o tržištu računara u Srbiji i tada su se videli trendovi, grosisti su gušili tržište tako što su, sa jedne strane, preuzimali ili zatvarali druge uvoznike koji su i diverzifikovali tržište i učestvovali u utakmici terajući kroz to cene na dole, sa druge strane iste te firme, povezane sa prethodnom a i sa ovom garniturom na vlasti, su nepravedno učestvovale u tržištu na malo, a posebno na obesmišljenom tenderskom tršištu, time gušeći sve male igrače da učestvuju i imaju neke veće poslove kako prodajne tako i na održavanju (što je takođe bitno za kretanja). Tako su mali igrači izbačeni iz igre, dodatno ugušeni ekonomskim teškoćama krize sa jedne i sveopšte nemaštine naroda sa druge strane. 

 

Uglavnom, na prste ruke možeš nabrojati uvoznike i verovatno svi već znaju prodaje koje operišu od tih uvoznika. Monopolisti mogu da rade šta god žele, a oni žele da zarade masno ili imaju aspiracije da pokrenu svoj bren i njega uvaljuju državi i narodu.

 

Narod, sa druge strane, iako daleko  kompjuterski pismeniji - ima neka javna statistika dostupna na tu temu, nije preterano zainteresovan da pita i traži od prodavaca nešto bolje, koriste se sivi i crni kanali ko zna i kome treba, ko ne zna zadovoljava se onim što ima, kreditira se kupovina zastarele opreme i sve je cool.

Malo je to i do nekih drugih stvari  - bitnije da imaš novi iphone ili samsung, i eventulano oled TV, jer to je statusni simbol.

 

Interesantno je da je u zemlji gde je IT "procvetao", otvaraju se i dolaze velike firme, nekako teško naći kvalitetne računare. U firmi gde radim sami računari su uzeti u USA, u par kompanija gde sam imao razgovore oprema koju dobijaš je najčešće Apple, i tu ima više izvora. Zaključak koji donosim, gledajući sve to, je da je gro poslova koji su došli zapravo support ove ili one vrste te da ni sa te strane ne postoji preterani pritisak da se stanje popravi.

  • +1 1
Link to comment

Stoji to, ali gde god pogledaš mi smo slepo crevo. iOS nije lokalizovan na srpski, Playstation Store ne podržava Srbiju i sličnih primera ima gomila, ovi mi samo prvo pada na pamet

Link to comment

Ljudi hvala svima, testirace ga serviser pa da vidimo ima li vajde popravka i sta predlaze. Delovao zainteresovano, uglavnom su neljubazni pa ne mozes normalno ni da popricas vise. A treba da dajes pare. 

Link to comment
2 hours ago, Time Crisis said:

Stoji to, ali gde god pogledaš mi smo slepo crevo. iOS nije lokalizovan na srpski, Playstation Store ne podržava Srbiju i sličnih primera ima gomila, ovi mi samo prvo pada na pamet

 

Ja sam svoj prvi iPhone uzeo 2011. godine. Kako je tada AppStore za Srbiju bila samo misaona imenica, po nekim savetima prijavih se na Hrvatski AppStore. Za ovih desetak godina potrosio sam mozda 100ak dolara na raznorazne aplikacije, dodatke, sve po par dolara tamo-vamo. 

Sad imam drugi problem, AppStore dosao u Srbiju, ali ako promenim drzavu izgubicu sve kupljene aplikacije i moracu ponovo da ih platim, a to ne zelim. S druge strane, neke lokalne aplikacije ne mogu da instaliram jer nisu dostupne, recimo Cineplexx mi daje samo Cineplexx HR, nema ovog naseg.

 

Drugim recima, mi smo jedan buljson od drzave i kaskamo za svima deceniju i vise, a nikoga nije briga za nas, jer smo mali i platezno nemocni.

  • +1 3
Link to comment

Ima li neko preporuku za VPN?

 

Koristio bih u privatne svrhe, prvenstveno za strimovanje i servise tipa HRTi , kao i mali štit za torente i android aplikacije.

 

Hvala unapred...

Link to comment

Ja sam skoro pazario NordVPN, ima jos uve akcija dve godine za 79$, cinilo mi se povoljno.

 

Nisam nikad koristio neki drugi, ali ovo sto vidim ovde mi je sasvim zadovoljavajuce.

  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...